אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1177/07

גזר דין בתיק פ 1177/07

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1177-07
04/09/2008
בפני השופט:
חיים גלפז

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. מחמוד בן הישאם רחאל
2. היתם בן מוחמד אבו רחאל
3. עאסם בן עאלר אבו רחאל

עו"ד שאמי
עו"ד ליכט
גזר דין

כתב האישום

שמונה סעיפי אישום נכללו בכתב האישום המתוקן שהוגש בתיק זה כנגד שלושה נאשמים, ששה מתוכם מיוחסים לכל השלושה ואילו השניים הנוספים מיוחסים לנאשם מס' 1.

ששת העבירות בהן הודו והורשעו כל הנאשמים  הן:

1.         קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין תשל"ז - 1977.

2.         שוד לפי סעיפים 402(ב)+29 לחוק הנ"ל.

3.         חבלה חמורה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 333+ 335(א)(1) + 335 (א)(2) לחוק הנ"ל.

4.         עבירות בנסף לפי סעיפים 144(ב) רישא+29 לחוק הנ"ל.

5.         המסתייע ברכב לביצוע פשע לפי ס' 43 לפקודת התעבורה התשכ"א - 1961 בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין הנ"ל.

6.         שיבוש מהלכי משפט לפי ס' 244 + 29 לחוק הנ"ל.

כל אלה כאמור - ביחס לכל הנאשמים, נאשם 1 מחמוד רחאל (להלן: " מחמוד"), נאשם 2 היתם אבו רחאל (להלן: " היתם") ונאשם 3 עאסם אבו רחאל (להלן: " עאסם").

אשר למחמוד - הודה והורשע אף בשתי עבירות נוספות של נהיגה ללא רשיון נהיגה לפי ס' 10(א)+ס' 62(1) לפקודת התעבורה התשכ"א - 1961 והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו לפי ס' 275 לחוק העונשין תשל"ז - 1977.

שלושת הנאשמים שהם קרובי משפחה, נמנים לטענתם בפני קציני מבחן שנתבקשו ליתן תסקירים בעניינם, על חמולה המצוייה בסכסוך עם בני חמולה אחרת. ככאלה קשרו קשר לשדוד שומר בסניף בנק בנצרת ע"מ לגנוב את אקדחו אותו החזיק לצרכי עבודתו. הם הצטיידו במקל ובכובעי גרב, מחמוד נהג ללא רשיון נהיגה ברכב מסוג "אאודי" והם הגיעו בשעות הערב, כשבוע לאחר קשירת הקשר סמוך לסניף הבנק, המתינו לסגירתו ולאחר שנסגר הבנק והשומר אלכסנדר פריגוניוקוב (להלן: " המתלונן") פנה ללכת לביתו, יצאו מחמוד והיתם כשפניהם מכוסים בכובע גרב מן הרכב כשעאסם נשאר במושב הנהג על מנת לאבטח את ביצוע השוד, להקל עליו ולאפשר מילוט נוח. השניים היכו את המתלונן באמצעות המקל בראשו ובגופו, נטלו את אקדחו, נכנסו לרכב ונסעו מן המקום. הנאשמים מסרו את האקדח לאדם אחר על מנת שיסתירו, היתם שבר את המקל ועאסם שרף חלק מבגדיהם של הנאשמים כדי להקשות על זיהויים. כאשר הגיעה המשטרה לעצרם, נמלט מחמוד מן המקום ונעצר מאוחר יותר.

מהלך הדיון

כאמור, הנאשמים הודו במיוחס להם בכתב האישום המתוקן אשר הוגש בדרך של הסדר טיעון שבמסגרתו הוסכם כי הטיעון מטעם הצדדים יהא מן הסוג של "טיעון פתוח".

אשר להיתם ולעאסם קיימת חובת קבלתו של תסקיר מטעם שירות המבחן נוכח היותם בני פחות מ- 21. משקיים צורך זה סברתי, כי ראוי יהא אף לקבל תסקיר גבי מחמוד וכך אכן נעשה. משנתקבלו התסקירים הובאו הראיות לענין הענישה אשר כללו מטעם המאשימה הגשת הצהרת נפגע עבירה מאת המתלונן, דו"ח סיכום מחלה גבי המתלונן וכן 3 תצלומים בהם ניתן לראות את הפגיעות בו. ממסמכים אלה עולה כי המתלונן נחבל בראשו, בצווארו וכן בכף ידו הימנית ובמרפקו השמאלי, בעקבות האירוע הוא איבד את הכרתו למספר שניות, סבל מסחרחורת, בחילות והקאות, נמצאו חתכים בקרקפת. המתלונן אושפז בבית החולים למשך ארבעה ימים כשהוא במצב כללי טוב. לפי הצהרתו הוא היה בעקבות האירוע כ- 6 חדשים בחופשת מחלה והוא נמצא מאז בטיפול של רופא פסיכיאטרי ואורטופד ונוטל תרופות הרגעה. מאז האירוע חדל לעבוד כאיש בטחון עפ"י חוות דעת רופא תעסוקתי.

אין לחובת הנאשמים כל הרשעות קודמות.

מטעם הנאשמים העידו שני עדים, סגן ראש העירייה בנצרת וכן יו"ר ועד השכונה. שניהם תיארו את הנאשמים וכן את משפחותיהם כאנשים נורמטיביים וטובים וציינו כי הופתעו עד למאוד מן המקרה. כאנשי ציבור הביעו את בושת הציבור הסובב את הנאשמים.

תסקירי שירות המבחן

בעניינו של מחמוד

מחמוד כבן 22, רווק, למד 13 שנה ועד מעצרו עבד אצל קבלן חשמל. הוא הבן הראשון במשפחה בת 6 ילדים, אביו חשמלאי, האם עקרת בית. בני המשפחה מבטאים כלפיו ציפיות להגנה. המשפחה מבטאת העדר בטחון על רקע הסכסוך החמולתי שנזכר בפתח גזר דין זה. מחמוד נטל אחריות בפני קצינת המבחן תוך הבעת הכרה בפסול שבהתנהגותו, אך בבדיקה מעמיקה יותר, ההתרשמות היא כי מדובר בחיבור חיצוני בלבד ואין הוא חש אמפטיה כלפי הנפגע. מחמוד השתתף בקבוצת פיקוח מעצר במשך כשלושה חדשים ובלטו בו הקושי להכיר בבעייתות של התנהגותו והקושי לחוש חרטה אמיתית. באשר לסבירות הישנותן של עבירות בעתיד סבור שירות המבחן כי במצבי דחק ומתח, כאשר הוא חש איום על בטחונו, עשוי הוא לפעול באימפולסיביות וכי קיים סיכון להישנות התנהגויות כוחניות בעתיד. לאור כל זאת לא ניתנה המלצה טיפולית והומלץ על ענישה מוחשית שתחבר אותו באופן חיצוני לחומרת מעשיו ותהווה הרתעה לעתיד.

בעניינו של היתם

היתם כבן 20 שנה, רווק בעל אישיות בלתי מגובשת ובעל הערכה עצמית נמוכה. משפחתו מונה זוג הורים וששה ילדים. מדובר במשפחה המתפקדת בהתאם לנורמות וערכים מקובלים בחברה מסורתית. היתם סיים 12 שנות לימוד ועבד מאז עד מעצרו בעבודות בתחומי חשמל, בנין ושיפוצים ואת שכרו מסר לאביו שאינו עובד. היתם שיחק כדורגל בנבחרת הנערים של מדינת ישראל אך נאלץ לחדול מן המשחק בעקבות פציעה. היתם קיבל אחריות מלאה לביצוען של העבירות ולדבריו היה זה כדי להשיג נשק לצורך הגנה עצמית. הוא הביע חרטה ובושה על מעשיו. התנהגותו, לדעת קצין המבחן, מעידה על אופי נגרר, על בלבול ועל חוסר בשלות וכן על חלקים אלימים. סופו של דבר - הומלץ, בהתחשב בגילו הצעיר ועברו הנקי והחשש כי כניסתו לכלא עלולה לחשפו להשפעות שליליות, על הטלת מאסר שיומר בעבודות שירות וכן ענש מותנה מרתיע לתקופה ממושכת.

בעניינו של עסאם

עאסם כבן 20 שנה, בעל השכלה תיכונית, רווק, עבד כצבע עצמאי עד מעצרו. אביו נהרג בתאונת דרכים לפני כ- 13 שנים. האם האלמנה גידלה את עאסם ואת שלושת בנותיה, עבדה בעבר כמורה ועתה מתפרנסת מקיצבה. עאסם נטל על עצמו את תפקיד הגבר במשפחתו הגרעינית וראה עצמו כמחוייב ליצור למשפחה תחושת בטחון. הוא קיבל אחריות על מעשיו ואף הוא טען כי המדובר בהשגת נשק לשם הגנה עצמית. ההתרשמות היא מהתנהגות ילדותית, חסרת גבולות ועל פעולה מתוך תחושה של שייכות לחבריו וקרוביו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ