אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1120/04

גזר דין בתיק פ 1120/04

תאריך פרסום : 23/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1120-04
28/03/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד שלומית זכריה ספיר
הנתבע:
חזיזה מאיר - בעצמו
עו"ד יניב בוקר - ס.צ. - בהעדר
גזר דין

1.         הנאשם, הורשע, לאחר שניהל הוכחות, בשתי עבירות של סחר בסם מסוכן לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 וזאת לאחר שבכל אחד  מהתאריכים 30.12.03 ו - 9.1.04 מכר לסוכן משטרתי שתי מנות סם מסוכן מסוג הרואין.

2.         לנאשם עבר פלילי מכביד הכולל 21 הרשעות קודמות במגוון עבירות ובעיקר עבירות סמים ורכוש. במהלך חייו ריצה מספר מאסרים. העבירה האחרונה שבה הורשע, למעט התיק שבפנינו, היתה החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית. בתאריך 10.12.01 נדון בגינה בת.פ. 3031/01 ל - 4 חודשי מאסר מותנה ועונש זה הוא בר הפעלה.

3.         לאחר הרשעת הנאשם ביקש הסניגור, כי בית המשפט יורה לשירות המבחן לערוך תסקיר שיבחן אפשרות שילוב הנאשם במסגרת גמילה מסמים.

            בתסקיר מתאריך 22.8.04 נכתב, כי הנאשם, בן 46, גרוש ללא ילדים, מוכר כנכה בשיעור 75% ומתקיים מקצבת המוסד לביטוח לאומי. הוא החל לצורך סמים מסוג גראס כבר בגיל 13 והחל מגיל 15 התמכר לסמים קשים ואימץ אורח חיים עברייני.  במהלך חייו ערך הנאשם מספר ניסיונות גמילה עצמאיים ללא הצלחה. כמו כן שולב פעמיים באישפוזית, אך גם הטיפול שם לא עלה יפה.  הנאשם הביע עייפות מאורח חייו השולי ורצון מילולי להגמל.  שירות המבחן, לאחר התלבטות, המליץ לבחון את האופציה הטיפולית. 

            ב"כ המאשימה התנגד להמלצה ופירט נימוקים כבדי משקל שלא לקבלה. הוא טען, כי העבירות שבהן הורשע הנאשם נעברו בעיצומו של הליך קבלה לאישפוזית, דבר המלמד שאין ליתן בנאשם אמון, שכן האמון הינו תנאי בסיסי לכל החלטת שחרור בערובה, לרבות לצורך גמילה מסמים.

            חרף ההתנגדות, קבעתי, כי אף שסיכוי הגמילה אינם רבים, אין זה ראוי לסתום על הנאשם את הגולל, שכן קיים אינטרס ציבורי ראשון במעלה לגמול מכורים לסמים.

            הנאשם שוחרר ממעצר שארך 11 חודשים  לערך והועבר למסגרת האישפוזית. ולאחר מכן בראשית שנת 2005 נקלט בקהילת "מלכישוע" בה שהה עד סוף השנה.  בסה"כ היה הנאשם בטיפול שירות המבחן מאז יולי 2004, במשך תקופה של למעלה משנתיים וחצי, שבמהלכה הוגשו תסקירים רבים.  עולה מהם, כי עבר תקופה לא קלה בקהילה הטיפולית,  אותה  עזב על רקע בעיות רפואיות, שמהן  הוא כבר סובל שנים רבות. לאחר עזיבת הקהילה, התנהגותו התאפיינה בבלבול, שהתבטא בקושי להתמיד במגורים במקום קבוע ומציאת תעסוקה. מאז מאי 2006 הנאשם מתגורר אצל אמו בשכונת רמות, מקפיד להגיע למפגשיN.A מתרחק ממקומות בילוי ומחברים המשתמשים בסמים וחווה תחושות של בדידות וריקנות.

            בנסיבות אלה, על רקע תקופת הניסיון הממושכת, הרצופה שיתוף פעולה, המליץ שירות המבחן להעמיד את הנאשם למבחן למשך שנה, שבמהלכה ישולב בקבוצות העוסקות בטיפול לנגמלים מסמים. כמו כן, המליץ להאריך את המאסר המותנה.

4.         בטענותיה לעונש ביקשה ב"כ המאשימה לדחות את הצעת שירות המבחן, שכן, לטעמה, חומרת העבירות בהן הורשע מחייבת את העדפת אינטרס הציבור על האינטרס האישי, המתבטא בשיקום הנאשם.  לכן עתרה להשית עליו עונש קשה הכולל מאסר בפועל והפעלת המאסר המותנה, מאסר מותנה, קנס ופסילת רישיון נהיגה.

            הסניגור ציין, כי בנוסף למעצרו מאחורי סורג ובריח, עבר הנאשם טיפול גמילה בקהילה סגורה שארך תקופה ארוכה ובסה"כ עברו עליו למעלה מ - 25 חודשים במקומות סגורים.  במהלך תקופה זו, ובעקבות ההזדמנות שניתנה לו בבית המשפט, ניתק הנאשם עצמו ממעגל הפשע.  לכן, אין מקום להחזיר את הגלגל לאחור ולהחזיר את הנאשם אל מאחורי סורג ובריח. הוא ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, שעולה בקנה אחד, לדעתו, עם אינטרס הציבור. הנאשם, שערך את טענותיו בכתב, הודה שבמשך 38 שנים התמכר לסמים קשים שגררו הסתבכות בפלילים,  פרט את ניסיונותיו החוזרים ונשנים להגמל מסמים, שחייבו השקעה כספית גדולה, שירדה לטימיון. הוא הוסיף וטען, כי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל, פריצת דיסקים, גרמה לו לכאבים קשים וגם היא היוותה את אחת הסיבות לחזרתו לסם.

5.         כמובן שאינני מתעלם מחומרת העבירות שבהן הורשע הנאשם. השימוש והסחר בסם הפכו למכת מדינה. בית המשפט אמור להוציא מתחת ידיו מסר חד וברור, כי התורמים למערכת הפצת הסם יענשו בכל חומרת הדין. בתי המשפט חזרו ושנו, כי במלחמה בהפצת הסם לשם הפקת רווח יש לתת משקל בכורה לשיקולים של הגנה על אינטרס הציבור ומשקל מועט לנסיבותיו האישיות של הנאשם.

ואולם, אין לשכוח כי אינטרס הציבור  כולל בחובו גם את שיקום הנאשם והחזרתו למסלול חיים נורמטיבי כאדם תורם לעצמו ולחברה.  בעת ששקלתי את טיעוני הצדדים, עמד לנגד עיני פסק-הדין שניתן בע"פ 8092/04   ישראל חביב נ' מדינת ישראל תק-על 2006(3), 4366 ,עמ' 4369 מפי כב' השופטת פרוקצ'יה. המערער בתיק זה הורשע בבית המשפט המחוזי ב - 4 עבירות סחר בסמים מסוג קנבוס במשקל כולל של למעלה מ - 32 ק"ג, שנעברו בעת ששהה בקהילה טיפולית לנפגעי סמים במסגרת חלופת מעצר. כמו כן, צירף תיקים נוספים.  הוא נדון ל - 40 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס.

בית המשפט העליון קיבל את הערעור תוך שהוא מאמץ את הגישה הטיפולית.  לעניננו יפים הדברים שנכתבו בפסק-הדין, בשינויים המחוייבים, וראוי לצטט חלק מהם.

"על רקע זה, מאמצי השיקום שהושקעו במערער, ותוצאותיה של השקעה זו הינם מרשימים במיוחד. תהליך שיקום המערער לא היה קצר. הוא נמשך מאז 2003, ולקחו בו חלק גורמים טיפוליים שהשקיעו את מיטב כוחם ומיומנותם המקצועית ביעד השיקומי המורכב הזה. המערער עצמו נרתם להשגת המטרה, ועשה מאמץ עילאי להשתלב במסגרת הטיפולית, לשתף עימה פעולה, לעמוד במבחן ולא למעוד. עד כה, נראה כי מטרת השיקום הגשימה את עצמה. המערער סיים את ההליך הטיפולי בהוסטל, וכיום יצא לחיים עצמאיים, ובליווי גורמי המקצוע הוא מתפקד בצורה ראויה, דואג לפרנסתו, ומקיים קשר עם המסגרת הטיפולית ככל שנדרש. הישג שיקומי זה הוא נדיר במקומנו, במיוחד מקום שמדובר בגמילה מסמים. על שום נדירותו וייחודו, בולט הצורך לתת לו משקל נכבד במסגרת שיקולי הענישה, וזאת מכמה בחינות: ראשית, מבחינת האינטרס הציבורי בהגנה על שלום הציבור ובטחונו, שיקומו של עבריין מועד תורם לקיומה של ציפייה כי לא יחזור לעולם הפשע. ציפייה זו מקדמת את טובת הציבור ומתיישבת עם אינטרס חברתי רחב. שנית, מבחינת העבריין, השיקום המוצלח פותח בפניו אופקי-חיים חדשים, ולראשונה עולה תקוה כי יוכל לפנות לדרך חיים בונה, שבה יוכל להשתלב באורח חיים יציב וקונסטרוקטיבי. ושלישית, מבחינת שירותי השיקום והרווחה, חשוב לטעת את התודעה כי יש טעם ותוחלת בהשקעת משאבים חומריים ואנושיים בפעולות שיקום עבריינים, וכי מקום שפעולות אלה מניבות פרי, ישנה התחשבות בכך בתהליך הענישה וננקטים אמצעים המאפשרים ככל הניתן את הותרת תוצאות השיקום על כנן, בלא העמדתן בסכנה. בנסיבות האמורות, הצורך לשמר את תוצאות שיקומו של המערער בשל מיגוון ההיבטים האמורים עשוי להכריע אף את שיקולי הענישה המסורתיים - הגמול וההרתעה; עם זאת, בכל מקרה, יש לשלב את השיקולים הנוגדים בענישה לנוסחה מאוזנת ומידתית שתייחס את המשקל היחסי הראוי למיגוון השיקולים וההיבטים מבחינת אינטרס הציבור ואינטרס הפרט כאחד".

6.         לאחר ששקלתי את השיקולים דלעיל, אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

            א.         הנאשם יעמוד בפיקוח שירות המבחן למשך 24 חודשים מהיום.

ב.         אני מאריך מאסר מותנה בן 4 חודשים נשוא ת.פ. 3031/01 למשך 24 חודשים מהיום.

אני מבהיר לנאשם כי במידה וימעד בתקופת המבחן, יסתבך בפלילים, או לא ימלא אחר הוראות שירות המבחן, כי אז רשאי יהיה בית המשפט להפקיע את  צו המבחן  ולהטיל עליו עונש ממשי בגין  העבירות שבהן הורשע.

המוצגים -  סם וקלטות  -  יושמדו בכפוף לחלוף תקופת הערעור ואם יוגש ערעור כפוף להחלטה בו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ