אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1635/07

גזר דין בתיק פ 1635/07

תאריך פרסום : 04/08/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
1635-07
18/02/2008
בפני השופט:
רביד גיליה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אברהמי שלמה
2. מטיס ליאור

גזר דין

כללי:

נאשם 1 הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום בעבירות של גניבה וקשירת קשר לבצע פשע (התפרצות לדירה), בניגוד לסעיפים 384 ו-499(א)(1) לחוק העונשין ואילו נאשם 2 הורשע על פי הודאתו בעבירות של קשירת קשר לבצע פשע החזקת סכין והחזקת נכס החשוד כגנוב, בניגוד לסעיפים 499(א)(1), 186(א) ו-413 לחוק העונשין.

עניינו של כתב האישום בקשר שקשרו הנאשמים עובר ליום 27/11/06 לפרוץ לדירה ברמת אביב, וזאת באמצעות מפתח מותאם שגנב נאשם מס' 1 מבעלת הדירה בעת שהתקין עבורה מנעול חדש לדלת הכניסה לדירה. בהקשר זה יובהר, כי בבעלות אימו של נאשם 1 עסק להתקנת דלתות פלדה ומנעולים, ונאשם 1, אשר עבד בעסק זה בתקופה הרלבנטית לכתב האישום, נשכר להתקין בדירתה של המתלוננת מנעול צילינדר משוכלל.

על פי עובדות כתב האישום, במסגרת הקשר הפלילי, לצורך ביצוע ההתפרצות, מסר נאשם 1 לנאשם 2 את המפתח שגנב מהמתלוננת, אלא שמפתח זה נתפס במהלך חיפוש שערכה המשטרה בכליו של הנאשם 2 עוד בטרם הספיקו הנאשמים לבצע את זממם. במהלך אותו חיפוש, נתפסו ברשות הנאשם 2 גם סכין ומכשירי פלאפון ניידים החשודים כגנובים.

לנאשם מס' 1 הרשעות קודמות כמפורט בת/4 בגין עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, מסירת ידיעות כוזבות, שימוש ברכב ללא רשות ותקיפה סתם.

לנאשם מס' 2 הרשעה קודמת כמפורט בת/2 עבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, שבגינה הוא מרצה כעת עונש מאסר בפועל בן שנה.

במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הצדדים (ראה ת/1), עותרים הצדדים להשית על נאשם 1 עונש מאסר על תנאי וקנס כספי ואילו על נאשם 2- עונש מאסר בן חודש ימים (שירוצה במצטבר לעונש שאותו הוא מרצה כעת), מאסר על תנאי וקנס.

בנימוקים להסדר הטיעון טענה ב"כ התביעה, כי בהקשר לנאשם 1, הרציונל שעמד מאחורי נכונות התביעה להגיע להסדר הטיעון המוצע הייתה ההשקפה שבמקרה זה על העונש לבטא בעיקר פגיעה בכיסו של הנאשם, שהרי מאחורי ביצוע העבירות עמד מניע של התעשרות קלה. בנסיבות אלה, לטענת ב"כ התביעה, ראוי כי פרט למאסר מותנה, שיהווה עונש מרתיע, יושת על הנאשם קנס משמעותי. עוד הודגש, כי הגם שמדובר בעבירות חמורות באופן עקרוני, הרי שהתביעה לקחה בחשבון את העובדה שבסופו של דבר לא יצאה עבירת ההתפרצות לפועל ולא נגרם כל נזק למתלוננת.

ככל שהדבר מתייחס לנאשם 2, הרי שלדברי ב"כ המאשימה, העתירה לענישה חמורה יותר יחסית, נובעת מהעובדה שהוא ביצע את העבירות בתיק זה בעת שהיה נתון בפיקוח שירות מבחן ועוד בטרם יבשה הדיו על גזר הדין של ביהמ"ש המחוזי מיום 23.11.07 שבגינו הוא מרצה כעת עונש מאסר. במסגרת אותו גזר דין ביהמ"ש היה נכון מלכתחילה להקל בדינו של הנאשם, העמידו בצו מבחן וגזר עליו מאסר בדרך של עבודות שירות, קנס, ופסילת רישיון. עונש זה שונה בסופו של דבר לאחר שהנאשם הפר את  צו המבחן.

ב"כ הנאשם 1 ביקש לאמץ את הסדר הטיעון בטענה שבפנינו בחור צעיר בן 23 שנים, שעברו הפלילי אינו כולל עבירות מהתחום בו עסקינן בתיק זה. עוד נטען, כי הנאשם עבר אירוע מוחי לאחר החקירה בתיק הנוכחי (לא הומצאו מסמכים המאשרים זאת) ומאז איננו עובד יותר בעסק המשפחתי ולמעשה איננו עובד כלל.

עוד נטען על ידי ב"כ הנאשם 1, כי גם אם התביעה אינה נכונה לאשר כי התגלעו בתיק קשיים ראייתיים שבגללם הייתה נכונות מצדה להגיע להסדר הטיעון, עדיין לא ניתן להתעלם מכך שהראיות נגד נאשם 1 היו נסיבתיות בלבד ובכל זאת, הוא ביכר להודות במיוחס לו ולחסוך זמן שיפוטי. 

ככל שהדבר מתייחס לגובה הקנס, ב"כ  הנאשם 1 עתר להתחשב בנאשם ולהסתפק בקנס סמלי בסך של 500 ש"ח.

ב"כ הנאשם 2 עתר אף הוא לכבד את הסדר הטיעון בהפנותו תשומת הלב לכך שנאשם 2 מרצה כעת עונש מאסר לא קצר, כאשר למעט הסתבכותו בעבירת הסמים, הוא נעדר עבר פלילי. ב"כ הנאשם הפנה לנסיבות חייו הלא קלות של נאשם 2 בכללם פטירת אביו והעובדה שהיה מעורב בתאונת דרכים שהותירה בו נכות.

ב"כ נאשם 2 עתר שלא להכביד בקנס שיש להטיל על הנאשם ולהסתפק בקנס שלא יעלה על 500 ש"ח ברוח עתירת ב"כ נאשם 1.

גזירת הדין:

העבירות נשוא תיק זה, על נסיבותיהן הספציפיות, הן עבירות חמורות אשר מצדיקות התייחסות עונשית ראויה.

חומרה מיוחדת נודעת לטעמי דווקא למעשיו של נאשם 1 אשר ניצל את נגישותו למפתחות דירתה של המתלוננת, הפר את האמון שניתן בו כבעל מקצוע ומתוך תכנון מוקדם, גנב את אחד ממפתחותיה של המתלוננת בקושרו קשר עם נאשם 2  להתפרץ לדירתה. מי אם לא מנעולן, שעל פי הגדרת תפקידו אמור לספק פתרונות אבטחה והגנה על הרכוש, מחויב בחובת נאמנות כלפי לקוחותיו, חובה, שהיא מנשמת אפו של עיסוקו. הפרת חובת נאמנות זו מצדיקה לטעמי ענישה מחמירה הן למען הרתעת נאשם 1 והן למען הרתעת עבריינים בפוטנציה. מבחינה זו, אין לדידי משמעות קרדינאלית לעובדה שעבירת ההתפרצות לא בוצעה בסופו של דבר, שהרי העבירה של גניבת המפתח מצד נאשם 1 הושלמה, ואילו עבירת ההתפרצות נמנעה  אך ורק משום שהמפתח נתפס בטרם עלה ביד הנאשמים לבצע את זממם.

לטעמי, הענישה המוצעת לגבי נאשם 1 היא מקלה מדי, וזאת, והן בהשוואה לענישה הראויה והמקובלת והן בהשוואה לעונש המוצע לגבי נאשם 2. הדבר נכון במיוחד אם ניקח בחשבון שאין זו עבירתו הראשונה של נאשם 2, אשר חרף גילו הצעיר, הסתבך בעבר בעבירות לא קלות.

בנסיבות אלה, שקלתי בכובד ראש שלא לכבד את הסדר הטיעון המוצע לגבי נאשם 1. אם החלטתי בסופו של יום לכבדו, הרי שהדבר הוא פועל יוצא מפסיקת בית המשפט העליון הקוראת לכיבוד הסדרי טיעון בדרך כלל, וכן לאור העובדה, שהעונש שהייתי מטילה על הנאשם בנסיבות המקרה אלמלא הסדר הטיעון, לא היה חמור בצורה משמעותית מהעונש המוצע על פי הסדר הטיעון. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ