אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1164/07

גזר דין בתיק פ 1164/07

תאריך פרסום : 17/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1164-07
07/10/2008
בפני השופט:
חיים גלפז

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד א. כהן
הנתבע:
בילאל בן סעיד בישתאווי
עו"ד מוסטפא אבו אחמד
גזר דין

הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה לפי סעיף 332 לחוק העונשין תשל"ז - 1977, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק הנ"ל, אי ציות לתמרור ה'-1 (אור אדום ברמזור) לפי תקנה 22 לתקנות התעבורה תשכ"א - 1961 במאוחד עם סעיף 68 לפקודת התעבורה, תשכ"א - 1961, נהיגה ללא רשיון רכב תקף לפי סעיף 2 לפקודת התעבורה הנ"ל (מקרים רבים) ונהיגה ללא תעודת בטוח תקפה לפי סעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי (נוסח חדש) תש"ל - 1970 (במקרים רבים).

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם, כי התביעה תעתור להטלת 4 שנות מאסר לריצוי בפועל וכן למאסר על תנאי ופסילת רשיון נהיגה בפועל לתקופה של 11 חדשים ובנוסף - לפסילה על תנאי, ואילו הנאשם יטען כרצונו.

בשלב מאוחר יותר ביקש הנאשם בהסכמת התביעה לצרף כתב אישום נוסף שהוגש נגדו בבית משפט השלום בנצרת בתיק 3531/05/08, להודות בעבירות אשר בו ולהביאו במניין הענשים בגזר דין זה. המדובר בעבירות של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287(א) לחוק העונשין הנ"ל, תקיפה סתם לפי סעיף 379 לחוק הנ"ל, פציעה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 333 בצירוף סעיף 335(א)(1) לחוק הנ"ל והטרדת עד לפי סעיף 249 לחוק העונשין הנ"ל. הענשים שיש להטיל עליו, בגין העבירות שבכתב האישום המצורף לא נכללו בהסדר הטיעון כדלעיל.

סיפור המעשה מדבר בכך שהנאשם נהג ברכבו תקופה בת חודש ימים ללא רשיון רכב וללא תעודת ביטוח. ביום 16.11.07 הורה לו קצין משטרה לעצור את הרכב לצד הדרך לבדיקת מסמכים, אך הנאשם נמלט מהמקום תוך שהקצין נפל על הכביש. לאחר מכן התפתח מרדף משטרתי אחריו תוך שהוא נוהג באופן פרוע, גורם לכלי רכב שהגיעו מולו לסטות על מנת שלא להיפגע ותוך שהוא חוצה צומת כאשר הרמזור האיר באדום בכיוון נסיעתו. דרכו נחסמה על ידי רכב משטרתי אחר ואז ניסה הנאשם להדוף אותו, איבד את השליטה ברכבו ונעצר. הוא אף התעלם מהוראת שוטר שהניח ידו על ידו והורה לו לרדת מן הרכב, ונמלט מן המקום. עד כאן כתב האישום. על כל אלה נעצר הנאשם, הובא לבית המשפט והוחלט על שחרורו למעצר בית בתנאים כאלה ואחרים. בבוקר 4.3.08 הגיע הנאשם לדיון בתיק זה והנאשם הגיע אליו ללא הערבים שהיה עליו לנוע עמם. זאת עשה בלווית חברו. בתום הדיון נסעו השניים לכפר יפיע ואף זאת בניגוד לתנאי השחרור מן המעצר, הגיעו למגרש מכוניות המצוי בבעלותו של אחד אימן מוסלם שהוא עד בתיק המקורי. הנאשם צעק, איים וקילל את אימן, אחז במאפרה וזרק אותה על אימן. המאפרה פגעה בפניו של אימן, הוא נפצע ודימם והנאשם אף דחף אותו עד שנפל ונחבל בכתפו ואף היכהו בידיו וברגליו ונמלט מן המקום.

בעניינו של הנאשם נתקבל תסקיר מטעם שירות המבחן ולאחר שצורף תיק בית משפט השלום נתבקשה אף השלמתו מאת שירות המבחן.

מן התסקיר עולה התמונה הבאה:

הנאשם כבן 34 שנים, נשוי ואב לשלושה פעוטות, משפחת המוצא שלו כוללת אם אלמנה ו- 12 ילדים, אביו שימש נהג אוטובוס ונהרג בשנת 1994 כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים.

בתסקיר מופיעים קטעים מספר בדבר מצבו הגופני של הנאשם, מצב שהוא נולד עמו ומטעמי צנעת הפרט לא אפרט כאן יותר. אציין אך כי אנשי שירות המבחן התרשמו כי מצבו הרפואי גרם לפגיעה בבטחונו ובדימויו העצמיים. הנאשם בעל השכלה יסודית בלבד, עבד בעבודות מזדמנות ולא התמיד במקום עבודה.

הנאשם טען בפני קצינת המבחן, כי נמלט מהשוטרים בשל פחד מהם וכי הסגיר עצמו כעבור כשבוע ימים לאחר שערך חשבון נפש והגיע למסקנה, כי נכשל בהתנהגותו.

ההתרשמות בסיכום היא מאדם שעבר מסכת חיים קשה ומורכבת מאז לידתו בשל מצבו הגופני כאשר בטחונו ודימויו העצמי ירודים, הוא לא זכה למענה והתייחסות לקשייו. עוד הוערך כי עצם המעצר בו הוא נתון חידד עבורו את חומרת מעשיו, כשלונו וההשלכות הנובעות מכך עליו ועל הסובבים אותו.

לדעת השירות, לאור המצוקה והבחירה הבעייתית שלו בהתנהגות מכשילה, לא נראה, בשלב זה, כי התערבות טיפולית יכולה להתאים לו אך, הומלץ להביא בחשבון בעת גזירת הדין אף את מצבו האישי.

כאשר נתבקש תסקיר משלים לאחר צירוף כתב האישום הנוסף, הודיעה קצינת המבחן, כי העובדה שהעבירות בו בוצעו בתקופה בה היה בפיקוח מעצר של שירות המבחן, מחזקת את ההערכה כי מדובר באדם שפועל ללא חשיבה ראשונית ובוחר בהתנהגויות אלימות ופוגעות בסביבה, ולפיכך מתחזקת ההערכה כי אין מקום להמלצה טיפולית בעניינו.

עיון ברשימת הרשעותיו הקודמות של הנאשם מלמד כי בשנת 1997 נתן את הדין בגין תקיפה הגורמת חבלה של ממש וכי בשנת 1999 נידון, בין היתר, למאסר בפועל לתקופה של ארבע שנים בגין עבירות של מעשה מגונה בהתעללות וחטיפה. כך אף נידון בעבירות תעבורה שבע פעמים כשמדובר, בין היתר, בעבירות של נהיגה ללא רשיון ובזמן פסילה, מהירות מופרזת, חציית שטח הפרדה ונהיגה ברכב לא תקין. בגין עבירות של נהיגה ללא רשיון נהיגה ובזמן פסילה נידון, בין היתר, ל- 4 חדשי מאסר שרוצו בעבודות שירות.

לא ייפלא, איפוא, נוכח חומרת העבירות הן אלה שבכתב האישום המקורי והן אלה שבכתב האישום הנוסף, כי ב"כ המאשימה הקפיד לציין כי ראוי להענישו בחומרה.

מסכים אנוכי עמו כי עסקינן כאן במפר חוק סדרתי שאינו בוחר לשלוט על התנהגותו כפי שאף אובחן על ידי שירות המבחן.

"הסטוריית" הקשר שלו עם שלטונות החוק מלמדת על תקופה ולא על כשלון רגעי וחד-פעמי כפי שניסה לטעון בא כוחו. המדובר באדם שנידון בבתי משפט למאסרים בפועל, פעם אחת לריצוי בעבודות שירות ופעם אחת למאסר בן 4 שנים, ענשים שלא הרתיעוהו מלשוב ולעבור עבירות, ועל כל אלה-המדובר במי שזכה להשתחרר ממעצר עד תום ההליכים בתנאים מגבילים וביום בו התייצב בבית המשפט במסגרת ההליך על פי כתב האישום העיקרי ובתום הדיון, יצא את בית המשפט היישר לביצוע העבירות החמורות שבכתב האישום המצורף.

בכגון דא אין מנוס מלהחמיר על מנת שיבין סוף סוף כי יחדל לעבור עבירות פליליות חמורות כגון אלה. אם לא אמצה עמו את הדין כפי שראוי היה שייעשה הרי זה בשל מצבו הגופני והנובע הימנו ביחס החברה אליו, אשר ברור, על פי תסקיר שירות המבחן שיש בו כדי לתרום תרומה לדרך התנהלותו, ובנוסף על כך אביא בחשבון את קבלת האחריות על מעשיו בהודאתו בביצוע המעשים ותוך הבעת צער וחרטה בדברו האחרון.

לאחר ששקלתי בכלל הדברים ובמסגרת הסדר הטיעון (אך בתוספת בגין העבירות שבתיק אשר צורף לתיק זה לאחר הסדר הטיעון ואשר לא נכללו בהסדר זה), אני מחליט לגזור לנאשם את הענשים הבאים בגין כלל העבירות בהן הודה והורשע לרבות אלה שבכתב האישום המצורף שלא נכלל בהסדר הטיעון לענין הענישה:

א.         חמש שנות מאסר לריצוי בפועל אשר יימנה מיום מעצרו 13.5.08 ובניכוי נוסף של התקופה בה שהה במעצר קודם לכן טרם שחרורו בחלופת מעצר, תקופה בת 35 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ