אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1116/06

גזר דין בתיק פ 1116/06

תאריך פרסום : 01/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1116-06
18/02/2007
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ענאן בן ג'מיל סייד אחמד
עו"ד אליאס אבו עטא
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן - עבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332(5) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " החוק"), הכשלת שוטר בשעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק, מעשה פזיזות ורשלנות תוך נהיגה ברכב, עבירה לפי סעיף 338(1) לחוק, שימוש ברכב ללא רשות, עבירה לפי סעיף 413ג' לחוק, אי ציות להוראת שוטר, עבירה לפי סעיף 62(8) לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א - 1961 (להלן: " הפקודה"), נהיגה ללא רשיון נהיגה, עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודה, נהיגה ללא ביטוח, עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל - 1970 ונהיגה במצב השולל את השליטה ברכב ומסכן את עוברי הדרך, עבירה לפי תקנה 26(1) ו- (4) לתקנות התעבורה, תשכ"א - 1961 וסעיף 68 לפקודה.

2.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 27.8.06 סמוך לאחר חצות, הגיע הנאשם לביתו של סברי כבהא בשכונת אל-רום בנצרת, לקח את רכבו מסוג .G.M.C (להלן: " הרכב") ללא רשותו ונהג בו מבלי שהיה לו רשיון נהיגה.

            סמוך לשעה 03:00 הגיע הנאשם ברכב לצומת דיאנה בנצרת, שם היו השוטרים עמיד סלאמה ואסי אהרון (להלן: " השוטרים"), שבדקו כלי רכב שעברו בכביש. הנאשם נעצר על פי הוראת השוטרים בצד הכביש; אז ניגשו השוטרים לעברו ומשהבחין בהם הנאשם מתקרבים לרכב, פתח בנסיעה פתאומית, בכוונה להמלט מעיכובו כדין, עבר מנתיב אחד לשני, עקף את השוטר ואת הניידת תוך שהוא מסכן את חייו ונמלט בנסיעה פראית ומהירה לכיוון צומת קזנובה.

            השוטרים נכנסו לניידת ודלקו אחריו תוך שהם ממשיכים לקרוא לו לעצור והנאשם מתעלם, ובכוונה להכשיל אותם במילוי תפקידם ולמנוע את מעצרו או עיכובו כדין, החל עובר מנתיב לנתיב, חסם את מסלול נסיעת הניידת אשר דלקה אחריו עם סירנה פועלת ונמלט מן המקום. הנאשם המשיך לכיוון צומת בית המשפט, וחרף נוכחותה של ניידת נוספת סמוך לרמזור ביהמ"ש וניידת דולקת אחריו, המשיך הנאשם בנסיעתו הפראית בכוונה למנוע את מעצרו או עיכובו כדין, לכיוון מלון המריוט.

            בשלב מסוים, אף הספיק הנאשם לעצור את הרכב סמוך למלון המריוט ומשהבחין בשוטרים מגיעים למקום, המתין עד שירדו מהניידת ומשהתקרבו אליו, שב ונמלט מן המקום בנסיעה מהירה ופראית וכל זאת בכוונה להכשיל את השוטרים בביצוע מעצרו ונמלט מן המקום.

            בשלב מסוים הצליחו השוטרים לעקוף את רכב הנאשם ואז, בכוונה למנוע את עצירת הניידת, החל הנאשם להצמיד את רכבו לניידת ומנסה לנגח בעזרת הרכב בחלקה האחורי של הניידת. בו בזמן בוצעה, בכניסה לכפר ריינה, חסימה על ידי השוטרים מאלק רחאל ואסף סולומון באמצעות ניידת משטרתית (להלן: "המחסום");

            בהגיע הנאשם למחסום, הבחין בשוטרים עומדים מחוץ לניידת ומאותתים לו לעצור. אז הגביר את מהירות נסיעתו, פנה לכיוונם של השוטרים, עקף אותם בנסיעה פראית תוך שהוא מאלץ את השוטר מאלק רחאל לקפוץ ממקום עמידתו לצד השני, כדי שלא ייפגע, והמשיך בהמלטותו לכיוון כפר כנא.

            הנאשם המשיך בהתנהגותו הנ"ל תוך התעלמות מהניידות הדולקות אחריו, סירנות פועלות ושוטרים קוראים לו בכריזה לעצור, עובר מנתיב לנתיב, נמלט מהניידות שחסמו את ציר נסיעתו, מסכן את חייהם של השוטרים, ובהגיעו לצומת בית רימון אף פנה לכיוון צומת גולני והמשיך עד כפר טורעאן.

            בכביש הכניסה של כפר טורעאן, נאלץ הנאשם לעצור את הרכב כתוצאה מפיצוץ גלגליו עקב ירי שביצעו השוטרים לעבר גלגלי הרכב, במטרה לגרום למעצרו או עיכובו כדין; אז יצא הנאשם מן הרכב ונמלט רגלית אל תוך שדה ונעלם בין הבתים בכפר טורעאן.

הנאשם המשיך בבריחתו ונעצר רק ביום 5.9.06 עת אותר מסתתר מתחת למיטה זוגית בחדר השינה בבית דודתו בנצרת.

3.         לחובת הנאשם 10 הרשעות קודמות (ת/1) בגין עבירות שבל"ר ונטישה במקום אחר, התנהגות העלולה להפר שלום הציבור, חבלה כשעבריין מזויין, חבלה חמורה, תקיפה, גניבה, השתתפות בהתפרעות, פריצה לרכב בכוונה לגנוב, גניבה מרכב, פריצה לבנין שאינו דירה ובצוע גניבה, בריחה ממשמר חוקי (מספר רב של מקרים), החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, איומים, החזקת סכין, החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית, החזקת מכשירי פריצה, תקיפה כדי לגנוב, חבלה במזיד ברכב, פציעה, תקיפה הגורמת חבלה ממש, תקיפת שוטר בעת מלוי תפקידו, איומים וסחר בסמים.

            כמו כן, לחובת הנאשם הרשעות קודמות בתעבורה (ת/2), בגין שני מקרים של נהיגה ללא רשיון נהיגה.

4.         שירות המבחן לא בא בהמלצה כלשהי לגבי הנאשם. בתסקירה מיום 3.1.07 עמדה קצינת המבחן על נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל הנסיונות לגייסו לתהליך טיפולי.

            הנאשם הינו בן 23, רווק, אשר בעברו מספר מאסרים; ממאסרו האחרון השתחרר לפני כשנה; הוריו גרושים; אביו מוכר כמכור לסמים ועברו כולל עבירות אלימות נגד אשתו וילדיו. אמו עקרת בית. הנאשם גדל והתפתח בתנאי הזנחה ואווירה אלימה. מגיל צעיר גילה קשיי הסתגלות והתנהגות אלימה ותוקפנית. נערכו מספר רב של נסיונות לשלבו במסגרת חינוכית, אך כל הנסיונות כשלו. גם הנסיונות לגייסו לתהליך טיפולי במסגרות שונות (שירות המבחן לנוער, שירות המבחן למבוגרים, כלא צלמון) לא הניבו פרי. הנאשם התנגד לכל תהליך שיקומי.

            ביחס לעבירות נשוא כתב האישום, הנאשם לקח אחריות, אך טען כי מעורבותו היתה על רקע שתית אלכוהול; ברגע שהבחין בשוטרים נבהל ופעל מתוך בהלה ובלבול.

            הנאשם הכחיש קיומם של דפוסים התמכרותיים.

שירות המבחן הציע לנאשם להשתלב בטיפול במסגרת גמילתית של קהילה טיפולית, אולם הוא התנגד להצעה.

5.         ב"כ התביעה ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל ממושך ומרתיע, מאסר על תנאי, פסילה בפועל, פסילה על תנאי וקנס; כמו כן, ביקשה ב"כ התביעה להפעיל את המאסר על תנאי בן 9 חודשים התלוי ועומד נגד הנאשם ב- ת.פ. 4010/02 של בית משפט השלום בנצרת (הרשעה מס' 9) במצטבר.

            ב"כ התביעה טענה, כי הנאשם הורשע בעבירות חמורות, בהדגישה את החומרה במעשים שביצע הנאשם ורמת הסיכון שנשקפה ממעשיו לשוטרים שהיו מעורבים בארוע. ב"כ התביעה הוסיפה וטענה, כי אין המדובר במקרה של המלטות אחת אלא בשרשרת של מעשים חמורים תוך התעלמות מהוראות השוטרים ותוך סיכון חייהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ