אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1163/06

גזר דין בתיק פ 1163/06

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1163-06
28/02/2007
בפני השופט:
1. ר. יפה-כ"ץ -אב"ד
2. ו. מרוז
3. א. ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מונטיליו-סגל פמ"ד
הנתבע:
כפארנה אמג'ד
עו"ד מחמד ג'אברין
גזר דין

השופטת ר. יפה-כ"ץ, אב"ד:

1.         במסגרת הסדר טיעון, תוקן כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם והוא הודה בעובדות שבכתב האישום המתוקן והורשע בהתאם. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש.

            בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם עולה, כי במהלך שנת 2003, במועד מדוייק שאינו ידוע למאשימה, ברצועת עזה, גוייס הנאשם לארגון החמא"ס, ארגון שהוכרז בתאריך 22/6/89 כארגון טרור. הנאשם גוייס לארגון על ידי בן דודו, פעיל הארגון בשם ראמי זווידי, והצטרף לפלג של הארגון הקרוי "אוסרה", ועסק עם חברי האוסרה בשעורי דת.

            במועד כלשהו,  במהלך שנת 2003, לאחר מעצרו של ראמי, חדל הנאשם מפעילותו בארגון.

            כ-8 חודשים לאחר מכן, פנה אל הנאשם איברהים זווידי, אביו של ראמי ופעיל בארגון החמא"ס אף הוא, איברהים זווידי, וביקש מהנאשם לחזור ולהצטרף לפעילות בארגון. הנאשם נענה לבקשתו של איברהים ולמשך שבועיים חזר לארגון יחד עם פעילים נוספים.

            במעשיו אלה, הצטרף הנאשם לארגון טרוריסטי, דבר שיש בו כדי לפגוע בבטחון המדינה, ולכן הורשע בעבירה של חברות בארגון טרוריסטי לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור, תש"ח - 1948.

            במסגרת האישום השני של כתב האישום הודה הנאשם, כי במהלך שנת 2006, במועד כלשהו שאינו ידוע במדוייק למאשימה, ברצועת עזה, קשרו חמישה פעילים של ארגון החמאס קשר להניח מטען חבלה, על מנת לגרום למותם של חיילי צה"ל. במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו, הביאו הקושרים מטען חבלה המכיל חומר נפץ (להלן: "המטען"), מטען חבלה נוסף וטיל מסוג "יאסין", שהינו טיל נ"ט שמיועד לפגיעה בכלי רכב, לקירבת ביתו של דודו של הנאשם, שם התגורר גם בנו של הדוד בשם עבד עללא. הנאשם ובני משפחתו התנגדו להנחת הטיל בקירבת ביתו, שכן חששו, כי אם יפגעו חיילי צה"ל בקרבת ביתו של עבד, יפגעו חיילי צה"ל גם בבני משפחתם. כתוצאה מהתנגדות זו, החליטו הקושרים לוותר על הנחת המטען במקום האמור והנאשם הצטרף לאחד הקושרים, בשם מוחמד, ויחד עמו, הוציא את המטען מהמקום שם הוחבא ונשא אותו לקירבת ביתו של דודו איברהים, כדי לשמור עליו עבור מוחמד.

            בקרבת ביתו של איברהים, השאירו הקושרים את המטען האמור, את המטען הנוסף ואת הטיל, ובסופו של דבר, הגיעו אל הנאשם פעילי ארגון החמאס ולקחו ממקום המחבוא האמור, את שני המטענים והטיל.

            במעשיו אלה, סייע הנאשם בהחזקת נשק, נשא שלא כדין נשק והחזיק בנשק עבור ארגון טרוריסטי, דבר שיש בו כדי לפגוע בבטחון המדינה, ולכן הורשע בעבירות בנשק (סיוע להחזקת נשק), לפי סעיף 144(א) ריישא לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 ו-עבירות בנשק (נשיאת נשק), לפי סעיף 144(ב) ריישא לחוק הנ"ל.

2.         במסגרת טיעוניה לעונש, עמדה התובעת המלומדה, עו"ד מונטיליו-סגל על החומרה הרבה שבמעשי הנאשם. לדבריה, עצם הצטרפותו לארגון ה"אוסרה", משמעותו, שהוא מקבל עליו את האידיאולוגיה של ארגון החמא"ס ושהוא מוכן לפעול במסגרת התנועה הטרוריסטית ולהיות חלק מהאורגנים שלה. כל פעילות במסגרת הארגון, לדבריה, מאפשרת לפעילים הקיצוניים לפעול באופן ישיר נגד מדינת ישראל. 

התובעת הוסיפה וטענה, כי עמדת המדינה היא, שכל איבר מאיברי ארגון החמא"ס, מהווה בצורה זו או אחרת, סכנה לבטחון מדינת ישראל שכן ידוע, כי ארגון החמא"ס שם לו כיעד עליון את המטרה להשמיד את מדינת ישראל ולפגוע בבטחונה ובבטחון אזרחיה ותושביה.

            התובעת הדגישה את העובדה, כי גם כאשר הנאשם לא היה חבר פעיל בארגון החמא"ס, במהלך שנת 2006, עדיין סייע לפעילות הארגון, כאשר הצטרף אל הקושרים וסייע להם לשמור על מטעני חבלה וטיל "יאסין" שהיו אמורים לפגוע באמצעותם בבטחון המדינה. מכאן, לדבריה, שהנאשם גם אם הפסיק את חברותו בארגון, הרי שאידיאולוגית עדיין היה מקושר אליו והיה מוכן לסייע לארגון גם בלא להיות חבר בו.

            נוכח התקופה הקשה בו נמצאת מדינת ישראל, סברה ב"כ המאשימה, כי יש לתת עדיפות לעקרון ההרתעה וזאת על ידי ענישה מרתיעה, כדי לגרום לאחרים לשקול היטב בטרם יצטרפו ובטרם יסייעו לפעילות של ארגון טרור.

            לפיכך, ביקשה התובעת להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל ממושך ומאסר על תנאי ארוך ומרתיע.

3.         הסניגור המלומד, עו"ד ג'אברין מחמד, התייחס בתחילת טיעוניו למקומו של ארגון האוסרה במסגרת ההיררכית של ארגון החמא"ס. לדבריו, מדובר בהתארגנויות שנעשות במסגדים, שם מלמדים את חברי "המשפחה" (כך מכונה האירגון בפי חבריו) לימודי דת. מדובר בפעילים בני כל הגילאים, אשר יושבים יחדיו, לומדים קוראן ותורה שבעל פה מדברי הנביא, מבלי שיש תמיכה כספית של החמא"ס בארגון. הסניגור לא כפר בכך, שמדובר בארגון אשר הוכרז כארגון טרור, אך לעמדתו, פעילות הארגון אינה מהווה סיכון ממשי מיידי לתושבי המדינה, הגם שהסכים, כי מתוך חברי ה"אוסרה", מגייסים גם את הפעילים האחרים של ארגון החמא"ס.

            הסניגור הדגיש את העובדה, כי הנאשם היה חבר בארגון ה"אוסרה" תקופה קצרה בלבד במהלך שנת 2003, הוא עזב מיוזמתו את הארגון ולא עשה כל פעילות אסורה, פרט לכך שקיבל שעורי דת במסגרת הארגון. גם כאשר הנאשם הצטרף לאירגון שוב, 8 חודשים לאחר שעזב אותו לראשונה, הרי שהיה הדבר לתקופה של שבועיים בלבד, ועל פי בקשת דודו, שהוא איש דת, שניסה לקרב את הנאשם לפעילות שבמסגד.

            גם הארוע נשוא האישום השני, לדברי הסניגור, לא מלמד על חומרה רבה מצידו של הנאשם. נהפוך הוא, לדבריו, כל שרצה הנאשם במעשיו הוא להרחיק את הסכנה מביתו ומסיבה זו בלבד, הצטרף אל הקושרים ונטל את אמצעי הלחימה למקום מרוחק יותר. מדובר בפעולה ספונטנית, רגעית וחד פעמית וללא מטרה של פגיעה במדינת ישראל, אלא מתוך מטרה, כאמור, להגן על בני משפחתו.

            לדברי הסנגור, מדובר בנאשם בן 23, אשר התחתן בסוף שנת 2003, הקים משפחה, ויש לו שני ילדים קטנים. הנאשם ללא עבר פלילי - לא בטחוני ולא פלילי, ובטרם מעצרו עבד כמכונאי ברצועת עזה.

            הסניגור ביקש להתחשב בעובדה, כי לא נגרם כל נזק, לא בנפש ולא ברכוש ממעשי הנאשם ולכן, ביקש שלא למצות עמו את הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ