אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1934/02

גזר דין בתיק פ 1934/02

תאריך פרסום : 16/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1934-02
17/06/2007
בפני השופט:
ד. בית-אור - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד ירון סעדון
הנתבע:
1. קלשניקוב וסילי
2. גברילוב אריטום

עו"ד ברוך סולומון
עו"ד אברהם יהב
גזר דין

1.         בתיק זה הורשעו הנאשמים, לאחר שניהלו הוכחות, בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 379 + 382 (א) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"), בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 רישא לחוק, בעבירה של הדחה בחקירה לפי סעיף 245 (ב) לחוק. נאשם מס' 1 הורשע גם בנוסף בעבירה של סחיטה בכח לפי סעיף 427 סיפא, בעבירה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות לפי סעיף 380 + 382 (א) ובעבירה של הדחה בעדות לפי סעיף 246א.

2.         כתב האישום כולל 4 אישומים, האישום הראשון והשני מתייחסים לשני הנאשמים ואילו האישום השלישי והרביעי מתייחסים לנאשם 1 בלבד.

3.         להלן יפורטו עובדות כתב האישום ככל שהם מתייחסות לנאשמים, שכן מדובר בתיק שבו אירעה שרשרת של התרחשויות במועדים שונים, ואשר בהכרעת הדין, מצאתי כי שרשרת אירועים זו היא שהובילה בסופו של דבר לזיהוי ברור וודאי של הנאשמים, כמפורט בהכרעת הדין.

האישום הראשון :

4.         אישום זה מיוחס לשני הנאשמים. ההתרחשות עפ"י אישום זה אירעה בחודש יוני 2001 במרכז הקניות חוצות להב. עפ"י אישום זה שני הנאשמים יחד עם אדם נוסף, שהיה קטין באותה עת (להלן:"הקטין"), פנו אל אלכסנדר אוסטריקוב, שהוא המתלונן (להלן:"המתלונן"), שביצע קניות יחד עם חבר, בחוצות להב ורצו לקחת מהמתלונן שרשרת זהב שענד על צווארו. חברו של המתלונן, הינו אלכסנדר פוקס (להלן:"פוקס"). הקטין הסיר את השרשרת מצווארו של המתלונן אבל המתלונן משך את השרשרת ושם אותה בכיסו. בשלב זה תקפו שני הנאשמים, יחד עם הקטין, את המתלונן, בכך שהיכו אותו, עד אשר קונים שהיו במקום הפרידו ביניהם. באותו מעמד נטל נאשם 1 את משקפי השמש של המתלונן. מאוחר יותר הוחזרו לו משקפי השמש ע"י קונה אחר.

האישום השני :

5.         כאמור גם אישום זה מיוחס לשני הנאשמים. ההתרחשות עפ"י אישום זה אירעה כ - 9 חודשים לאחר ההתרחשות המתוארת לעיל באישום הראשון. על פי האישום, בתאריך 10.3.02, סמוך לשעה 24:00 פגשו שני הנאשמים את המתלונן במעון לסטודנטים המכונה "אלטשול" (להלן:"המעון"), שם מתגורר המתלונן בהיותו סטודנט באוניברסיטת באר-שבע. הנאשמים הגיעו לתחומי המעון יחד עם אדם נוסף, בשם סרגיי זלמניוק (להלן:"סרגיי") ודרשו מהמתלונן התנצלות על האירוע שהתרחש 9 חודשים קודם לכן, בחוצות להב. הנאשמים דרשו מהמתלונן שישלם להם כסף. המתלונן הודיע לנאשמים ולסרגיי כי אין לו כסף ואז איימו עליו שני הנאשמים וסרגיי כי אם לא ישלם יבולע לו וכל זאת במטרה להפחידו ולהניעו לשלם להם כסף. פוקס, חברו של המתלונן, שהיה איתו באירוע הנוכחי וכן באירועים נשוא האישום הראשון, דרש מהנאשמים וסרגיי לעזוב את המעון ואף קרא לשומר המעון שיסייע לו. בתגובה לכך איים סרגיי על פוקס במטרה להפחידו. עוד עפ"י אישום זה, איימו הנאשמים על המתלונן כי אם יפנה למשטרה יתנקמו בו. במעשיהם אלה סחטו הנאשמים את המתלונן באיומים והדיחו אותו שלא למסור הודעה במשטרה עפ"י דין.

האישום השלישי :

6.         אישום זה מתייחס רק לנאשם 1. האירועים באישום השלישי התרחשו כיומיים לאחר האירועים באישום השני, דהיינו ביום 12.3.02. על פי אישום זה, סמוך לשעה 22:00 הגיעו הנאשם 1 וסרגיי למעון בו מתגורר המתלונן וביקשו להכנס לחדרו של המתלונן בקומה השניה. המתלונן סירב וגם הודיע לנאשם ולסרגיי כי לא ישלם להם כסף. באותו מעמד איים סרגיי על המתלונן וקילל אותו. לאחר מכן, תקף סרגיי את המתלונן בכך שחבט באגרופו בפרצופו והמתלונן ניסה להתגונן. נאשם 1 הצטרף לסרגיי ושניהם תקפו בצוותא את המתלונן, הפילו אותו על הריצפה ובעטו בו ברגליהם בכל חלקי גופו, וזאת על מנת להניעו לשלם להם כסף. כתוצאה מהמכות נגרמו למתלונן חבלות של ממש: המטומה בפנים מצד שמאל עם נפיחות מסביב לעין שמאל ועד לאוזן השמאלית, שפשופים במצח, נפיחות בקרקרפת, שפשופים בגפיים. המתלונן נזקק לטיפול רפואי. במעשיהם אלה סחטו הנאשם 1 וסרגיי את המתלונן בכח, תקפו אותו בצוותא וגרמו לו חבלות.

אישום רביעי :

7.         אישום זה מיוחס לנאשם 1 בלבד והוא התווסף לכתב האישום במסגרת בקשה לתיקון כתב האישום. האירוע באישום זה התרחש ביום 15.1.04, דהיינו כשנתיים לאחר האירועים באישום השלישי. על פי אישום זה ביום 15.1.04 סמוך לשעה 16:00 פגש הנאשם 1 את המתלונן בחנות ברח' שדרות רגר בבאר-שבע. על פי כתב האישום פנה נאשם 1 למתלונן ואמר לו אולי לא תגיע לבית המשפט. באותו מעמד היה עם הנאשם אדם נוסף, אשר פנה אל המתלונן ואמר לו " אם משהו יקרה לוסילי (נאשם 1), היום אתה עומד אבל מחר אתה תשב" . במעשים הללו הניעו נאשם 1 ואותו אדם אחר את המתלונן מלהעיד בבית המשפט.

8.         כאמור לעיל, כפרו הנאשמים במיוחס להם בכתב האישום וניהלו הוכחות. בהכרעת הדין התייחסתי לסוגיית הזיהוי שהייתה סוגיה מרכזית בתיק זה ומצאתי כי על אף שמדובר במתלונן, שטרם האירועים נשוא האישום הראשון, לא הכיר כלל את הנאשמים או מי מהם, הרי בשל אופי האירועים שהתרחשו באישום הראשון, שכללו תקיפות של שני הנאשמים את המתלונן וחברו וכן עקב הקשר שבין האישומים השני והשלישי לאישום הראשון, כפי שפורט לעיל, יכול היה המתלונן לזהות את הנאשמים כמי שתקפו אותו, איימו עליו וניסו לסחוט ממנו באיומים כספים. (ראה בעניין זה סעיפים 11 עד 32 להכרעת הדין).

9.         זאת ועוד, בהכרעת הדין מצאתי גם עפ"י הראיות שהוצגו בפני כי הנאשמים ביצעו את העבירות המיוחסות להם בכל כתבי האישום ועל כן הרשעתי אותם במיוחס להם בכתב האישום.

טיעוני המאשימה לעונש :

10.       ב"כ המאשימה, בטיעוניה לעונש, ציינה כי מדובר באירועים שנמשכו על פני מספר חודשים, בהם לא הרפו הנאשמים מהמתלונן, סחטו אותו באיומים והפעילו נגדו אלימות קשה שהביאה בסופו של דבר לכך שהמתלונן נחבל ונזקק לטיפול רפואי. לגבי נאשם 1 מציינת ב"כ המאשימה בטיעוניה כי בפני שירות המבחן לא הביע הנאשם כל חרטה. עוד מציינת ב"כ המאשימה ששירות המבחן מעריך כי בעניינו של נאשם 1 קיימת מסוכנות להישנות פגיעה באחר, שכן מדובר באדם שנוהג להשתמש באלימות כדרך חיים.

            לעניין נאשם 2 - טוענת ב"כ המאשימה כי חלקו היה דומיננטי בעיקר באישום השני. יחד עם זאת, לדבריה, הוא לא לקח חלק בכל האירועים כמו הנאשם 1 ועל כן סבורה המאשימה שענישה כלפיו צריכה להיות פחותה מזו של נאשם 1.

ב"כ המאשימה מבקשת להשית על שני הנאשמים מאסר בפועל ארוך וממושך, מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן וקנס.

11.       ב"כ נאשם 1 מבקש להדגיש כי נאשם זה היה בעת ביצוע העבירות המיוחסות לו צעיר, קצת יותר מבן 18. לדבריו, באירוע נשוא האישום הראשון חלקו היה אפסי. לעניין האירוע נשוא האישום השני - מדובר בדיבורים ולא באיומים, לטענתו, ופרט לכך שנאשם זה היה נוכח באירועים לא ניתן ללמוד על מעורבות חמורה מצידו במה שאירע. ב"כ הנאשם סבור שגם באירוע השלישי לא הייתה מעורבותו כה גדולה. לגבי האירוע הרביעי - לדבריו היה מעורב חבר של הנאשם, שהוא זה שלמעשה איים על המתלונן. ככלל, טוען ב"כ נאשם 1 העבירות שבוצעו ע"י נאשם 1 מבחינת המדרג אינן במקום גבוה. מדובר בנאשם שעסק בספורט ההאבקות ועקב ההליכים המתמשכים בתיק זה, נמנע ממנו מלהתמסר בעיסוקו. חלפו שנים רבות מאז האירועים נשוא כתב האישום והנאשם לא היה מעורב בכל מעשה אלימות מאז. על כן, סבור שניתן להסתפק בענישה מרתיעה, שאיננה כוללת מאסר בפועל.

12.       ב"כ נאשם 2 מציין את חלוף הזמן מאז בוצעו העבירות. לדבריו, חלפו 6 שנים. במהלך אותן שנים שירת נאשם 2 שירות מלא בצה"ל. לנאשם אין עבר פלילי. לטענתו, חלקו של נאשם 2 באירועים המיוחסים לו אינו רב. אשר על כן סבור ב"כ הנאשם כי נאשם זה ראוי להתחשבות מצד בית המשפט ויש מקום ליתן לו הזדמנות, מאחר וזהו מעידתו הראשונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ