אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 160/08

גזר דין בתיק פ 160/08

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
160-08
01/09/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
הנתבע:
עלי (בן חסן) מתולי ת.ז. 910910579
עו"ד ג'אבר שאדי
גזר דין

רקע עובדתי

1.      הנאשם הורשע לפי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, ב-10 עבירות של קבלת רכב גנוב (סעיף 413י לחוק העונשין, תשל"ז-1977); 10 עבירות של סחר בכלי רכב גנוב (סעיף 413 יא לחוק העונשין), ו-4 עבירות של קשירת קשר לקבלת כלי רכב גנוב (סעיף 499(א)(1) ו- 413י לחוק העונשין). כתב האישום תוקן על פי הסדר הטיעון, אולם לא הייתה הסכמה בין הצדדים לעניין העונש.

2.      על פי עובדות החלק הכללי של כתב האישום, במהלך החודשים ינואר-פברואר 2007, קיבל הנאשם לידיו כלי רכב שנגנבו בישראל, ועסק בסחר בכלי רכב גנובים אותם העבירו לידיו אחרים, תושבי ישראל: דיב סאלח ("דיבו"), שאדי אדקיקק, ויסאם אלרישק, ואחרים. האחרים היו נוסעים בכלי רכב פרטי של מי מהם, מצוידים בכובעים ובכפפות, ותרים אחר קורבנות. הם נהגו לארוב לקורבנותיהם בתחנות דלק ובמגרשי חנייה של חנויות גדולות. משהבחינו באנשים שיצאו מרכבם והותירו את מפתח הרכב בתוכו, היו מנצלים שעת כושר על מנת לגנוב את הרכב ולהסתלק מן המקום. במקרים אחרים, היו מפרקים מן הרכב את צלחת הגלגל ("טסה"), וקושרים אותה, באמצעות אזיקון, לגלגל אחורי של הרכב. בשל כך, עם תחילת הנסיעה, היה נשמע רעש עז. בעל הרכב היה יוצא מרכבו, על מנת לבדוק את מקור הרעש, כשמפתחות הרכב בפנים והרכב מותנע. או אז היו בני החבורה גונבים את הרכב. לאחר גניבת הרכב, היה אחד מהם מוודא כי הדרכים פנויות למעבר כלי הרכב הגנוב. הם היו מקיימים ביניהם קשר טלפוני רציף על מנת להבטיח כי ניתן להעביר את כלי הרכב ליעדו, מבלי להיתקל בכוחות משטרה. באחת הפעמים היה זה הנאשם עצמו שהזהיר את דיבו, כי יש כוחות צבא רבים ליד רמאללה. בני החבורה היו מעבירים את כלי הרכב הגנובים לביתו של דיבו, בא-ראם, או משאירים אותם מוסתרים במגרשי חניה באזור המרכז או בירושלים, עד להעברתם לנאשם, שסחר בהם בתחומי הרשות הפלסטינית, תמורת סכומי כסף גדולים. לשם כך, נהגו דיבו, שאדי ואחרים ליצור קשר טלפוני עם הנאשם בסמוך לאחר ביצוען של העבירות, והעבירו אליו את כלי הרכב הגנובים לביתוניא. הנאשם היה משלם להם תמורת כלי הרכב הללו, ומוכר אותם לאחרים.

3.      על פי עובדות האישום הראשון, במהלך החודשים האמורים, קיבל הנאשם מדיבו 10 כלי רכב גנובים, ובכללם כלי רכב מסוג מאזדה 3, רנו קנגו, סובארו, פיאט אונו, טיוטה והונדה סיוויק. הנאשם שילם לדיבו 13,000ש"ח תמורתם, ולאחר מכן מכרם לאנשים שזהותם אינה ידועה.

4.      על פי עובדות האישום השני, ביום 1.1.07, גנבו דיבו, שאדי ואדם נוסף, שתי מכוניות, בדרך של קשירת אזיקון פלסטיק לגלגל הרכב, כפי שתוארה בחלק הכללי. בשעות הערב של אותו יום, שוחחו דיבו ושאדי עם הנאשם, וסיכמו כי יעבירו לידיו את שני כלי הרכב הגנובים.

5.      על פי עובדות האישום השלישי, ביום 3.1.07, נשדדה מונית ברח' הרצל בירושלים, באיומי סכין. באותו יום, כשעתיים לאחר מכן, שוחחו דיבו והנאשם פעמיים, וסיכמו ביניהם כי דיבו יעביר את המונית לידי הנאשם, והוא ישלם עבורה 17,500 ש"ח.

6.      על פי עובדות האישום הרביעי, ביום 11.1.07, סמוך לקיבוץ בארות יצחק, גנבו דיבו, שאדי ואדם נוסף, כלי רכב, בשיטה של קשירת אזיקון פלסטיק לגלגל הרכב. לאחר גניבת הרכב, סיכם הנאשם, יחד עם דיבו, כי זה יעביר אליו את כלי הרכב הגנוב.

7.      על פי עובדות האישום החמישי, ביום 5.2.07, בתחנת הדלק "פז" ביציאה מירושלים, גנב דיבו, ביחד עם אחר, כלי רכב, גם הפעם בשיטה של קשירת אזיקון פלסטיק לגלגל הרכב. בשעות הערב של אותו יום, שוחחו הנאשם ודיבו על הרכב והתמקחו על מחירו.

עד כאן, לגבי עובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם.

8.      במסגרת פרשה זו, הוגש כתב אישום רחב היקף נגד 8 נאשמים, ובכללם דיבו, שאדי וויאסם, שהוזכרו לעיל (ת"פ 8015/07). כתב האישום ייחס לנאשמים אלה עבירות של פעילות במסגרת ארגון פשיעה, אשר במסגרתו נגנבו כלי רכב רבים והועברו לסוחרי מכוניות בשטחי הרשות הפלסטינית, עימם יצר דיבו (ולעיתים גם אחרים), קשר לשם העברת כלי הרכב הללו לידיהם. כתב האישום כלל 28 אישומים, אשר יוחסו לנאשמים, בהרכבים משתנים. סופו של דבר התכווץ כתב האישום למימדים צנועים לאין ערוך, במסגרת הסדר טיעון, בשל קשיים ראייתיים. על פי כתב האישום המתוקן, נמחקו העבירות הקשורות בפעילות במסגרת ארגון פשיעה. לנאשם 1 (דיבו), יוחסו גניבות של 7 כלי רכב, לנאשמים 2-3 (שאדי ונאשם נוסף) יוחסו גניבות של 4 כלי רכב, לנאשם 4 (ויאסם) יוחסו גניבות של 2 כלי רכב וסיוע לגניבתם של 2 כלי רכב נוספים, ואילו לנאשמים 5 ו-6 יוחסו גניבות של 2 כלי רכב. לנאשם 7 יוחסה עבירה של סיוע לגניבת כלי רכב, לאחר שנהג לפתוח את שער הבית בו התגורר עם נאשם 1, על מנת לאפשר לו להכניס למתחם הבית את כלי הרכב הגנובים, וכן שבמספר במקרים במהלך אותה תקופה נהג לרוקן את כלי הרכב הגנובים מתכולתם על מנת שנאשם 1 יוכל להעבירם במהירות לידי סוחרי הרכב הגנוב. לנאשם 8 יוחסה עבירה של ידיעה כוזבת.

9.      העונשים שהוטלו, בהסכמה, במסגרת הסדר הטיעון הם כדלהלן: נאשם 1 נדון ל- 54 חודשי מאסר בפועל, למאסר על תנאי ולקנס כספי בסכום של 20,000 ש"ח; נאשם 2 נדון לעונש של 43 חודשי מאסר בפועל, למאסר על תנאי ולקנס כספי בסכום של 12,000 ש"ח; נאשם 3 נדון לעונש מאסר זהה, ולקנס כספי בסכום של 9,000 ש"ח; נאשם 4 נדון לעונש של 18 וחצי חודשי מאסר בפועל, למאסר על תנאי ולקנס כספי בסכום של 6,000 ש"ח; נאשמים 5 ו-6 נדונו, כל אחד, לעונש של 14 וחצי חודשי מאסר לריצוי בפועל, למאסר על תנאי ולקנס כספי בסכום של 5,000 ש"ח, ואילו נאשמים 7 ו-8 נדונו לעונש מאסר של 3 חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות ומאסר מותנה. על נאשם 7 הוטל גם קנס כספי בסכום של 2,000 ש"ח.

טענות הצדדים

10.  בטיעוניה לעונש, הסכימה באת כוח המאשימה, כי עונשי המאסר שהוטלו על הנאשמים בת.פ. 8015/07 הנ"ל, יש להם השלכה על העונש שראוי כי יוטל על הנאשם בתיק זה, אולם סברה, כי מעשיו של הנאשם חמורים יותר ממעשיו של אותו דיבו, שנדון לעונש של 54 חודשי מאסר בפועל.

11.  באת כוח המאשימה עמדה על חומרת העבירות בהן הודה הנאשם, על היותו חלק משרשרת עבריינית המתחילה בגנבי רכב ומסתיימת בסוחרים ברכב הגנוב בשטחי הרשות הפלסטינית. הנזק הכלכלי המצטבר בגין עבירות אלה, שהן נפוצות ביותר וקלות ביותר לביצוע, הינו אדיר, ויש לו השלכה לא רק על הפרט ממנו נגנב הרכב, אלא גם על כלל הציבור, המשלם פרמיות ביטוח גבוהות.

12.  עוד ציינה באת כוח המאשימה את העובדה שלנאשם הרשעה קודמת בעבירה של כניסה לישראל שלא כדין ובעבירה של החזקת מכשירי פריצה. בית משפט השלום בקרית גת (כב' השופט ד' פולוק) בת.פ. 525/06, דן את הנאשם למאסר של חודש ימים, למאסר על תנאי של 6 חודשים, ולהתחייבות כספית בסכום של 2,500 ש"ח. המאסר על תנאי הוא בר הפעלה, וכך גם ההתחייבות הכספית. גזר הדין ניתן במאי 2006, והנה בינואר 2007, חודשים לא רבים לאחר מכן, הנאשם מצוי בלב עשייה עבריינית אינטנסיבית וחמורה לאין ערוך מזו שעמדה ביסוד הרשעתו הקודמת.

13.  באת כוח המאשימה מסכימה כי יש בהודאת הנאשם שיקול משמעותי לקולא, בשים לב למורכבותו ולהיקפו של התיק, אולם, לטעמה, זה השיקול היחיד להקלה בעונש העומד לזכותו של הנאשם.

14.  בא כוח הנאשם עמד על כך שמלבד ההרשעה הקודמת, בעבירות שאינן חמורות, אין לנאשם עבר פלילי, ולטענתו אין לו דפוסי התנהגות עבריינים. הוא הדגיש את העובדה שהנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי רב, שכן לנוכח מורכבות התיק יש להניח כי שמיעתו הייתה נמשכת זמן רב.

15.  עוד טען בא כוח הנאשם כי יש לראות את מרשו כדמות שולית בפרשה בכללותה, ולפיכך יש להטיל עליו עונש על פי אמת המידה של הרף התחתון בעבירות בהן הורשע.

16.  נסיבה נוספת לקולא עליה עמד ב"כ הנאשם היא מצבה הכלכלי של משפחת הנאשם, שהוא קשה ביותר.

דיון

17.  מן העובדות בהן הודה הנאשם, מצטיירת תמונה לפיה פעל בתיאום מלא עם חבורת גנבי מכוניות, אשר סיפקו לו "סחורה" מישראל, על מנת למוכרה בשטחי הרשות הפלסטינית, שם ידן של רשויות אכיפת החוק אינה מגעת. המדובר במכונה משומנת היטב, כאשר מכוניות הנגנבות בבוקר נמכרות לו בערב, הוא עומד בקשר טלפוני רציף עם גנבי המכוניות בישראל, ואף מתריע, באחת הפעמים, מפני נוכחות של כוחות צבא העלולה לחשוף את מעשיהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ