אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1169/05

גזר דין בתיק פ 1169/05

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1169-05
29/10/2007
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מנשה בן יונה מזרחי
עו"ד גלעד משה
גזר דין

האישומים והסדר הטיעון

1.         ההליך כנגד הנאשם בתיק זה נפתח ביום 13/12/05 עם הגשת כתב האישום המקורי, כתב אישום אשר תוקן בעקבות החלטת בית המשפט מיום 26/2/06 שניתנה ביחס לטענות מקדמיות שהסנגור טען ואשר אישרה הסדר דיוני שהצדדים הסכימו לו, ולפיו תוקן כתב האישום, בין היתר, בכך שצורף לו נספח בו פורטו שמותיהם של האנשים שעל פי הנטען בכתב האישום מסרו כספים לנאשם, תוך ציון הסכום שכל אחד מהם העביר  לנאשם, והסכום שלא הוחזר לו.

כתב האישום המתוקן כלל שלושה אישומים;

ע"פ האישום הראשון, הואשם הנאשם בעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, איסור הלבנת הון, מתן שירותי מטבע וביצוע פעולות שיוחדו לתאגיד בנקאי.

האישום השני ייחס לנאשם עבירות של איסור הלבנת הון ועשיית פעולות ברכוש אסור, בעוד שעל פי האישום השלישי הואשם הנאשם בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

2.         לאחר תום פרשת התביעה ולאחר שנשמעו עדויותיהם של עשרות רבות של עדי התביעה, שעדויותיהם תפסו מאות רבות של עמודי פרוטוקול ולאחר הגשת מאות מוצגים, הודיעו הצדדים בדיון שהתקיים בתיק ביום 13/8/07 על הסדר טיעון שהושג ביניהם אשר פרטיו הועלו על הכתב, ב"הודעה על הסדר טיעון" שהצדדים הגישו באותה ישיבה לבית המשפט.

3.         במסגרת הסדר הטיעון הוגש כתב אישום מתוקן בשנית (להלן: " כתב האישום המתוקן") המורכב משני אישומים; ע"פ האישום הראשון מואשם הנאשם בעבירות של גניבה בידי מורשה, עבירה לפי סעיף 293 (2) בצירוף סעיף 283(א)(2) לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: " חוק העונשין"), קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירה על סעיף 415 סיפא לחוק העונשין ואיסור הלבנת הון, עבירה לפי סעיף 3 (ג) לחוק איסור הלבנת הון התש"ס-2000 (להלן: " חוק איסור הלבנת הון").

האישום השני מייחס לנאשם עבירות של איסור הלבנת הון, עבירה לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון ועשיית פעולה ברכוש אסור, עבירה לפי סעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון.

פרטי המעשים המיוחסים לנאשם ע"פ כתב האישום המתוקן

4.         כאמור, כתב האישום המתוקן כולל שני אישומים ומצורפים לו שלושה נספחים; נספח א' מפרט את הנכסים שהמאשימה מבקשת לחלט מכח סעיף 21 (1) לחוק הלבנת הון; נספח ב' מפרט את שמותיהם של 59 אנשים שמסרו כספים לנאשם, בין אם ישירות ובין באמצעות אחרים, נספח זה מפרט את הסכומים שכ"א מהנאשמים מסר לנאשם ומועד מסירתו, כן מציין הנספח את הסכומים שהוחזרו לכל אחד ואחד מהמשקיעים (ככל שהוחזרו סכומים כאלה). נספח ג' מפרט את הרכוש האסור בו ביצע הנאשם את הפעולות שפורטו בסעיף 2 לאישום השני לרבות רכישת הזכויות באותו רכוש. 

א)        האישום הראשון

האישום הראשון מייחס לנאשם את המעשים הבאים:

1.       עד לשנים 1999-2000 הפעיל הנאשם חנות מכולת במושבה כנרת, בה התגורר. באותן שנים, נקלע הנאשם לקשיים כלכליים ולחובות כבדים.

2.       במהלך השנים 2000-2005 - (להלן: "התקופה הרלבנטית") שכנע הנאשם אנשים שונים אותם הכיר להעביר לידיו כספים, בטענה שישמשו כהשקעה רווחית ביותר, המניבה ריבית חריגה בהשוואה לריבית המקובלת בשוק, בשעור של 4% או 5% לחודש. כדי לשכנע את המשקיעים הפוטנציאליים שביכולתו לשלם ריבית כה גבוהה, הציג הנאשם בפניהם מצגים כוזבים שונים בדבר ייעוד השקעתם. בחלק מהמקרים, טען הנאשם כי הכספים מועברים לחברה עסקית העוסקת באופן מסודר בהלוואת כספים אלה בריבית גבוהה יותר תוך קבלת נכסים ושיקים להבטחת הלוואות אלה ונכיון השיקים. במקרים אחרים, טען הנאשם שהכספים משמשים לעסקים שונים לרבות עסקי נדל"ן.

3.       על פי הכללים שהתווה הנאשם לפעילות גיוס הכספים, יכלו האנשים שהעבירו לידיו את הכספים (להלן: " המשקיעים") לבחור בין שני "מסלולי השקעה": מסלול בו השקיעו סכום מסוים, ובכל חודש קיבלו ריבית חודשית בשיעור שנקבע בהתאם לגובה הסכום (" מסלול ריבית"); או מסלול בו נמנעו מלקבל ריבית, כך שנצברה לזכותם ריבית דריבית, בשיעור המוסכם, על הסכום המקורי (" מסלול ריבית דריבית").

4.       במטרה להרחיב את היקף הכספים המועברים לרשותו, התנה הנאשם את ההשקעה בסכומים שמעל 50,000 ש"ח, תוך שהוא מבטיח ריבית חודשית של 4% על סכומים של עד 100,000 ש"ח, 4.5% על סכומים שבין 100,000 ל- 200,000 ש"ח, וריבית של 5% בחודש על סכומים שמעל 200,000 ש"ח. בנוסף, ועל מנת להרחיב את חוג המשקיעים, שכנע הנאשם משקיעים לצרף משקיעים חדשים, בהציעו תשלום לכל משקיע שיביא משקיע חדש, בשעור של 5% מסכום ההשקעה של המשקיע החדש.

5.       בשלבים מוקדמים של פעילות זו, שכנע הנאשם את שותפו לשעבר במכולת, יוסי כבשנה ממושבת כנרת (להלן: " כבשנה") להעביר לידיו כספים בדרך זו, וכבשנה השקיע כספים אצל הנאשם בתנאים שתוארו.

6.       לאחר תקופה מסוימת בה קיבל כבשנה את הריבית המובטחת, ביקש הנאשם מכבשנה לצרף משקיעים נוספים, תמורת עמלה כאמור לעיל. כבשנה שהסתמך על דברי הנאשם על כך שהכספים מועברים לחברה העוסקת במתן הלוואות ובנדל"ן, כאמור לעיל, מסר זאת לאחרים, שהשתכנעו להעביר כספים באמצעותו לנאשם, בתנאים שתוארו. כבשנה העביר את הכספים שקיבל ממשקיעים לנאשם והעביר כספים אותם קיבל מהנאשם למשקיעים שבחרו במסלול ריבית בסכומי כסף במזומן, ושימש למעשה כ"ראש קבוצה" למשקיעים שפעלו באמצעותו. בין היתר, צירף כבשנה כמשקיע את אבי ירדני המנוח (להלן: " ירדני") מקיבוץ כנרת, שהיה עימו בקשר חברתי, והיה מוכר כמתמצא בנושאים פיננסיים.

7.       לאחר תקופה מסוימת בה השקיע כספים באמצעות כבשנה, החל אבי ירדני לעמוד בקשר ישיר עם הנאשם, שלא באמצעות כבשנה. בהמשך, בעקבות בקשת הנאשם, החל ירדני לשכנע אנשים שפנו אליו בבקשת עצה בנוגע להשקעות כספיות, להעביר כספים באמצעותו לנאשם, בתנאים שתוארו. ירדני, שהסתמך על דברי הנאשם, הציג בפני משקיעים רבים מצג לפיו הכספים מועברים לחברה מסודרת ומאורגנת, הפועלת למתן הלוואות בריבית גבוהה יותר תוך קבלת בטחונות ונכיון שיקים באמצעות בנקים, בלא שהציג מידע ממשי בנוגע לפעילות חברה זו ובלא ערובות ממשיות להשבת הכספים. ירדני העביר את הכספים שקיבל לנאשם, והעביר כספים אותם קיבל מהנאשם למשקיעים שבחרו במסלול ריבית בסכומי כסף במזומן, והפך ככבשנה ל"ראש קבוצה" למשקיעים שפעלו באמצעותו.

8.       במטרה לשכנע משקיעים וראשי קבוצות כי ההשקעה בטוחה, חתם הנאשם על שטרות חוב ריקים, אותם נתן לראשי הקבוצות כדי שימלאו בהם את פרטי המשקיעים וסכומי הכסף שהופקדו, תוך שביקש מראש הקבוצות שלא ימסרו שטרות אלה למשקיעים. למטרה זו גם חתם הנאשם, בחלק ניכר מהמקרים, על מכתבים המאשרים קבלת סכום כסף והתחייבות לשלם על סכום זה ריבית חודשית שנקבעה, או להחזיר במועד נדחה סכום הכולל ריבית דריבית על ההשקעה, כשאת פרטי הזכאי וסכומי הכסף הותיר ריקים למילוי על ידי ראשי הקבוצות. הנאשם חתם על השטרות והמכתבים ביודעו שאינם מהווים בטוחה אמיתית כלפי המשקיעים, שכן לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו אלה במקרה שיוגשו לפרעון ומכיוון שלא דיווח לאיש מה עלה בגורל הכספים שהושקעו.

9.       כתוצאה מהאמור לעיל השתכנעו אנשים רבים להעביר לנאשם סכומי כסף ניכרים (להלן: " הכספים"), בלא ערובות ממשיות להשבת כספים אלה. מספר המשקיעים שהצטרפו לפעילות האמורה הלך וגדל, כשחלק מהמשקיעים מצרפים אחרים להשקעה באמצעותם והופכים ל"ראשי קבוצות" נוספים, שתיווכו בין המשקיעים לנאשם. בשל ההבטחות לרווחים הגבוהים, נמנעו משקיעים רבים מלדרוש ריבית חודשית כדי להרוויח ריבית דריבית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ