אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 169/03

גזר דין בתיק פ 169/03

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
169-03
07/04/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. שושן עמרם
2. אבוקסיס משה
3. אבוטבול אליהו
4. סמיונוב שלמה
5. ביטון משה
6. ישראלוב יעקב
7. אוחנה יאיר

גזר דין

כתב האישום המקורי

1.         ע"פ כתב האישום המקורי, הואשמו הנאשמים מס' 1-6 (להלן: " הנאשמים"), בעבירות של סחר בסם מסוכן, החזקת סם מסוכן' שלא לשימוש עצמי, קשירת קשירת קשר לפשע והסתייעות ברכב לביצוע פשע. בנוסף לכך, הואשמו הנאשמים 1 ו-2, בהחזקת סם מסוכן לשימוש עצמי. 

הסדר הטיעון

2.         בישיבת יום 9/11/04, הגיעו הצדדים לידי הסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום, כך שבמקום העבירות הנ"ל שיוחסו, כאמור, לנאשמים ע"פ כתב האישום המקורי, הואשמו הנאשמים 1 - 4 בעבירה של סיוע להחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד, עבירה על סעיפים 7 (א) ו- (ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג-1973 (להלן: "פקודת הסמים המסוכנים") בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין התשל"ז-1977, ואילו הנאשמים 5 ו- 6 הואשמו, ע"פ כתב האישום המתוקן, בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי, עבירה לפי סעיפים 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים.

הנאשמים 1 - 6 הודו בעבירות המיוחסות להם ע"פ כתב האישום המתוקן והורשעו, ע"פ הודאתם.

באשר לעונש, הסכימו הצדדים כי ביחס לנאשמים 5 ו- 6 תטען המאשימה לעונש של 30 חודשי מאסר לריצוי בפועל בניכוי ימי מעצרם בעוד שההגנה תוכל לטעון טיעון פתוח.

לגבי הנאשמים 1 - 4, הסכימו הצדדים כי "התביעה תעתור לעונש בהתאם להוראות הדין המתייחס לסיוע והטיעון מטעם שני הצדדים יהיה פתוח".

עוד הוסכם ע"פ הסדר הטיעון כי המאסרים שתבקש התביעה להטיל על הנאשמים יהיו חופפים למאסרים על תנאי שיופעלו נגד מי מהנאשמים, וככל שיופעלו.

לענין החילוט - הוסכם בין הצדדים ע"פ הסדר הטיעון, כי המכונית מסוג דייהו מס' רישוי 8721416 תחולט לטובת קרן החילוט ע"פ פק' הסמים המסוכנים, המכונית מסוג אומגה מס' רישוי 7005217 תוחזר לבעליה, וכל ההגבלות, השעבודים והערבויות שהוטלו עת החזירה המדינה בזמנו רכב זה לידי הבעלים, יבוטלו. באשר לכסף שנתפס ע"י המשטרה, במהלך מעצר הנאשמים בתיק זה, יחולט מתוכו סך של 50,000 ש"ח לטובת קרן החילוט שהוקמה בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים, והיתרה תועבר לידיו הנאמנות של עוה"ד יפתח.

עוד הוסכם, ע"פ הסדר הטיעון, כי יוזמנו תסקירי מבחן לגבי הנאשמים 2, 4 ו- 6, וזאת מבלי שהמסקנות שבתסקיר המבחן, יחייבו.

יצויין כי, בענין החילוט, ניתנה החלטה בהתאם למוסכם ע"פ הסדר הטיעון, עוד ביום הרשעתם של הנאשמים 1 - 6, 9/11/04, כך שאין עוד צורך להתייחס לעניין זה במסגרת גזר הדין.  .

ראיות הצדדים לעניין העונש

3.         כראיות לענין העונש, הגישה התביעה את גליונות הרשעותיהם הקודמות של הנאשמים, תוך הדגשה כי כנגד הנאשמים 1, 2, 3 ו-6 עומדים ותלויים עונשי מאסר מותנים שהם ברי הפעלה. כמוכן הוגשו העתקים מכתבי האישום, הכרעות הדין וגזרי הדין המתייחסים למאסרים מותנים אלה. יצויין כי לגבי הרשעותיו הקודמות של הנאשם מס' 1, חלק הנאשם על הרשעה מס' 3 שענינה הרשעה בעבירת שוד בת"פ 4417/95, בית משפט השלום לנוער עכו, וב"כ המאשימה התחייבה להמציא העתקים מאושרים מכתב האישום, הכרעת הדין וגזר הדין, שאם לא כן, תתקבל טענת הנאשם בעניין הרשעה זו. המאשימה לא עמדה בהתחייבותה בענין זה, על כן הרשעה מס' 3 הנ"ל המופיעה  בגליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם מס' 1 לא תובא בחשבון, ובית המשפט מתעלם ממנה לחלוטין.

4.         גם מטעם הנאשמים הובאו ראיות לעונש.

א.        מטעם הנאשם מס' 1 הגיש הסניגור תיעוד רפואי המעיד על כך שנאשם זה סובל מבעיה בריאותית ברגלו  השמאלית, בעיה אשר החריפה, לטענתו, במהלך מעצרו, כתוצאה מהעדר טיפול רפואי מתאים בתקופת מעצרו, דבר המחייב היום את הנאשם מס' 1 לעבור ניתוח, כולל השתלת עצם.

ב.         מטעם הנאשם מס' 2 העידו שני עדי אופי, מר רובאח משה, ראש הישיבה בנהריה, בה שהה הנאשם מס' 2 במסגרת מעצר בית תקופה של ארבעה חודשים. לדברי העד, הנאשם מס' 2 תפקד במשך אותה תקופה במסגרת הישיבה כאחד מבחורי הישיבה הדתיים, כל היום למד תורה והתפלל והתנהגותו היתה למופת. עד אופי שני היה מר דוד עזריאל, ראש מוסד כולל עטרה בקרית ים, אשר סיפר כי מזה 3-4 שנים משתתף הנאשם מס' 2 בשיעורי תורה, לדעתו הנאשם מס' 2 עוזר לנזקקים ומדובר באדם המחפש לפתוח דף חדש.

בנוסף לעדי האופי הגישה סניגורו של הנאשם מס' 2, עוה"ד אולמן, מכתב מחברת מיטב השדה בע"מ ולפיו הנאשם מס' 2 עובד בשירות החברה, מאז פברואר 2004, תחילה כסדרן סחורות במיני מרקט מאי סניף עכו, ומזה ארבעה חודשים כמנהל אחראי על מספר סניפים בצפון, וכי הוא ממלא תפקיד זה על הצד הטוב ביותר.

ג.         עוה"ד שפריר, באת כוח הנאשם מס' 5, הגישה במהלך טיעוניו לעונש , מכתב של האגף לשירותים חברתיים בעירית עכו, המתאר את מצבה המשפחתי והכלכלי הקשה של הידועה בציבור של הנאשם, הגב' מירית ביטון, והתנאים הקשים בהם חיים בני הזוג והמצוקה הקשה בגידול 7 ילדים, רובם קטינים, מהם 4 ילדים מנישואיה הקודמים ו- 3 ילדים נוספים משותפים לה ולנאשם. 

ד.         עד אופי נוסף, היה יצחק ישראלוב, אחיו של הנאשם מס' 6, אשר בביתו שהה הנאשם 6 במעצר בית תקופה של 4 חודשים. עד זה סיפר על נסיבות משפחתיות ועל כך שאמו נפטרה בשנת 1999, כאשר הנאשם מס' 2 היה באמצע תקופת שירותו הסדיר בצה"ל. לדעתו, בעקבות פטירת אמו הסתבך הנאשם מס' 6 בפלילים, אולם עתה ובמיוחד שגם האב נפטר בשנת 2004, המשפחה התלכדה והיחסים בין בני המשפחה הדוקים ומאז התנהגות הנאשם הינה טובה.

בנוסף לעד האופי, הגיש סניגורו של הנאשם מס' 6, עו"ד סבן, במהלך טיעוניו לעונש, מכתב חתום ע"י ראש העיר עכו, לפיו נאשם זה הינו בן למשפחה בעלת קווים ואפיונים חיוביים, ולהערכתו של ראש העיר, מדובר במעידה חד פעמית של נאשם זה.

תסקירי המבחן ביחס לנאשמים 2, 4 ו- 6

5.         א.        בענינו של הנאשם 2 הוגש תחילה תסקיר ביום 20/12/04 ובו ביקשה קצינת המבחן לדחות את הדיון ב- 6 שבועות, במהלכן ימשיך הנאשם 2 לתת בדיקות שתן ושירות המבחן ימישך לקיים עמו שיחות ע"מ לגבש את המלצתו. בתסקיר המשלים שהוגש ביום 23/1/05 הביעה קצינת המבחן את התלבטותה באשר להמלצה, שעליה לתת, מצד אחד, תלוי ועומד נגד הנאשם מס' 2 מאסר על תנאי בר הפעלה של 18 חודשים, ובמקביל ולנוכח חומרת העבירה, סבור שירות המבחן כי מההבט האישי והחברתי יש להציב בפניו גבולות ברורים. חרף זאת, ממשיכה קצינת המבחן בנשימה אחת ומציינת כי התרשמה "כי שליחתו של הנאשם 2 למאסר בפועל עשויה לגרום לפגיעה במידת זמינותו ודאגתו למשפחתו הגדולה בהיותו אב ל- 6 ילדים, בהם תינוק שזה עתה נולד. על כן, סבורה קצינת המבחן כי ענישה במסגרת מאסר בעבודות שירות עשויה להיות חלופה עונשית מתאימה למאסר בפועל, קצינת המבחן ממשיכה ומציינת כי, בשל המאסר על תנאי של 18 חודשים שעומד ותלוי נגדו, אפשרות זו אינה קיימת. מסיבה זו, מביעה קצינת המבחן עמדה לפיה, "יתכן ועונש במסגרת צו של"צ בהיקף נרחב  (כ-400 שעות) עשוי להיות חלופה למאסר בעבודות שירות ולתת מענה הרתעתי וחינוכי לגבי הנאשם.

ב.         תסקיר המבחן בענינו של הנאשם מס' 4 סוקר את מצבו המשפחתי ומציין כי בתקופה משנת 1989-1991 וכן בתקופה מיום 25/11/99 עד 25/11/2001 היה הנאשם במבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ