אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1174/07

גזר דין בתיק פ 1174/07

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1174-07
23/06/2008
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אביטל שרוני
הנתבע:
מוחמד בן אחמד בסול
עו"ד הדר ברביבאי אורן
גזר דין

1.         ביום 25.12.07 הוגש כתב אישום המייחס לנאשם עבירות של הצתה, היזק בזדון ותקיפת עובד ציבור. תחילה כפר הנאשם בעובדות כתב האישום, אך בטרם החלה שמיעת הראיות הגיעו הצדדים להסדר טיעון, לפיו, חזר בו הנאשם מכפירתו, הודה בכתב אישום מתוקן והורשע על סמך הודאתו בעבירות של הצתה, עבירה לפי סעיף 448(א) סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין") והיזק בזדון, עבירה לפי סעיף 452 לחוק העונשין. עוד הוסכם בגדרו של הסדר הטיעון, כי הנאשם יישלח לקבלת תסקיר של שירות המבחן והטיעון לעונש יהיה פתוח.

2.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם הינו לקוי ראייה וחבר ב"מועדון העיוורים האזורי" שבכפר ריינה, השייך למועצה מקומית כפר ריינה (להלן: " המועדון"). ביום 5.12.07 בין השעות 09:30 - 10:00 או סמוך לכך, הגיע הנאשם למועדון והודיע, כי  ישרוף את המועדון. לאחר מכן, נטל הנאשם נוזל דליק והתיזו לכל עבר, למרות שבמקום נכחו חברי מועדון והנוזל פגע אף בהם. בהמשך, הצית הנאשם את המועדון וגרם לשריפתו. אחד מחברי המועדון הצליח לפנות את הנוכחים מן המקום בטרם פרצה האש, אך גב' ג'ואיינה אסעד מוסא, שהינה דיירת בבניין המגורים בו ממוקם המועדון, נפגעה משאיפת עשן ונזקקה לטיפול רפואי. הנאשם עזב את המועדון לאחר הצתתו וצעד לעבר בניין המועצה המקומית; בהגיעו למקום, נכנס הנאשם למשרדו של מנהל לשכת הרווחה, מר נעמאן פוקרא, הרים שולחן שהיה במשרד, כשתוך כדי כך הוא מפיל חפצים שהיו מונחים עליו. הנאשם אף ניסה להפוך את השולחן אך הדבר לא עלה בידו. כאשר ניסה מר נעמאן להשתלט על הנאשם, על מנת להרגיעו, הוא נפגע ברגלו מבעיטה של הנאשם והדבר גרם לשפשוף מדמם ברגלו.

3.         אף שקצין מבחן פגש את הנאשם בבית המעצר ואף שב"כ הנאשם פנו לועדת חריגים לצורך הגשת תסקיר בעניינו של הנאשם ובית המשפט ציפה ששירות המבחן יעשה כל שלאל ידו כדי שהתסקיר יוגש במיוחד לאור נסיבותיו המיוחדות של הנאשם, כפי שנטען על ידי ב"כ הנאשם, נמנע שירות המבחן מהגשת תסקיר בעניינו של הנאשם בשל העיצומים הנקוטים על ידו ועל כך יש להצטער. אין צורך להכביר מילים אודות חשיבותו של תסקיר במקרה כגון דא, אשר היה מביא לעיונו של בית המשפט תמונה כוללת אודות מצבו של הנאשם ודרכי הטיפול האפשריות בעניינו.

4.         הנאשם הופנה לבדיקה פסיכיאטרית עובר להגשת כתב האישום ונמצא כשיר לעמוד לדין. יחד עם זאת, טענו ב"כ הנאשם, כי הנאשם סובל מבעיות רפואיות ונפשיות והפנו אותו לבדיקה על ידי מומחה מטעמן.

            מעיון בחוות הדעת הפסיכיאטרית ניתן לללמוד, כי מדובר בנאשם יליד שנת 45 (בן 63), נשוי בשנית ואב ל- 5 ילדים מנישואיו הראשונים והשניים. הוא ניהל עסקים לאורך השנים והתפרנס מהם. בעבר השתמש בסמים קשים ובמהלך השנים לקה במחלות שונות, לרבות סוכרת, שהובילו להדרדרות במצבו הבריאותי, נפגע כושר הראייה שלו וקיבל תעודת עיוור. בהמשך, הוכר הנאשם כנכה על ידי המל"ל ונהג לבלות פעילות פנאי במועדון לעיוור שבכפרו. הוא שימש כסגן מנהל של ארגון העיוורים. לדבריו, ההנהלה פוזרה והוא נפגע מהדחתו; בנוסף, לאחרונה הדרדרו יחסיו עם בני משפחתו,  דבר שהביאו לעמדות של כעס ותסכול. עוד ניתן ללמוד מחוות הדעת הפסיכיאטרית, כי התפתחה אצל הנאשם הפרעה הסתגלותית עם תגובה אפקטיבית עם השפעה על סף גירוי ומזג, כתוצאה מתסכול ופגיעה בתחומים שונים בחייו האישיים.

5.         ב"כ המאשימה הגישה את טיעוניה לעונש בכתב, אליהם צרפה את חוות הדעת הפסיכיאטרית מיום 19.12.07 ואת הרשעותיו הקודמות. ב"כ המאשימה מבקשת לגזור על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננים.

            ב"כ המאשימה עמדה בטיעוניה על החומרה שבעבירת ההצתה, שמטבעה ראשיתה ידוע, אבל כיצד תתפשט או מה יהיה היקף הנזק הכרוך בה, הוא עניין שלמצית, בדרך כלל, אין שליטה עליו. ב"כ המאשימה סבורה, כי עצם העובדה שהנאשם השתמש בחומר מאיץ והצית מועדון שהיה מאוכלס בחברי המועדון, שהינם לקויי ראייה, כמו הנאשם, כשמדובר במועדון הממוקם בקומת קרקע של בניין מגורים ולא הסתפק בכך אלא המשיך והתנהג באופן אלים ופרוע בבנין המועצה המקומית, יש בכל אלה, כדי להעצים את חומרת מעשיו של הנאשם ואת המסוכנות הנשקפת ממנו. ב"כ המאשימה הפנתה לחוות הדעת הפסיכיאטרית ולהסבריו של הנאשם אודות המניע למעשיו והוסיפה וטענה, כי התנהגותו של הנאשם בעבר ונטיותיו האלימות אף הן מעצימות את המסוכנות הנשקפת מפניו. ב"כ המאשימה הפנתה להלכה הפסוקה, לפיה, ככל שעולה חומרת העבירות השיקול האישי, הכולל גם מצב רפואי רעוע, איננו יכול להיות בעל משקל מהותי וההיבט הציבורי שבהרתעת הציבור ובהבעת המסר הראוי על הענישה ההולמת הוא שגובר. עוד ציינה ב"כ המאשימה, כי בעברו הפלילי של הנאשם עבירות של הסגת גבול ואלימות, לרבות אלימות כלפי עובד ציבור (העבירה האחרונה משנת 1994).

6.         במסגרת טיעוניו לעונש, עמד הנאשם על העדתם של עדי אופי ועל הגשתם של מסמכים רפואיים. אשתו של הנאשם, גב' מייסר בסול, וחבריו של הנאשם ה"ה סוהיל סאלח וסאמי זריק, עמדו על אופיו הטוב של הנאשם, על נכונותו לעזור לאחרים, על עברו התעסוקתי ועל ההדרדרות במצבו הבריאותי.

מ- נ/1, מכתבו של ראש המועצה המקומית כפר ריינה, עולה, כי הם עומדים אך על חיובו של הנאשם לשלם פיצוי סמלי למועצה בגין הנזקים שנגרמו בעקבות האירוע נשוא כתב האישום, ומבקשים שלא למצות את הדין עם הנאשם מתוך התחשבות במשפחתו ובילדיו הקטינים, במצוקה אליה נקלע ובחרטתו הכנה והאמיתית.

נ/2- חוות דעת פסיכיאטרית של ד"ר הידש גיורא, שהוגשה מטעמו של הנאשם; המומחה מטעם הנאשם עמד על נסיבותיו האישיות של הנאשם, מצבו המשפחתי- הסוציואקונומי, הבריאותי והנפשי. לגישתו, על רקע המחלות הגופניות, בחודשים האחרונים התפתח אצל הנאשם מצב של דיכאון שגרם להתפרצות זעם ותסכול עם מעשים קצוניים. המניעים כפי שהנאשם מסביר, אינם הגיוניים ונובעים מהמחשבות שנגרמו על ידי הדיכאון. לשיטתו של המומחה, מאסר עלול לגרום להחמרה במצבו הנפשי והגופני של הנאשם עד כדי סיכון חייו, שכן הוא זקוק, בין היתר, לטיפול נפשי מרפאתי (שיחות ותרופות).

נ/3 מכתב חדר מיון מיום 7.11.01, כחודש לפני האירוע, המלמד על הדרדרות במצבו הנפשי של הנאשם, הכולל המלצה לפניה לטיפול.

7.         בטיעוניה לעונש, עמדה ב"כ הנאשם בהרחבה על נסיבותיו האישיות של הנאשם; לטענתה, מדובר בנאשם בן 63, אב לחמשה, נשוי בשנית לאישה צעירה ממנו ב- 20 שנה, שני ילדיו הצעירים הינם קטינים בני 7 ו- 11. בעברו היה הנאשם עצמאי בעל עסק עד אשר פשט רגל בשנת 95 ומאז הוא משלם חובות שצבר ועובד בעבודות מזדמנות. בשנים האחרונות החלה הדרדרות רצינית במצבו הבריאותי; הוא לקה בסכרת שפגעה ביכולת הראייה שלו עד כדי עיוורון של 90%, בתפקודו המיני, לחץ דם וכד'. הנאשם הוכר על ידי המל"ל כנכה ומקבל קצבת נכות ממנה מתקיימת משפחתו. לשיטת ב"כ הנאשם, על רקע הבעיות האלה, חלה הדרדרות במצבו הנפשי של הנאשם, שהתבטאה בהתפרצויות זעם וחוסר שליטה עצמית, כעולה מחוות דעתו של ד"ר הידש גיורא. לטענת ב"כ הנאשם, הנאשם לא קיבל טיפול ראוי על-ידי הגורמים המוסמכים, חרף פניותיו הרבות לרשויות וחרף המלצות רופא המשפחה, ומשכך, יש ליתן משקל להיבט הטיפולי על פני הענישתי.

            ב"כ הנאשם ביקשה לזקוף לזכותו, את הודאתו בהזדמנות הראשונה, אשר חסכה זמן שיפוטי יקר, את חרטתו הכנה והאמיתית, כפי שהביעה הנאשם בפני אנשי המועצה המקומית, חבריו ועובדי מחלקת הרווחה, את גילו המבוגר ומצבו המשפחתי, את מצוקת המשפחה בעקבות מעצרו, את מצבו הבריאותי הרעוע ואת היותו אדם נורמטיבי, כעולה מדברי עדי האופי. כמו כן, ביקשה ב"כ הנאשם להתחשב בתקופת המעצר בה נתון הנאשם מזה 7 חודשים ובמצוקתו של הנאשם בתנאי המעצר. עוד טענה ב"כ הנאשם, כי בסופו של יום, הנזק שנגרם למועדון ולמועצה אינו נזק משמעותי, והמועצה כבר תיקנה את הנזקים מכספי תרומות (נ/1). ב"כ הנאשם הגישה אסופה של פסקי דין שענישתם מקלה. באשר לעברו הפלילי, טענה ב"כ הנאשם, כי העבירה האחרונה שבוצעה על-ידי הנאשם הינה ישנה משנת 94, הגם שאינה מסוג העבירות בהן הורשע, ומאז הנאשם מנהל אורח חיים נורמטיבי.

8.         כמו כן, שמעתי את דברי הנאשם, שהתחרט על מעשיו וביקש את רחמי בית המשפט למען ילדיו הקטינים.

דיון

9.        הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בביצוע מעשים חמורים ביותר, בכך שהצית מבנה ציבורי וגרם נזק בזדון לרכוש. עבירת ההצתה בה הורשע כורכת עימה לא רק נזק לרכוש אלא גם סיכון ישיר לחיי אדם. " נוכח הסכנה המיוחדת, הבלתי נשלטת, שבעבירות אלה - שהרי בהן 'תצא אש ומצאה קוצים ונאכל גדיש או הקמה' (שמות, כ"ב, ה'), ואחריתה מי ישורנה - יש צורך בענישה מרתיעה, שככלל תהא כליאה"(ע"פ 3074/07 מדינת ישראל נ' מחמד אבו תקפה - פסק דין מיום 27.3.08 של כב' השופט רובינשטיין; ראה גם: ע"פ 3210/06 פ' ע' נ' מדינת ישראל - כב' השופט רובינשטיין).

           מקובלות עלי טענותיה של ב"כ המאשימה, כי בעבירת הצתה, שמטבעה, ראשית ידוע, אולם אופן התפשטותה והיקף הנזק הכרוך בה, הוא עניין שלמצית, בדרך כלל, אין שליטה עליו. חומרה יתירה למעשיו של הנאשם, כפי שטענה ב"כ המאשימה, עולה מכך, שהנאשם השתמש בחומר מאיץ והצית מועדון שהיה מאוכלס בחברי המועדון, שהינם לקויי ראיה, כאשר המועדון ממוקם בקומת קרקע של בניין מגורים; ואם לא די בכך, הנאשם המשיך והתנהג באופן אלים ופרוע בבניין המועצה המקומית.

           יחד עם זאת, למרות חומרתם של המעשים והצורך הברור להעניש בגינם ולהרתיע את הציבור כולו מפניהם, הרי שיש לבחון כל מקרה לגופו ולערוך איזון בין האינטרס הציבורי של גמול והרתעה לבין נסיבותיו האישיות של כל נאשם ונאשם [ראה: ע"פ 7876/06 מדינת ישראל נ' פלוני, פסק דין מיום 21.2.08).

           במקרה דנן, סבורני,כי נוכח נסיבותיו האישיות המיוחדות, הקשות והחריגות של הנאשם, אין מנוס מסטיה מנורמת הענישה המקובלת, חרף חומרתם של המעשים שחטא בהם הנאשם והסכנה הכרוכה בהם.

           במכלול השיקולים לקולא, חשוב להדגיש את השיקולים שלהלן:

           א.      נסיבותיו האישיות של הנאשם על רקע מצבו הבריאותי הרעוע ומצבו הנפשי הירוד, כפי שמשתקף משתי חוות הדעת הפסיכיאטריות, מתעודת חדר המיון נ/3, מדבריהם של עדי האופי ומתוך התרשמותי הכללית מאישיותו של הנאשם; בעקבות ההדרדרות במצבו התפתחה אצל הנאשם הפרעה הסתגלותית עם תגובה אפקטיבית עם השפעה על סף גירוי ומזג, כך, שיש טעם רב בטענת הנאשם, כי עשה את אשר עשה ללא תכנון מוקדם, תוך התפרצות זעם ותסכול.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ