אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1100/04

גזר דין בתיק פ 1100/04

תאריך פרסום : 23/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1100-04
12/07/2006
בפני השופט:
1. ש. שטמר [אב"ד]
2. י. אלרון
3. ר. שפירא


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
עמיד (שרבל) בן אדיב חרמאן
עו"ד יפתח דוד
גזר דין

1.         ביום 15/5/06 שימענו את הכרעת הדין, שניתנה לאחר ההוכחות, ומצאנו בה את הנאשם שלפנינו אשם בעבירה של רצח בכוונה תחילה לפי סעיף 300(א)(2) חוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "חוק העונשין") ובשתי עבירות נוספות של נסיון לרצח לפי סעיף 305 לחוק העונשין.

2.         הרחבנו בהכרעת הדין על הנסיבות בהן נעברו העבירות, וכאן נביא תמצית קצרה מהן: בין משפחת הנאשם לבין משפחת המנוח היה סכסוך מזה כמה שנים עקב פרידתם של אחותו של הנאשם מאליאס, אחד המתלוננים. עובר לרצח, שאירע ביום, 4/10/04  התקוטטו אביו של הנאשם עם אליאס ושניים מאחיו; המנוח ואח נוסף בשם ג'ודי.

קבענו, כי הנאשם יצא מביתו, מצוייד באקדח, רץ לעבר המתקוטטים, ובעוד אחותו מנסה להניאו ממעשיו, הוא שלף את אקדחו, דרך אותו, ירה שתי יריות באויר בעומדו מעבר לכביש, במרחק של כשמונה עד עשרה מטרים מהמתקוטטים. 

הנאשם המשיך להתקדם וירה ממרחק של כשלושה עד חמישה מטרים לעבר המנוח, פגע בו בחזהו ובגבו והרגו. המתקוטטים נסו על נפשם, אולם הנאשם המשיך לירות אל עבר ג'ודי ואליאס, ופגע בג'ודי בשורש כף ידו הימנית ובאליאס - בכתפו הימנית ובזרועו השמאלית. שני המתלוננים נזקקו לטיפולים רפואיים לרבות ניתוחים.

3.         בטיעוניו לעונש, ביקש הנאשם שלא נטיל עליו מאסר עולם, אלא נקבע שחל עליו סעיף 300א לחוק העונשין, המאפשר ענישה מופחתת ממאסר העולם, שהוא עונש חובה למי שהורשע ברצח בכוונה תחילה לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין.

            סעיף 300א' מעניק סמכות לבית המשפט לגזור עונש מופחת אם, בין היתר, נעברה העבירה "...(ב) במצב שבו מעשהו של הנאשם חרג במידה מועטה, בנסיבות הענין, מתחום הסבירות הנדרשת לפי סעיף 34טז לשם תחולת הסייג של הגנה עצמית, צורך או כורח, לפי סעיפים 34י, 34יא, 34יב".

            לשם כניסה לגדרו של סעיף 300א(ב) לחוק העונשין, היה עלינו להתשתכנע, כי מעשיו חרגו במידה מועטה, בנסיבות העניין, מתחום הסבירות הנדרשת לפי סעיף 34טז לחוק העונשין לשם תחולת הסייג של הגנה עצמית.

4.         בהכרעת-הדין קבענו, כי הנאשם עצמו לא הותקף על ידי מי מהמתקוטטים, וכי הוא, כאמור, רץ לעברם, ותוך כדי התקדמותו לעברם ירה בכוונה לפגוע במנוח ובשני אחיו. לנאשם, אם כן, לא היתה צפויה כל סכנה לגוף או לנפש. אביו של הנאשם הותקף על ידי אליאס, ואחר כך, על אף נסיונו של המנוח להביא לרגיעה, סטר לו אביו של המנוח. התפתחה קטטה. על אופיה כתבנו  כך בהכרעת דיננו:

"באשר לחומרת האלימות שהופעלה כלפי אדיב (האב - תוספת שלנו כאן), שוכנעתי שהגם שאדיב הותקף ולא יזם החלפת מהלומות, הרי שאין המדובר בקטטה בעלת אופי אלים וחמור העלולה לסכן את חיי המעורב בה, כי אם תגרת ידיים, כאשר איש לא הוכה במקל באותו שלב....

זאת ועוד, מדבריהם של עדי הראייה ... כמו גם מהתמונות שהוצגו לנו ומן התיק הרפואי, עולה כי אדיב סבל מחבלות קלות למדיי בעקבות התגרה וכמעט שלא נזקק לטיפול רפואי".

עוד עולה מהכרעת הדין שלנו, כי איש מהמתקוטטים לא אחז בכלי נשק חם או בסכינים. אמנם היו עדויות על כך שמי מהמתקוטטים אחז במקל, אולם אפילו כך - התגובה של הנאשם ביריות שירה מקרוב אל אנשים, שאינם חמושים בנשק חם או בסכינים, לא היתה סבירה. קבענו כי לפני הנאשם עמדו דרכים אחרות כדי למנוע את המשך הקטטה, כמו קריאות אזהרה ואיום לעבר המתקוטטים להפסיק את היריות ואפילו יריה לעבר הגפיים. כן לא האמנו לו כי הוא ירה תחילה באויר כדי להזהיר, אלא קבענו כי שתי היריות באויר היו בחמת זעם כשהוא נמצא עדיין רחוק מהמתקוטטים, כ-18-15 מ' מהם וכי למתקוטטים לא סיפק להתרחק מהמקום עם התקרבותו והיריות לעברם.

5.         בנסיבות אלה, אין אנו סבורים כי נתמלאו דרישותיו של סעיף 300א לחוק העונשין, לעניין

חריגה במידה מועטה, בנסיבות הענין, מתחום הסבירות הנדרשת לפי סעיף 34טז לחוק העונשין.                                                              

לפיכך בקשתם של הסניגורים לגזור לעניין עבירת הרצח בכוונה תחילה ענישה מופחתת, נדחית.

6.         חייו של אדם צעיר, כבן 41 נקפדו תוך שניות. המנוח היה בעל לאשתו ואב לילדיו. אין צורך להרבות מילים עד כמה נוראה נטילת חייו של אדם אחר, שהוא "עולם ומלואו" למשפחתו, וערך עליון בתפישת עולמנו. מותו היה ללא כל סיבה והונעה על ידי הקלות והזלזול של הנאשם לחייהם של אחרים. 

7.         מנגד, הנאשם הוא צעיר, כבן 24 שנים היום.  במעשיו, פרי של רגע, פגע הנאשם גם במשפחתו, אשר  -  כפי שנמסר לנו - נאלצה לעזוב את הכפר, ואשר תכאב את השנים המרובות שיהיה על נאשם זה לבלות בין כותלי האסורים, שם יעברו עליו עלומיו ואף חלק מימי בגרותו.

לנאשם אין עבר פלילי. הוא שרת בצה"ל במשמר הגבול, וככל הנראה מלא תפקידיו בהצלחה.

8.         על פי מצוות המחוקק, עונש שיש לגזור על מי שביצע רצח בכוונה תחילה, הוא מאסר עולם כעונש חובה.

9.         באשר לשני הנסיונות של הנאשם לבצע רצח בירי כלפי שני האחים, שנותרו בחיים אולם נפגעו מהירי, ביקשו הסניגורים לגזור על הנאשם עונש אשר יחפוף למאסר העולם.  שקלנו בקשתם זו. אין אנו סבורים, כטענתם של הסניגורים, שמדובר ב"מעשה אחד" כמשמעותו בסעיף 186 לחוק סדר הדין הפלילי, התשמ"ב-1982. הירי באקדח היה תחילה כלפי המנוח. כאשר נפגע המנוח ונפל, ובעוד האחים מנסים להמלט, המשיך הנאשם לירות באקדחו, תחילה לעבר המתלונן האחד ואחר כך לעבר אחיו. בנסיבות אלה, דעתנו היא כי המעשים של הנאשם הם מעשים נפרדים, אם כי סמוכים זה לזה (וראו גם בע"פ 1742/91 עמי פופר נ' מדינת ישראל, פ"ד נא(5) 289 וכן ב ע"פ 2948/03, 3019/03 ו-4017/03 ברזובסקי ואח' נ' מדינת ישראל, תק-על 2005 (2)3264 וע"פ 9804/02 ש.ש. נ' מדינת ישראל פ"ד נח (4) 461.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ