אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1503/07

גזר דין בתיק פ 1503/07

תאריך פרסום : 15/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1503-07
02/07/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד מריאן לייטס
הנתבע:
גרנדה יצחק
עו"ד דמטרי ורניצקי
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, שלא כלל את העונש, בצירוף תיקים כמפורט להלן:

א.         תפ. 1503/07 (כתב אישום מתוקן) - התפרצות למקום מגורים בכוונה לבצע גניבה, עבירה לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק") וניסיון התפרצות למקום מגורים בכוונה לבצע גניבה, עבירה לפי סעיפים 25+ 406(ב) לחוק. מכתב האישום המתוקן עולה, כי בתאריך 30.1.07 הנאשם  וחברו  ניסו להתפרץ לבית באופן שהנאשם ניסה לפתוח את החלון וחברו שימש כתצפיתן. הם עזבו את המקום לאחר שהבחינו באנשים שהיו בקרבת מקום. כן נטען בכתב האישום המתוקן, כי הנאשם וחברו התפרצו לבית אחר, בכך שהנאשם נכנס לחצר הבית הסמוך, פתח את חלון הבית ונכנס פנימה עם פלג גופו העליון כל זאת כשחברו משמש כתצפיתן. באותה העת ילדיה הקטנים של בעלת הבית ישנו בחדר דרכו ניסה הנאשם  להתפרץ לדירה.

במסגרת תיק הגישה המאשימה בקשה בתיק ב"ש 1873/07 לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים.

ב.         ת.פ 2473/05 (כתב אישום מתוקן)- החזקת נכס חשוד, עבירה לפי סעיף 413 לחוק והחזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק. מכתב האישום המתוקן עולה, כי בתאריך 4.3.04 החזיק הנאשם זוג אופניים שקיים חשד שהם גנובים. כן החזיק הנאשם בסכין.

ג.          פ.א 15567/2004 תחנת באר שבע- גניבה, עבירה לפי סעיפים 383 ו- 384 לחוק. בכתב האישום נטען, כי בתאריך 26.7.04 בסופר מחסני מזון בבאר שבע, נטל ונשא הנאשם מוצרים הכוללים, בקבוקי שמפו, קצף גילוח, משחת שיניים ומוצרי בשר בשווי כולל של 473 ש"ח.

ד.         ת.פ 2095/08 (כתב אישום מתוקן)- התפרצות למקום מגורים בכוונה לבצע גניבה, עבירה לפי סעיף 406(ב) לחוק, גניבה והפרת הוראה חוקית, עבירה לפי סעיף 287(א) לחוק. מכתב האישום המתוקן עולה, כי בתאריך 2.5.07 הורה כב' השופט רוזין במסגרת תיק ב.ש. 1873/07 בית משפט השלום באר שבע על שחרור הנאשם לחלופת מעצר בהוסטל "אמצע הדרך". בתאריך 12.3.08 התפרץ הנאשם לביתה של המתלוננת בכך שהזיז את התריס בחדר השינה ונכנס פנימה בכוונה לבצע גניבה. באותה עת המתלוננת שהתה לבדה בבית כשהיא ישנה בסלון. במועד זה גנב הנאשם מצלמה דיגיטלית, שתי זוגות מגפיים, ג'ינס דיזל, מכשיר MP3  ושתי קופסאות עם תכשיטי זהב. המתלוננת התעוררה משנתה, דרכה את נשקה האישי וצעקה "אני יורה" כשהיא מתחבאת בשירותים ומזעיקה משטרה. הנאשם זרק את המצלמה, הג'ינס והמגפיים בעת מנוסתו. כן הוחזרו למתלוננת חלק מתכשיטי הזהב שנתפסו בחזקת הנאשם. שווי התכשיטים שלא נמצאו הינו גבוה.

2.         בהחלטה מתאריך 5.9.07 נעתר בית המשפט לבקשת הסניגור לקבל תסקיר בעניינו של הנאשם. עולה ממנו, כי הנאשם בן 37, גרוש ואב לשני ילדים, סיים 11 שנות לימוד ושירת בצבא שירות מלא. אביו נהרג במלחמת לבנון הראשונה וכתוצאה מכך התקשתה אמו לתפקד ולחנך את ילדיה. הטרגדיה השפיעה גם על הנאשם, שהחל לגלות בעיות התנהגות, להשתמש בסמים ולהתדרדר לדרך הפשע. במהלך חייו ביצע עבירות רכוש וסמים ונדון לעונשים שונים כולל מאסרים בפועל. כל הניסיונות לסייע לו להיגמל מסמים במסגרת שירות המבחן ובמסגרות טיפוליות שונות כשלו על רקע דלות כוחותיו האישיים וקשייו לשתף פעולה באופן מלא. הנאשם תיאר את הסבל שנגרם לו ממעגל הסמים והעבריינות בו הוא מצוי שנים רבות וגילה רצון לערוך שינוי בחייו.

שירות המבחן התרשם, כי הנאשם חסר כוח להתמודד עם קשייו, דימויו העצמי ירוד ומצא מפלט בשימוש בסמים המלווה במעורבות פלילית. חרף התרשמות זו, סבר שירות המבחן במסגרת תסקיר המעצר, שהוגש בתיק ב"ש 1873/07 הנ"ל, כי ראוי לאפשר לנאשם לערוך ניסיון נוסף בהוסטל טיפולי-שיקומי של רש"א, המשלב גמילה מסמים ועבודה סדירה. בהתאם להמלצה זו שוחרר הנאשם ממעצרו ובתאריך 3.5.07 שולב בהוסטל "אמצע הדרך". לאחר שלא עמד בציפיות והתקשה להתמודד עם דרישות המסגרת, הוחלט להעבירו להתגורר בדירה הסמוכה להוסטל, שם נדרש לשמור על קשר שוטף עם הגורמים בהוסטל. הנאשם לא עשה כן, לא הגיע לפגישות שנקבעו לו ובבדיקה שנערכה לו, נמצאו שרידי סם מסוג הרואין וקוקאין. שירות המבחן החליט שלא להמתין לדיון שנקבע לתאריך 10.3.08 והגיש בקשה דחופה, בה המליץ להקדים הדיון בעניינו. הוא הדגיש בבקשה, כי הנאשם מתקשה להיתרם מקשר טיפולי וחוזר לפעול על פי הדפוסים ההתמכרותיים המושרשים. עוד סבר, כי לאור העובדה שהשימוש בסמים מלווה בפעילות עבריינית, קיים סיכון רב לפגיעה בעצמו ובסביבתו. לכן הודיע לבית המשפט, כי אין באפשרותו להשלים את החקירה בעניין העונש. בנסיבות אלה, הפסיק בית המשפט את מעורבות שירות המבחן בעניינו של הנאשם ושב ועצר אותו עד תום ההליכים המשפטיים. 

3.         ב"כ המאשימה הדגישה בטיעוניה לעונש, כי הנאשם לא השכיל לנצל ההזדמנות שניתנה לו להיגמל מסמים והפר את האמון שבית המשפט נתן בו. עוד טענה, כי לנאשם עבר פלילי מכביד בעבירות רכוש וסמים וכי תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה בר הפעלה בן 12 חודשים. בכל אלה לא היה, לדבריה, להרתיעו מלשוב ולעבור עבירות. לטעמה, הנאשם מסוכן לציבור שכן הוא עובר עבירות רכוש על רקע התמכרותו לסמים. כמו כן הפנתה לתסקיר שירות המבחן שלא בא בהמלצה טיפולית בענייננו ועתרה להשית עליו עונש מאסר ממושך ומרתיע שיכלול את הפעלת המאסר המותנה במצטבר.

4.         הסניגור עמד על נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל ההדרדרות לחיים עברייניים לאחר שאביו נהרג במלחמת לבנון הראשונה. עוד טען, כי במשך התקופה בה שהה בקהילה טיפולית נמנע מלהשתמש בסמים. הסניגור הוסיף וטען, כי הנאשם צירף את כל התיקים שהיו תלויים ועומדים כנגדו במטרה לפתוח דף חדש בחייו, שבאה מתוך חרטה כנה.  כמו כן טען, כי חלק מהעבירות שצורפו אינן חמורות באופן יחסי.

לנאשם ניתנה זכות המילה האחרונה. לדבריו, נולד למשפחה טובה, איבד את אביו במלחמה יומיים לפני שחגג את בר המצווה. הוא הוסיף וטען, כי רק כשמלאו לו 30 הסתבר לו, כי הוא הלום קרב בדרגה גבוהה מאוד. ואולם, טרם קיבל תשובה על פנייתו למשרד הביטחון בשנים 2003-2004 במטרה לקבוע לו אחוזי נכות. הנאשם הודה, כי למרות שראה את האור שבקצה המנהרה לאחר ששהה בהוסטל, הוא אינו מסוגל להתמודד עם התמכרותו לסמים, שכן אינו מצליח להחזיק מעמד ולשמור על ניקיונו לטווח ארוך.

5.         לנאשם גיליון הרשעות קודמות הכולל 6 רישומים המתייחסים ברובם לעבירות רכוש. בתאריך 3.6.99 נדון הנאשם בת.פ 3558/98 ל- 20 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות הכוללות התפרצות לבניין ופריצה לכלי רכב. בית המשפט המחוזי המתיק את העונש והעמידו על 15 חודשי מאסר. הנאשם שב והסתבך בתוך תקופה קצרה ונדון בת.פ 3489/99 בתאריך 4.7.01 לשמונה חודשי מאסר בפועל ושוב בית המשפט המחוזי הקל בעונש והעמידו על 5 חודשי מאסר בלבד. בתאריך 13.10.04 נדון הנאשם ל-28 חודשי מאסר בפועל וכן מאסר מותנה לתקופה של 12 חודשים בגין עבירות סמים ורכוש. מאסר מותנה זה הינו בר הפעלה בענייננו.

6.         הנאשם הורשע בין היתר גם בעבירות התפרצות לדירה. רבות נאמר אודות קלות ביצוען, שכיחותן ופגיעתן הכלכלית בקורבנות העבירה. עבירות אלה משבשות את שגרת חייהם של אנשים, גוזלות מהם את רכושם, ואף גורמות לנזקים מצטברים לציבור, בשל העלויות הגבוהות של ביטוח ומיגון. יתרה מכך, התפרצות לביתו של אדם וחדירה לפרטיותו גורמת לו עוגמת נפש גדולה, זעזוע וחרדה. ראוי לציין, כי במהלך ההתפרצות נשוא תפ. 1503/07 נכנס הנאשם לחדר שבו ישנו ילדים קטנים. גם בת.פ 2095/08 לא נמנע הנאשם מלהיכנס לדירה, בה בעלת הבית נמה את שנתה ואילץ אותה לדרוך את האקדח שהחזיקה.

על בתי המשפט לתרום תרומה מכרעת במלחמה כנגד תופעה זו של עבירות רכוש. מלחמה זו מחייבת הטלת ענישה מחמירה ומרתיעה מפני מעשים אלו והפיכתם לבלתי כדאיים, באופן שהעבריינים ישלמו מחיר מוחשי על מעשיהם. אינטרס הציבור מחייב הגנה על רכושם של אזרחים תמימים וישרי דרך, העומדים חסרי אונים אל מול העבריינים העושים ברכושם כבשלהם - כמעשה של יום יום ובזאת פוגעים בהם בדרך קשה ביותר. 

7.         בית המשפט נתן אמון בנאשם ואיפשר לו לשקם עצמו ולחזור לדרך הישר. הנאשם דחה את היד שהושטה לו ואין לו אלא להלין על עצמו. נסיון הגמילה מסמים נכשל. נותר חשש כבד, שהנאשם ימשיך לחיות בשולי החברה, יחזור לסורו ויעבור עבירות רכוש על מנת לממן את צריכת הסמים. לכן, נשקפת ממנו מסוכנות לציבור ולא נותר אלא להרחיקו מהחברה הנורמטיבית לתקופה משמעותית, על מנת להקטין את הנזקים שהוא גורם.

לקולא התחשבתי בהודאת הנאשם, בצירוף התיקים ובנסיבותיו האישיות. אני ער לאובדן שחווה בגיל צעיר, שהשפיע, מן הסתם, על מהלך חייו.

8.         אשר על כן, אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

            א.         28 חודשי מאסר בפועל.

ב.         לנאשם מאסר מותנה לתקופה של 12 חודשים נשוא ת.פ. 1502/07 בית משפט השלום באר שבע. אני מפעיל אותו באופן ש- 6 חודשים ירוצו במצטבר למאסר דלעיל ו- 6 חודשים ירוצו בחופף. עשיתי כן משום הנימוקים לקולא שפורטו לעיל. בסה"כ ירצה הנאשם 34 חודשי מאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ