אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1140/06

גזר דין בתיק פ 1140/06

תאריך פרסום : 27/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
1140-06
29/10/2007
בפני השופט:
1. אברהם טל - אב"ד
2. י' אמסטרדם
3. ר' לבהר שרון


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
דנילו בן מריאנו דורותן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע עפ"י הודאתו, שבאה במסגרת הסדר טיעון שמתייחס גם לעניין העונש, בעבירות אינוס לפי סעיף 345(א)(1) לחוק העונשין תשל"ז-1977 נשוא האישום הראשון, ובעבירות של איומים לפי סעיף 192 לחוק הנ"ל והחזקת סכין שלא כדין לפי סעיף 186(א) לחוק הנ"ל נשוא האישום השני בכתב אישום מתוקן שהוצג בפנינו במסגרת הסדר הטיעון.

2.         עפ"י הסדר הטיעון עותרת ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם שלוש וחצי שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי, לחייבו לפצות את המתלוננת באישום הראשון, ולהורות על גירושו מהארץ סמוך לאחר תום ריצוי מאסרו.

ב"כ הנאשם עותר להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה של שנה ומספר חודשים.

3.         עפ"י האמור באישום הראשון ביום 13.11.06 בשעה 23:00, כשהנאשם והמתלוננת, עימה הוא חי כבני זוג במשך שנתיים, שכבו במיטה, החל הנאשם לחבק אותה, וכשאמרה לו שאינה רוצה בכך ניסה לנשקה בפיה בכוח. לאחר מכן הפשיט הנאשם את המתלוננת בכוח. המתלוננת דחפה ונשכה אותו בכתפו ובחזהו כדי שיפסיק אך הנאשם, לאחר שהמתלוננת עייפה ממאבקה בו, פישק את רגליה והחדיר את אבר מינו לאבר מינה חרף מחאותיה.

4.         הנאשם הוסיף עוון על פשע כאשר ימים ספורים לאחר מכן, ביום 19.11.06 בבוקר, הגיע למקום עבודתה של המתלוננת, שעזבה את דירתם סמוך לאחר האונס, גנב את תיקה, ואמר לה שהיא הורגת אותו לאט לאט, ושאם לא תבוא אליו בערב "אולי ימותו שניהם". המתלוננת ביקשה עזרה מידיד שלה, וכשהידיד הגיע סמוך למקום עבודתה כדי לקחתה אמר לו הנאשם "למה אתה לוקח ממני את האישה שלי", שלף לעברו סכין והתקרב לעברו בתנועה מאיימת. הנאשם נמלט מהמקום רק לאחר שהידיד עשה תנועה כאילו הוא נושא נשק ועוברי אורח צעקו לעברם שיזמינו שוטרים.

5.         לצורך גזר הדין הוגשה חוות דעתו של הפסיכותרפיסט מר אלון מרגלית שמבוססת על שיחה שניהל עם הנאשם בבית המעצר הדרים, במהלכה שיתף הנאשם פעולה, לקח אחריות על מעשיו והביע חרטה כנה עליה; חוות הדעת מבוססת גם על עיון בכתב האישום המתוקן, בעדויות המתלוננת והנאשם, בעימות שנערך ביניהם במשטרה ועל סיכום אבחון מסוכנות שערך לנאשם.

6.         לפי האבחון שערך מר מרגלית לנאשם מדובר באדם שאינו עבריין מין סדרתי והוא בעל רמת מסוכנות נמוכה לביצוע עבירות מין בעתיד, שכן הוא לא תכנן את מעשיו, וכן סבל מעיוותי חשיבה שגרמו לו לבצע את האונס, במהלכו היה מנותק רגשית מהקורבן, והוא נעדר יכולת לתכנן התנהגות מינית פוגענית כלפי נשים פוטנציאליות.

בסיכום חוות דעתו כותב מר מרגלית כי הנאשם יכול ליצור קשר עם נשים מבלי להזדקק לביצוע עבירות מין כדי לספק את יצריו המיניים, דפוס ההתנהגות הפוגענית שלו היה ממוקד ומוגבל לאינטראקציה של הקורבן, כלומר, לא מדובר בעבריין מין שצד קורבנות לסיפוקו המיני.

7.         ב"כ המאשימה עמדה בטיעוניה לעונש על חומרת האונס שביצע הנאשם, שרצח את גופה ונפשה של המתלוננת למרות שלא השתמש כלפיה באלימות קיצונית, אך הוא ביצע את זממו למרות התנגדותה. ב"כ המאשימה הצביעה גם על חומרת המעשים נשוא האישום השני המלמדים על כך שהנאשם ראה את המתלוננת כרכושו, ואיים עליה ועל ידיד שלה.

לטענת ב"כ המאשימה, עונש המאסר בפועל לתקופה המבוקשת על ידה משקף מחד גיסא את המגמה של המחוקק ושל ביהמ"ש להחמיר בעונשיהם של המבצעים עבירות מין, ומאידך גיסא, מתחשב בהודאתו של הנאשם, בכך שלא מדובר בעבריין מין סדרתי, ובכך שהנאשם הוא תושב זר שאין לו משפחה בארץ, והוא עתיד להיות מגורש ממנה בתום ריצוי מאסרו.

8.         ב"כ הנאשם טוענת כי נסיבות ביצוע האונס אינן חמורות, שכן הנאשם והמתלוננת חיו כבני זוג במשך שנתיים ללא כל בעיות. עובר לאונס הם שכבו במיטה, האונס לא היה מתוכנן, לא נעשה תוך שימוש בכוח, ונבע מתוך חרדת הנאשם שהמתלוננת תעזוב אותו.

ב"כ הנאשם עמדה על הטראומה שעבר הנאשם בחייו כשאשתו הראשונה נפטרה, אשתו השניה נאלצה לחזור עם בנם בן השלוש לפיליפינים, ואימו מגדלת את בתו בת ה- 15, ולצורך פרנסתן הגיע הנאשם כדי לעבוד בישראל.

כמו-כן, ביקשה ב"כ הנאשם להתחשב בהודאתו ובחרטתו המיידית של הנאשם, במצבו הקשה בבית הסוהר בשל התנכלות האסירים ובשל פריחה שהתפתחה על קרקפתו ולא ניתנת, לדברי הרופאים, לטיפול מאחר והיא נובעת ממצבו הנפשי.

9.         התנהגותו המינית של הנאשם כלפי בת זוגו איננה קלה כלל ועיקר, שכן גם אם מדובר בבת זוגו וגם אם שכבה לידו מרצונה, עדיין זכותה לסרב לקיים עימו מגע מיני, והוא לא רשאי היה לכפות אותו עליה חרף התנגדותה המפורשת, גם אם לא השתמש כלפיה בכוח רב.

הנאשם נהג באלימות פיזית ומילולית כלפי המתלוננת וידיד שלה שנזעק לעזרתה, כמתואר באישום השני, ואלמלא התושיה שגילה הידיד והתערבותם של עוברי אורח - תוצאות המעשה נשוא האישום השני היו עלולות להיות חמורות.

10.       לקולת העונש יש לזקוף בראש ובראשונה את הודאתו וחרטתו הכנה של הנאשם, שאותה הביע לאורך כל ההליך הפלילי, וחסכה את עדויותיהם של המתלוננת וידיד שלה, וכך חסכה מזמנו של ביהמ"ש. כמו כן יש לזקוף לקולת העונש את נסיבות חייו הקשות של הנאשם, את העובדה שאינו מוערך כעבריין מין סדרתי כפי שעולה מחוות דעתו של מר מרגלית, ואת תנאי מאסרו הקשים בהיותו עבריין מין ותושב זר שאין לו משפחה בארץ.

מבלי להקל ראש בהתנהגותו של הנאשם, במיוחד כלפי בת זוגו, אין היא עולה בחומרתה כדי התנהגותו של המערער בע"פ 7890/05 דיבו נ' מדינת ישראל תק-על 2006(1) 2073, עובד זר מרומניה, שביצע עבירות מין חמורות כלפי קטין תוך שימוש באלימות בכוח שהסבו לו פגיעה עמוקה ונידון לחמש שנות מאסר בפועל.

כך גם בהשוואת מעשיו של הנאשם שבפנינו למעשיו של המערער בע"פ 9806/05 פלוני נ. מדינת ישראל שהורשע, לאחר שמיעת ראיות, בבצוע עבירות מין באשתו במשך שנים רבות ונידון לשלוש שנות מאסר בפועל, לשנתיים מאסר על תנאי וחויב לפצות את אשתו בסכום של 10,000 ש"ח.

11.       לאור כל האמור לעיל, העונש לו עותרת המאשימה - מאסר בפועל לתקופה של שלוש וחצי שנים - חורג מהעונש הראוי לנאשם, וזאת בהתחשב בנסיבות לקולא כפי שתוארו לעיל, ובמיוחד באלה המסתמכות על חוות דעתו של מר מרגלית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ