אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1413/05

גזר דין בתיק פ 1413/05

תאריך פרסום : 13/11/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
1413-05
22/09/2005
בפני השופט:
הנשיאה ע. בקנשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' אלמור
הנתבע:
1. שמידט איתן
2. טל סיטי ניירות ערך והשקעות בע"מ

עו"ד שמעוני
גזר דין

ב"כ התביעה:

הגענו להסכמה עם ב"כ הנאשם לפיו אנו עותרים לעונש של 100 ש"ח כקנס סימלי על הנאשמת 2 שאיננה פעילה עוד והתחייבות להימנע מביצוע עבירות.  בהתחשב בנסיבות המיוחדות של תיק זה.

(כתב אישום מתוקן (2))

1.         כתב האישום המקורי בתיק זה הוגש כנגד נאשמים 1 ו-2 בכתב האישום המתוקן (2). וכנגד נאשם נוסף כהן זאב (להלן: כהן) משפטו של כהן הופרד מזה של נאשמים 1 ו-2 שבכתב האישום המתוקן (2). נעשה הסדר טעון עם כהן במסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן. כהן הודה, הורשע ונגזר דינו ביום 24.3.05.

הנאשמים 1 ו-3 בכתב האישום המקורי שהם נאשמים 1 ו-2 בכתב האישום המתוקן (2) כפרו ובפתח ישיבת ההוכחות הראשונה כאשר עדי התביעה כבר ממתינים באולם ביהמ"ש הודיעו באי כוח הצדדים, כי הצדדים הגיעו לידי הסדר טיעון, במסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן (2) דלעיל זאת לאחר שהנאשמים חזרו בהם מן הכפירה בכתב האישום המקורי. הנאשמים הודו והורשעו על פי הודאתם בכל שיוחס להם בכתב האישום המתוקן (2)  (להלן: כתב האישום).

במסגרת הסדר הטיעון עתרו באי כוח הצדדים לעונש מוסכם.

2.      העבירות בהן הורשעו הנאשמים על פי ההודאה ב-3 פרטי האישום שבכתב האישום, הינן עבירות שנעברו בתקופה של כשנתיים מ-1.6.01 עד ל-1.6.03 (להלן: התקופה הרלוונטית). המדובר בעבירות על פי חוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968 , חוק העונשין התשל"ז - 1977  וחוק הסדר העיסוק בייעוץ השקעות ובניהול תיקי השקעות התשנ"ה - 1995. אלה נעברו ב-140 ימי המסחר בניירות ערך בתקופה הרלוונטית. הכל כמפורט להלן:

בפרט אישום ראשון הורשעו הנאשמים ב- 99 עבירות על סעיף 54(א)(2) לחוק ניירות ערך - השפעה בדרכי תרמית על שער נייר ערך, ב- 99 עבירות על סעיף 54(א)(1) לחוק ניירות ערך - ניסיון להניע לרכוש או למכור ניירות ערך במצג שווא ובהעלמת עובדות שידע או שהיה עליו לדעת שהוא כוזב וב - 2 עבירות על סעיף 53(א)(4), 36, 37, ו- 53(ה) לחוק ניירות ערך ביחד עם תקנה 30 ו- 33 לתקנות ני"ע (דוחו"ת תקופתיים ומידיים) - אי הגשת דו"ח על שינויים בהחזקת בעלי עניין בכוונה להטעות.

בפרט אישום שני - הורשעו הנאשמים ב- 198 עבירות על סעיף 54(א)(2) לחוק ניירות ערך וב- 198 עבירות על סעיף 54(א)(1) לחוק ניירות ערך.

בפרט אישום שלישי - הורשעו הנאשמים בעבירה על סעיף 415 לחוק העונשין - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

כמו כן,  הורשע נאשם 1 בניהול תיקי השקעות ללא רישיון כדין - עבירה על סעיף 39 לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995.

3.         במסגרת הסדר הטיעון התביעה וההגנה עתרו בהסכמה לעונש של ששה עשר חודשי מאסר בפועל מיום 25.1.06  מאסר על תנאי שמשכו ותנאיו  יקבעו על-ידי בית המשפט וקנס בסך של 50,000 ש"ח שישולם בתשלום אחד עד ולא יאוחר מיום 15 ביוני 2006. חלף הקנס יהיה לתקופה של למעלה מששה חודשים. באשר לנאשמת 2 הוסכם כי לא יוטל עליה קנס, משום שאינה פעילה עוד.

4.         מאז שנות ה- 90 עוסק נאשם 1 לפרנסתו במסחר בניירות ערך עבורו ועבור אחרים, אך איננו בעל רישיון לניהול תיקים. בתקופה הרלבנטית לכתב האישום, החזיק נאשם 1 במניות נאשמת 2, למעט מניה אחת שהוחזקה בידי אשתו, ושימש כמנהלה.

חברת מחשבה יעוץ וניהול בע"מ (להלן: "מחשבה"), הוקמה בשנת 1990 והיתה בעלת רישיון לניהול תיקי השקעות מספר 367.

בתקופה הרלבנטית לכתב האישום היה זאב כהן (נאשם 2 בכתב האישום המקורי) מנהל תיקים בעל רישיון מספר 2865, בעל מניות עיקרי, מנכ"ל "מחשבה" ויועץ השקעות פעיל בשוק ההון למעלה מעשרים שנה.

נאשמת 2 חברה פרטית, עם היווסדה ביום 31.3.93 נקראה "איתנות פיננסית בע"מ", ועיסוקה היה בניהול תיקי השקעות וניירות ערך. ביום 21.10.96 שונה שמה ל"טל סיטי ניירות ערך והשקעות בע"מ".

הנאשמים פעלו במסחר בניירות ערך באמצעות עשרה חשבונות בנק. הנאשמים עקבו באורח שוטף אחר המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב והעבירו הוראות רכישה ומכירה של ניירות ערך בחשבונות הבנק בשתי דרכים. האחת - הוראות הביצוע למכירה וקניה שהוזרמו דרך חשבונות לקוחות נאשמת 2 וחשבונותיו של נאשם 1, הועברו על-ידי נאשם 1 בשיחות טלפון לחדרי העסקאות בבנקים. דרך הנוספת - הוראות הביצוע למכירה וקניה, שהוזרמו דרך חשבונו של נאשם 1 בחברת מחשבה, הועבר על-ידי נאשם 1 לזאב כהן או לעובדת מחשבה, בשיחת טלפון ואלה העבירו אותן הלאה לבנק.

חברת אוקיאנה תעשיות מתקדמות בע"מ (להלן: "אוקיאנה") וחברת חימשה יוד תכשיטנים תעשיית מתכות יקרות בע"מ (להלן: "חמישה יוד") היו חברות ציבוריות שניירות הערך שלהן נסחרו בבורסה והוחזקו בידי הציבור. באותה תקופה מניות אלה היו דלות סחירות ונסחרו בבורסה בשיטת הרצף, שיטת מסחר המבוססת על מערכת ממוחשבת למסחר רציף. המסחר בשיטת הרצף מתבצע באמצעות פקודות הלקוחות לקניה ומכירה של ניירות ערך, הנשלחות ממסופי מחשב הנמצאים אצל חברי בורסה, והמרוכזות במחשב מרכזי הנמצא בבורסה. באמצעות שיטת מסחר זו פעלו נאשמים 1 ו- 2 כדי למכור את מניות אוקיאנה וחמישה יוד שברשותם ברווח. הם פעלו בדרכי תרמית שהשפיעו על שערי המניות בדרך של העלאת השערים או מניעת ירידתם וכן השפיעו בדרכי תרמית על מחזורי המסחר בנייר הערך. עשו זאת, כדי להטעות את המשקיע הסביר ולהסתיר ממנו את התכלית האמיתית של פעילותם. דרכי התרמית שננקטו בוצעו במספר דרכים - יצירת רושם כוזב של מסחר ער באמצעות מסחר עצמי, לא השפעה מהותית על המניות הנ"ל. יצירת רושם כוזב של מסחר ער באמצעות מסחר עצמי, העלאת שערים במשך מספר ימים, ומימוש עליות שערים לאחר מכן. פעילות בדרך של מסחר עצמי במטרה להעלות את שער המניות הנ"ל. במרבית ימי המסחר, הנאשמים בדקו מהי הוראת המכירה הנמוכה ביותר שנמצאת בספר הבורסה והזרימו הוראת מכירה בלימיט מסוים מעל שער הבסיס, אך מתחת ובצמוד להוראת המכירה בספר הבורסה. מיד לאחר מכן הזרימו הוראת קנייה בלימיט של הוראת המכירה בספר ובכמות גדולה במעט מהוראת המכירה. הוראת הקנייה והוראת המכירה נפגשו ויצרו עסקה עצמית תוך העלאת השער.

הנאשמים, בפעילותם המתוארת לעיל, יצרו מחזור מלאכותי במניות הנ"ל ויצרו מצג שווא של פעילות תקינה בניירות ערך במסחר בין צדדים בלתי תלויים. פעילותם נעשתה תוך ניצול שיטת המסחר לרעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ