אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2037/03

גזר דין בתיק פ 2037/03

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2037-03,3741-04
17/03/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עירן נהון
הנתבע:
אבוטבול ירון
עו"ד יניב בוקר - ס.צ
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודייתו בשני כתבי אישום, האחד בעבירות מיום 13.4.03 של התפרצות למקום שאינו למגורים במטרת גניבה (עבירה לפי סעיף 407 (א) לחוק העונשין תשל"ז- 1977) והיזק במזיד (עבירה לפי סעיף 452 לחוק הנ"ל), בכך שפרץ באישון לילה למשרדי מח' הרווחה של עירית באר שבע תוך ששבר מנעול של אחד החדרים, והשני בעבירה מיום 10.7.03 של נסיון הספקת סם (עבירה לפי סעיף 13 לפק' הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג- 1973 בצרוף ס' 25 לחוק העונשין תשל"ז - 1977), בכך שניסה לספק סם לעצור אחר ששהה עימו בבית מעצר נגב.

במהלך מעצרו של הנאשם, עת הובא בתחילת חודש יולי 2003 בפני עמיתי כב' השופט טהר לב, הודה הנאשם במיוחס לו, תוך שהתיק נדחה לבקשתו ובהסכמת התביעה (בלא התחייבות מצידה להמלצותיו), לקבלת תסקיר שירות מבחן לבחינת נושא אפשרות שילובו של הנאשם בהליך גמילה.

       בהתאם לכך, התקבלו מספר לא מבוטל של תסקירים במהלך השנים 2003-2005 שעיקרם שלילי ואשר ביטאו תנודות משמעותיות בשיתוף הפעולה של הנאשם, התנגדות לטיפול בקהילה ואף עזיבתה על דעת עצמו, חזרה לשימוש בסם, חוסר מוטיבציה, נסיונות טיפוליים כושלים וכיוצ"ב. אף הגעתו למרכז טיפול יום שנעשתה אף היא על דעת עצמו, אופיינה בחוסר יציבות, העדרויות רבות והתנהלות קשר לא תקין עם הגורמים הטיפוליים.

       למרות האמור, נדחה הדיון בעניינו של הנאשם מעת לעת, תוך שנתבקשו  תסקירים משלימים ומתן הזדמנויות חוזרות לנאשם.

       לאחרונה הועבר התיק לטיפולי, זאת במסגרת ניתוב התיקים החדש בבית המשפט. בישיבה שהתנהלה בפני ביום 9.3.05 הודה הנאשם וצירף את התיק האחר (הנוגע לעבירת הסמים), והצדדים טענו לעונש, תוך שהונח על שולחני תסקיר עדכני  משלים.

       תסקיר זה מלמד על שינוי דרסטי, כך נראה, בהתייחסותו של הנאשם להליך הטיפולי ומצבו. על פי המדווח, השתלב הנאשם מאז יוני 2004 בטיפול היחידה של הרשות לשיקום האסיר ומתחילת טיפולו מתקבלים דיווחים חיוביים של תפקוד משביע רצון. הנאשם מוסר בדיקות באופן קבוע המעידות על נקיון מכל סוג של סם, ומשולב בטיפול פרטני וקבוצתי, תוך שמקפיד להגיע לכל המפגשים. הערכת הצוות הטיפולי היא שהנאשם מגלה נכונות, אחריות ורצון כן, לשקם את חייו.

       גם שירות המבחן מצטרף להערכה הנ"ל ולאור תקופת הנסיון גיבש שירות המבחן המלצה הכוללת מרכיב של הרתעה, מחד, ואולם מתן אפשרות להמשיך בהליך הטיפולי מאידך, וזאת בדרך של הארכת המאסר המותנה התלוי ועומד כנגדו והטלת צו פיקוח בן 18 חדשים.

       ב"כ המאשימה מתנגד להמלצה. הוא סקר את הרקע של תיק זה ועמד על עשיית דין עצמית של הנאשם, אשר העמיד את הגורמים הטיפוליים בפני עובדה מוגמרת, בעזיבתו את הקהילה הסגורה. כן ציין את חומרתה של העבירה נשוא הסמים, ואת פסיקת בתיהמ"ש כי יש לתת בנסיבות אלה עדיפות לאינטרס הציבורי על פני נסיבותיו האישיות של הנאשם. לסיום הזכיר ב"כ המאשימה את עברו הפלילי המכביד של הנאשם, עובדת ביצועה של העבירה נשוא התיק המצורף, שלושה שבועות בלבד לאחר שחרורו ממאסר ובנסיבות אלה ביקש לדחות את המלצת התסקיר ולגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל, הפעלת המאסר המותנה במצטבר, קנס ופסילת רשיון נהיגה.

       ב"כ הנאשם ציין את חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות, של קרוב לשנתיים ובעיקר את הדרך הארוכה אותה עבר הנאשם, הצלחתו להגמל מסמים, השתלבות בעבודה, שיתוף פעולה מלא עם הגורמים הטיפוליים, שיקום חייו והעובדה כי עומד להנשא בחודש הקרוב. לעניין זה אף הגיש ב"כ הנאשם לעיוני, חוות דעת של רכזת הרשות לשיקום האסיר, אישור מעסיק בדבר השתלבות בעבודה והזמנה לחתונה של הנאשם ובחירת ליבו, הצפויה להערך ביום 18.4.05. יצויין כי שני האישורים, הן של רש"א והן של המעסיק הינם חיוביים לכל הדעות, תוך שרש"א מציינים "אחריות, עקביות, נכונות ובגרות" בתהליך השיקום והמעסיק משתמש מצידו בביטויים: "אכפתיות, מוטיבציה, למידה מהירה, התמדה, יחסי אנוש מצויינים אמינות ומצויינות בעבודה".

        בנסיבות אלה, ביקשני ב"כ הנאשם לאמץ את המלצת התסקיר.

       הנאשם מצידו הביע חרטה ותקווה כי הדברים לא יחזרו וציין כי נקודת מבטו וצורת חשיבתו שונה היום. לפיכך, ביקש לאפשר לו את ההזדמנות לחיות אחרת, בדרך נורמטיבית בחברה. 

             תמים דעים אני עם ב"כ המאשימה וכך אף ציינתי במספר לא מבוטל של החלטות שיצאו תחת ידי, כי אין להסכים להעמדת בית המשפט וגורמי הטיפול בפני עובדות מוגמרות, וכי נאשם שעשה דין לעצמו ולא שיתף פעולה עם הגורמים הטיפוליים, או חרג מהוראותיהם ובמיוחד אם עזב על דעת עצמו את המוסד אליו נשלח, יקבל לידיו את השטר לפרעון, בלא שיוכל להלין, אלא על עצמו בלבד. כך הייתי אולי קובע, לו היה התיק מתנהל בפני מתחילתו. אלא שבדיעבד, משהגיע הנאשם לשלב זה בחייו, לפיו כל הגורמים הטיפוליים תמימי דעים, בדבר השתלבותו המוצלחת של הנאשם בהליך השיקומי וגישתו החיובית והרצינית, קשה לי לראות מהו האינטרס הציבורי שבהפסקת התהליך ושליחתו של הנאשם למאסר מחודש.

             אדגיש, כי אינני מקל ראש כלל ועיקר בחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם ואין לי ספק כי העמדה המקורית היתה ללא ספק, בנסיבות ביצוען, שליחתו המיידית למאסר ממושך. אלא שעל רקע חלוף הזמן, אף אם חלק מכך היה ב"יוזמת" הנאשם, השתלבותו הנורמטיבית והצלחת ההליך השיקומי, נראה לי כי אינטרס ציבורי ראשון במעלה הוא לאפשר המשך שיקום זה, דבר החופף לא רק לאינטרס הנאשם, אלא גם לחברה כולה.

             בנסיבות אלה, נראה לי כי יש לאמץ את המלצתו החד משמעית של  שירות המבחן ולאפשר המשך ההליך הטיפולי תוך הותרת "שוט" ההרתעה והצבת הגבולות הברורים על כנם, ועל כן, ולאחר ששקלתי את האיזונים שבין חומרת העבירות לנסיבות הענין, הנני דן את הנאשם כדלקמן:

א.     הארכת המאסר המותנה בן תשעת החדשים התלוי ועומד כנגד הנאשם מת.פ. 6300/00 של בית משפט זה למשך שנתיים שמנינם מהיום.

ב.      בהתאם לסמכותי לפי פקודת המבחן [נוסח חדש] תשכ"ט 1969, בהתאם להמלצת שירות המבחן ולאחר שהנאשם הביע נכונותו לעמוד בצו המבחן תוך שהובהרה לו משמעותו, הנני מעמיד את הנאשם בפיקוח שירות המבחן למבוגרים למשך 18 חדשים שמניינם מהיום.

הובהרה לנאשם חשיבות שיתוף הפעולה עם שירות המבחן ומילוי מלא ומדוייק של כל הוראותיו, לרבות השתתפות בכל פעילות לה יורה, והוא הוזהר כי אי ביצוע האמור או ביצוע עבירה נוספת מכל סוג שהוא, עלולה להחזירו לבית המשפט לצורך שקילה מחדש של עונשו לרבות בגין תיק זה.

ג.       מורה על פסילה מלקבל או מהחזיק רשיון נהיגה למשך 18 חודשים שמנינם מהיום.

ד.      מורה על השמדת מוצג 1051/03 בכפוף לחלוף תקופת הערעור ובכפוף לסיום ההליכים כנגד רמון אבו סירחאן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ