אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 178/03

גזר דין בתיק פ 178/03

תאריך פרסום : 23/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
178-03
29/03/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אריק לוי
2. ירון ממי

גזר דין

1.         לאחר שנשמעו רוב עדי התביעה, 10 במספר (התביעה ויתרה במהלך שמיעת הראיות על העדתם של 7 עדים), הודיעו הצדדים על הסדר טיעון שהושג ביניהם, במסגרתו הודו שני הנאשמים והורשעו בעבירות המיוחסות להם ע"פ כתב האישום אשר תוקן במסגרת אותו הסדר; הנאשם מס' 1 הודה והורשע בעבירות של סיוע והחזקת סם שלא לשימוש עצמי בלבד, עבירה על סעיפים 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג-1973 + סעיף 36 לחוק העונשין התשל"ז-1977. ואילו הנאשם מס' 2 הורשע בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד, עבירה על סעיף 7 (א) + (ג) לפקודת הסמים המסוכנים הנ"ל.

2.         לעניין העונש הסכימו הצדדים, על פי ההסדר, כי על הנאשם מס' 1 יושת עונש מאסר של 6 חודשים אשר ירוצו בעבודות שירות ומהם לא תנוכה תקופת מעצרו וכן מאסר על תנאי על פי שיקול דעת בית המשפט. כמו כן, מוסכם על פי אותו הסדר כי מתוך כל הרכוש והכספים שעוקלו ונתפסו על ידי המדינה במסגרת האישום בתיק זה, יחולט סכום של 250,000  ש"ח לטובת הקרן שהוקמה מכוח פקודת הסמים, ואילו יתר הרכוש שעוקל ונתפס יוחזר לנאשם מס' 1.

לגבי הנאשם מס' 2, הוסכם כי המאשימה תבקש להטיל עליו עונש של 3 שנות מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי, בעוד שהסניגוריה תטען באופן חופשי וכראות עיניה.

3.         הסם שבהחזקתו הורשע הנאשם מס' 2 הינו סם מסוג חשיש  וכמותו הינה 48.352 ק"ג אשר נתפסו במחסום משטרתי בכביש 90 שבצפון בתוך תא המטען של מונית נהוגה בידי אלברט מסילי, כאשר הנאשם מס' 2 נוהג ברכב ונוסע מאחורי המונית. הנאשם מס' 1 הורשע בסיוע בהחזקת סם מסוג חשיש בכמות בלתי מוגדרת, נאשם זה נסע ברכב בו נהג הנאשם מס' 2 שכאמור נסע בעקבות המונית בה נתפס הסם.

4.         על פי המוסכם בין הצדדים בהסדר הטיעון, הוגש בעניינו של הנאשם 2 תסקיר מבחן, ממנו עולה כי לנאשם מס' 2 היתה ילדות קשה ולא זכה במסגרת משפחתו לקבל הכוונה או תמיכה הדרושים לשם בניית זהות מגובשת ויכולת לשיקול דעת בוגר ויציב. כתוצאה מכך, קובע תסקיר המבחן כי גם היום לאחר שהנאשם מס' 2 הגיע לגיל 27 שנים, דפוסי התנהגותו עדיין ילדותיים. התסקיר מציין באופן חיובי את העובדה כי הנאשם 2 הינו אדם אחראי ובעל יכולת התמדה ומציין כי הנאשם 2 עבד למחייתו מאז היותו בן 15 שנים, וכי מאז היותו בגיל זה, לא זכה לעזרה מבני משפחתו.

ע"פ התסקיר, הנאשם 2 הסתבך בעבירה על רקע היותו מובטל וחסר כל הכנסה, דבר שגרם לו לתסכול והביא אותו להתמכרות לסם מסוג גראס.

להערכת שירות המבחן, ההליכים המשפטיים, המעצר ומעצר הבית הממושך בו שהה הנאשם 2, מהווים גורם הרתעתי משמעותי עבורו.

עוד מציין קצין המבחן כי על פי התרשמותו, הנאשם מס' 2 מגלה חרטה כנה על ביצוע העבירה וכי הוא בעל רצון לבנות אורח חיים נורמטיבי ולצורך זה הוא זקוק לתמיכה והכוונה, על כן מציין קצין המבחן כי הוא שקל להמליץ על העמדת הנאשם מס' 2 במבחן, ובנוסף להטיל על הנאשם מס' 2 צו של"צ של 300 שעות. מסיבה זו, מבקש קצין המבחן כי במידה ובית המשפט ישקול לאמץ את הפן השיקומי-חינוכי, לדחות את הדיון בעניינו של נאשם זה על מנת להשלים אבחון ביחס לדפוסי השימוש של הנאשם בסמים, דבר המתאפשר רק לאחר ביצוע בדיקות שתן, דבר שלא בוצע עקב הפסקת בדיקות אלה מזה מספר חודשים וצפוי שבדיקות אלה יתחדשו בחודש אפריל.

5.         בטיעוניה לעונש ביחס לנאשם מס' 1, ביקשה ב"כ המאשימה, עו"ד ירושלמי, לכבד את הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים ולהטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, ומבלי שינוכו מהם ימי מעצרו, מאסר על תנאי לתקופה ארוכה ומשמעותית ולהורות על חילוט סכום של 250,000 ש"ח מתוך הרכוש והכספים שעוקלו ונתפסו על ידי המדינה.

לגבי הנאשם מס' 2, ביקשה לגזור 3 שנות מאסר לריצוי בפועל, בנוסף מאסר על תנאי ארוך ומשמעותי וכן קנס שישקף את הרווח העצום שבביצוע עסקת סמים כמו זו בה הורשע הנאשם 2.

ב"כ המאשימה ציינה את חומרת עבירות הסמים ואת הנזק הרב שעבירות אלה גורמות לציבור.

לטענתה, עונש של 3 שנות מאסר שהיא עותרת לו, מגלם בתוכו את ההתחשבות בנסיבות ביצוע העבירה ובנסיבותיו האישיות של נאשם זה. מכל מקום, היא טענה כי נפסק לא אחת כי בעבירות סמים, נסיבות אישיות נסוגות בפני האינטרס הציבורי.

באשר לתסקיר המבחן, טענה ב"כ המאשימה, כי אין המדובר בהמלצה ממש אלא בכך שקצין המבחן מעלה בהיסוס ומציע אופציה של שיקום בתנאי שבית המשפט יהיה מוכן לשקול חלופה כזו. מכל מקום, היא מבקשת לדחות את המלצתו זו של שירות המבחן ולהטיל על הנאשם עונש מאסר של 3 שנים לריצוי מאחורי סורג ובריח.

עוד טענה ב"כ המאשימה כי בעונש של 3 שנות מאסר נלקח בחשבון עברו הנקי מהרשעות למעט הרשעה על ידי בית דין צבאי בגין עבירת עריקות, לכן, לדעתה לוקח עונש זה את העובדה כי זו תהיה לנאשם הפעם הראשונה שירצה עונש מאסר בפועל. כמו כן נלקח בחשבון כי שותפו הנאשם מס' 1 שהורשע בעבירה של סיוע בהחזקת הסם בכמות שאיננה הכמות שבהחזקתה הורשע הנאשם 2.

לסיכום, הגישה ב"כ המאשימה פסיקה על מנת להראות כי העונש המבוקש איננו עונש חמור מדי בהתחשב בכלל הנסיבות.

6.         גם ב"כ הנאשם מס' 1, עו"ד אביאד, ביקש מבית המשפט לכבד את הסדר הטיעון ולנהוג על פיו. הוא הדגיש כי שני הצדדים שקלו היטב את הסדר הטיעון, וכי הסדר הטיעון מביא בחשבון את האינטרס הציבורי.

הסניגור ציין את עברו הנקי של הנאשם 1, את הודאתו שחסכה מזמן שיפוטי של בית המשפט ומהצורך בחשיפת הסוכן המשטרתי למתן עדות בבית המשפט, את חרטתו הכנה של הנאשם 1 ואת אורחות חייו הנורמטיביים עד להסתבכותו בעבירה בה הורשע בתיק זה, וגם את העובדה שמאז אותו מקרה ועד היום לא הסתבך הנאשם מס' 1 עם החוק.

הנאשם מס' 1 ציין את המחיר הכבד שהוא שילם במהלך השנתיים שעברו, ואת רצונו לשמור על הבית שלו לעבוד בכבוד ולהתפרנס וכן הביע צער וחרטה וביקש סליחה מבית המשפט על מה שקרה.

7.         ב"כ הנאשם מס' 2, עו"ד גוטמן, טען באריכות לזכותו של הנאשם מס' 2, ציין בטיעוניו את נסיבותיו האישיות המיוחדות ואת הסביבה הקשה בה הוא גדל, כפי שהדברים מצאו ביטויים בתסקיר שירות המבחן, וציין לשבחו של הנאשם 2 את העובדה כי מאז היותו בן 15 הוא עבד למחייתו ופרנסתו ולא זכה לכל עזרה מהמשפחה. הוא חזר על מה שהוזכר בתסקיר המבחן כי המדובר באדם, גם אם הוא בוגר, הוא עדיין בעל דפוסי התנהגות ילדותית, והעדר שיקול דעת מעמיק ויציב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ