אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2033/07

גזר דין בתיק פ 2033/07

תאריך פרסום : 03/08/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2033-07
25/02/2008
בפני השופט:
ציון קאפח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קריתי-גולן
הנתבע:
לונטר מאורי
עו"ד אלי כהן
גזר דין
הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום המקורי המתוקן שעניינן התפרצות לדירת מגורים בכוונה לבצע עבירה, עבירה לפי סעיף 406 ב' לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

כן הורשע בעובדות כתב האישום המצורף - ת"פ 2292/04 בימ"ש השלום בתל-אביב - שעניינן קשירת קשר לביצוע פשע, התפרצות למקום שאינו מגורים וגניבה מתוכו והיזק לרכוש במזיד. עבירות על פי הסעיפים 499 (א) (1), 407 (ב) ו 452 לחוק.

כתב האישום המקורי המתוקן מלמד כי ביום 10.09.03 התפרץ הנאשם לדירת מגורים בכוונה לבצע גניבה או פשע.

כתב האישום אשר צורף, מתוקן אף הוא בחלקו, מייחס לנאשם ביחד עם שניים אחרים קשירת קשר לביצוע פשע בכך שביום 18.02.04 קשר הנאשם ביחד עם השניים האחרים קשר להתפרץ לבית עסק וגניבה מתוכו. במועד האמור, הגיעו הנאשם ואחר, ברכבו של הנאשם  לכתובת בהרצליה שם התפרצו בצוותא חדא לבית עסק - בית קפה - עקרו במזיד ושלא כדין דלת פלדה שהיתה במקום, שברו קיר גבס שהפריד בין החדר לבין בית העסק, פערו בו חור ונכנסו לבית העסק. במעמד זה גנבו הנאשמים מבית העסק כספת שהכילה חשבוניות, רשיונות ותלושים.  הכספת נתפסה בסמוך למקום בתא המטען ברכבו של הנאשם.

בטיעוניה לעונש ביקשה התובעת להחמיר בעונשו של הנאשם. התובעת הפנתה לתחכום שבביצוע העבירה בתיק המצורף. מדובר בהתארגנות מתוחכמת, בחירת שיטת ביצוע, החזקת כלים לפריצה, גניבת הכספת וגרימת נזק למקום. לחובת הנאשם עבר פלילי מכביד בעבירות רכוש חמורות לרבות התפרצויות לרכב, עבירות כנגד הגוף, מספר עבירות של החזקת סכין, מספר עבירות של התפרצויות לדירות והחזקת מכשירי פריצה. כנגד הנאשם מאסר על תנאי בן 24 חודשים אשר נגזר עליו בבית משפט המחוזי בתל-אביב בגין עבירות התפרצות. הנאשם ריצה עונש מאסר ושוחרר ממאסרו בחודש אוקטובר 2002. עם השנים, הפך הנאשם לבעל תעוזה. חומרה יתרה יש בעבירות נשוא תיק זה כשלעצמן ולאור העובדה כי העבירות בוצעו בשעה שמאסר על תנאי עומד ותלוי נגד הנאשם.

התובעת חתמה את טיעוניה בעתירה להטיל על הנאשם מאסר בפועל אשר יצטבר להפעלת מאסר על תנאי, מאסר על תנאי בעבירות רכוש וחילוט רכבו. 

בא כח הנאשם הפנה לתאריך ביצוע העבירה בכתב האישום המקורי ולמועד הגשת כתב האישום. העבירה האחרונה, כך הסניגור, בוצעה לפני כארבע שנים ומאז חל שינוי מהותי בנאשם. בתיק המצורף, בסופו של יום, לא נגנב דבר.  אחד הנאשמים בתיק המצורף נשפט ודינו נגזר ל-9 חודשי מאסר בהסכמה, בשעה שהאחרון הינו אדם מבוגר יותר, חלקו זהה לחלוטין ועברו רב ומכביד. הסניגור המלומד הדגיש כי מאז ביצוע העבירה אחרונה לא נפתח כל תיק נגד הנאשם, הוא ערך שינוי קיצוני באורחותיו וחדל משימוש בסמים אשר הווה את הרקע להסתבכויותיו. עוד הדגיש עו"ד כהן כי התיק המצורף נידון בתחילה בפני כבוד השופטת דיסקין ושם הוסכם כי יינתן תסקיר בעניינו של הנאשם תוך שכב' השופטת דיסקין מורה לשירות המבחן לבחון נושא גמילת הנאשם מסמים. התסקיר שהגיע היה חיובי ביותר ועל כן שירות המבחן המליץ להאריך את המאסר המותנה תוך העמדת הנאשם במבחן. בא כח הנאשם חתם טיעוניו בשלב זה בהפניה לכך שהנאשם היה במעצר בית מוחלט שמונה חודשים ובמעצר בית חלקי שמונה חודשים נוספים.

בשלב זה, קטעתי את טיעוני בא כח הנאשם והמלצתי כי יוגש תסקיר שירות מבחן נוסף משום שעיון בגזר הדין של בית המשפט המחוזי - ת"פ 40274/01  בו נגזר על הנאשם מאסר על תנאי - מעלה כי אין כל אזכור לבעיית סמים.

התסקיר העדכני והאחרון מתייחס לשאלה זו. קצינת המבחן הנכבדה מציינת כי הנאשם החל משתמש בסמים מסוג גראס בגיל 15 ובהמשך התמכר ל MDMA קריסטל וקוקאין. הנאשם החל הליך טיפולי בחודש ינואר 2006, מוסר בדיקות שתן שבועיות המעידות על ניקיונו מסם ואשתו צורפה לטיפול הזוגי. קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם מגלה כיום רצינות ואחריות, מתמיד במקום עבודתו מזה שלוש שנים ונמנע ממעורבות בפלילים. שירות המבחן חותם את התסקיר העדכני בהמלצה כי המאסר על תנאי יוארך בכפוף להעמדת הנאשם במבחן.

לאחר קבלת התסקיר העדכני המשיך בא כח הנאשם בטיעוניו תוך שהוא מציין כי הנאשם הינו צעיר בר תיקון. התובעת הגיבה לטיעונים וציינה כי נפתח נגד הנאשם תיק נוסף ביולי 2007, תיק חמור של אלימות קשה. על כך השיב בא כח הנאשם כי התיק נגד הנאשם נסגר וכי כתב אישום הוגש נגד אחר. בתום הדיון ולאחר שקבעתי שגזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר, חזר בא כח הנאשם לאולם וציין כי שוחח עם הפרקליט המטפל בתיק החדש וזה הודיעו כי אכן התיק נגד הנאשם נסגר.

כנתון פתיחה בסיסי עליי להידרש לגילו של הנאשם בעת ביצוע העבירות, בכתב האישום המקורי ובמצורף. הנאשם היה בן 22 בעת שביצע את העבירה בכתב האישום המקורי ובחלוף 5 חודשים לערך ביצע את העבירה הנוספת. כתב האישום המקורי הוגש בחלוף שלוש וחצי שנים מאז ביצוע העבירה. יצוין כי כתב האישום המצורף הוגש תוך ימים ספורים מאז ביצוע העבירה, קרי, בחודש פברואר 2004,  ואין בפניי נתונים כיצד זה הגיע עד הלום. בתחילה, נדון בפני שופטת אחרת ואף הוגש תסקיר בפניה ובפניי צורף ביום 03.12.07.

על כפות המאזניים מונחות זו לצד זו שתי הכרעות כבדות משקל וקוטביות במהותן. האחת, אם יוכרע דינו של הנאשם לשבט לא יהיה מנוס מלגזור עליו עונש מאסר משמעותי שהרי לצד חומרת העבירות עומד ותלוי נגדו מאסר על תנאי בן שנתיים להפעלה. כנגד אפשרות זו עומדת אפשרות שונה לחלוטין באופן מהותי והיא הארכת המאסר המותנה.

הנה כי כן, אין מנוס מהכרעה משום שאין כל דרך ביניים בתיק זה. לו תקופת המאסר המותנה היתה קצרה יותר, חיבוטי הנפש היו קלים יותר.

כאשר אני דן בעניינו של הנאשם באקספקלריה של העבירות כשלעצמן במצטבר לעברו הפלילי, אין נקודת זכות ולו אחת לומר לטובתו. כל מילה אשר אמרה התובעת המלומדת בטיעוניה לעונש, בסלע יסודה. העבירה נשוא כתב האישום המקורי - התפרצות לדירת מגורים - מצויה ברף הגבוה של עבירות הרכוש. יש בה פוטנציאל נפיץ של אלימות  במקרה בו הפורץ מופתע על ידי הבעלים. אין לשער כמו כן את הנזקים הנפשיים, לצד הנזקים הממוניים הנגרמים לקרבן העבירה. כתב האישום אשר צורף חמור שבעתיים משום שמדובר בהתפרצות מתוחכמת של הנאשם ביחד עם שניים אחרים תוך שימוש בציוד מתאים לצורך גניבת כספת. כל אלה במצטבר להרשעות הפליליות ולעובדה כי הנאשם עשה כן בשעה שמאסר על תנאי בן שנתיים ימים! עומד ותלוי נגדו, מעידים כי מדובר באדם אשר גמר אומר בנפשו להפוך את העבריינות למשלח יד. אולם, דברים אלה נכונים ונכוחים לתקופת ביצוע העבירות לפני 4 שנים על פי כתבי האישום המונחים בפניי.

חלוף הזמן כשלעצמו אינו מכהה את חומרת העבירות בכל מקרה. אולם, על בית המשפט לשקול בין שאר הדברים את גילו של הנאשם ואת ביצוע העבירות ואת התמורה המהותית אשר חלה בחייו, אם אכן התרחשה תמורה. ברור הוא כי אין דין נאשם בתחילת שנות העשרים לחייו אשר מטבע הדברים זו התקופה בה מתחוללים שינויים מהותיים באישיות האדם, לבין נאשם בגילאים מאוחרים יותר.

הנאשם ביצע את המיוחס לו בהיותו בן 23. מאז ועל פי התסקירים חל בו שינוי מהותי ביותר.מזה שנתיים ימים הוא נקי מסמים אשר עמדו ברקע הסתבכויותיו. הוא נשוי, עובד כשכיר במיני-מרקט ולו ילדים קטנים. אין כל ספק כי הדמות הניצבת בפניי היום על מנת ליתן את הדין ולשאת בעונש שונה לחלוטין מזו אשר היתה מעורבת בביצוע עבירות. מזה 4 שנים הנאשם אינו מעורב בפלילים ואין זה עניין של מה בכך כאשר נותנים את הדעת לרצף הרשעותיו הקודמות ולרצף העבירות  מאז 1995 עת נשפט בבית משפט לנוער והוא בן 14 שנים! ועד תחילת 2004 מועד ביצוע העבירה האחרונה.

על כן, לחלוף הזמן במקרה זה יש משקל משמעותי.  לו היה הנאשם נדרש לתת את הדין בתכוף לביצוע העבירות, הייתי מטה את הכף לחובתו וגוזר עליו תקופת מאסר ממושכת.

אשר על כן  ולאחר שנתתי דעתי לאמור לעיל אני מאמץ את המלצות שירות המבחן ומורה על הארכת מאסר על תנאי בן 24 חודשים אשר הוטל על הנאשם בת"פ 40274/01 בית משפט המחוזי בתל-אביב, זאת למשך שנתיים נוספות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ