אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1946/06

גזר דין בתיק פ 1946/06

תאריך פרסום : 01/11/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
1946-06
18/09/2007
בפני השופט:
פלאח זאיד

- נגד -
התובע:
1. מדינת ישראל
2. מדינת ישראל אגף המכס והמע"מ

עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
עו"ד המחלקה המשפטית מחוז צפון
הנתבע:
1. חברת רמי רז המזרח התיכון בע"מ
2. נביל סרוג'י
3. רימון אבו חדרה

עו"ד אחמד מסאלחה
גזר דין

האישומים

1.       הנאשמת 1 שימשה בזמן הרלבנטי לאישומים, כחברה לעמילות מכס ושליחות סחורות, והנאשמים 2-3 היו מנהליה הפעילים ובעלי המניות, יחד עם אחר, של נאשמת 1, ושימשו בתקופה הרלבנטית לאישומים כפקידי רישוי מוסמכים. לקוחותיה של נאשמת 1 היו יבואנים ישראליים ומהרשות הפלסטינאית, ותפקידה היה שחרור מכולות שהגיעו לארץ, לרבות טיפול מול רשויות המיסים ואגף המכס.

2.       בתקופה הרלבנטית לאישומים, עבדו אמיר אברמוביץ' (להלן: "אמיר") ואורן בגדדי (להלן: "אורן") כבודקים באגף המכס והמע"מ, ומתוקף כך היו "עובדי ציבור" במשרת אימון. במסגרת תפקידם בדקו אורן ואמיר, בדיקות בטחוניות ופיזיות, מכולות שהגיעו לנמל חיפה ושלוחותיו. באותה תקופה, שימש ניר אדרי (להלן:"ניר") כעובד של נאשמת 1, והוא נכח מטעמה בבדיקות שבוצעו למכולות שהוזמנו ע"י יבואנים לשחרור באמצעות נאשמת זו.

3.       במהלך שנת 2004 קשרו הנאשמים 2 ו- 3 וניר, קשר עם אמיר, שיכונה להלן "הקשר הראשון", לפיו יקבל אמיר שוחד מיבואנים מהשטחים בתמורה להעלמת עין מטובים מוברחים מסוגים שונים, ולשם כך הצהירו הנאשמים 2-3 הצהרות כוזבות ברשימונים אותם הגישו לרשויות המכס, ויבואני השטחים העבירו לנאשמים הנ"ל מאות אלפי ש"ח בעשרות הזדמנויות בכדי לתת שוחד בעד העלמת עין מטובין שהוברחו.

4.       במהלך קיץ 2004 קשר ניר קשר עם אורן לפיו יקבל אורן שוחד מיבואנים מהשטחים בתמורה לכך שיעלים עין מטובין מוברחים מסוגים שונים. קשר זה יכונה להלן "הקשר השני". במסגרת קשר זה, ולשם קידומו, הצהירו הנאשמים 2 ו-3 הצהרות כוזבות ברשימונים אותם הגישו לרשויות המכס, בכך שלא כללו טובין מוברחים ו/או טובין שייבואם אסור. יבואני השטחים העבירו לנאשמים 2 ו-3 במחצית השניה של שנת 2004 סכומים כסף שונים, ב-4 עד 5 הזדמנויות, על מנת לתת שוחד בעד העלמת עין מהטובין המוברחים.

5.       המאשימה פרטה את הארועים בשישה אישומים, כדלקמן:

(א)    האישום הראשון : בהסתמך על "הקשר הראשון" העבירו נאשמים 2-3   לאמיר, בעשרות מקרים, באמצעות ניר, מחצית מכספי השוחד שקיבלו ושעמד על כ- 200,000 ש"ח, ואילו ביתרת הסכום הם התחלקו ביניהם באופן שווה. אישום זה ייחס לשלושת הנאשמים עבירה של הברחה בנסיבות מחמירות - עבירה על סעיף 211(א1) + סעיף 218 לפקודת המכס (עשרות מקרים), ועבירה של הגשת רשימון כוזב - עבירה על סעיף 212(א)(4) + סעיף 218 לפקודת המכס  (עשרות מקרים). ובנוגע לנאשמים 2-3, ייחס האישום שתי עבירות נוספות - קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה על סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), ותיווך בשוחד - עבירה על סעיף 295(א) + 29(ב) לחוק העונשין (עשרות מקרים).

(ב)        האישום השני: בסוף שנת 2004 הודיע היבואן הישראלי, מר מחמוד אטלנטה, לנאשם 2 כי בשתי מכולות שהזמין יש 100 קרטונים של מסטיקים שאינם מוצהרים, והנאשמים הגישו את הרשימון ללא אזכור הטובין המוברחים. בסמוך ליום 11.1.05 עדכן נאשם 2 את ניר אודות הנ"ל, וניר עדכן את אמיר וביקשו להעלים עין מהטובין המוברחים וזאת בתמורה לסך של 1,500 ש"ח, שלא הועברו בשל חשיפת הפרשה ביום 11.1.05. אמיר מילא טופס שלכאורה הבדיקות בוצעו כנדרש, והוא הורה לניר לגשת לאתר הקישון ולהחליף סגר למכולה השניה במטרה ליצור מצג שווא לפיו המכולה נבדקה. אישום זה ייחס לכל הנאשמים עבירות של נסיון להברחה בנסיבות מחמירות, הגשת רשימון כוזב, ולנאשמים 2-3 ייחס עבירה נוספת של הצעת שוחד - עבירה על סעיף 294(ב) + 29(ב) לחוק העונשין.

(ג)      האישום השלישי: בסוף שנת 2004, ובהתאם לקשר הראשון, הודיע מר ראמי בקרון, שהוא יבואן מהשטחים, לנאשם 2 כי מכולה שהוזמנה על ידו מכילה קרטונים מוברחים של סיגריות וטבק, זאת על אף שהוצהר לגביה שהיא מכילה ניר טואלט בלבד. הנאשם 2 יידע את ניר ואת אמיר אודות הנ"ל, ובתמורה הציע לאמיר סכום הנע בין 5,000 ש"ח  ועד  10,000 ש"ח, ואמיר הסכים לעשות כן. בעקבות חשיפת הפרשה נתפסה המכולה והתברר שהכילה 100 קרטונים של סיגריות, 49 קרטונים של טבק ו-258 קרטונים של מוצרי מתיקה. אישום זה ייחס לנאשמים עבירות של נסיון להברחה בנסיבות מחמירות והגשת רשימון כוזב. לנאשמים 2-3 יוחסה עבירה  נוספת של הצעת שוחד.

(ד)    האישום הרביעי: בסוף שנת 2004, ובשתי הזדמנויות שונות, הודיע מר בקרון לנאשם 2 כי מכולות שהוזמנו על ידו מכילות כ- 50 קרטונים מוברחים של סיגריות, והנאשמים הגישו למאשימה את הרשימונים ובהם הוצהר שהמכולות מכילות נייר טואלט וגלילי נייר. נאשם 2 הודיע לניר אודות הנ"ל, בכדי לשחרר את המכולות ודווח לו היכן מוקמו הסיגריות במכולות. מר בקרון העביר לנאשם 2 סך של 40,000 ש"ח במזומן ככספי שוחד, והנאשמים 2-3 וניר התחלקו בכסף באופן שווה. כל הנאשמים הואשמו בהברחה בנסיבות מחמירות והגשת רשימון כוזב, והנאשמים 2-3  הואשמו בעבירה נוספת של תיווך בשוחד.

(ה)    האישום החמישי: בהסתמך על הקשר השני, העבירו הנאשמים 2-3 לאורן, ב-4-5 הזדמנויות, באמצעות ניר, חלק מכספי השוחד שקיבלו, כאשר חלקו של אורן נע בין 1,000-1,500 ש"ח בגין כל מכולה, וביתרה התחלקו נאשמים 2-3 וניר באופן שווה. סה"כ עמדו כספי השוחד ע"ס כ- 20,000 ש"ח. הנאשמים הואשמו בעבירות של הברחה בנסיבות מחמירות והגשת רשימון כוזב, והנאשמים 2-3 הואשמו באישום נוסף של תיווך בשוחד.

(ו)      האישום השישי: בסמוך ליום 24.8.04 הגיעה מכולה, שהוזמנה ע"י היבואן הישראלי מר אברהים עבד אל-רחמן, לאתר הקישון, ובה טובין מוברחים המפרים קניין רוחני. הנאשמים הגישו למאשימה 2 את הרשימון ובו הוצהר כי במכולה ישנם עטים וקישוטים, תוך העלמת קיום הטובין המוברחים. בסמוך למועד הנ"ל קשרו אורן וניר קשר לפיו יקבל אורן שוחד בתמורה להעלמת עין מהטובין המוברחים, וכך נעשה. ניר ואורן אף נסעו למקום עסקו של אברהים בכפר כאבול, שם מסר הנ"ל לניר סך של 4,000 ש"ח במזומן, מתוכם מסר ניר לאורן סך של 1,000 ש"ח, וביתרה התחלק עם הנאשמים 2-3. אישום זה ייחס לנאשמים עבירות של הברחה בנסיבות מחמירות, הגשת רשימון כוזב, ולנאשמים 2-3 יוחס עבירה נוספת של מתן שוחד.

(ז)     הנאשמים הודו והורשעו בכל המיוחס להם בכתב האישום, זאת לאחר שנשמעו חלק מהראיות בתיק במסגרת משפט הזוטא.

טיעוני ב"כ המאשימה לעונש

  1. ב"כ המאשימה הדגישה את חומרת מעשיהם של הנאשמים, כפי שזו מתבטאת בנוסח כתב האישום שבו הודו והורשעו. לטענתה, הנאשמים 2-3 הוכשרו ע"י אגף המכס וקיבלו רשיון לעבוד מול גורמי המכס. בהיות הנאשמים 2-3 פקידי רישוי, ובמסגרת ניהולם את הנאשמת 1, קשרו קשר עם עובד שטח שלהם, ובאמצעותו חברו לשני עובדי מכס בכדי שהנ"ל יעלימו עין במהלך בדיקת מכולות שהוזמנו ע"י הנאשמים עבור לקוחותיהם היבואנים. בתמורה לפעילות הנ"ל העבירו הנאשמים מלקוחותיהם כסף מזומן לעובדי המכס, כאשר אמיר קיבל כ- 60,000 ש"ח ואורן  קיבל כ- 7,000 ש"ח.
  2. הנאשמים פעלו, כך נטען, כמכונה משומנת היטב, ובמקרים מסוימים תכננו נוכחות עובד מכס מסוים שיתאים לאנטרסים שלהם. בעוקפם את דרישות אגף המכס, פעלו הנאשמים בצורה שיטתית, מתוכננת, מאורגנת תוך ביצוע חלוקת תפקידים ברורה, ובכך השחיתו הנאשמים את עובדי המכס עבור לקוחותיהם, באופן שפגע באוצר המדינה.
  1. הנאשמים שימשו כמתווכים במנגנון השוחד, והם אלה שהניעו את הגלגל וקיבלו נתח מכובד עבור מעשיהם. אין מדובר במעידה חד פעמית, אלא בהתנהלות מאורגנת לאורך זמן. כל אחד מהנאשמים קיבל עבור תיווכו בשוחד סך של כ- 76,000 ש"ח בפרק זמן של פחות משנה.
  1. ב"כ המאשימה התייחסה לתסקירי שירות המבחן בנוגע לנאשמים 2-3, בציינה שאין המלצה קונקרטית לגבי מי מהם. עוד התייחסה לבעיה הנפשית שנטענה ע"י הנאשם 3, באומרה שהמדובר בבעיה נקודתית ולא קיצונית, וכי הכדורים בהם הוא מטופל ניתנים לסיפוק בכלא.
  1. ב"כ המאשימה הגישה אוסף פסיקה, ואף התייחסה בטיעוניה בע"פ לחלק מפסקי הדין. לטעמה, גישת בתי המשפט היא שהעונש הראוי למבצעי מעשים כגון אלה הוא מאסר בפועל ולתקופה ארוכה, תוך שהדגישה את הצורך בהרתעה בכל הנוגע לשחיתות הציבורית. בסיום דבריה ביקשה ב"כ המאשימה להשית על כל אחד מהנאשמים עונש של מאסר בפועל ממושך, מאסר מותנה ממושך וקנס הגבוה פי 4 מטובת ההנאה שניתנה להם.

טיעוני ב"כ הנאשמים לעונש

  1. ב"כ הנאשמים הדגיש בפתח דבריו את הצער והבושה שחשים מרשיו, וטען שהם מקבלים אחריות מלאה על מעשיהם. לדבריו, חרגה ב"כ המאשימה בטיעוניה מעבר למיוחס למרשיו בכתב האישום, והוסיף שעובד מטעם הנאשמים בשם ניר הוא זה שהכיר להם את עובדי המכס ויצר עימם את הקשר, והם זרמו עימו. הסכומים שהועברו לפקידי המכס הם סכומים קטנים, דבר המעיד על כך שהסחורה שיצאה מהמכס לא היתה עתירת מכס, כדברי הסנגור.
  1. הסנגור הדגיש, שמרשיו נטולי עבר פלילי, למעט הרשעה אחת של הנאשם 2 בעבירה על חוק התכנון והבניה.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ