אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1504/03

גזר דין בתיק פ 1504/03

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1504-03
13/11/2006
בפני השופט:
ד. בית-אור - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד גני נהלה
הנתבע:
כהן רון
עו"ד רינת יהב
גזר דין

1.         בתיק זה הוגש כנגד הנאשם כתב אישום המייחס לו עבירה של תקיפה לשם גניבה לפי  סעיף 381(א) (2)   לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק").

2.         על פי כתב האישום בתאריך 8.10.02 ברח' דרך אילת בבאר-שבע תקף הנאשם את  המתלוננת בכוונה לגנוב את תיקה, בכך שבעת שהלכה ברחוב משך את תיקה מכתפה בכוונה לגונבו. המתלוננת התנגדה ולא איפשרה לו לגנוב את התיק. עקב התנגדותה של המתלוננת דחף הנאשם את המתלוננת  לעבר הרצפה והפילה כשהוא מנסה  כל אותו זמן לקחת את תיקה. כתוצאה מהתקיפה נגרמו למתלוננת המטומות בראשה.

3.         ביום 24.4.06 לאחר שמונה לנאשם סנגור מטעם הסנגוריה הציבורית, הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו  כתב האישום יתוקן והנאשם יודה בכתב אישום מתוקן. לענין העונש הוסכם כי כל צד יטען באופן חופשי.

4.         הנאשם הודה והורשע בכתב האישום המתוקן.

5.         עד כאן עובדות המסגרת הנוגעות לתיק זה. דא עקא שלנסיבות בתיק ישנו היבט נוסף והוא מצבו המיוחד של הנאשם. מדובר בנאשם  שביום 14.12.97 במסגרת הליכים בת.פ. 8075/97 של בית המשפט המחוזי בבאר-שבע, הוכרז כי אינו מסוגל לעמוד לדין בגין מחלת נפש. בדיון שהתקיים ביום 22.11.05, בפני, הודיע הנאשם כי הוא מטופל במחלקה הפסיכיאטרית בבית חולים סורוקה ולכן ביקש מינוי סנגור מטעם הסנגוריה הציבורית. סניגור אכן מונה לנאשם, כאמור לעיל.

6.         זאת ועוד בדיון שהתקיים ביום 1.3.06 לבקשת הנאשם וב"כ הופנה הנאשם לבדיקת הפסיכיאטר המחוזי בתוקף סעיף 15 (ג) לחוק לטיפול בחולי נפש התשנ"א 1991.

7.         ביום 4.4.06 הוגשה לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית. מחוות הדעת עולה, בין היתר, כי הנאשם מוכר למערכת הפסיכיאטרית כאשר אובחן  כ" לוקה  בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית, שינויים מנטליים והתנהגותיים על רקע שימוש לרעה בסמים, מחלת נפש  סכיזופרניה.... ידוע על אישפוזים חוזרים בגין מצבים פסיכוטיים בדרך כלל קשורים לשימוש בסמים ".

8.         בסיכום חות הדעת מציין הפסיכיאטר כי: " מדובר באדם הלוקה בהפרעה נפשית מורכבת הכוללת מחלת נפש סכיזופרניה בשלב של הפוגה טיפולית.... בנוסף קיימת הפרעת אישיות עם קווים גבוליים ואנטיסוציאליים. כמו כן ישנם שינויים מנטליים על רקע שימוש לרעה בסמים. אין עדות למצב פסיכוטי בשל מחלת נפש בעת ביצוע העבירה המיוחסת לו ולכן יש להניח שהיה אחראי למעשיו במועד זה. כעת מצבו הנפשי מאוזן, אין סימנים פעילים של מחלת  נפש לכן כשיר לעמוד לדין ולעזור לסניגורו.... "

9.         עקב קביעת הפסיכיאטר המחוזי כי הנאשם כשיר לעמוד לדין נקבעו המשך ההליכים בתיק  לטיעונים לעונש ולמתן גזר דין.

10.       יצויין כי בתיק נקבעו מועדים רבים לדיונים, חלקם לא התקיימו בדיעבד. הנאשם   התייצב לכל הדיונים שנקבעו במועד ובשעה היעודה.

התרשמותי ממצבו של הנאשם היתה של אדם שאינו בריא, מדי פעם ביקש להשתחרר מהדיון עקב רצונו לפנות לבית החולים לקבל טיפול תרופתי או זריקה. מבחינה נפשית, נראה היה כי הוא נסער, מתרגש, מדי פעם פרץ בבכי, היה לא מרוכז ומאד מבולבל.  האמור לעיל  הינו התרשמות גרידא ואין מדובר באבחון מקצועי שקטונתי מלתתו. יחד עם זאת, לא החסיר הנאשם אף מועד, על אף מצבו הבריאותי המיוחד.

11.       במסגרת הראיות לעונש הוגש הרישום הפלילי של הנאשם. לנאשם הרשעות רבות בעברו בעבירות רכוש ובעבירות סמים. עם זאת, מהרישום הפלילי עולה כי מדובר בעבירות שבוצעו לפני שנים רבות ולמעשה הרשעתו האחרונה בדין של הנאשם הינה משנת 1993 דהיינו לפני  13 שנים.

12.       ב"כ הנאשם במסגרת הראיות לעונש הגיש מכתב מאת הרופאה המטפלת של הנאשם במחלקה הפסיכיאטרית. המכתב מיום 1.2.06. במכתב מציינת הרופאה כי הנאשם  מאובחן כסובל מסכיזופרניה פרנואידלית.... והיא מתרשמת כי קיימת לקות בכל המישורים. אין מחלוקת כי הרופאה לא נחקרה, וגם לא מדובר בחוות דעת מקצועית. יחד עם זאת, מאשרת הרופאה במכתב, את מה שנאמר בחוות הדעת הפסיכיאטרית לפיה הנאשם  סובל מסכיזופרניה.

13.       ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש ציין כי  הוא ער למצבו הנפשי של הנאשם אך לטענתו מצב זה אינו מהווה הגנה מפני ענישה. הנאשם לדבריו ביצע עבירה חמורה של תקיפת המתלוננת מתוך כוונה לגנוב את תיקה. המתלוננת נחבלה כתוצאה מהתקיפה. עוד לדבריו לנאשם עבר פלילי עשיר. עקב מצבו הנפשי אין הנאשם כשיר לבצע מאסר בעבודות שירות ועל כן מבקש ב"כ המאשימה להשית עליו מאסר בפועל  קצר, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת.

14.       ב"כ הנאשם ציין בטיעוניו לעונש כי עברו הפלילי של הנאשם הינו מלפני שנים רבות וכי אין לו אף הרשעה בעבירת אלימות ומכאן לדבריו מדובר באירוע חריג בהתנהגותו של הנאשם מבחינת אופיו. לדבריו עולה מחוות הדעת הפסיכיאטרית כי הנאשם מביע חרטה על המעשה. תוצאות האירוע אינן כה חמורות ובסופו של דבר גם לא נגנב התיק של המתלוננת.

15.       טוען ב"כ הנאשם כי השאלה המרכזית היא מסוכנותו של הנאשם וממכלול הנסיבות, והעובדה שהנאשם מטופל בתרופות ונמצא בהשגחה רפואית, קטנה המסוכנות הנשקפת ממנו. לפיכך מבקש ב"כ הנאשם להסתפק במקרה זה במאסר על תנאי מרתיע וכן להורות על תשלום פיצוי למתלוננת.

16.       לא בכדי סקרתי את נסיבותיו המיוחדות של תיק זה, שכן סברתי, כפי שציין בצדק ב"כ הנאשם, כי הנאשם שבפני ונסיבותיו המיוחדות מחייבים התייחסות שונה ואחרת. כפי שכבר ציינתי לעיל ראיתי את הנאשם בכל אחד ואחד מהדיונים הרבים שנקבעו בתיק ואין מחלוקת כי עמד בפני אדם מוכה גורל, חולה במחלת נפש, מפוחד וחרד מהאפשרות  שיגזר עליו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

17.       אין ספק כי העבירה שביצע הנאשם היא עבירה חמורה אשר בנסיבות רגילות היה מקום למצות את הדין עם מבצעה. אלא שבענייננו קיימים שיקולי ענישה נוספים שיש לקחתם בחשבון. העבירה בוצעה בשנת 2002 לפני 4 שנים. מאז ועד היום לא היה הנאשם מעורב בביצוע עבירות כלשהן קל וחומר עבירות אלימות או תקיפה. הנאשם הביע חרטה על מעשיו, ומעיון בעברו הפלילי עולה כי אכן לא היה הנאשם מעורב אי פעם בעבירות אלימות. עברו הפלילי של הנאשם ככל שהוא מכביד מסתיים בשנת 1993. בנוסף וזה העיקר מדובר באדם שכבר הוכרז בעבר כמי שאינו כשיר לעמוד לדין ואין מחלוקת, כי הוא לוקה במחלת נפש, אם כי אין היא מונעת ממנו מלעמוד לדין עתה.

18.       השמתו של נאשם זה בבית סוהר לא תשרת את האינטרס הציבורי, בנסיבות  במפורטות לעיל ובמיוחד כאשר חלפו 4 שנים מיום ביצוע העבירה. מאידך גיסא, עלול נאשם זה עקב מצבו הנפשי המיוחד להיות קורבן להתעללות בבית הסוהר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ