אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1236/06

גזר דין בתיק פ 1236/06

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1236-06
23/03/2008
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הילה אליהוא
הנתבע:
1. חוטה גדליהו
2. עמר מוטי

עו"ד אסתר בר-ציון
גזר דין

כללי

1.         הנאשם 2 (להלן: "הנאשם") הורשע עפ"י הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע - עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977 וכן בעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7 (א) +(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נ"ח), תשל"ג-1973.

2.         בהתאם לכתב האישום המתוקן, טרם התאריך 23.1.06 קשר הנאשם ביחד עם נאשם 1 קשר להחזיק סם מסוג חשיש, כאשר במסגרת הקשר ולשם קידומו הצטיידו הנאשמים ברכב. הנאשמים הגיעו באמצעות הרכב לצומת שרה, כאשר נאשם 2 יושב ברכב לצד הנהג - נאשם 1. במועד ובמעמד הנ"ל החזיקו הנאשמים בצוותא חדא בתוך הרכב סם מסוכן מסוג חשיש במשקל כולל של כ- 2386.7159 גרם נטו שלא לצריכתם העצמית,כאשר הסם היה מחולק לכ- 24 אריזות כמתואר בכתב האישום.

3.                     ב"כ המאשימה בטיעוניה ציינה כי המדובר בעבירות חמורות, כן הדגישה כי לנאשם הרשעה קודמת משנת 2004 בעבירה של החזקת אגרופן, לפיכך ולאור התסקיר ביקשה להשאיר ההרשעה על כנה כמו כן ביקשה להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר מותנה, פסילה וקנס.

4.         ב"כ הנאשם מנגד, ביקשה לאמץ את המלצת שרות המבחן ולאפשר לנאשם להמשיך בהליך הטיפולי ולהטיל עליו צו מבחן למשך שנה. עוד ציינה כי מדובר בנאשם שעבר כברת דרך עד שהשתלב בטיפול, לקח אחריות על מעשיו, בדיקות השתן שלו נמצאו תקינות וכן חסך מזמנו של בהמ"ש, עוד ציינה כי מדובר בעבירה משנת 2006, וכי המדובר בסמים קלים, הנאשם שיתף פעולה עם שמב"ח, הביע חרטה, למעט הרשעה אחת משנת 2004 אין לו הרשעות קודמות, כיום נקי מסמים, עובד בנגרות, ממשיך להגיע למפגשים ביחידה לטיפול בנפגעי סמים, עוד הוסיפה כי מדובר בנאשם שהנסיבות האישיות של המשפחה הנן טרגיות, כשהיה בן 18 היה קורבן להתנהגות אלימה ואושפז, אחיו הבכור נפטר ממחלה. ב"כ הנאשם הוסיפה כי אינה מתנגדת לביצוע של"צ.

5.         בעניינו של הנאשם הוגשו מספר תסקירים של שירות המבחן וכן חוות דעת של הממונה על עבודות השרות על פיה הנאשם כשיר לביצוע עבודות שירות.

תסקירי שירות המבחן

6.         מהתסקיר הראשון שהוגש עולה כי הנאשם בן 21, רווק, בן למשפחה המונה 4 נפשות, בן לאב כבן 66 ואם כבת 57, אחיו חלה במחלה קשהונפטר בגיל צעיר כאשר הוריו שהו רוב הזמן בבתי חולים בטיפול באח החולה. הנאשם הכחיש תחילה בפני שרות המבחן את התמכרותו לגראס, גם לאחר שתוצאות בדיקת השתן שעבר הכילה שרידי גראס. התרשמות שירות המבחן הייתה אז כי הנאשם אינו בשל, תלותי, פועל באימפולסיביות ומשתמש במנגנוני הכחשה ע"מ להתמודד עם מצבו, ואינו מסוגל להתבונן בחומרת מעשיו. ומכאן נמנע מהמלצה טיפולית.

7.         בהמשך לאור עתירת ב"כ הנאשם ליתן לנאשם הזדמנות נוספת לשתף פעולה עם שירות המבחן, הוריתי על הגשת תסקיר נוסף. בסופו של יום התקבל בפני תסקיר סופי ממנו עולה, כי הנאשם אט אט שינה עמדתו ביחס לעבירה וביחס להליך הטיפולי. התרשמות שרות המבחן הייתה כי הנאשם סובל מהתמכרות לגראס, מעשן באופן אינטנסיבי וזקוק לתהליך טיפולי לפיכך הומלץ לו על השתלבות במסגרת טיפולית בקהילה אך הנאשם התנגד לשילובו במסגרת טיפולית. יצוין, כי בשלבים שונים הנאשם ניתק קשר עם שרות המבחן, עד לחודש יולי 2007 בו פנה הנאשם לשרות המבחן וביקש לאפשר לו להשתלב בתהליך טיפולי במסגרת היחידה, כנראה בשל החשש מתוצאות ההליך המשפטי. לאחר מכן הנאשם השתלב בהליך ואף בדיקות השתן שמסר העידו על אי שימוש בסמים.

בתסקיר הסופי ציין שירות המבחן כי הנאשם שינה עמדותיו במהלך הטיפול, הוא הודה בביצוע העבירות שוב וציין כי הסם שנתפס עמו היה מיועד לשימושו העצמי כאשר התמכרותו הייתה קשה ואינטנסיבית. בסופו של יום המליץ שרות המבחן, על אף חומרת העבירות, לנקוט בגישה שיקומית ולאפשר לנאשם להשתלב בתהליך הטיפולי ולהטיל על הנאשם צו מבחן למשך שנה במהלכה יפקחו על התהליך הטיפולי שיעבור הנאשם.

דיון והכרעה

  1. הנאשם הורשע בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע ובעבירה של החזקת סם שלא לצריכתו העצמית, ביחד עם אחר. אין צורך להכביר מילים על חומרתן של עבירות החזקת סמים  שלא לצריכה עצמית ועל כך שחובה על ביהמ"ש לתרום למלחמה בנגע זה שפשה במקומותינו.

וכפי שנאמר בע.פ. 7475/95 מ"י נ' צ'רלי בן שטרית, פד"י נב (2) 385:

"תרומתה של הרשות השופטת למלחמת החורמה שמנהל הציבור בנגע הסמים - ובמיוחד כשהמדובר בסמים הקשים והקטלניים, דוגמת ההירואין - היא בהטלת עונשים, שיהיה בכוחם להשיג שניים אלה. ראשית - לתת ביטוי ממשי ומוחשי לסיכון המחריד הכרוך בהפצתו של הסם. ושנית - להרתיע את אלה המשלבים עצמם בשרשרת הפצת הסם, מלהמשיך ולעסוק בפעילות זו. פשיטא, ככל שיקטן מספר העוסקים בהפצה, ומערך ההפצה יפגע - יקטן וילך מספר המשתמשים בסם ותגיע הנסיגה המיוחלת בהיקף השימוש בו".

בית-משפט העליון חזר לא פעם על הצורך בנקיטת מדיניות ענישה מרתיעה בעבירות סמים, כך נפסק  בע"פ 6373/06 מדינת ישראל נ' עווד אלנשמי(פורס באתר נבו, ניתן ביום 06.09.06):

"כאשר בעבירות סמים עסקינן, לא ניתן להתעלם מהחובה המוטלת עלינו כמערכת וכחברה להיאבק בנגע הסמים. פן חשוב של מאבק זה הינו הטלת עונשים מחמירים על מי שבוחרים לעסוק בסחר בסמים. הסחר בסמים מסוכנים הינו אמצעי קל ונוח לעשיית רווחים נכבדים. ענישתם של מי שסחרו בסמים מסוכנים צריכה ליתן מענה גם לפיתוי זה ובמילים אחרות - על מי אשר שוקל לשלוח ידו בסחר בסמים להעמיד לנגד עיניו לא רק את הפיתוי לשלשל לכיסו סכומי כסף נכבדים אלא גם את הסיכון של שהיה ממושכת מאחורי סורג ובריח"

הנאשם הורשע בהחזקת סם מסוג חשיש במשקל לא מבוטל כלל ועיקר של כ- 2.386 גרם נטו שלא לצריכה עצמית, כאשר הסם היה מחולק ל- 24 אריזות, וכן כ- 2.5 גרם נוספים.

חומרה נוספת במעשה הנאשם היא בכך שקשר קשר עם אחר להחזיק את הסם האמור, כאשר לצורך כך נסע מצפון הארץ בה הוא מתגורר לדרום הארץ לצורך החזקת הסם.

9.         מתסקירי שירות המבחן עולה תמונה לא פשוטה, לפיה מדובר בנאשם צעיר בגילו ולמרות האמור מזה זמן לא מועט השתמש באופן אינטנסיבי בסמים, וסובל מדפוסי התמכרות לגראס ועל כן זקוק לתהליך טיפולי משמעותי. שירות המבחן התרשם כאמור אף מבחור שאינו בשל בעל אופי תלותי ומכאן הוא מצוי בסיכון ממשי מהמשך אורח חיים התמכרותי. מתסקירי השירות המבחן ואף מהתנהלות הנאשם בפני, ברור כי היה מדובר בתהליך מאוד בעייתי אשר אופיין ברגרסיויות בשיתוף הפעולה מול שירות המבחן.

            מנגד יש לציין את הודאת הנאשם ממש בתחילת המשפט וטרם שמיעת ראיות אשר חסכה שמיעת עדים רבים. עוד יצויין כי בדיון ביום 11.7.07, העידה ב"כ הנאשם לעונש את אימו ואחותו של הנאשם, כאשר אימו ציינה כי היא איבדה את בנה - אחיו של הנאשם שנפטר כתוצאה ממחלה ממארת, וכאשר הנאשם נעצר וארעה כלשונה "הטרגדיה של הנאשם" היא לקחה את זה מאוד קשה. האם עתרה לרחמי בית המשפט, וביקשה להתחשב במצבה הבריאותי ובכך שיש לה רק 2 ילדים, כשהנאשם אחד מהם. אף אחותו של הנאשם ציינה שלאחר מות האח כל המשפחה התפרקה ובוודאי שהדבר השפיע על הנאשם.

אציין כי במועד זה החלו הצדדים בהבאת ראיות לעונש בשל תסקירי שירות המבחן אשר דיברו על אי שיתוף פעולה מצד הנאשם, אבל אז הנאשם הביע רצון להשתקם ולשתף פעולה עם שירות המבחן, ומכאן נתנו דחיות נוספות, כאשר במהלך התקופה הנדחית וכאמור ככל הנראה לאור החשש מההליך המשפטי, הנאשם החל לשתף פעולה בהליך הטיפולי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ