אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1180/05

גזר דין בתיק פ 1180/05

תאריך פרסום : 16/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1180-05
07/02/2007
בפני השופט:
ש' טימן-אב"ד ת' שפירא ש' ברוש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רועי פרי
הנתבע:
אידוס מיכאל
עו"ד גלית בש
גזר דין

השופטת שרה ברוש:

  1. במסגרת הסדר טיעון שנכרת בין הצדדים בטרם החל שלב ההוכחות בתיק, הודה והורשע הנאשם, מיכאל אידוס (להלן: "הנאשם") בעובדות כתב אישום מתוקן (להלן: "כתב האישום"). במסגרת הסדר הטיעון תוקן כתב האישום המקורי כך שעבירת ניסיון לרצח, עבירה על סעיף 305 לחוק העונשין, התשל"ז  - 1977 (להלן : "החוק") הומרה בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329 לחוק העונשין, ועובדות כתב האישום שונו בהתאם.

הצדדים לא הגיעו להסכמה ביניהם לעניין העונש.

כתב האישום

  1. ואלה עובדות כתב האישום בהן הודה והורשע הנאשם:

הנאשם התגורר כדייר משנה בדירתה של אסתר אלקובסקי, ילידת 1926 (להלן: "המתלוננת") בפתח-תקווה. הנאשם פיגר בתשלום שכר הדירה למתלוננת במשך שלושה חודשים. 

ביום 8.11.05 בשעות הצהריים, עת החלה לאכול ארוחת הצהריים, התקרב הנאשם אל המתלוננת מאחור, הלם בראשה בבקבוק זכוכית, עד שזה נשבר. המתלוננת נפלה ארצה והחלה לדמם מראשה. סמוך לאחר מכן, נטל הנאשם מקל הליכה של המתלוננת העשוי מתכת, החל להלום בו בראשה וחרף תחנוניה של המתלוננת שיחדל ממעשיו, המשיך להלום בראשה כעשרים מהלומות רצופות, עד לשבירתו של המקל. המתלוננת ניסתה להתגונן ולהתנגד למעשי הנאשם בהיותה מוטלת על הרצפה, או אז חנק אותה הנאשם בצווארה בידיו.

בניסיונותיה להימלט מפני הנאשם ולהזעיק עזרה, הצליחה המתלוננת להזדחל אל עבר דלת הכניסה של הדירה, אולם הנאשם משך אותה בניסיון למנוע ממנה לעשות כן. 

כתוצאה ממעשיו המתוארים לעיל נגרמו למתלוננת קרעים מרובים בראשה, היא אושפזה ונזקקה לטיפול כירורגי.

ראיות התביעה לעונש

  1. מטעם התביעה הוגשו הוגש לנו מכתבה של המתלוננת מיום 11.12.06, אליו צורפו תמונות מבית החולים (תע/1); תמונות של מז"פ ממקום האירוע (תע/2) בהן ניתן לראות את כתמי הדם הרבים על רצפת הדירה וקירותיה; תמונות של המוצגים שנתפסו במקום (תע/3) בהן ניתן לראות, בין היתר, אחד משברי מקל ההליכה כשהוא מעוקם; תיעוד רפואי אודות מצבה של המתלוננת מבית החולים בילינסון (תע/4) בו דווח על קרעים מרובים בקרקפת ; ותיעוד אודות מצבה הרפואי של המתלוננת ממחלקת הפיזיותרפיה בבית החולים בית רבקה  (תע/5) ממנו עולה כי "לאחר האירוע ירידה ניכרת בתפקודה, איננה מסוגלת ללכת ולעמוד עקב סחרחורות". במסגרת האשפוז בבית החולים קיבלה המתלוננת טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ותפקודה השתפר. 

עוד הוגשה לנו מטעם התביעה, חוות דעת פסיכיאטרית שנערכה  לנאשם ביום 28.11.05, על ידי ד"ר גרינשפן, ד"ר קרבובסקי, והגב' יהודית אסולין מהחטיבה לפסיכיאטריה משפטית מהמרכז הרפואי לבריאות הנפש באר-יעקב, במטרה לבדוק את כשירותו לעמוד לדין (תע/6).

  1. במכתבה אלינו (תע/1) פירטה המתלוננת בהרחבה את מהלך האירועים. היא תיארה את תחושתה נוכח מצוקתו של הנאשם עקב הפיגור בתשלום שכר הדירה, וכך כתבה (בע' 2):

"כבר אז הרגשתי לא נעים ואמרתי לו מישה (הנאשם - ש.ב) אני לא צריכה כסף יש לי קצת בקיס (כך במקור - ש.ב) ויש לי ילדים מה אתא כל כך מתרגז בגלל כסף. הלכתי לשבת לאכול צהריים. מישה ביקש ממני קדורים לעצירות ונתתי לו. אחר כך הוא ביקש להדליק את דוד שמש, והידלקתי את הדוד. פתאום בעמצה האוכל אני מרגישה שמשהו נפל לי על הראש ועוד אחד מקה חזקה ואז ראיתי את מישה מעלי אמרתי לו מישה מה אתא עושה אתא רוצה להרוג אותי והוא אמר כן והרביץ לי מקות חזקות בבקבוק וודקה, אמרתי לו מישה, אתא לא רוצח תפסיק. ואז הוא הסתובב אלי בפנים ואמר לי "את יודעת שלא אכלתי 4 ימים"? אמרתי לו טיפש יש מקרר מלא אוכל בו לאכול ונדבר אתא פשוט עצבני, אבל הוא זרק אותי ברצפה על ברך ימין וכף רגל והמשקפיים ושיניים תותבות נפלו ונשברו. הרגשתי הרבה דם בפנים, שכבתי בשלולית דם ואמרתי לו יותר טוב להרוג מאשר לדבר? אבל הוא המשיך בכל הכוח" (כל שגיאות הכתיב במקור - ש.ב).

ובהמשך המכתב תיארה את הטיפולים הרפואיים הרבים שעברה ואת הפגיעות מהן היא עד היום. כן התייחסה להוצאות הכספיות המרובות שנגרמו לה כתוצאה מהפגיעה.

5.       מחוות הדעת הפסיכיאטרית (תע/6), עולה כי הנאשם אינו סובל ממחלת נפש, אלא מהפרעת אישיות סכיזואידית; הנאשם שלל מחשבות אובדניות וכוונות תוקפניות; הנאשם הביע צער על מעשיו, הבין שפעל בניגוד לחוק ומוכן לקבל עונש על מעשיו; הנאשם מסוגל לעקוב ולהבין את הליכי המשפט, להבין את מהות האשמה והעונש ולקבל סעד משפטי מעורך דינו; נכון למועד עריכת חוות הדעת, הנאשם איננו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי, ועל רקע קווי אישיותו של הנאשם וניסיונות אובדניים שביצע בעברו, הוא זקוק להשגחה על פי נהלי שב"ס.

ראיות ההגנה לעונש

6.       מטעם ההגנה הוגשה לנו חוות דעת פסיכיאטרית שנערכה על ידי ד"ר שלום ליטמן מיום 18.4.06. ד"ר ליטמן התבסס בחוות הדעת, בין היתר, על שורה ארוכה של מסמכים רפואיים שהומצאו לו. לדעתו, בעת ביצוע המעשה פעל הנאשם "מתוך דחף אלים של דפרסונליזציה, אפיסת כוחות מרעב, ותסכול - באפיזודה דמויית פסיכוזה מלווה (ב)אשלייה רבת עוצמה". ד"ר ליטמן הפנה במיוחד לכך שהנאשם עצר את מעשיו כשהוא "כאילו מתעורר" והזעיק עזרה; הנאשם הינו בעל אישיות סכיזואידית, ניסה בעברו לשים קץ לחייו מספר פעמים, וכי חלה התדרדרות חמורה במצבו הנפשי לאחר עלייתו ארצה; מעשיו של הנאשם חריגים שכן עד לאירועים נשוא כתב האישום הנאשם הפנה תוקפנות אך ורק כלפי עצמו, והפעם ביצע את מעשיו דווקא כלפי המתלוננת שהיטיבה עמו והתחשבה בו; לאחר המעשים ביטא הנאשם רצון לשים קץ לחייו; הנאשם נמצא רוב הזמן במחלקה הסגורה של מב"ן ומקבל טיפול תרופתי אנטי פסיכוטי, כך ד"ר ליטמן.

ובסיכום חוות דעתו, קובע ד"ר ליטמן (בע' 7 לחוות הדעת):

"לדעתי זקוק להמשך טיפול פסיכיאטרי במסגרת מוגנת, ועדיין לא חלפה הסכנה האובדנית. למרות שמחלתו לא התגבשה די הצורך עד כדי ביטוי של סכיזופרניה - מצבו הנפשי מעורער בצורה חמורה, לכן הליקוי ממנו סובל מפחית את אחריותו על מעשיו - בצורה ניכרת, בעיקר משום שלא היתה עילה למעשה האלים - פרט להתפרצות קיצונית של חולי - ולא יצר נקמה או רצחניות לשמה - שהרי כש"מתפכח" מזמין עזרה ממד"א, ומתחרט על מעשיו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ