אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1565/03

גזר דין בתיק פ 1565/03

תאריך פרסום : 08/11/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
1565-03,2692-04
12/07/2005
בפני השופט:
א. אליקים

- נגד -
התובע:
1. מדינת ישראל
2. מע"מ ומס קניה חיפה

עו"ד גילאור
עו"ד הוכמן
הנתבע:
1. ניאון פלסט ליבני בע"מ
2. לבני יעקב

עו"ד גבע
גזר דין

1.         כנגד הנאשמים חברה ומנהלה הפעיל הוגש כתב אישום (שתוקן לאחר מכן) במסגרת ת.פ. 1565/03 המייחס להם עבירות שונות על פי חוק מס ערך מוסף, אי הגשה במועד של 9 דו"חות תקופתיים מחודש ינואר 2002 ועד לחודש פברואר 2003. במשך כשנתיים נדחו הדיונים המקדמיים לבקשת הנאשמים עד לישיבת 16.5.05 בה הודו הנאשמים בעבירות המיוחסות להם ובקשו לצרף תיק נוסף, ת.פ.2692/04 שהוגש לבית המשפט השלום בחדרה ובו הואשמו הנאשמים בעבירות על פקודת מס ההכנסה, אי ניכוי מס בגובה של 49,405 ש"ח בשלושת השנים 1997-1999 ואי העברת מס שנוכה במקור בסכום  46,154 ש"ח ב-חודשים מספטמבר 2002 ועד לפברואר 2003.

2.         הנאשמים הודו והורשעו בעבירות המיוחסות להם בשני כתבי האישום וגזר דין מתייחס לת.פ. 1565/03 שלום חיפה ולת.פ 2692/04 שלום חדרה.

3.         המאשימה בשני התיקים מבקשת להטיל על הנאשם מס' 2 עונש של מאסר בפועל. מטיעוני ב"כ המאשימה בנושא המע"מ יודגש כי לנאשמים, שתי הרשעות קודמות, משנים 96 ו-99.

4.         ב"כ הנאשמים שם דגש בטיעוניו על הסדר נושים במסגרת הקפאת הליכים אליו הגיעו הנאשמים ואשר המאשימה הינה צד לו, בין היתר הבהיר ב"כ הנאשמים כי בנסיבות אלו אסור לנאשמים להעדיף נושים ולהסיר המחדלים בתיק זה בניגוד לתנאי ההסדר וכן הדגיש ב"כ הנאשמים כי הטלת עונש של מאסר בפועל- או עבודות שירות על הנאשם מס' 2 - אשר בעמל רב מחזיק את העסק על כתפיו ודואג לעמידה בתנאי הסדר הנושים ולפרנסת 15 משפחות תביא להתמוטטות העסק ולביטול הסדר הנושים.

5.         לאחר ניתוח טענות הצדדים עדיפה בעיניי עמדת המאשימה.  בראש ובראשונה בולטת בעיניי העובדה כי לא מדובר במעידה חד פעמית וזו הרשעה שלישית בעבירות מסוג זה (ביחד עם צרוף תיק רביעי מבית משפט השלום בחדרה).

6.         ביום 13.10.99 כשיצא הנאשם מס' 2 מכותלי בית המשפט כשבכיסו גזר דינו של כב' הש' וגנר בת.פ 3601/99 שסיים את גזר הדין במילים "בנסיבותאלו אינני נעתר לבקשה להטיל עונש מאסר מותנה מתוך תקווה כי הנאשמים למדו את הלקח הראוי", אסור היה עליו להגיע להתנהגותו בשנת 2002 -שנה בא בחר שלא להגיש דו"חות מע"מ במועד ושמר בקופת החברה ניכויים שניכה במקור ולא העבירם לקופת המדינה, הנאשמים דחו את היד שהושטה אליהם ואין מקום לשוב ולבוא לקראתם גם היום.

7.         על הנאשם מס' 2 היה לחשוב על פרנסת אותם 15 משפחות שהוזכרו בטיעוניו לעונש- מחשבה שהיתה צריכה לעמוד לנגד עיניו בכל חודש בו ניכה מס במקור והשאיר הכסף בקופת החברה, או בכל מועד ששילם לעובדיו תשלומים מבלי לנכות המס כמתחייב בחוק.

8.         על מנת להמחיש מהותה של עבירה כלכלית אפנה לפסק דינו של בית המשפט שניתן אתמול-11.7.05 בע"פ 2407/05 רונן מן ואח' נ' מ"י בו קבע כב' הש' א' לוי "עניין אחרון זה מחייב אותנו להדגיש את התופעה, שככל הנראה רווחת מאד בקרב הציבור, וכוונתנו לכך שהעלמת הכנסות מידיעתם של שלטונות המס, נתפסת כמעשה אשר מותר לחטוא בו, הואיל והוא בבחינת הכרח בל-יגונה. תפישה זו יש לעקור מהשורש. כך בדרך כלל, ובמיוחד במדינה שצרכיה כה רבים ואמצעיה כה דלים, התמודדות זו קשה היא, הואיל ועבירות המס נעשות הרחק מעינו השוזפת של החוק, ובדרך כלל הן נעשות תוך שיתוף פעולה של גורמים אחדים בעלי עניין...המסר לכלל בעניין זה הוא פשוט וברור - הכל מצווים לדווח דיווח אמת על היקף עסקיהם, ואם כך יהיה, מותר להניח שהנטל על כלל אזרחי המדינה יהיה שוויוני יותר. ולהיפך, מי שיעמוד במריו ויוסיף לנהוג בדרכי רמייה כדי להשמיט מהכנסותיו, שוב אין מנוס מלהבהיר לו כי במקרים הראויים, הוא עלול לשלם על כך לא רק בממונו, אלא גם בחירותו".

9.         כן אפנה לרע"פ 6681/04 מוחמד אגברייה נ' מדינת ישראל - אגף המכס והמס ערך מוסף . תק-על 2004(3), 559 ,עמ' 560 בו קובע כב' הש' ג'ובראן כי "יתרה מכך, על חומרתן של עבירות המס, קבע בית-משפט זה, כי: " בהטלת עונשי מאסר אלה מביעה החברה המאורגנת את סלידתה מהתנהגותם העבריינית של מעלימי המס, ומטביעה עליהם אות של קלון. ידעו נא עברייני הצווארון הלבן, כי "צווארונו של עושה העבירה הזו אינו "לבן", והריהו כצווארונו של כל פורץ ושודד, שהאחד שודד את קופתה של המדינה, והאחד שודד את קופתו של הפרט"... ידעו נא..., וידעו נא אנשי המסחר, המלאכה והתעשייה, אנשי מקצועות חופשיים וכיוצא בהם, כי אנו מתייחסים בחומרה יתרה למעלימי המס..." (ע"פ 624/80 חב' וייס ארנסט בע"מ נ' מדינת ישראל, פ"ד לה (3) 211, 217-218). ולאחרונה נקבע בע"פ 6474/03 מלכה נ' מדינת ישראל (טרם פורסם),  כי "עבירות המס הכלכליות, הפכו בשנים האחרונות להיות רעה חולה ומכאן יש מקום ליתן לכך משקל בענישה על הפן ההרתעתי. כך שבבוא בית המשפט לגזור את דינו של אדם אשר הורשע בעבירות מסוג זה לא ייתן משקל לנסיבות אישיות ולמצוקה כלכלית...".

10.        אמנם הנאשמים לא עברו עבירות מרמה או זיוף ואדגיש כי איני זוקף לחובת הנאשמים את העובדה כי לא הוסרו המחדלים בשל מניעה חוקית הקיימת לעשות כן בעת קיומו של הסדר נושים, אלא שנושא זה אינו יכול לשמש כאמת מידה לזכות הנאשמים ואשוב ואפנה לפסק דינו של כב' הש' א' לוי מאתמול בו נקבע "עם כל חשיבותו של פירעון החוב, בסופו של דבר אין מדובר במעשה חסד שעשה הנאשם, אלא בפירעון מה שניתן היה לגבות ממנו גם בדרכים אחרות. אכן, במקרה הנוכחי פרעו המערערים את חובן של

החברות, אולם כאמור, מדובר במי שהיו מעורבים במישרין בביצוען של העבירות, ועל כן אף שלהסרת המחדל במקרה זה יש לייחס משקל, אין להפריז בו עד כדי הימנעות מגזירתו של מאסר בפועל".

11.        הנני רואה בחומרה את העובדה כי מדובר בהרשעה בשני תיקים כשקדמו להם שתי הרשעות קודמות ולכן יש להחמיר במקרה זה עם הנאשמים גם אם תמנע מהנאשם מס' 2 בתקופת המאסר האפשרות לעבוד ולנהל עסקו.

12.        לאור כל האמור לעיל הנני מטיל על הנאשמים בת.פ  1565/03 שלום חיפה ובגין העבירות בת.פ. 2692 שלום חדרה את העונשים הבאים:

13.        הנאשמת מס' 1 תשלם קנס בסך של 15,000 ש"ח שישולם תוך 90 יום מהיום.

14.        הנני מטיל על הנאשם מס' 2 עונש של 12 חודשי מאסר, מתוכם 4 חודשי מאסר בפועל והיתרה- 8 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שהנאשם מס' 2 במשך  שנתיים מיום שחרורו ממאסר לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע בשני התיקים הנ"ל.

15.        הנאשם מס' 2 יתייצב ביום 1.8.05 עד השעה 10:00 במזכירות הפלילית של בית המשפט השלום בחיפה לתחילת ריצוי מאסרו.

16.        הנני מטיל על הנאשם מס' 2 קנס בסך 15,000 ש"ח או 3 חודשי מאסר תמורתו, הקנס ישולם ב-10 תשלומים שווים החל מיום 1.12.05 ובכל 1 לחודש לאחר מכן, אי תשלום אחד התשלומים במועד יעמיד את יתרת הקנס לפרעון מיידי.

17.        לא אוכל לקבל בקשת המאשימה להפעלת ההתחיבות עליה חתם הנאשם מס' 2 שכן לא הוצג בפניי כתב ההתחיבות המקורי ובהעדרו לא ניתן לראות את תנאי התחייבות, לאשר חתימת הנאשם ולציין מפורשות על גבי התחייבות את עובדה הפעלתה.

ניתן היום ה' בתמוז, תשס"ה (12 ביולי 2005) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ