אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1831/05

גזר דין בתיק פ 1831/05

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1831-05
29/03/2005
בפני השופט:
דרורה בית- אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ערן נהון
הנתבע:
אסמעיל אבו השהש
עו"ד איציק אלקבץ - ס.צ
גזר דין

1.         בתיק זה הורשע הנאשם עפ"י הודאתו בעבירה של כניסה והתפרצות למקום מגורים או תפילה לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק") ובעבירה של שהייה בלתי חוקית לישראל לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל התשי"ב - 1952 (להלן:"חוק הכניסה לישראל").

2.         הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וחסך זמן שיפוטי יקר.

3.         לנאשם עבר פלילי בעבירה של ידוי אבנים, בגינו נגזר עליו מאסר בפועל ומאסר על תנאי. העבירה בוצעה בשנת 1989. גזר הדין ניתן ע"י בית המשפט הצבאי ברמאללה. כמו כן לנאשם הרשעה משנת 1993, בת.פ. 4706/93 בעבירות של שהייה בלתי חוקית ועבירת רכוש. בגזר הדין הושת על הנאשם מאסר של 6 חודשים, מאסר מותנה של 12 חודשים, התחייבות בסך 1,000 ש"ח. עוד ובנוסף לכך הורשע הנאשם בת.פ. 1441/93 משנת 1994, בעבירה על חוק הכניסה לישראל והושת עליו עונש של חילוט הערבות בסך 1,000 ש"ח וכן ערבות בסך 5,000 ש"ח שלא לעבור עבירה בניגוד לחוק הכניסה לישראל וכן 6 חודשי מאסר על תנאי.

4.         בתאריך 18.2.97 בת.פ. 1758/97 הוגש כנגד הנאשם כתב אישום שייחס לו 4 עבירות התפרצות לבית מגורים וגניבה מתוכן וכן 4 עבירות של כניסה בלתי חוקית לישראל.

5.         בגזר הדין הושתו על הנאשם 7 שנות מאסר בפועל. כמו כן הופעלו בחופף מאסרים מותנים שהושתו על הנאשם בת.פ. 4706/93 ו - 1441/93, הופעלה התחייבות בסך של 5,000 ש"ח. כמו כן הושתו על הנאשם 18 חודשי מאסר על תנאי ל - 3 שנים מיום שחרורו בגין כל עבירה בניגוד לפרק יא' לחוק העונשין ו - 12 חודשי מאסר על תנאי ל - 3 שנים מיום שחרורו בגין עבירה של כניסה לישראל שלא כדין או עבירת הסתננות.

6.         גזר הדין של בית משפט השלום אושר בבית המשפט המחוזי בערעור שהגיש ב"כ הנאשם לעניין חומרת העונש. בית המשפט המחוזי קבע, בין היתר, כי מאחר והרכוש שגנב הנאשם לא הוחזר ולנאשם הרשעות קודמות בעבירות דומות, הרי העונש שהושת עליו בבית משפט השלום אינו חמור במידה שתצדיק את התערבות בית המשפט המחוזי.

למען הסדר יצויין כי לא הוגש ערעור נוסף לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי.

7.         עוד בטרם תמה תקופת התנאי הארוכה, שהושתה על הנאשם באותו גזר דין, ולאחר שהנאשם ריצה עונש מאסר ארוך בפועל, שב הנאשם ונכנס לתחומי מדינת ישראל, ללא היתר כדין ואף חזר והתפרץ לביתו של המתלונן שבתיק שבפני, באופן שהזיז את חלון ההזזה של המרתף, והכניס את פלג גופו העליון לבית וזאת עשה בכוונה לבצע גניבה.

8.         הנאשם נתפס בכף ונעצר ביום 8.2.05. כאמור לעיל, הנאשם הודה בתיק זה בהזדמנות הראשונה בעבירות שיוחסו לו.

9.       בטיעוניו לעונש שם ב"כ המאשימה את הדגש על עברו של הנאשם, שכולל הרשעות בעבירות רכוש וכניסה לישראל שלא כדין ועל כך שהנאשם חוזר ומבצע את העבירות הללו, בעוד מאסרים מותנים ברי הפעלה תלויים ועומדים כנגדו ואין בכך כדי להרתיעו. לפיכך, מבקש ב"כ המאשימה להפעיל את המאסרים המותנים שהושתו על הנאשם בת.פ. 1758/97 במצטבר, להטיל עליו עונש מאסר נוסף, גם הוא במצטבר, וכן להשית עליו מאסר מותנה וקנס כספי.

10.       ב"כ הנאשם בקש בטיעוניו להתחשב בכך שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה ופנה לבית המשפט בבקשה שלא להפעיל את המאסרים המותנים הארוכים, שהושתו על הנאשם אלא להאריכם. לדבריו, מאסר מותנה של 18 חודשים בגין עבירת רכוש הוא עונש חמור מדי, אשר כובל את ידיו של בית המשפט, שאמור להפעיל את התנאי. בעניין זה הפנה ב"כ הנאשם למספר פסקי דין של בתי משפט לערעורים, שבהם חזרו בתי המשפט וביקשו להדגיש שעל שופט בבית משפט קמא, שגוזר עונשו של נאשם, להשית באופן פרופורציונלי, מאסר מותנה, שלא יהיה קושי להפעילו כאשר התנאי מופר בגין עבירה קלה שאיננה מצדיקה הפעלת מאסר ארוך. עוד פנה ב"כ הנאשם למידת הרחמים של בית המשפט וביקש להסתפק ב - 42 הימים, בהם שהה הנאשם במעצר ולא לגזור עליו עונש של מאסר בפועל, לאחר ששהה בגין גזר הדין בת.פ. 1758/97 שנים רבות במאסר עקב עונש חמור ביותר שהושת עליו באותו תיק. לפיכך, מבקש ב"כ הנאשם, להאריך את שני המאסרים המותנים שהושתו על הנאשם וכן להטיל עליו קנס כספי, אשר אם לא ישלמו, ירצה עונש מאסר במקומו.

11.                   שמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים ועיינתי בפסיקה שהוצגה בפני.

12.       על אף השתלשלות האירועים שהוצגה בפני בתיק זה, בנוגע לנאשם, אין בידי לקבל את טיעוניו של ב"כ הנאשם ולהמנע מלהפעיל את המאסרים המותנים שהושתו על הנאשם בת.פ. 1758/97. אין מקום לקשור את העבירות שבוצעו בתיק שבפני, להרשעה ולגזר הדין והעונש שהושת על הנאשם בת.פ. 1758/97. גם אם העונש היה חמור הרי שמדובר באותו מקרה, בגזר דין, שגם אושר בערעור, לא הוגש עליו ערעור לבית המשפט העליון ועניינו הסתיים בריצוי העונש ע"י הנאשם.

13.       העבירות שאותן ביצע הנאשם בתיק וההליכים שנפתחו בעקבותיהם הם אלה העומדים בפני היום ולגביהם עלי להפעיל את שיקולי הענישה, כשאני לוקחת בחשבון את עברו של הנאשם, את נסיבות ביצוע העבירה ואת נסיבותיו האישיות.

14.       לנאשם שבפני עבר לא מבוטל בעבירות של כניסה לישראל שלא כחוק, כאשר אליהן נלוות עבירות רכוש, שאותן הנאשם חוזר ומבצע. מי שישב בבית הסוהר תקופה ארוכה כעונש על עבירות שביצע וזמן לא קצר, לאחר שחרורו, שב ומבצע את אותן העבירות, ללא מורא ובעוד שני מאסרים מותנים תלויים ועומדים כנגדו, אינו יכול לצפות שבית המשפט ימנע מלהטיל עליו עונש של מאסר. הארכת התנאים במקרה זה וכפועל יוצא אי הטלת עונש מאסר בפועל, מגלמת בחובה הצהרה של בית המשפט, לפיה סבור בית המשפט שאין להחמיר עם הנאשם באותו מקרה ולא היא.

למעשה, בפועל, מדובר במתן פרס לאדם שחוזר ומבצע פעם אחר פעם עבירות של כניסה לישראל שלא כחוק יחד עם עבירות רכוש.

16.       הנאשם שבפני חייב היה להמנע מלחזור ולבצע את העבירות שאותן ביצע בתיק זה, שכן היה מודע, עקב נסיונו בעבר, לחומרה שמייחסים בתי המשפט בישראל לעבירות שאותן הוא מבצע ולעונשים הקשים שיושתו עליו. ההתחשבות והרחמים שאותם הוא מבקש היום בבית המשפט, צריך היה הוא לבקש מעצמו.

17.       מכל האמור לעיל מצאתי שאין מקום להעתר לבקשת ב"כ הנאשם ולהורות על הארכת התנאים שהושתו על הנאשם בתיק זה.

18.       אשר על כן אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ