אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1171/07

גזר דין בתיק פ 1171/07

תאריך פרסום : 20/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1171-07
15/07/2008
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סופי גרניט
הנתבע:
שירן בת שאול לוגסי
עו"ד שפרלינג
גזר דין

האישום

1.         הנאשמת (1985) הורשעה, לפי הודאתה, בעבירות שייחס לה כתב אישום מתוקן, וזוהי תמצית העובדות שנפרסו בו:

2.         סעיף האישום הראשון מספר על אסיר ושמו שלומי דהן ('דהן'), שביקש מן הנאשמת להחדיר עבורו סם לכלא, תמורת תשלום. דהן יצר קשר עם פלוני, שאול באיאנה שמו ('באיאנה'), על מנת שיספק את הסם לנאשמת. ואמנם באיאנה הנ"ל מסר לנאשמת הירואין "בכמות שלמעלה מעשרה גרם נטו" (נוסח כתב האישום), היא הטמינתהו באבר מינה, ומסרה אותו לדהן, בעת שביקרה אותו בבית כלאו.

3.         משום מעשה זה הואשמה הנאשמת בסחר בסם מסוכן (ס' 13+19 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973, להלן 'הפקודה'), והחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד (ס' 7(א)+(ג) לפקודה).

4.         סעיף האישום השני מתאר מקרה שני שבו דהן ביקש מן הנאשמת להחדיר עבורו סם לבית הכלא, וזו אכן קיבלה מבאיאנה הירואין במשקל של כ-10 גרם, הטמינה אותו באבר מינה וניסתה להחדירו לבית הכלא. אלא שבעת שהגיעה לכלא עוכבה הנאשמת לשם חיפוש על גופה, משום החשד כי היא מבריחה סמים. בלא שהסוהרת הבחינה בה הוציאה הנאשמת את הסם והשליכתהו מתחת לדלת, על מנת להעלימו.

5.         מעשה זה שעשתה הנאשמת הביא להאשמתה בעבירות של סחר בסם מסוכן (ס' 13+19 לפקודה), החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד (ס' 7(א)+(ג) לפקודה), נסיון להשמדת ראיה (ס' 242 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, להלן 'החוק') ושיבוש מהלכי משפט (ס' 244 לחוק).

6.         סעיף האישום השלישי מתאר, כי בעת חקירתה מסרה הנאשמת, כי אינה יודעת את זהותו של מי שמסר לה את הסם (באיאנה), ואף מסרה לחוקריה תיאור מטעה שלו. אחר כך היא נמנעה מזיהויו במסגרת מסדר תמונות שנעשה לה. משום התנהגותה זו של הנאשמת היא הואשמה בשיבוש מהלכי משפט (ס' 244 לחוק).

הסדר טיעון

7.         כאמור, הנאשמת הורשעה בכל העבירות שמניתי למעלה, נוכח הודאתה בהן. הודאה זו באה במסגרת של הסדר טיעון, שכלל את תיקון כתב האישום (התיאור המובא למעלה משקף את שתואר בכתב האישום המתוקן). הסדר הטיעון לא כלל הסכמה על העונש שיושת על הנאשמת.

תסקיר מבחן

8.         לבקשת ההגנה ניתן תסקיר מבחן בעניינה של הנאשמת, והוא מתאר את הנאשמת, אישה צעירה בת 23, רווקה, שעד למעצרה התגוררה בבית הוריה, ובעברה אין כל הרשעה בפלילים. היא סיימה 12 שנות לימוד, ובידה תעודת בגרות חלקית. מאז סיום לימודיה היא עובדת בעבודות שונות. לצה"ל היא לא גויסה, לטענתה בשל עודף מועמדות לגיוס.

9.         התסקיר מתאר גם את משפחתה של הנאשמת כמשפחה נורמטיבית, והוריה עובדים לפרנסת המשפחה. הסתבכותה של הנאשמת בעבירות המדוברות הביאה לגיוס המשפחה לסייע לה בהגנתה, והיא נכונה להגיש לה סיוע בשיקומה. קצינת המבחן מתרשמת ממשפחה תומכת ודואגת, שההורים השקיעו משך שנים מאמץ בסיפוק צרכי הילדים וחינוכם.

10.        אשר לנאשמת ולמעשה העבירה מציינת קצינת המבחן, כי התרשמה מאדם בעל כוחות ירודים, שבשנה האחרונה חלה הידרדרות בתפקודה, וכך יצרה קשרים חברתיים בעייתיים, מטעמים שקצינת המבחן לא יכולה היתה לעמוד עליהם. הנאשמת התחרטה באוזני קצינת המבחן על המעשים שעשתה, והקצינה התרשמה מכנות החרטה. היא קיבלה אחריות מלאה לביצוע העבירות ומתביישת במעשיה, כך קצינת המבחן. האחרונה מתרשמת, כי אין מדובר באדם בעל דפוסי התנהגות עברייניים. יתכן, כך הקצינה, כי קווי אישיות חלשים של הנאשמת הם "שאיפשרו מצע מתאים לביצוע העבירות המיוחסות לה". הקצינה מתרשמת עוד מהשפעה מרתיעה של המעצר על הנאשמת, ומהתגייסותה של המשפחה לסייע בידה בשיקומה.

11.        סופו של תסקיר ממליצה קצינת המבחן להעמיד את הנאשמת בפיקוח של שירות המבחן משך שנה אחת, במהלכה ינסה השירות לעמוד על המניעים למעשי העבירה. הקצינה בדיעה, כי ללא פעולה שיקומית אקטיבית "עלולה הנאשמת להידרדר לעבריינות מובהקת יותר מכפי שהיא נמצאת בה היום". הקצינה ממליצה להשית על הנאשמת שירות למען הציבור בהיקף של 340 שעות, על פי תכנית שתגובש על ידי השירות. בנוסף ממליץ השירות לגזור עליה מאסר מותנה והתחייבות כספית, על מנת להרתיעה מלשוב ולעבור עבירות.

טענות התביעה

12.        התובעת המלומדת עמדה, בדבריה, על חומרת העבירות בהן הורשעה הנאשמת, על התחכום והתעוזה שאפיינו אותן. אין מדובר במעשים ספונטניים שעשתה הנאשמת, כי אם במעשים מתוכננים ומורכבים, כפי שתאר כתב האישום, כך ב"כ המאשימה. לחומרה יש לראות גם את העובדה, כי עניין לנו בשני מקרים בהם החדירה הנאשמת סם לבית הכלא. לחומרה יש לראות, כך התובעת, גם את סוג הסם, הירואין, וכמותו, כ-20 גרם. התובעת המלומדת מבקשת עוד להזכיר את מלחמתם של אוכפי החוק נגד נגע הסמים בכלל, ונגד החדרת סמים לבתי הכלא בפרט, ומכאן חומרתם הרבה של מעשי הנאשמת. התובעת מבקשת לראות לחומרה גם את העובדה, כי הנאשמת ציפתה לקבל תמורה כספית עבור החדרת הסמים, גם אם לא קיבלה תמורה שכזו סופו של יום. נוסף על כל אלה היא ציינה את העבירות של שיבוש מהלכי משפט שעשתה הנאשמת, וגם את אלה יש לזקוף לחובתה בגזירת הדין, כך ב"כ המאשימה.

13.        לצד הדברים הללו ביקשה התובעת המלומדת לשכנע מדוע אין ליתן לתסקיר המבחן כל משקל שהוא. היא הצביעה, בדבריה, על כשלים שנפלו, לשיטתה, בתסקיר, ומהם היא מבקשת ללמוד, כי אין מקום ללכת על פי המלצת שירות המבחן. התובעת מתקוממת במיוחד על המסקנה שבפי שירות המבחן, לפיה התנהגותה של הנאשמת אינה מתאפיינת במאפיינים עברייניים, דבר הסותר, לשיטת התובעת, את מעשי העבירה עצמם, ובהם החדרת הסם לכלא, על התעוזה והתחכום שאפיינו אותם, התנהגותה של הנאשמת בעת שנתפסה בקלקלתה, ניסיונה שלא להביא להפללתו של באיאנה כמי שסיפק לה את הסם, ולבסוף - הפרת תנאי מעצר הבית בו היא נתונה.

14.        סיכומם של דברים מבקשת התובעת הנכבדה להחמיר עם הנאשמת, באשר נסיבותיה האישיות נדחות מפני חומרת מעשיה, חומרה המחייבת החמרה בענישתה. היא מבקשת להשית על הנאשמת מאסר בפועל לתקופה ארוכה, קנס ומאסר מותנה.

טענות ההגנה

15.        בדבריו עמד הסניגור המלומד על השיקולים השונים העשויים לסייע בידי מרשתו בגזירת הדין. הוא ציין את העובדה, כי עד להסתבכותה הנוכחית חיה הנאשמת חיים נורמטיביים, וממילא אין באמתחתה ולו הרשעה אחת בפלילים. את מעשה העבירה אותו עשתה הוא רואה כלא יותר מאשר מעשה איוולת חד פעמי, שאין מאחוריו מחשבה זדונית, ודאי לא דפוס התנהגות עברייני. הוא נבע מחולשתה, מכניעתה ללחץ כבד שהפעיל עליה דהן, כך הסניגור. מכאן הוא ביקש ללמוד על חומרה פחותה של העבירה שנעברה.

16.        נוסף על אלה מחה הסניגור המלומד על העמדתה לדין של מרשתו בגין האישום השלישי, משום שאין מעמידים אדם לדין על כך שבתחילת חקירתו מסר עדות שאינה כולה אמת, ואחר כך, עם התקדמות החקירה, מבקש למסור את האמת לחוקריו.

17.        לצד הדברים הללו עמד הסניגור המלומד על כך, שהנאשמת הודתה במעשה בהזדמנות ראשונה, והובילה את החוקרים לעבריינים האמיתיים, לטעמו, משמע לדהן ובאיאנה, כמו שהובילה את השוטרים לסם, שסופו שנתפס. היא גם מסרה לחוקריה על המקרה הראשון המופיע בכתב האישום, עליו לא יכולים היו החוקרים לדעת, בלי שהנאשמת מסרה להם אודותיו. על אלה נוספת חרטתה הכנה על המעשה שעשתה, וקבלת האחריות עליו, דבר שבא לידי ביטוי גם בהודאתה בבית המשפט במעשה העבירה, וגם לכך משקל לקולת העונש, כך הסניגור הנכבד.

18.        נוסף על אלה ביקש הסניגור להיתמך בדברים שהשמיע שירות המבחן אודות הנאשמת, דברים שתמציתם הובאה למעלה. הוא מבקש לאמץ את שהמליץ שירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ