אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2022/06

גזר דין בתיק פ 2022/06

תאריך פרסום : 03/05/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2022-06
17/01/2007
בפני השופט:
משה דרורי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
משה עופר (בן יעקב) ליזמי
עו"ד ג'ראיסי מרואן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בשתי עבירות: הפקרה לאחר פגיעה - עבירה לפי סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה, התשכ"א-1961 (להלן - "פקודת התעבורה"); נהיגה בזמן פסילה - עבירה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה.

2.         האירועים שבגינם הורשע הנאשם היו ביום 1.4.05. הנאשם נהג בכביש מספר  1, סמוך לכפר אדומים, במשאית, וזאת למרות שרישיון הנהיגה שלו, נפסל. בקטע הדרך שבין כפר אדומים למישור אדומים התפרץ לכביש מר ג'האליל יוסף ז"ל, יליד 1937 (להלן- "המנוח"), שניסה לחצות את הכביש מימין לשמאל בכיוון נסיעת הנאשם. הנאשם הסיט את משאיתו לכיוון שמאל, בניסיון להימנע מלפגוע במנוח, אך הדבר לא עלה בידו, והמנוח נפגע באופן אנוש. המנוח נפטר כתוצאה מן התאונה בבית החולים ביום 23.4.05. הנאשם הבחין בפגיעתו במנוח, האט את נסיעתו עד כדי עצירה, ונמלט ממקום התאונה במשאית שבה נהג, מבלי להגיש עזרה או להזעיק עזרה להולך הרגל הפצוע.

3.         מעבר לעובדות האמורות, הכלולות בכתב האישום המתוקן, שבהן, כאמור, הודה הנאשם ביום ז' תמוז תשס"ו (3.7.06), והורשע על פי הודאתו (ראה: הכרעת דין מאותו יום; עמ' 13 לפרוטוקול), מוסכם בין הצדדים כי לאחר התאונה, נסע הנאשם ממקום התאונה לירושלים וכעבור שעה וחצי פנה למשטרה ודיווח על כך שהוא פגע בחמור. רק לאחר חקירה של המשטרה, הודה הנאשם כי פגע באדם, וכי נמלט ממקום התאונה (ראה דברי ב"כ המאשימה בעמ' 23, שורות 2-1 לפרוטוקול, שהסנגור הצהיר כי אינו חולק עליהם; שם, בשורה 4).

4.         על פי הסכמת הצדדים, הוגש תסקיר בעניינו של הנאשם. התסקיר מתאר את מצבו של הנאשם, גרוש בן 33, ואב לשלושה ילדים המתגורר עם בת זוג לחיים מזה 6 שנים. שני ילדיו מנישואיו הראשונים היו לאחר הגירושין אצל הורי הנאשם וכיום הבן שוהה בפנימייה והבת ממשיכה לגור בבית הורי הנאשם. ילדו השלישי של הנאשם הוא הילד המשותף לו ולבת זוגו בחיים, שאף העידה בפניי במסגרת הטיעונים לעונש. מדבריה הבנתי, כי יש לה ילד מנישואים קודמים, והילדה המשותפת שלהם היא בת 3 וחצי.

התסקיר מתאר את אישיותו הבלתי בשלה של הנאשם, אשר נוטה לפעול מבלי לשקול לעומק השלכות אפשריות של מעשיו, דבר שלדעת קצינת המבחן בא לידי ביטוי, בין היתר, בביצוע העבירה שבפנינו. חלק מהסיבות למצבו של הנאשם תולה קצין המבחן בעברו ובחוויות קשות שעברו לו בילדותו, כולל אלימות של אביו כלפיו. הנאשם עבר מספר מסגרות לימוד והיה בטיפולו של קצין ביקור סדיר בבית הספר. הייתה תקופה שבה שהה הנאשם בפנימיות, בהתאם לצו בית המשפט ובפיקוח שירות המבחן לנוער. הוא שירת בצבא שירות מלא, אך בסיום הצבא נשפט בגין החזקת סמים. עם שחרורו מהצבא, עבד הנאשם בעבודות שונות ומזדמנות. קשייו בארגון חייו ובפרנסת המשפחה, הביאו - להערכת קצינת המבחן -  לגירושין, שכבר הוזכרו.

התסקיר מציין כי בתקופה האחרונה חלה התקרבות בין הנאשם לבין ילדיו, לאחר תקופת נתק קודמת. הדבר בא לידי ביטוי בשינוי התייחסותו לתיפקודו כאב. העובדת הסוציאלית המטפלת במשפחה סבורה כי נתק נוסף מילדיו, אם ישלח למאסר, עלול לפגוע בהם קשות.

ככל שמדובר בעבירה, מציינת קצינת המבחן כי הנאשם לוקח אחריות חלקית למעשיו, והוא מסביר את בריחתו מן המקום לאחר הפגיעה בהולך הרגל בכך שהבחין בקבוצת בדואים הקוראים לעברו קריאות. הנאשם הסביר לקצינת המבחן כי  חשש שיעשו בו לינץ', ולכן עזב את המקום. לדברי הנאשם, בשיחותיו עם קצינת המבחן, הוא חש צער וחרטה על המעשה, ומאז התאונה סובל מסיוטי לילה ושיחזור בלתי נשלט של תמונות מהתאונה. לצורך כך, הופנה הנאשם למכון הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה (ראה פיסקה 5 להלן).

בפרק ההמלצה, מציינת קצינת המבחן כי התלבטה קשה, כאשר, מצד אחד, ניצבת  חומרת העבירה ותוצאותיה הטרגיות, ומצד שני, ראתה קצין המבחן את הפגיעה העלולה להיגרם לילדיו הקטינים של הנאשם, וזאת אם ייגזר עליו עונש מאסר. השורה האחרונה היא, כי קצינת המבחן נמנעת מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם.

5.         על פי דו"ח של העו"ס ריטה אפשטיין, המטפלת במטיב (מרכז טיפול בטראומה ובמשבר), מיום 7.12.06, הנאשם פנה לגוף זה ביום 26.10.06, בעקבות תאונת הדרכים נשוא תיק זה, שהיתה ביום 1.4.05. על פי הדו"ח האמור, דיווח הנאשם למרכז הטיפול האמור על תחושת עצב ואשמה המלווים אותו לאורך כל השנה בעוצמה גבוהה, קושי להירדם ולישון באופן רצוף, קושי להתרכז ופחד ומתח במהלך נסיעה במכונית ואף הימנעות מנסיעה. כמו כן דיווח על פלשבקים וחוויות חוזרות ובלתי נשלטות מן האירוע, רגישות יתר לרעשים חריגים ופתאומיים ותנודות במצבי רוח. המטפלת כותבת בדו"ח כי אלה סימפטומים האופייניים להפרעה פוסט טראומתית, שהיא תגובה המתפתחת בעקבות אירוע טראומטי ומצריכה התערבות כדי למנוע היקבעות של הסימפטומים.

            בסיום המכתב נאמר, כי בעקבות פגישת ההכרות האמורה, הומלץ לנאשם על טיפול פסיכולוגי ללא הגבלת זמן, אך, לדבריו, עקב קשיים כלכליים, הודיע הנאשם למרכז הטיפול כי אינו יכול לאפשר לעצמו את הטיפול במסגרת אותו מרכז.

            ראוי לציין בהקשר זה, כי בטיעונים לעונש אמר הסניגור, כי מרשו מטופל במרכז לנפגעי טראומה והוא יגיש תוך יומיים מכתב על מצבו של הנאשם היום במכון לנפגעי טראומה.

            סמוך לאחר הדיון, שבו טענו הצדדים לעונש (6.12.06) הודיע הסניגור, עו"ד מרואן ג'ראיסי, כי לא הצליח לקבל את דו"ח המכון לפסיכוטראומה, והוא מסכים כי גזר הדין יינתן ללא הדו"ח (ראה הודעה מיום 25.12.06).

            ברם, ביום 26.12.06, הגיש הסניגור את הדו"ח של מרכז הטיפול, הנושא תאריך 7.12.06, וציין בהודעה אליה צורף הדו"ח, כי הומלץ לנאשם טיפול פוסט טראומטי, ולכן מבקש ב"כ הנאשם כי בית המשפט ייתן חשיבות ומשקל רב למצבו הנפשי הקשה של הנאשם, לאחר התאונה, והעובדה שהוא זקוק מאוד לטיפולים פסיכולוגיים, שהומלץ לו עליהם.

            ראוי לציין כי אין בהודעת ב"כ הנאשם כל הסבר לשינוי שבין הטיעון בפניי, במסגרת הטיעונים לעונש, כי הנאשם נמצא בטיפול באותו מכון, לבין הדו"ח של המכון, הכולל תיאור של דברים שאמר הנאשם לאנשי המכון, והעובדה שלא טופל כלל במכון (לטענת הנאשם, עקב קשיים כלכליים).

6.         ב"כ המאשימה, עו"ד חגית זכאי, בטיעוניה לעונש, ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל של שנה וחצי, מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה למספר שנים, פסילה על תנאי וקנס. ב"כ המאשימה, הצביעה על עברו של הנאשם בתחום התעבורתי,  אשר כולל 32 הרשעות מאז 1991, שרובן טכניות, אך מצויות בהם גם עבירות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, נהיגה באור אדום ואי ציות לרמזור. כמו כן, יש עבר פלילי, אשר כולל עבירות בתחומים אלה: סמים (החזקה וצריכה עצמית) בשנת 2002 ובשנת 1993;  תקיפה בשנת 1996; פריצה בשנת 1998; מכירת משקה משכר לקטין בשנת 1999.

ב"כ המאשימה הצביע על חומרה של עבירת הפקרה לאחר פגיעה, והביאה פסיקה, לפיה מן הראוי במקרים כאלה להטיל עונש מאסר משמעותי. בטיעוניה הדגישה כי מדובר בנהיגה בזמן פסילה, שאף היא ראויה לענישה, בפני עצמה.

7.         ב"כ הנאשם, עו"ד ג'ראייסי, טען כי מרשו היה בלחץ נפשי קשה עקב האירוע, ולכן פנה למשטרה סמוך לאחר מכן. הוא הסביר כי הנאשם ברח מן המקום מפחד האנשים המתקהלים. כן הדגיש ב"כ הנאשם כי מדובר בעבירה שנמצאת  ברף הנמוך של עבירות הפקרה לאחר פגיעה, ולכן, ובהתחשב במצבו המשפחתי של הנאשם, ביקש הסנגור להסתפק בעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. כאמור לעיל (סוף פיסקה 5) מבקש הסניגור להתחשב בכך שהנאשם נמצא במצב נפשי קשה, כפי שעולה הדבר מדו"ח מרכז הטיפול בטראומה, וכי הוא זקוק לטיפולים פסיכולוגיים. 

8.         בת זוגו של הנאשם סיפרה על חייה עם הנאשם ועל הקמת משפחתם, שבה יש להם ילדה משותפת בת 3 וחצי. לדבריה, בעיני הילד שלה מנישואין קודמים, הנאשם חשוב יותר מאביו הביולוגי. היא מציינת כי נעשה ניסיון לשקם את הילדים אחרי פגיעה נפשית לא קטנה, והוסיפה ואמרה כי אם יישלח הנאשם למאסר, יפגע הדבר בילדים.

9.         הנאשם, במסגרת דברו האחרון, הביע צער על מעשה הדריסה. הוא סיפר כי יש לו סיוטים בלילות ממעשה זה, והוא נמצא בטיפול. הנאשם הסביר כי ברח ממקום התאונה בגלל שהבדואים התחילו לרוץ, לאחר שנפגע המנוח, וצעקו "אללה אכבר". הוא ביקש שלא להישלח למאסר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ