אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1163/04

גזר דין בתיק פ 1163/04

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1163-04
30/03/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עלי בן אחמד אלהייב
גזר דין

1.         הנאשם הורשע ע"פ הודאתו בשני אישומים, כשבכל אחד מהם שתי עבירות; סחר בסם מסוכן, עבירה לפי סעיפים 13 + 19 (א) לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג-1973 והחזקת סם שלא לשימוש עצמי בלבד, עבירה לפי סעיף 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים.

הסם בו מדובר באישום הראשון הינו סם מסוכן מסוג חשיש במשקל כולל של 10.5 ק"ג, ובאישום השני המדובר בסם מסוג הירואין במשקל 989.19 גרם נטו.

2.         הודאתו של הנאשם באה בעקבות הסדר טיעון שהצדדים הסכימו לו, ולפיו תוקן כתב האישום בכך שמכל אחד משני האישומים נמחקה העבירה של ייבוא סם מסוכן. בהתאם להסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי יוטל על הנאשם מאסר בפועל למשך 5 שנים, כמו כן יופעל תנאי של שנתיים שנגזר על הנאשם בתיק פלילי 82/96, בית משפט מחוזי חיפה, מחציתו באופן חופף ומחציתו באופן מצטבר לעונש שיוטל בתיק זה, כך שסך כל המאסר שהנאשם ירצה בפועל יהיה 6 שנים.

באשר לרכיבי ענישה אחרים, הצדדים הסכימו כי הטיעון יהיה חופשי. 

3.         אף שהנאשם הינו יליד 1970, ולגביו אין חובת תסקיר, נעתרתי לבקשת הסניגור והוריתי על קבלת תסקיר מבחן. מהתסקיר עולה כי הנאשם הינו אדם נשוי ואב ל- 5 ילדים, בגילאים שבין 4 ל- 11 שנים, כאשר כולם מסודרים במסגרות חינוך בכפר. התסקיר סוקר את מצב המשפחה המורחבת ובהתייחסותו לנאשם ציין כי הנאשם טען בפני קצין המבחן למצוקה כלכלית קשה, על אף נסיונותיו לעסוק בעיסוק קבוע, דבר זה היווה מבחינתו של הנאשם טריגר לביצוע העבירות בהן הורשע כאן.

ע"פ הערכת שירות המבחן, התנהגות הנאשם מונחית על פי מוטיבים כלכליים ופחות ע"פ מוטיבים ערכיים ואמות מידה מוסריים.

לסיכום, מציין התסקיר כי למרות הסתבכותו פעם נוספת בעבירות על פקודת הסמים, לא התרשם קצין המבחן כי הנאשם סובל ממצוקה נפשית כלשהיא, ולא הביע כל נזקקות לקשר טיפולי עם שירות המבחן, על כן, אין התסקיר בא בהמלצה טיפולית אודותיו.

4.         בטיעוניו לעונש, ביקש ב"כ המאשימה לכבד את הסדר הטיעון ככל שמדובר ברכיב המאסר בפועל שהוסכם על פי הסדר הטיעון. לטענת ב"כ המאשימה, מאסר של 5 שנים שהוסכם בין הצדדים הינו עונש ראוי וסביר ובתוך מתחם הענישה הנפסקת לעבירות כגון אלה על ידי בתי המשפט השונים, זאת בשים לב לעבירות בהן הורשע, לסוגי הסם שבקשר אליהם הוא הורשע וכמויותיהם.

באשר לרכיבי ענישה נוספים, טען ב"כ המאשימה באריכות כי מן הראוי להשית על הנאשם גם עונש של קנס כספי משום שהמניע לביצוע עבירות הסם המסוכן הינו כלכלי, ומן הראוי כי יוטל קנס משמעותי על מנת להרתיע את הנאשם מלשוב ולעסוק בסחר בסמים. במיוחד, משום שהעבירות בהן הורשע הנאשם בוצעו זמן קצר לאחר תום ריצוי עונש המאסר של 7 שנים שהוטל עליו בגין הרשעתו בעבירות דומות. ב"כ המאשימה הדגיש כי לא חולט כל רכוש של הנאשם בקשר לעבירות בהן הורשע כאן. בנוסף, ביקש ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם מאסר על תנאי מרתיע.

5.         גם ב"כ הנאשם ביקש לכבד את הסדר הטיעון, ככל שמדובר בעונש המאסר בפועל. וציין כי המאסר בפועל שהוסכם על הצדדים בהסדר הטיעון הינו עונש משמעותי ביותר וגם עונש כבד.

באשר לקנס, הסניגור ביקש להימנע מלהטיל על הנאשם קנס, וטען כי אין כל משמעות לכך שלא חולט רכוש כלשהוא של הנאשם, ולו מהסיבה שאי החילוט נבע אך ורק מכך שלנאשם אין כל רכוש שניתן לחלטו.

עוד טען הסניגור כי מצבה הכלכלי של המשפחה חמור ביותר, ועם מעצרו של הנאשם נותרה המשפחה ללא מפרנס. בתמיכה לדבריו, אף הציג דפי חשבון בנק מהם עולה כי קיים חוב לבנק לאומי בסכום של 14,000 ש"ח שאשת הנאשם נאלצה לקבל הלוואה לסילוקו תוך התחייבות להחזיר את ההלוואה בתשלומים של 1000 ש"ח כל חודש, סכומים שהיא מפרישה מקיצבת ילדים שהיא מקבלת מהמל"ל, כך שכל קנס שיוטל על הנאשם, יהא לנטל כבד על המשפחה.

עוד טען הסניגור כי כאשר מוטל על הנאשם מאסר לתקופה כה ממושכת, אין מקום להטלת קנס ובתי המשפט בדרך כלל נמנעים מכך.

הנאשם הגיש לבית המשפט מכתב במקום לומר את המילה האחרונה ובו למעשה שטח את מצבו המשפחתי, ואת מצבו הכלכלי הקשה, הביע חרטה עמוקה והתחייב שלא לשוב על מעשים כגון אלה בהם הוא הורשע.

6.         עבירות על פקודת הסמים בכלל, ועבירות של סחר בסמים בפרט, הן חמורות מאוד, במיוחד הן חמורות כאשר מדובר בסם מסוכן מסוג הירואין, המכונה "המוות הלבן". עבירות אלה גורמות נזק אדיר לחברה ולאנשים שחיים בה וגורמת להרס של משפחות. משום כך, שומה על בתי המשפט להכביד את ידם בעבירות כגון אלה ולהשית על הנאשמים עונשי מאסר חמורים למען יראו וייראו.

בחנתי את הסדר הטיעון ואת טענות הצדדים בעניין זה, ומצאתי כי אכן עונש מאסר של 5 שנים בפועל הינו עונש ראוי ונופל במתחם העונשים הסבירים שראוי להטיל אותם בעבירות כגון אלה, שבהן הורשע הנאשם, במיוחד כאשר לתקופת מאסר זו מצטרפת שנת מאסר נוספת עקב הפעלת המאסר על תנאי.

באשר לקנס, אכן צודק ב"כ המאשימה כי בעבירות הסחר בסמים המבוצעות בדרך כלל מתוך בצע כסף ובכדי להשיג רווחים קלים, ראוי בדרך כלל כי יוטלו גם עונשים כספיים שיבהירו לנאשמים בסחר בסמים כי עיסוקם זה אינו משתלם וכי הפסדו בצידו.

יחד עם זאת, באשר לנאשם שבפני, התרשמתי כי אכן משפחתו נמצאת במצוקה כלכלית קשה, משפחתו הגרעינית מורכבת מאשתו וחמשת ילדיו שהצעיר ביניהם בן 4 שנים, והמבוגר בן 11 שנים. המשפחה סבלה ממצוקה כלכלית עוד בטרם מעצרו של הנאשם וכאשר הוא עבד והשתכר, כך שמעצרו ותקופת המאסר הממושכת שעליו לרצות, תחמיר קרוב לוודאי את המצוקה, כך שהמשמעות של כל קנס כספי שיוטל על נאשם זה, היא אחת משתיים, הטלת ענישה על המשפחה שספק רב אם תוכל לעמוד בתשלומו, או הוספת תקופת מאסר בגינו למאסר שהוסכם על הצדדים. 

בנסיבות מיוחדות אלה, ובשים לב לכך שעל הנאשם לרצות תקופת מאסר בפועל ארוכה למדי של 6 שנים, מצאתי להימנע מהטלת קנס כלשהוא על הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ