אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1124/08

גזר דין בתיק פ 1124/08

תאריך פרסום : 29/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1124-08,1222-06
14/05/2008
בפני השופט:
ד. בית-אור - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
פרקליטות מחוז דרום
עו"ד אירה ויימן
הנתבע:
1. אלער עוואד מוסא
2. אבו שיחה זיאד
3. ספאיחה עתייק

עו"ד אלמכאוי
עו"ד אלגרינאוי
עו"ד אלעטאונה
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו על פי הודאתם, ובמסגרת הסדר טיעון ובכתב אישום מתוקן, בעבירות שלהלן: הסתננות לפי סעיף 2 לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט) תשי"ד - 1954 (להלן:"חוק ההסתננות") והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק").

נאשם 3 צירף תיק נוסף בו הודה בהסתננות לפי סעיף 2 לחוק ההסתננות, בכך שבמועד בלתי ידוע, בסוף שנת 2005 הסתנן לישראל ונעצר באזור קרית-גת ביום 11.1.06.

2.         הנאשמים הודו בהזדמנות הראשונה וחסכו זמן שיפוטי יקר.

3.         לנאשם מס' 1 הרשעות בעברו בעבירת הסתננות משנת 1985, בעבירת זיוף משנת 1989, בעבירות של נסיון לגניבת רכב משנת 1991, החזקת כלי פריצה, בעבירה של התחזות ושיבוש מהלכי משפט משנת 1992, עבירה של התפרצות משנת 1996 ועבירות רכוש וכניסה לישראל שלא כחוק משנת 2000.

            הנאשם ריצה עונשי מאסר בפועל בגין העבירות הנ"ל.

4.         לנאשם מס' 2 רישום פלילי הכולל הרשעה בעבירה של כניסה לישראל שלא כחוק, מבית משפט צבאי בארז משנת 2002, עבירה של התחזות כאדם אחר וכניסה לישראל שלא כחוק משנת 2002 וכן עבירה של חברות בקבוצה המבצעת עבירות נגד הסדר הציבורי של בית המשפט הצבאי בארז משנת 2004. הנאשם ריצה מאסר בפועל בגין עבירות אלה.

5.         הרישום הפלילי של נאשם מס' 3 כולל עבירה של כניסה לישראל שלא כחוק משנת 1992, הרשעה של בית משפט צבאי בעזה בעבירה של הפרעה לחייל משנת 1992 ועבירה של כניסה לישראל שלא כחוק משנת 2000, הנאשם ריצה מאסר בפועל בגין עבירות אלה.

6.         על פי כתב האישום פנה נאשם 1 לנאשמים 2 ו - 3 והציע להם להסתנן יחד עימו תמורת תשלום, דרך מצרים לישראל, על מנת לעבוד בישראל. באמצעות אנשים אחרים שסייעו להם בתשלום, הוסעו הנאשמים לאזור הגבול עם ישראל, חצו את הגבול ברגל ביום 11.12.07 ונכנסו לישראל. בשעות הערב, באותו יום הבחינו שוטרי מג"ב בנאשמים, התקרבו אליהם וכאשר הנאשמים הבחינו בשוטרים, הם הוציאו את כרטיסי הסים מהטלפונים הניידים שלהם ושברו אותם. הנאשמים נעצרו באותו יום.

7.         ב"כ המאשימה, בטיעוניה לעונש, מבקשת להטיל על הנאשמים מאסר ארוך ומרתיע, מאסר על תנאי וקנס. ב"כ המאשימה הדגישה את חומרת העבירה של הסתננות, שבוצעה ע"י שלושת הנאשמים ואשר הפכה למכת מדינה. ב"כ המאשימה הפנתה בטיעוניה, את בית המשפט לע.פ. 7171/06 של בית המשפט המחוזי בבאר-שבע וכן לע.פ. 7373/06. כמו כן הפנתה ב"כ המאשימה את בית המשפט לע.פ. 5746/06 של בית המשפט העליון, שאישר רף ענישה של 30 חודשי מאסר בפועל.

8.         ב"כ נאשם 1, בטיעוניו לעונש, ציין כי מדובר בנאשם שנכנס לישראל מתוך מצוקה אישית, היה עצור כחודש ימים במתקני השב"כ. ב"כ הנאשם מפנה לכתב האישום, שם נאמר במפורש כי הנאשם היה מאויים ע"י פעילים של ארגון החמאס שדרשו ממנו לבצע פיגוע בישראל ואם לא - יבולע לו ולמשפחתו. לדבריו בחר הנאשם שלא לבצע את הפיגוע וברח ממצרים כדי להציל את נפשו. מדובר בנאשם נשוי, מפרנס 14 נפשות שכוללות אשה וילדים, זוג הורים קשישים ו - 4 אחיות. לדברי ב"כ הנאשם, אילמלא האיום הממשי על הנאשם הוא לא היה מסתכן וחוצה את הגבול לישראל, וזאת גם נוכח הרישומים הפלילים שלו, לפיהם הורשע בעבר בכניסה לא חוקית לישראל. לטענת ב"כ הנאשם, באיזון הכולל, יש להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם ולא להשית עליו עונש מאסר ארוך.

9.         ב"כ נאשם 2, ציין בטיעוניו לעונש, כי מדובר בנאשם צעיר, רווק אך מפרנס משפחה של 15 נפשות, אביו נכה, אימו אינה עובדת והמשפחה נתונה במצוקה כלכלית קשה. גם נאשם זה, לדבריו, חש מאויים ע"י שלטון החמאס ועל כן הסתכן וברח מעזה. לדבריו, גם נאשם זה היה נתון לחקירות השב"כ במשך תקופה ארוכה ולא נמצאה בעניינו כל ראיה לביצוע עבירות נגד בטחון המדינה. ב"כ הנאשם מבקש להתחשב במצבו האישי ולא להשית עליו מאסר ארוך.

10.       ב"כ נאשם 3, מבקש להדגיש כי מדובר בנאשם יליד 1962, עברו הפלילי אינו מכביד, נשוי ואב לשלושה ילדים, שגם הוא נכנס לישראל על רקע מצוקה כלכלית קשה ביותר. לדבריו, גם נאשם 3, שהה בחקירות ארוכות בשב"כ ונמצא ללא רבב בהיבט הבטחוני, מבקש מבית המשפט להתחשב בנאשם זה, בהיותו אדם לא צעיר ונוכח נסיבותיו האישיות.

11.       בסוף הדיון ביקשו שלושת הנאשמים לומר את דברם. כולם הביעו חרטה על העבירות שביצעו וביקשו את התחשבות בית המשפט.

12.       בענייננו, מדובר בנאשמים שנכנסו לישראל ונתפסו מיד עם כניסתם. אין ספק שעבירות ההסתננות והכניסה לישראל שלא כחוק, גם אם הן מבוצעות על רקע של מצוקה כלכלית קשה, ואין מחלוקת כי לא נעשו לצורך פגיעה בבטחון המדינה, הינן עבירות קשות וחמורות. מדינת ישראל מצויה במלחמה מתמדת נגד הטרור וכוחות הבטחון, על כל שלוחותיהם, עושים מאמצים גדולים לצמצם עד כמה שניתן את הסיכונים והפגיעה באזרחי המדינה.

            יחד עם זאת, גם בעבירות הסתננות, על בית המשפט לאזן את השיקולים שעניינם ההיבט הציבורי והתרעתי עם הנסיבות האישיות של הנאשמים.

13.       בתפ"ח 1140/05 מדינת ישראל נ. ג'יהאד בן עוואד שחאדה, שניתן בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, (שבעניינו הגישה ב"כ המאשימה את ע.פ. 5746/06 של בית המשפט העליון), אומר כב' השופט שנלר בעמוד 16 לפסק הדין:

" יתר על כן, דומה כי לאור הוראת החוק למניעת הסתננות, במיוחד על רקע התוצאות העונשיות הקשות המפורטות בו, יש לפרשו בצמצום. לדוגמא הוראת סעיף 5 לחוק הקובעת: "מי שהסתנן וביצע פשע או עבירה שיש בה פגיעה ברכוש, שימוש בכח או הפרת השלום, דינו מאסר עולם". לכאורה, אם נפרש את החוק בפרשנות המרחיבה, התוצאה תהיה כי אותם שוהים בלתי חוקיים, אשר נכנסו לישראל מהאזור, אשר פגעו ברכוש או השתמשו בכח כלשהו, דינם מאסר עולם. בנסיבות שכאלו מהראוי לפרש את תחולת החוק באופן מצמצם. עם זאת, גם אם מתקבלת הפרשנות המצמצמת עדיין אין פירושם של הדברים כי אין עלינו לבחון את המציאות המשתנה כפי ששררה מעת לעת משנת 1977 ועד ליישום הסכמי אוסלו, לרבות בעת שהחלה האינתיפאדה והפיגועים בישראל".

העונשים הקבועים בחוק ההסתננות הינם עונשים חמורים ביותר ויש לבחון את מידתיותם הן לאור חוק יסוד כבוד האדם וחירותו והן נוכח הנסיבות האישיות של כל נאשם ונאשם. כפי שנאמר לעיל בציטוט של פסק הדין מבית המשפט המחוזי, יש לפרש את הוראות העונשיות באופן מצמצם, כאמור לעיל, על רקע נסיבותיו של הנאשם שעומד לדין.

14.       בענייננו, אין מחלוקת כי הנאשמים כולם, נכנסו לישראל על רקע מצוקה כלכלית, כאשר לגבי נאשם 1, מדובר בנאשם שמילט את נפשו נוכח סכנה ממשית של פגיעה בו ובמשפחתו ע"י החמאס. הנאשמים לא ביצעו עבירות רכוש נלוות לעבירות של ההסתננות. כל הנאשמים מטופלים בבני משפחה רבים, שעליהם לדאוג לפרנסתם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ