אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1131/05

גזר דין בתיק פ 1131/05

תאריך פרסום : 08/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1131-05
14/01/2007
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
הייב האיל
גזר דין

א.         ההליך.

1.         הנאשם, רווק, יליד שנת 1982, הורשע, על פי הודאתו, בכך שביום 26.09.02, בשעה 14:00 או בסמוך לה, החזיק והשתמש בסם מסוכן מסוג גראס. באותו היום, בסמוך לשעה 23:00, הסיע הנאשם ברכבו שניים מחבריו- סלח הייב (להלן: סלח) ועומר הייב (להלן: עומר), כאשר כל אותה העת החזיק את הסם בכיס מכנסיו. עם הגיעם לקניונית אשר בצומת מחניים, עישן הנאשם מן הסם, תוך שהוא נותן אף לסלח ולעומר לעשן.

לאחר הדברים האלה, עזבו השלושה את המקום, כאשר ברשות הנאשם כמות של 1.2246 גרם נטו של הסם, וכאשר הנאשם נוהג ברכבו כשהוא נתון תחת השפעת הסם שעישן, ועשו דרכם לעבר הכפר טובא. עם הגיעם לכפר, הבחין הנאשם בג'יפ משטרתי אשר סימן לו לעצור. הנאשם, אשר חשש, ככל הנראה, כי יתגלו הסמים שברשותו, החל לברוח מן המשטרה, תוך שהוא מאיץ את מהירות הרכב, עולה במנוסתו על המדרכה, ונוהג בצורה מסוכנת בתוך הכפר טובא. הנאשם, כך על פי המפורט בכתב האישום, לא שעה לקריאות השוטרים לעצור, חרף העובדה כי הרכב המשטרתי דלק בעקבותיו, והדליק אורות כחולים.

במהלך המרדף אחרי הנאשם, הצטרפה ניידת משטרה נוספת, אשר ניסתה לחסום את דרכו, אולם הנאשם עקף את הניידת בצורה מסוכנת, והמשיך במנוסתו. כאשר נעצר הנאשם, עת ניידת שלישית הצליחה לחסום את דרכו, הוציא את הסם מכיסו, והשליכו בין מושבי המכונית.

בגין האמור, הואשם הנאשם בעבירה של מעשה פזיזות או רשלנות בכלי רכב, עבירה לפי סעיף 338(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו- עבירה לפי סעיף 275 לחוק הנ"ל, בעבירה של הסתייעות ברכב לביצוע עוון- עבירה לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), התשכ"א-1961, וכן בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד ולשימוש עצמי- עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא+סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973.

2.         הנאשם הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים, מיד בסמוך להגשת כתב האישום נגדו, ומבלי שיהיה צורך בניהול הליכים כלשהם. במסגרת הסדר הטיעון, תוקן כתב האישום, אשר במקור ייחס לנאשם עבירות חמורות יותר. הנאשם הודה, והטיעונים לעונש היו פתוחים.

ב.         תסקיר שירות המבחן

3.         על פי תסקיר שרות המבחן שהומצא לעיוני, הנאשם הינו רווק, בן 24, בן שני מתוך תשעה אחים ואחיות. מן התסקיר עולה, כי מדובר במשפחה תומכת אשר מצבה הכלכלי ממוצע. הורי הנאשם, מתוארים כאנשים נורמטיבים, העובדים לפרנסתם, ואשר הקשר בינם לבין הנאשם מוגדר כקשר טוב וקרוב. הנאשם הפסיק את לימודיו בתום 9 שנות לימוד, ומאז עבד תקופות ממושכות במפעלים שונים. בארבע השנים האחרונות מועסק הנאשם, דרך קבלן, במפעל "פרי גליל", והוא תואר על ידי המעסיק כעובד רציני המתייצב לעבודתו בזמנים מדוייקים.

ביחס לעבירה נשוא כתב אישום זה, נטל הנאשם אחריות לביצועה. לדבריו, נימלט מן הרכב המשטרתי, משום שסבר תחילה כי מדובר בתושבי הכפר המבקשים להתנכל לו, ובהמשך, עת הבין כי מדובר ברכב משטרתי, חשש מהשלכות מנוסתו ומתפיסת הסמים שברשותו. התרשמותה של קצינת המבחן למבוגרים היתה, כי בריחתו מן המשטרה היתה תוצאה של היותו תחת השפעת סמים.

לעניין השימוש בסמים טען הנאשם, כי החל להשתמש בסמים בגיל 18, אולם הוא חדל לפני כשנה, בעיקר כתוצאה מלחץ שהופעל עליו על ידי אימו. לטענתו, בשני תיקים נוספים אשר נפתחו כנגדו בגין שימוש בסמים בשנת 2005, מדובר היה במקרה אחד, בסמים אשר נותרו ברשותו מן העבר, ובמקרה השני בסמים של חבר, עימו נעצר.

על פי התרשמותה של קצינת המבחן למבוגרים, התייחסותו של הנאשם לעבירות הקודמות, מפחיתה מחומרת התנהגותו, תוך שהוא תומך זאת בהוויה חברתית, ומציג עצמו כפסיבי, וכמי שנגרר אחר חברים, המנהלים אורח חיים בעייתי.

לטענת הנאשם, בעקבות עונש המאסר, אשר ריצה בשנת 2004, כשנתיים לאחר ביצוע העבירה דידן, גילה הבנה לחומרת מצבו ולהתנהגותו, ופנה לשיקום אורח חייו, באופן שהוא נמנע מקשרים חברתיים בעיתיים, חדל להשתמש בסמים, ועתה הוא מתרכז בעבודתו ובבניית ביתו החדש. הוא אף ציין, כי יש ביכולתו להתמיד בהשתקמות זו בכוחות עצמו, והביע חשש כי אם יושת עליו עתה עונש של מאסר בפועל, הדבר יפגע ביכולתו לעבוד למחייתו, ויביא לרגרסיה בשיקומו.

שרות המבחן התרשם כי קיים פער בין תפקודו של הנאשם במסגרת המשפחתית והתעסוקתית- בהן הוא מגלה יציבות, מסירות, אחריות והתמדה, לבין תפקודיו החברתיים- בהם הוא מגלה פסיביות, מנסה לרצות אחרים ונגרר אחריהם, תוך סיכון עצמו ועתידו. שרות המבחן התקשה להעריך את אופי השיקום העצמי אשר תיאר הנאשם ואת סיכוייו.

בשל העובדה כי באותה העת אף לא הגיעו תוצאות בדיקת השתן היחידה אשר מסר הנאשם, אף לא יכלה קצינת המבחן לומר דבר גבי דפוס השימוש של הנאשם בסמים, ורק ציינה כי הנאשם עצמו, אינו מגלה נזקקות להליך טיפולי כלשהו לגמילה מסמים.

4.         לאחר דחיות חוזרות ונישנות, אשר נגרמו, בחלקן, בשל ארועי הלחימה בצפון, ובחלקן בשל סיבות אחרות, גביהן הבעתי כבר את מורת רוחי, הוגש לעיוני תסקיר משלים אודות הנאשם. מן התסקיר עולה, כי בבדיקת השתן היחידה אשר מסר הנאשם, נמצאו שרידי סם מסוג חשיש. כמו כן, לא הגיע הנאשם לשיחה נוספת, אשר נקבעה לו במשרדי שרות המבחן. משיחה טלפונית שקויימה עימו, אמר כי לא יכול היה להשתחרר מעבודתו לצורך אותה פגישה, ובנוסף ציין, כי אינו רואה כל צורך לבחון אופציות טיפוליות בעניינו, שכן הוא אינו סבור כי הוא זקוק לטיפול או שיקום. הנאשם אף הביע את רצונו לסיים את ההליכים המשפטיים בתיק זה, מאחר שחש "עייפות ושובע" כדבריו.

לאור כל הדברים הללו, נמנע שרות המבחן למבוגרים לבוא בהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם.

ג.          טענות הצדדים

5.         ב"כ המאשימה ביקש כי ייגזר על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממשית, מאסר על תנאי, פסילת רשיון נהיגה לתקופה ממושכת וכן פסילה מותנית.

לטענתו, הודה הנאשם, והורשע, בשתי עבירות חמורות- קרי, שימוש בסמים ונהיגה פרועה- אשר פשו כנגע בחברה הישראלית והפכו ל"מכת מדינה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ