אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1786/04

גזר דין בתיק פ 1786/04

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1786-04
22/06/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נימרוד פלדמן
הנתבע:
קריחלי דניאל
עו"ד צור
גזר דין

א. רקע

הנאשם הודה והורשע עוד בפני עמיתי כב' השופט טהר לב, בעובדות כתב אישום מתוקן המייחס לו עבירות שעניינן החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי- לפי סעיף 7(א)(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג-1973 והחזקת סם לשימוש עצמי- עבירה לפי סעיף 7(א)(ג) סיפא לפקודה, בכך שבתאריך 22/3/04, החזיק סם מסוכן מסוג הרואין במשקל נטו של 1.1328 גרם לצריכתו העצמית, וכן 56 ריבועי נייר מסוג LSD, וזאת שלא לצריכתו העצמית וללא היתר כדין.

במסגרת הסדר הטיעון, הופנה הנאשם בטרם הטיעונים לעונש, לקבלת תסקיר שירות מבחן, תוך שהתביעה הודיעה שאינה מחוייבת להמלצות השירות.

בין לבין, הועבר התיק במסגרת ניתוב התיקים החדש בבית המשפט לטיפולי, תסקיר שירות המבחן הונח על שולחני ובעקבותיו טענו הצדדים טיעוניהם וניתן גזר דין זה.

ב. חוות דעת הגורם הטיפולי

שני תסקירי שירות מבחן הונחו על שולחני, האחד מיום 6.3.05 והשני מיום 5.5.05.  התסקירים אמביוולנטים בגישתם. על מנת להמנע מפגיעה בצנעת הפרט, לא אפרט את האמור בהם ואך אציין כי התרשמות השירות היא, שאכן פרט לארוע נשוא הנדון, לא נפתחו לנאשם תיקים נוספים מחד, ואולם מאידך, מעורבותו הפלילית הנוכחית ועמדתו כלפיה מצביעים כי לא הפנים את תהליך השינוי הנדרש ממנו, הנובע מאורח חייו הקודם.  בתסקיר המשלים מציין השירות כי על אף שהנאשם הקפיד להגיע לכל המפגשים שנקבעו עימו, מתקשה הוא לראות בשירות גורם טיפולי אשר יכול לסייע בידיו ותופס קשר כאמור כמסר של חולשה. בנסיבות האמורות ממליץ השירות להטיל עונש מאסר קצר מומר בעבודות שירות ובכפוף להסכמתו של הנאשם, גם העמדתו במבחן.

ג. טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה טען, כי אין המדובר בנאשם צעיר בעל עבר נקי, אלא בנאשם בעל עבירות פליליות רבות בתחום הסמים והסחר בסמים. לדעת ב"כ המאשימה, אין לקבל את המלצת שירות המבחן, שאינה ברורה והפנה לפסיקה בה החמיר בית המשפט. בנסיבות אלה, עתר הוא להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך וממשי, מאסר על תנאי, חילוט כל הכסף בסך 4,500 ש"ח שנתפס על הנאשם ושקשורים לסמים שהוחזקו על ידו, קנס כספי ופסילת רישיון נהיגה.

ב"כ הנאשם עמד על נסיבותיו האישיות של הנאשם, שהינו גרוש ואב לשני ילדים בגירים, אשר התגרש בשל העובדה שהיה מכור לסמים ובכך למעשה הרס את התא המשפחתי שלו וכתוצאה מכך נפגע. עוד טען שהנאשם פתח את עסקו, בו נתפסו הסמים, כדי שיהיה מקום עבודה לבנו שישתחרר מהצבא. כן ביקש ב"כ הנאשם להביא לזכותו של מרשו את העובדה, כי מאז ששוחרר, היה נתון במעצר בית מלא עד ליום ההקראה שבו הודה בכתב האישום המתוקן, ומאז ועד היום נמצא הוא במעצר בית חלקי, כשבמהלך כל התקופה, לא הפר שום תנאי ולא נפתח נגדו שום תיק פלילי אחר. למרות הרישום הפלילי של הנאשם, ניתן לראות שמאז עבירתו האחרונה, יותר מ-9 שנים לא הסתבך הנאשם בפלילים בשום עבירה.

בנוסף לכל האמור, עבר הנאשם מסכת יסורים ארוכה מאוד של שיקום מהסם הירואין. עם שחרורו מהכלא, השתלב במרכז לשיקום האסיר בבאר שבע, לאחר שנאלץ לעזוב את עיר מגוריו אשקלון. מאז לא היתה הסתבכות כלשהי. מדובר לטענת הסניגור, במעידה חד פעמית, שנבעה בשל אירוע שחווה הנאשם בתל אביב, ומסכת אותם אירועים החזירה אותו לסם, כאשר ידע לצאת ממנו ומצא את הכוחות הנפשיים לשוב  ולהיות נקי מסמים.

הנאשם הגיע לכל המפגשים של שירות המבחן, שיתף פעולה עימם באופן מלא בשיחות פרטניות וקבוצתיות. הנאשם היה בקשר עם המחלקה לשיקום האסיר, מוסר בדיקות שתן שבועיות, כל הבדיקות נמצאו תקינות ביום שהשתחרר מהמעצר.

הנאשם החל לעבוד ולצורך עבודתו, נדרש הוא לרישיון נהיגתו על מנת להסיע את המוצרים שהוא משווק. לכן, אם ייגזרו על הנאשם עבודות שירות, יהיה עליו לקחת חופש ממקום עבודתו ובכך תיפגע פרנסתו, על כן יש לקצר את תקופת הענישה. ב"כ הנאשם מדגיש כי שירות המבחן מציין, שאם יוחזר הנאשם לכלא, יחזור הוא לסמים. זהו אלמנט שיש לקחת אותו בחשבון במתן העונש, שכן גם עבודות שירות נחשבים כמאסר. במקרה זה הסמים לא הוחזקו כדי למכרם ואין פה עניין של הפצת הסם.

הנאשם מצידו הביע צער, פירט את נסיבות חייו הקשות והבטיח שלא לשוב עוד על מעשיו. עוד ציין, שהוא משתתף בקבוצות בוגרים של הרשות לשיקום האסיר, נותן בדיקות שתן נקיות ומוכן להיות נתון בפיקוח שירות המבחן.

ד. דיון

לא פעם הביעה הפסיקה דעתה, שיש להחמיר בענישה של מי שמחזיק בסם מסוכן שלא כדין ושלא לצריכה עצמית וזאת כדי למנוע את הפצת הסם והרתעת נאשמים בכח ובפועל, תוך הגנה על האינטרס הציבורי ועל מנת לבער את נגע הסמים שפשט במדינה ואוכל כל חלקה טובה בה. נראה שאין צורך לשוב ולפרט עניין זה אשר הוזכר בעשרות ומאות פסקי דין.

בבואי לגזור את הדין, שקלתי, מחד את האינטרס הציבורי האמור, להחמיר בעונשו של הנאשם אשר החזיק כמות גדולה של סם מסוכן ומאידך, התייחסתי לנסיבותיו האישיות של הנאשם תוך שנתתי משקל לשינוי המשמעותי שערך הנאשם, על פי דיווחי שירות המבחן, באורח חייו, בהתייחסותו לצריכת הסמים, תוך כדי שיתוף פעולה מתמיד בקשר הטיפולי עם שירות המבחן ובאי פתיחת תיקים נוספים כנגדו. כמובן התחשבתי בהודייתו של הנאשם וחסכון מזמנו של ביהמ"ש, ובדבריו והבטחתו לשינוי אורח חייו.

לאור כל האמור ולאחר ששקלתי את האיזונים האמורים, באתי לכלל דעה כי אין סיבה במקרה זה שלא לאמץ את המלצת התסקיר, אם כי לא במלואה.

לאור האמור, הנני דן את הנאשם כדלקמן:

א.                 מאסר למשך 12 חדשים מתוכם 5 חדשים יהיו לריצוי בפועל ואשר ירוצו במסגרת עבודות שרות, בכפוף לחוות דעת ממונה, ויתרתם תהא על תנאי והתנאי הוא שלא יעבור משך 3 שנים מהיום, עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים [נח] תשל"ג - 1973, למעט עבירה של החזקת סם לשימוש עצמי, בגינה תעמוד תקופת התנאי על 3 חודשים למשך 3 שנים מהיום.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ