אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1129/06

גזר דין בתיק פ 1129/06

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1129-06
21/12/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קנדאלפת
הנתבע:
הייב עומר
עו"ד חדאד סעיד
גזר דין

1.         הנאשם, יליד שנת 1962, אב ל-10 ילדים, המשרת כאיש קבע בצה"ל בדרגת רס"מ, הורשע, על פי הודאתו, בכך שביום 5.10.06 נטל את נשקו הצהלי מסוג 16-M, וירה בו לכל עבר על מנת להרתיע את שכניו. אגב כך, פגע אחד הכדורים בבטנו של שכנו, אחמד בן חוסין הייב (להלן: "המתלונן"). לאחר מכן, התבצר הנאשם בביתו והמשיך לירות בנשקו באוויר. בסך הכל ירה הנאשם חמישה עשר כדורים. המתלונן נפגע בבטנו מרובהו של הנאשם, עקב כך, היה צורך להבהילו לבית החולים, שם נותח, כאשר אובחנו בגופו פצעי כניסה ויציאה של הקליע, בבטן התחתונה, עם פצעי קריעה של כל השכבות, וקרעים במעי הדק. בגין האמור, הואשם הנאשם בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 333 + 335(א)(1) לחוק העונשין התשל"ז-1977.

2.         הנאשם הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים, מיד לאחר שכתב האישום הוגש נגדו, מבלי שהיה צורך בניהול הליכים כלשהם. במסגרת הסדר הטיעון תוקן כתב האישום, אשר במקור ייחס לנאשם עבירה חמורה יותר. הנאשם הודה והטיעונים לעונש היו פתוחים.

3.         על פי כתב האישום, נסיבותיו של האירוע הינן חריגות ביותר. מסתבר, כי לפני כשנה, פרצה קטטה המונית בכפר ערב אל הייב - בו מתגוררים הנאשם והמתלונן - בין משפחתו של הנאשם למשפחת המתלונן. במהלך הקטטה נדרס למוות אחד מבני משפחת המתלונן, על ידי אחי הנאשם.

בעקבות אותם אירועים, נודו בני משפחתו של הנאשם, אשר נאלצו לעזוב את כפר מגוריהם ולנדוד לכפר אחר, שם מתגוררת אחותו של הנאשם. במהלך התקופה שחלפה מאז עזבו את הכפר ועד היום, ניסה הנאשם לחזור מספר פעמים לביתו, אולם הדבר נמנע ממנו על ידי שכניו אשר אף הציתו את בית מגוריו מספר פעמים.

4.         הנאשם עקר, כאמור, מבית מגוריו יחד עם אשתו ועשרת ילדיו וכן אימו המבוגרת, לבית אחותו. נראה, כי היחסים בינו לבין אחותו לא היו תקינים. האחות, אשר היתה זקוקה לבית המגורים לצורך מגורי בנה, דרשה ממנו, חזור ודרוש, לעזוב את הבית. הנאשם שירת במהלך ימי השבוע בצה"ל בתפקיד קרבי, כאשר היה מגיע לבית המגורים רק בסופי השבוע. נראה, כי במהלך התקופה, ניסתה האחות לסלק את בני משפחתו מספר פעמים מביתה. כתוצאה מכך, מצאו אלה עצמם "זרוקים" ברחוב. על כן, נאלץ הנאשם, מספר פעמים, לבוא לבית אחותו, על מנת לשכנעה כי לא תשליך את בני משפחתו, לרבות האם החולה, אל הרחוב. לשיאם הגיעו הדברים ביום 5.10.06 - הלא הוא יום האירוע. שלושה ימים קודם למועד זה, פינתה אחותו את כל חפצי המשפחה מביתה, וסירבה להתיר להם לחזור ולהתגורר בביתה. בני המשפחה התגוררו בחצר הבית ללא כל קורת גג, כאשר הם שותים מים מברז בחצר וניזונים ממזון אשר לקטו. ביום ה- 5.10.06 שב הנאשם לביתו, ומצא את בני משפחתו במצב זה. אחותו סירבה לדבר עימו, ולא אבתה להחזיר את בני משפחתו לביתה. בנסיבות אלה, החליט הנאשם לחזור לכפר מגוריו, ואף הודיע על כך טלפונית לסגן מפקד תחנת המשטרה בנצרת.

הנאשם העמיס את מיטלטליו וחלק מבני ביתו על כלי רכב, ושב עימם לבית. ברגע שהחל הנאשם לפרוק את ציודו ולסדר את הבית, החלו להתגודד במקום בני משפחת המתלונן, אשר החלו לקלל ולאיים על הנאשם ובני משפחתו, ואף להשליך אבנים על הבית, תוך שהם מתקדמים לעבר הבית. הנאשם אף טוען כי שכניו עשו שימוש בכלי נשק, אולם לא נמצאו ראיות לכך. לנוכח התנהלותם זו של השכנים, עלה הנאשם לביתו, נטל את נשקו, וירה צרור. לאחר מכן, כיוון את נשקו וירה לעבר בני משפחת המתלונן, כאשר אחד הכדורים פגע בבטנו של המתלונן. ההתגודדות סביב ביתו של הנאשם נמשכה פרק זמן של כשעתיים ומחצה, עד אשר הגיעו שוטרים לבית, והצליחו להשתלט על הנאשם. בסך הכל ירה הנאשם מרובהו 15 כדורים.

5.         הנאשם אינו חולק על כך כי עבר את העבירה המיוחסת לו. הנאשם אף אינו מצדיק את המעשה והביע את צערו בפני. עם זאת, מבקשני הנאשם כי אתחשב בנסיבות המיוחדות אליהן נקלע. לטעמו, היה אזרח שומר חוק, אשר שירת את המדינה במסירות. עקב אירועים, שאינם קשורים בו, נאלץ לעבור, יחד עם בני משפחתו, מסכת קשה של ייסורים, במהלכה הותקף, על לא עוול בכפו, על ידי בני משפחת המתלונן, אשר הציתו את ביתו וגרמו לו לעבור ולהתגורר בבית אחותו. אף שם המשיכה מסכת ייסוריו, וייסורי בני משפחתו.

כל שרשרת האירועים ומסכת ייסוריו של הנאשם מפורטת בהרחבה בטיעוניו המפורטים של הסניגור. אף אחיו של הנאשם, מוחמד הייב, העיד על הפגיעות הקשות שנפגעה המשפחה, כאשר קצרה ידן של רשויות החוק מלהושיע להם. כל ניסיונות המשפחה להביא לשלום עם משפחת המתלונן, עלו בתוהו. בכך לא מלאה סאת הייסורים, שכן, חמישה ימים לאחר האירוע הקשה, נפטרה אימו של הנאשם, כאשר בני הכפר אף מנעו את קבורתה בבית העלמין שבכפר.

6.         ב"כ המאשימה הגיש לעיוני את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם. מגיליון הרשעות זה עולה כי הנאשם היה מעורב במהלך שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 באירועי אלימות, בעטיים הורשע. לא מצאתי בגיליון ההרשעות ראיות לכך כי הנאשם נאסר בגין עבירות זהות לאלו שעבר כאן. נראה כי המעשים בהם הורשע, היו קלים ביחס לאלו שבפני, שכן, בתי המשפט לא מצאו לגזור עליו עונשים חמורים.

אף ב"כ המאשימה סבור כי הנסיבות, אשר הביאו את הנאשם לביצוע העבירות, היו חריגות וחמורות. עם זאת, אין בכך, לטעמו, כדי ליתן לנאשם רשות וכח ליטול את החוק לידיו, ולבצע את אשר ביצע. חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עם תופעה כזאת, של נטילת החוק לידיים באמצעות שימוש בנשק חם ומסוכן. על כן, סבור ב"כ התביעה, כי על בית המשפט להבהיר כי מעשיו של הנאשם אינם מקובלים, וכי בית המשפט לא יעבור עליהם לסדר היום, תוך גזירת עונשים הולמים, אשר יהא בהם כדי להעביר מסר חד משמעי, אשר לא יתפרש כהתפשרות על נורמות וערכים שנקבעו על ידי המחוקק, תוך הרתעת הנאשם והרתעת הרבים. על כן עותרת המדינה, כי יוטל על הנאשם עונש מאסר בפועל וכן מאסר על תנאי ראויים.

7.         אין ספק, כי המקרה שבפנינו הינו מקרה חריג. מחד, העבירות, אשר בוצעו על ידי הנאשם, הינן חמורות ביותר. כל עבירות הנעברות בנשק חם, הינן עבירות חמורות. בפסיקה נאמר לא אחת, כי מתפקידו של בית המשפט להעביר לציבור מסרים חד משמעיים ומרתיעים, כי כל העוברים עבירות מעין אלה, יענשו בחומרה, וכי שיקוליו האישיים של עובר העבירה, ייסוגו בפני  שיקולי הרתעת הרבים, לשם שמירה על החוק.

עם זאת, סבורני כי המקרה שלפנינו הינו מקרה חריג. מסכת הייסורים, אותה עבר הנאשם, ואשר הביאה אותו עד כדי אבדן עשתונותיו, פורטה לעיל. מובן כי אין בנסיבות כדי להתיר עשיית שימוש בנשק, אולם אין אף להתעלם מנסיבות אלה, בהן הופעלו על הנאשם ועל בני משפחתו לחצים אדירים. הנאשם נשא, עוד קודם לאירועים אלה, את עוונו של אחיו. אין ספק כי הנאשם ובני משפחתו נקלעו למצוקה קשה, בלא עוול בכפם, מבלי שרבץ כל אשם שהוא על כתפיהם. אף הנסיבות, בהן נעברו העבירות שלפנינו, היו נסיבות של לחץ כבד, כאשר נלחץ הנאשם, עד כי איבד את עשתונותיו. אמנם, אין לראות בלחצים כאמור משום עילה לנטילת החוק לידיים, תוך עשיית שימוש בכלי נשק חם, כפי שאף הנאשם מבין זאת בדיעבד, אולם, אין להתעלם מן הנסיבות אשר הביאו את הנאשם לעשיית מעשהו, כגורם להקלה בעונש.

8.         בשוקלי את העונש הראוי, אשר יושת על הנאשם, משווה אני לנגד עיני את חומרתן של העבירות - עבירות אשר מצדיקות הטלת עונשי מאסר לתקופה ממושכת - ומנגד, את הנסיבות החריגות, אשר הביאו את הנאשם לכלל אובדן עשתונות ולביצוע מעשה העבירה. אף הבאתי בין מכלול שיקולי את טענותיו של הסניגור וכן את העובדה כי הנאשם נענש אף בכך שאיבד את אימו, כאשר נמנע מבני המשפחה אף לקברה בכפר מגוריה.

9.         לנוכח כל הנימוקים דלעיל, אני מחליט לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         עונש מאסר למשך 18 חודשים, שתחילתו ביום מעצרו של הנאשם, (5.10.06).

ב.         עונש מאסר מותנה למשך 12 חודשים. כאשר התנאי הוא כי הנאשם לא יעבור, משך תקופה של 36 חודשים מיום שחרורו מן המאסר, כל עבירת אלימות מסוג פשע ויורשע בגינה.

התביעה לא ביקשה כי אגזור על הנאשם קנס כספי או פיצוי למתלונן. אכבד רצונה זה.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט העליון.

ניתן היום ל' בכסלו, תשס"ז (21 בדצמבר 2006) במעמד ב"כ המאשימה, הנאשם וסניגורו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ