אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1493/07

גזר דין בתיק פ 1493/07

תאריך פרסום : 13/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1493-07
15/07/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד איילת גיל
הנתבע:
הואשלה איוב
עו"ד אבו עבד סמיר
גזר דין

1.         נגד הנאשם יליד 1983 הוגש כתב אישום (להלן - "כתב האישום המקורי")  שבו ייחסה לו המאשימה את העבירות כדלקמן: קשירת קשר לפשע, ניסיון לגנוב בקר ומקנה, החזקת מכשיר לביצוע פשע והריגה או היזק לבעל חיים. בכתב האישום המקורי נטען, כי הנאשם קשר קשר עם חאלד אלאטרש ושניים אחרים במסגרתו תכננו להתגנב ל"חוות שם", שבה מתגורר שי דרומי, המצויה מזרחית ליישוב מיתר. בכוונתם היה לפרוץ את שער החווה, להרעיל את כלב השמירה של החווה ולגנוב מתוכה בקר. במסגרת הקשר הצטיידו הנאשם והאחרים בכלי פריצה לחיתוך מנעולים וגדרות ובפיתיון בשרני מורעל. הם הגיעו בחשאי לשער החווה, בחסות החשיכה, הרעילו את כלב השמירה והמיתו אותו. לאחר מכן, ניגשו לשער הכניסה בחווה ושברו באמצעות כלי הפריצה את המנעול, במטרה להיכנס לדיר. לאחר שבעל החווה שמע את קול שבירת מנעול השער, וזיהה את הנאשם והאחרים, ירה בנישקו מספר יריות, שכתוצאה מהם חאלד אלאטרש נהרג והנאשם נפצע בחזהו ובגבו.

2.         במסגרת הסדר טיעון, תוקן כתב האישום, באופן שלנאשם יוחסו עבירות המסווגות כעוון, שהעונש המירבי בגינן עומד על 3 שנות מאסר, כדלקמן: קשירת קשר לעוון,  ניסיון גניבה וסיוע להריגה או היזק לבעל חיים, כמו כן נמחקו הטענות המתיחסות לגניבת בקר, ולנאשם יוחסו עבירות שעניינן גניבת ציוד חקלאי. לא היה הסדר לעונש.

3.         בטיעוניו לעונש, פירט ב"כ המאשימה בהרחבה את הנסיבות שהיוו רקע לעבירות שנעברו, הדגיש כי עסקינן בפעולה מתוכננת ומתוזמנת, כמבצע צבאי של ממש, שכן הנאשם וחברו הגיעו לחווה ממקום מרוחק, באישון לילה, ואלמלא סיכל בעל החווה את מזימתם, היו מצליחים בה. ב"כ המאשימה פרט את עברו הפלילי של הנאשם, ממנו ניתן ללמוד, לדעתו, שבחר בדרך הפשע כבדרך חיים. הוא הוסיף והטעים, כי ראוי שבית המשפט יתייחס לעבירות הנידונות, הנעברות כלפי חקלאים, המתגוררים בחוות ומושבים מבודדים, כאל "מכת מדינה", שכן לא ניתן להיות בעל רפת במדינת ישראל, מבלי להוציא על מיגונה סכומים נכבדים ולא ניתן להיות חקלאי, מבלי להשקיע משאבים על מנת להתגונן מפני פורעים וגנבים. הוא עתר לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת וכן מאסר מותנה.

ב"כ הנאשם הדגיש, כי כתב האישום תוקן באופן מהותי ולנאשם יוחסו עבירות המסווגות כעוון, שאינן מצויות ברף העליון של סולם החומרה. עוד טען, כי הודאת הנאשם חסכה זמן שיפוטי יקר, מעבר לחיסכון בזמן שיפוטי, לדעת הסניגור, עצם חזרת הנאשם מכפירתו, והודאתו כי התכוון לגנוב מאותה חווה, עולים כדי קבלת אחריות לאירוע חריג, שהסעיר את המדינה, ויש בהם כדי להביא להרגעת הרוחות. הוא עמד על הפציעה הקשה שנגרמה לנאשם, שספג 4 כדורים, אושפז תקופה ארוכה, שבמהלכה עבר ניתוחים מסובכים ושבעקבותיה הוא עלול להישאר נכה בשיעור גבוה לצמיתות. עוד הוסיף הסניגור וטען, שעובדת מותו של חאלד אלאטרש, חברו של הנאשם, השפיעה על הנאשם מבחינה נפשית. לכן, ביקש להקל עימו, להסתפק בתקופת מעצרו ולאפשר לו להמשיך ולקבל טיפולים רפואיים מחוץ לחומות בית הסוהר.

4.         עיון בעברו הפלילי של הנאשם מלמד, כי חרף גילו הצעיר, בעולם הפשע נוהג הוא כזקן ורגיל.  לחובתו שלוש הרשעות קודמות בעבירות רכוש, הכוללות אירועים רבים של גניבות רכבים, שימוש ברכב ללא רשות, הפרת הוראה חוקית ותקיפה כדי לגנוב.

            בת.פ. 8198/03 בית המשפט המחוזי באר-שבע, יוחסו לנאשם עבירות של סיוע לסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה וגניבת רכב. עיון בגזר הדין שניתן בתאריך 01.04.04 ע"י כב' השופט ח.עמר המנוח מלמד על הבעייתיות הרבה הטמונה בנאשם. כב' השופט עמר, התייחס בין היתר, לתסקיר שירות המבחן, שהוגש לגבי הנאשם. מן הראוי להביא בנקודה זו את דבריו, שכן הם רלוונטים לעניננו:

"מהתסקיר עולה כי, נאשם זה, שהינו רווק בן 20, מוכר לשירות המבחן על רקע תיק  קודם. לדבריו, התייתם מאביו בהיותו בן 11 שנים, ומאז חי עם אמו בתנאי דלות והזנחה קשים. מזה מספר שנים (ובטרם מעצרו בתיק זה) נע ונד, יחד עם אחיו התאום, ברחבי הארץ, ללא תעסוקה וללא מסגרת. מאז נערותו מעורב הוא בפלילים, ומספר נסיונות טיפוליים שנעשו עימו, במסגרת שירות המבחן לנוער, לא צלחו.

            שירות המבחן הביע התרשמותו, כי הידרדרותו של הנאשם (ואחיו התאום) לעולם העברייני, נעוצה בהעדר יד מכוונת וסמכותית, עקב פטירת האב בהיות  הנאשם בגיל 11 כאמור, ועקב העדר כוחות להתמודד עם יצירת שינוי באורח החיים העברייני.

            בהתייחסו לעבירות נשוא תיק זה, נטל הנאשם אחריות מילולית על ביצוען, למרות דלותו המילולית וקשיי התבטאותו. אך, עם זאת, לא החל בתהליך של בדיקה ועריכת דין וחשבון עצמית;ולהערכת שירות המבחן, נעוץ הדבר בכך שהינו נעדר כלים אישיים וסביבתיים לשם כך.

עוד מביע שירות המבחן התרשמותו, כי מדובר בבחור צעיר בעל דפוסי חיים עברייניים מושרשים וארוכי טווח; אינו חש מחויבות לחוק, ופועל מתוך נורמות של חברה עבריינית; מתקשה לקחת אחריות על שיקומו ותולה את שיקומו בעזרה חיצונית; ועל כן ובהעדר גורם מכווין, מדריך ומפקח - קטנים הסיכויים לשינוי ארחות חייו בעצמו.

בסיכומו של דבר, סבור שירות המבחן, כי נאשם זה - וכמו גם לפני שנה וחצי - עודנו "מצוי בפרשת דרכים", אך עקב העדר כוחות לבצע שינוי לטובה, ובשל אישיותו הדלה, לא ניתן לבוא בהמלצה טיפולית אודותיו. ובאשר לעונש, ממליץ שירות המבחן - נוכח הסיכויים הגבוהים לחזרת הנאשם להתנהגות עבריינית - להטיל עליו עונש משמעותי ומרתיע, שיבהיר לו את חומרת העבירות שביצע ויציב בפניו גבולות ברורים, ולהפעיל את המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו."

כב' השופט עמר גזר על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 25 חודשים וכן גזר עליו מאסר מותנה, שאינו חל בעניננו, משום שכתב האישום תוקן והנאשם הואשם בעבירות המסווגות כעוון.

5.         בשנים האחרונות חלה החמרה ניכרת בשיעור הגניבות החקלאיות. הנושא עלה על סדר היום הציבורי בכל חריפותו לאחר האירוע נשוא כתב האישום. הנזקים הכספיים כתוצאה מגניבות חקלאיות עולים כדי מיליוני ש"ח רבים. ואכן, שעה שגל גניבות הציוד החקלאי הלך והתרחב, ומאחר שהמשטרה עמדה חסרת אונים מול הגנבים, שברובם הגיעו משטחי יהודה ושומרון וחלקם מכפרי הגליל, המשולש והנגב, הוקמו יחידות יעודיות, במטרה לצמצם את התופעה. משמר הגבול קיבל על עצמו את האחריות להילחם בפשיעה החקלאית ובמשטרת ישראל גובשה תוכנית ארוכת טווח במאבק בה.  המשטרה טוענת, כי לאחרונה נרשמה ירידה בגניבת ציוד חקלאי. הטענה אינה מרשימה את החקלאים, שכן לדעתם, מרבית הגניבות החקלאיות לא מדווחות למשטרה, עקב תחושת החידלון וחוסר האמון בטיפול המשטרתי.

6.         גם המחוקק היה ער לחומרת התופעה. בתאריך 07.05.07 הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק של חברת הכנסת אורית נוקד שכותרתה: " הצעת חוק העונשין (תיקון  - גניבת ציוד חקלאי ותוצרת חקלאית) תשס"ז 2007". בהצעת חוק זו הוצע, כי  סעיף 393 א לחוק העונשין יתוקן, באופן שיתיחס גם לגניבת בקר, מקנה, ציוד חקלאי או תוצרת חקלאית. בדברי ההצעה לחוק נאמר כדלקמן:

            "גניבות ציוד, חיות משק ותוצרת חקלאית גורמות לנזק כלכלי עצום  לחקלאים, במיוחד בתקופה בה החקלאות עומדת מול תחרות בשוק העולמי. גניבות כאלה קלות יחסית לביצוע, שכן הן נעשות בשטחים פתוחים, במקרים רבים בחסות החשיכה. למרות מאמצי משטרת ישראל, תחושת החקלאים היא שרכושם הפקר. לאור האמור לעיל, הצעת החוק מחמירה את הענישה על עבירות של גניבת תוצרת חקלאית וציוד חקלאי ומשווה אותה לענישה על גניבת בקר, במטרה להרתיע את העבריינים ולמגר את התופעה".

7.         בהשלמת הטיעונים לעונש, הגיש ב"כ המאשימה פסיקה של בית המשפט העליון המתייחסת לעבירות של גניבת בקר. בבש"פ 3565/05 בעניינם של מוראד גריפאת ואדהם גריפאת קבעה כב' השופטת חיות, בעת שדנה בערר על החלטה לעצור את המבקשים, כי מדובר בתופעה רחבה ומדאיגה שהגיעה בשנים 2004 עד 2005 להיקף של 2270 ראשי בקר. בבש"פ 835/06, 1058/06 עטאללה בן מוחמד חילו ואח', שעניינו, בין היתר עבירות של גניבת עגלים, קבע כב' השופט גו'בראן שעבירות אלה הפכו ל"מכת מדינה".

הסניגור השיב על השלמת טיעוני המאשימה לעונש,  כי ההחלטות דלעיל של בית המשפט העליון אינם רלוונטיות, שכן הן עוסקות בסוגית מעצר עד תום ההליכים, בחלופת מעצר ולא בשיקולי ענישה,  מה גם שהנאשם שבפנינו לא הורשע בעבירות של גניבת בקר.

8.         לדידי, בכל הקשור לתופעה של גניבות חקלאיות, רואה אני את הדברים עין בעין עם המאשימה.  אכן עסקינן בתופעה חמורה, המהווה "מכת מדינה", שלא ניתן לעבור עליה לסדר היום.  העבריינים, "המתמחים" בגניבות ציוד חקלאי, פועלים ללא רתיעה, משום שהם יודעים שהמשטרה, שמשאביה מוגבלים, אינה מסוגלת להקציב כוחות משמעותיים, שיגנו על רכוש החקלאים.  סוג זה של עבירות קל לביצוע, מאחר שהן נעברות בשטחים פתוחים, רחוקים ממקום ישוב, ובחסות החשיכה.  התחושות הקשות של החקלאים, אשר נוכחים לדעת כי רכושם הפך הפקר, וכי עמל של שנים רבות יורד לטימיון, ממש לנגד עיניהם ואין מושיע, מבוססות ומוצדקות. מכאן ועד נטילת החוק לידיים, אף שאין להצדיקה בשום פנים ואופן, קצרה הדרך. למותר להרחיב על המשמעויות החברתיות הקשות הטמונות  בתגובות אלימות מצד חקלאים, שהתייאשו ממערכת אכיפת החוק, בבחינת "אם אין אני לי - מי לי".

            לשם מיגור התופעה, ראוי שגם בית המשפט ירתם למלחמה בה. זאת יעשה באמצעות ענישה מחמירה, שתרתיע גם עבריינים בכח, המוכנים ליטול סיכונים, שאינם גבוהים מכורח הנסיבות, והסבורים שיצליחו להמלט מבלי שיתפסו. כאן טמונה הסכנה שישובו לבצע מעשים דומים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ