אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1853/07

גזר דין בתיק פ 1853/07

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1853-07
19/09/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד ארץ קדושה
הנתבע:
אלגילאוי זיאד
עו"ד שחדה אבו מדיעם
גזר דין

1.         מבוא

הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בעבירות כדלקמן: פציעה כאשר העבריין מזויין, עבירה לפי סעיפים 334 + 335 (א) (1) לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן:"החוק") ותקיפת שוטר בשעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 273 לחוק. 

            מכתב האישום המתוקן עולה, כי במהלך קטטה פצע הנאשם את המתלונן בכך שדקר אותו בגבו בסכין, שחדרה בין צלעותיו לבית החזה. כתוצאה מכך המתלונן אושפז בבית החולים.  כוחות משטרה הגיעו לזירת העבירה והשוטר בועז גז איתר את הנאשם, סימן לו לעצור ויצא לעברו.  בתגובה תקף הנאשם את השוטר בכך שבעט בו והיכה בפניו.

2.         תסקיר שירות המבחן

הנאשם צעיר לימים. נוכח עמדת התביעה לעונש, התבקש שירות המבחן לערוך תסקיר.  עולה ממנו, כי הינו הבן הצעיר במשפחה, המונה 8 ילדים, לאביו עבר פלילי על רקע עבירות רכוש ואלימות במשפחה והוא אף נדון למאסר בגין תקיפת אשתו.  האם עקרת בית נכה וסובלת מבעיות בריאות. שניים מהאחים מעורבים בפלילים.  המשפחה כולה שרויה במצוקה סוציו-אקונומית קשה ומוכרת לרשויות הרווחה. 

            הנאשם מעורב בפלילים מאז מלאו לו 13.5 שנים בעיקר בעבירות רכוש.  לאחר ששירות המבחן השתכנע, כי מדובר בנער המצוי בסיכון , שכן משפחתו אינה מסוגלת להציב לו גבולות, שולב הנאשם במסגרות חוץ ביתיות, בהן ידע עליות ומורדות.  בשנת שהותו האחרונה במעון "אחווה", נרשמה לזכותו התקדמות יפה, שהתבטאה בשליטה עצמית וגילוי יכולת לדחיית סיפוקים מידיים.  לפני כ - 15 חודשים חזר לבית הוריו, עבד עם אביו, אך שב ונעצר. הוא שוחרר לחלופת מעצר, לא שיתף פעולה עם שירות המבחן לנוער, שנמנע מלבוא בהמלצה טיפולית לגביו. 

            בפני קצין המבחן הודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו בתיק שלפנינו, באופן חלקי בלבד. הוא התקשה לקחת אחריות לגביהן ולא השכיל לבחון דרכי התמודדות אלטרנטיביות.  הנאשם שלל כל בעיתיות בתפקודו, והביע בטחון ביכולתו לנהל אורח חיים נורמטיבי ללא התערבות טיפולית. בנסיבות אלה, שוב לא בא שירות המבחן בהמלצה טיפולית בענינו.

3.         טיעוני באי-כוח הצדדים לעונש

בטיעוניה לעונש עמדה המאשימה על עברו הפלילי של הנאשם, הכולל רישום  אחד ללא הרשעה בעבירות רכוש, והרשעה בת.פ. 1203/04 בבית המשפט לנוער באר-שבע, בו נתן את הדין בגין 8 תיקים שכללו עבירות רכוש חמורות, בריחה ממשמורת חוקית,  עבירות איומים, תקיפה והפרת הוראה חוקית.  בית המשפט לנוער גזר עליו 9 חודשי מאסר בפועל ומאסר מותנה. ב"כ המאשימה ציינה את חומרת העבירה שבפנינו, שגרמו לפציעת המתלונן ולאשפוזו במשך 4 ימים בבית החולים.  לטעמה, אירוע תקיפת השוטר בסמוך לפציעת המתלונן, מלמדת כי הנאשם אלים ומתאפיין בסף גירוי נמוך.  ב"כ המאשימה הפנתה לתסקיר שירות המבחן והדגישה את התרשמות קצינת המבחן לאמור, כי הנאשם עבר את העבירות על רקע קושי להציב לעצמו גבולות פנימיים. היא תמכה טיעוניה בפסיקה המתייחסת ל"תת תרבות הסכין" וביקשה לגזור עליו עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת, המצטברת למאסר שהנאשם מרצה כיום וכן לגזור עליו מאסר מותנה.

הסניגור עמד על הרקע לעבירות שנעברו. לדבריו, המתלונן הגיע לזירת האירוע במטרה לתקוף את הנאשם באמצעות סכין והנאשם, שנקלע למקום על-מנת לעשות "סולחה", נטל אותה ממנו. עוד הזכיר את גילו הצעיר, נסיבותיו האישיות הקשות ובמיוחד את הרקע המשפחתי ממנו בא. הסניגור טען עוד, כי בעת שנעברו העבירות, טרם נרשמו לחובתו הרשעות וצירוף התיקים בת.פ 1203/04 בית משפט לנוער באר-שבע, מלמד על רצונו לחסוך בזמן שיפוטי ולפתוח דף חדש. גם הוא תמך יתדותיו בפסיקה וביקש להקל בעונש.

              רקע נורמטיבי

4.          מגיפת "תת תרבות הסכין" פשטה בארץ כאש בשדה קוצים ופגיעתה רעה. להלן אצטט מספר פסקי דין, שהם בבחינת טיפה בים הפסיקה הדנה בנושא זה.

בעניינו של דוד גורדון דן בית המשפט בערעור שהגיש נאשם צעיר, ללא עבר פלילי, שנעץ סכין בגופו של אחר. למען הגילוי הנאות אני מוצא לנכון להעיר, כי נסיבות האירוע היו חמורות יותר מאלו שבפנינו. ואולם, עיקרי הדברים משותפים גם לתיק דנא.

בית המשפט לא הותיר ספק בדבר החומרה שהוא מיחס לעבירות אלימות, הנעברות באמצעות סכין וכך אמר:

"אכן, זו דרכו של מיקצת הנוער בימינו ליישוב חילוקי דעות. בימים שמכבר נהגו אנשים ליישב חילוקי דעות שנתגלעו ביניהם בדו-קרב של צחצוח חרבות או בדו-קרב בירי של אקדחים (השוו: ע"פ 8554/00 זרבאילוב נ' מדינת ישראל, פ"ד נ"ז(4) 913, 919-918). הסכינים למיניהן תפשו כיום את מקום החרבות, ובצד האקדחים משמשות אף הן מכשיר ליישובם של חילוקי דעות. תופעה ממאירה זו מטילה על בתי-המשפט חובה למיגורה המוחלט, ודרכם של בית-המשפט להעלות תרומה ראויה היא - בין השאר - על דרך הטלתם של עונשים חמורים. כך בעבירות ממאירות אחרות כסחר בסמים, כסחר בנשים, כמעשי אונס ומעשי סדום ועוד, וכך הוא בתת תרבות הסכין המביאה לא אחת לקיפוח חייהם של צעירים וגם של מי שאינם צעירים. אותם צעירים הנושאים סכינים על גופם ונועצים אותן בגופו של הזולת, אינם תמיד ובהכרח עבריינים מועדים. ובמקום שהנאשם הוא נער בלא עבר פלילי מתלבטים בתי המשפט לא אחת אם לגזור על הצעיר עונש מאסר, שמא יחבר בבית-הכלא לעבריינים מועדים ויצא מבית-הכלא עבריין. התלבטות זו התלבטות אמת היא, התלבטות ראויה. ואולם המגיפה שפשתה במחנה היא כה קשה וכה ממאירה עד שבתי המשפט חייבים להעלות את תרומתם למלחמה בה על דרך ענישה מרתיעה. וענישה מרתיעה בהקשר הדברים פירושה הוא -שליחתו של נאשם לבית האסורים." (ע"פ 9133/04 - דוד גורדון נ' מדינת ישראל . תק-על 2004(4), 2571 ,עמ' 2573).

5.         בע"פ 6112/04  מוטי עבודי נ' מדינת ישראל . תק-על 2005(1), 849 ,עמ' 850 קבע בית המשפט כדלקמן:

" ... אלא בעיקר העובדה הנוספת שהמקרה הנוכחי אינו תופעה חריגה בחיינו, בכלל, ובמקומות הבילוי, בפרט, ומכאן הצורך שבדרך ענישתם של המערערים יושם דגש גם על הרתעת הרבים. למרבה הדאבה, האלימות עליה אנו מתבשרים חדשות לבקרים, הפכה למגפה של ממש, ורבים הם המקרים בהם נעשה שימוש אף בנשק חם וקר כדי ליישב סכסוכים של מה בכך. את תוצאתה של תופעה קשה זו שילמו רבים, בעיקר צעירים, בחייהם, ובעקבות כך נחתו אסונות על משפחות שלמות המתקשות להתמודד עם האובדן והשכול. כדי להדביר תופעה זו נדרשים, בראש ובראשונה, אמצעים חינוכיים, אולם גם לבתי המשפט נועד תפקיד חשוב, באשר לידם נמסר מכשיר הענישה בו יש לעשות שימוש גם למטרות של מניעה והרתעה, ולעיתים בכל העוצמה, כי אפשר שבדרך זו ייחסכו חיים או תימנע פגיעה אנושה מאחרים".

6.         בית המשפט חזר על עיקרי הדברים ברע"פ 10987/04 - ח'ליל חאמד נ' מדינת ישראל . תק-על 2004(4), 2567 ,עמ' 2568 כדלקמן:

"בית משפט זה חזר וגינה את תת-תרבות הסכין ואת הנוהג המגונה של יישוב מחלוקות באמצעות סכינים "נלאינו מאמור, עוד ועוד שוב ושוב, כי יש לשרש את תת-תרבות הסכין מחיינו, וחובה היא המוטלת על בית-המשפט להרים את תרומתו למלחמה קשה זו שבאלימות אשר פשתה במקומותינו. הטלת עונשים קלים - יחסית לנדרש - על מי שמפרים צו של לא-תנעץ-סכין-בגוף-הזולת מחטיאה את המטרה ואת שאיפתנו לעקירה מן השורש של התופעה הפסולה הזו .בפרשה אחרת נקבע "שראוי כי ייצא הקול מבית-המשפט ויידעו הכל, כי הנועץ סכין בגופו של זולתו ייסגר בבית-האסורים לתקופות שנים: לא לתקופת שבועות ולא לתקופת חודשים. זו הדרך שידענו לביעור הנגע" .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ