אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1116/06

גזר דין בתיק פ 1116/06

תאריך פרסום : 08/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1116-06
12/06/2006
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד זוהר דיבון
הנתבע:
אבו זעילה פאקר
עו"ד אלעטאונה
גזר דין

פתח דבר

1.         הנאשם יליד 1985, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון וכתב אישום מתוקן בעבירות של שבל"ר - עבירה לפי סעיפים 413 ג' סיפא לחוק העונשין תשל"ז - 1977 [להלן: "החוק"], עבירת הפרת הוראה חוקית - עבירה לפי סעיף 287 (א) לחוק, עבירה של נהיגה ללא רישיון - עבירה לפי סעיף 10 (א) + 38(1) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] תשכ"א - 1961 ועבירה של חוסר ביטוח - עבירה לפי סעיף 2 (א) לפקודת ביטוח רכב מנוע (נוסח חדש) תש"ל - 1970.

2.         בהתאם לעובדות כתב האישום, הנאשם שעה שהיה נתון בתנאי מעצר בית מלאים בבית אביו, הפר את מעצר הבית, נטל רכב של אחר - רמדן אבו זעילה (להלן" "הבעלים") ללא רשותו, הניע את הרכב ונסע יחד עם אחר לתל אביב. כל זאת כשלא היה בידו רישיון נהיגה תקף ולא פוליסת ביטוח ברת תוקף. באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, התנגש הנאשם באמצעות הרכב בקיר ונטשו.

3.         ב"כ המאשימה ביקש מבית המשפט ליתן משקל לכך שהעבירה בוצעה תוך הפרת הוראה חוקית לאחר שהנאשם שוחרר בתנאים, כאשר להפרה לוותה עבירת הרכוש כאמור. עוד ביקש מבית המשפט ליתן משקל לאמור בתסקיר אשר אינו בא בהמלצה טיפולית ועל כן עתרה התביעה לענישה מוחשית וממשית וביקשה לגזור מאסר בפועל ומאסר מותנה וכן פסילת רישיון נהיגה.

4.         ב"כ הנאשם מנגד ביקש מבית המשפט להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם מיום  16.1.06   בשים לב לעובדה שמדובר בנאשם צעיר והנאשם נעצר עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו ורק בשל היעדר חלופה, כי לו הייתה לו חלופה ובהתאם לפסיקה שהגיש ניתן היה להסתפק בעונש של מאסר מותנה או בעבודות שירות.

5.         עוד ציין ב"כ הנאשם כי המדובר היה ברכב של בן משפחה ולכן לא מדובר בעבירת שבל"ר קלאסית. ביחס לתסקיר שירות המבחן ציין כי לדבריו על שירות המבחן היה להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם ושירות המבחן טעה בסברו שהוא מסוכן.

6.         לאור כל האמור לעיל, ביקש להתחשב בנאשם ואף ציין שלמרות שבית המשפט בגזר הדין הקודם ניכה את ימי המעצר כשהנאשם עצור בתיק זה, יש לנכותם גם במקרה זה לדבריו.

דיון והכרעה

7.         הנאשם יליד 1985, הורשע כאמור על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן שעניינו שימוש ברכב ללא רשות, הפרת הוראה חוקית ונהיגה ללא רישיון וללא ביטוח. המדובר באירוע שאירע ביום 9.1.06 כאשר במהלך נהיגתו והשימוש ברכב ללא רשות התנגד הנאשם באמצעות הרכב בקיר ונטש את הרכב, כל זאת כאשר הנאשם מפר תנאי שחרור במסגרת תיק אחר כאשר היה אמור להימצא במעצר בית מלא בבית אביו.

8.         לנאשם כאמור הרשעה אחת אך אין המדובר בהרשעה קודמת אלא בהרשעה מאוחרת לביצוע העבירות בתיק זה, אך היא מתייחסת לעבירה שבוצעה עוד בשנת 2005 שגם היא עניינה עבירות ברכב ונהיגה פוחזת.

9.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש לבקשת ב"כ הנאשם עולה כי הנאשם מוכר לשירות המבחן עוד במסגרת התיק הקודם שם. מהתסקיר עולה כי הנאשם סיים 8 שנות לימוד וכי קיימת מערכת יחסים בעייתית עם בני משפחתו אשר גם בהיותו במעצר אינם מגיעים לבקרו ואינם דואגים לו.

עוד עולה מן התסקיר כי שירות המבחן מתרשם כי לנאשם סף גירוי נמוך המוביל אותו להתנהגות אימפולסיבית ללא מחשבה על תוצאות התנהגותו וכי הוא הפנים מערכת ערכים עבריינית ואינו מסוגל ליטול אחריות על הנעשה עימו ונוטה להאשים את סביבתו.

ביחס לנסיבות ביצוע העבירה, הרי הנאשם בפני שירות המבחן הודה בביצועה באופן חלקי בלבד ולאור כל האמור לעיל ציין שירות המבחן כי להערכתו דרוש עונש מוחשי לצד עונש הרתעתי העשוי להציב גבולות להתנהגותו ולהמחיש לנאשם את חומרת מעשיו.

בעניין זה אציין כי דברי ב"כ הנאשם מהם עולה ששירות המבחן סבר כי איומי הנאשם הם שמעידים על מסוכנות ובכך שגה שירות המבחן, לא מצאתי להם תימוכין בתסקיר. אכן שירות המבחן מציין דבר זה בתסקיר, אך לא  נראה כי ממנו הוא למד על מסוכנותו, כאשר התסקיר מתייחס לשאלת המסוכנות דווקא, אלא להתרשמותו ביחס לדפוסי התנהגותו של הנאשם והפנמת מערכת ערכים עבריינית.

10.        לנאשם שבפני כאמור הרשעה אחת בלבד בה נידון בחודש מרץ השנה לחודש של 7 חודשי מאסר בפועל. את העבירות נשוא תיק זה ביצע כאמור הפרת הוראה חוקית כאשר הנאשם נוהג ברכב לא רק ללא רשות אלא ללא ביטוח וללא רישיון באופן פרוע עד כדי שסופה של אותה נסיעה  הסתיימה בתאונה ונטישת הרכב . בכך סיכן הנאשם לא רק את עצמו אלא אף את שלום הציבור וביטחונו כמי שנהג ללא ביטוח וללא רישיון ועל בית המשפט לתת מימד הרתעתי בגזר הדין בשים לב לעבירות אלו. והדברים עולים בקנה אחד אף עם התרשמות שירות המבחן כי הנאשם לעיתים מתנהג באופן אימפולסיבי.

כמו כן יש ליתן משקל לכך שהתסקיר אינו בא בכל המלצה טיפולית, אלא למעשה מציין שהנאשם לא מסוגל ליטול אחריות עם הקורה עימו, אינו מסוגל להפיק קשר מהליך טיפולי ומשליך אחריות על אחרים.

11.        בשים לב לאמור לעיל אכן יש ליתן משקל לכך בבוא בית המשפט לגזור את דינו של הנאשם אשר כאמור לא נרתע מלבצע את העבירות תוך הפרת תנאים ובעודו ממתין בתיק האחר לקבלת תסקיר שירות המבחן.

12.        לקולא אשקול את הודאת הנאשם, את הבעת החרטה כפי שהובעה בפני וכן את העובדה שכאמור לו הרשעה אחת בלבד מאוחרת לעבירות נשוא כתב אישום זה וחלק מנסיבות חייו כפי שהובעו בתסקיר.

13.        בשים לב לכל האמור לעיל, אכן נראה כי יש להטיל על הנאשם עונש מוחשי וממשי שיהא בו כדי להרתיע את הנאשם עצמו וכן להגן על הציבור. במקרה זה נסיבות החומרא בשים לב לכל שתואר לעיל, גוברות על נסיבותיו האישיות של הנאשם. מכאן שאין בידי להסתפק בתקופת מעצרו שנוכתה כבר בתיק אחר כפי שעתר לכך בא כוחו, כאשר המשמעות המעשית לו כך נעשה הינה הימנעות מהטלת כל עונש בגין תיק זה.

אשר על כן ולאחר ששקלתי את כל השיקולים לקולא ולחומרא ומבלי למצות את הדין עם הנאשם הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         מאסר בפועל למשך 10 חודשים מהם 8  במצטבר למאסר שמרצה כיום והיתרה בחופף. כיוון שימי המעצר שהיה עצור בתיק זה נוכו במסגרת ת.פ. 81/05 כעולה מן הרישום הפלילי אין מקום לנכותם שוב שהרי מדובר בתקופה שכבר נוכתה והופחתה פעם אחת.למען הסר ספק מובהר כי במידה ותקופת המעצר לא נוכתה בת.פ. 81/05 מסיבה כלשהיא היא תנוכה בתיק זה. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ