אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 11/04

גזר דין בתיק פ 11/04

תאריך פרסום : 13/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
11-04
25/12/2005
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד צפריר
הנתבע:
לאון יעקב אוסקר
עו"ד פרויינד
עו"ד פרגין
גזר דין

א.        ההליך

1.         הנאשם הורשע על  פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בביצוע עבירות כדלקמן:

חבלה חמורה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 333 + 335 (א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

התעללות בידי אחראי - עבירה לפי סעיף 368 ג סיפא לחוק הנ"ל.

תקיפה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 379 + 382 (ב)(1) לחוק הנ"ל.

איומים - עבירה לפי סעיף 192 לחוק הנ"ל.

על פי הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, תוקן כתב האישום ביום 16.11.04. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, כאשר הוסכם כי יישלח לתסקיר שירות המבחן ולאחר מכן יטענו הצדדים באופן פתוח לעניין העונש.

2.         בעקבות הרשעתו של הנאשם, אשר היה נתון אותה עת במעצר בית, החל הנאשם בתהליך שיקום ארוך, תחת פיקוחו של שירות המבחן. עתה, כחלוף למעלה משנה, מאז החל התהליך, הגיע המועד לגזור את עונשו.

ב.         כתב האישום

3.         כתב האישום המתוקן שהוגש נגד הנאשם, חמור ומזעזע. הנאשם, הנשוי למתלוננת מזה כ- 10 שנים, מואשם בכך שבמשך תקופה ארוכה, אשר החלה כנראה עוד טרם נישואי בני הזוג, נהג הנאשם להכות, לצעוק, לקלל ולאיים על המתלוננת וכן על ששת ילדיהם הקטינים.

בין היתר, איים הנאשם על ביתו ל', ילידת שנת 1994, באמרו כי יום אחד יהרגה. את ילדו מ', יליד שנת 2002, נהג לקשור ברצועות כסא האוכל עת זה נהג שלא כראוי, לטעמו. ואילו את התינוקת, ב', הניח באגרסיביות בתוך הלול.

חמורים כמה מונים הינם מעשי האלימות בהם נקט הנאשם ביחס לבת זוגו, המתלוננת. במהלך כל השנים משך הנאשם בשיער ראשה וקיללה, קללות גסות, הנוגעות למקצועה של רחב. הנאשם, נהג אף תדיר להכות את המתלוננת, לדוחפה, ולגרום לה מכאובים וחבלות. כן הוא נהג להשליך עליה חפצים ולאיים עליה ברצח. בכתב האישום מתוארים שני אירועים ספציפיים. האחד, אשר אירע בסוף חודש ינואר 2002, עת היתה המתלוננת בחודשי הריון מתקדמים, היכה בה הנאשם בביטנה. כתוצאה מכך, נמלטה המתלוננת למעון לנשים מוכות, בו שהתה במשך כחודש ימים. האירוע השני אירע ביום 17.7.04 בשעות הלילה. הנאשם, אשר רגז על המתלוננת בגין דבר של מה בכך, הרים תיק אוכל של אחד הילדים, שבו היה חפץ כהה, והטיחו בעוצמה בפניה של המתלוננת. הנאשמת סבלה כתוצאה מן המכה כאבים עזים ודם החל לזוב מעינה. משביקשה המתלוננת כי הנאשם יסייע לה, הוא סירב ואף מנע ממנה קשר עם משפחתה. המתלוננת פונתה לטיפול רפואי, כאשר הנאשם הודיע לה כי היא עוד "תחזור הביתה כמו כלבה". כתוצאה מן המכה, נגרמה למתלוננת חבלה חודרת בעין, חתכים בקרנית ובלובן העין, פגיעה בקשתית ומשיכת האישון לכיוון הפצע, אשר דרשו ניתוח חירום בהרדמה מלאה, ואשפוז במשך 10 ימים.

4.         לנוכח האמור לעיל, הוגש נגד הנאשם כתב אישום, ובו נטען כי במעשים המתוארים לעיל, התעלל הנאשם בילדיו הקטינים, בהיותו אחראי עליהם, וכן תקף את אשתו, איים עליה, ואף גרם לה חבלה חמורה שלא כדין.

5.         כאמור, הנאשם הורשע בביצוע העבירות האמורות, ונשלח לתסקיר שירות המבחן.

ג.         תסקירי שירות המבחן

6.         חרף העובדה כי הנאשם הורשע ביום 16.11.04, הרי הטיעונים לעונש נשמעו רק ביום 13.12.05. זאת, לנוכח פניות שירות המבחן, ולנוכח התהליך השיקומי הארוך אשר עבר הנאשם. הנאשם שהה כחודש  במעצר מלא, ולאחר מכן שוחרר למעצר בית, תוך הרחקתו מביתו. תסקירו הראשון של שירות המבחן הומצא ביום 19.1.05. בתסקיר ארוך ומפורט, שהומצא לעיוני, המליץ שירות המבחן כי הנאשם יופנה למסגרת טיפולית הולמת ב"בית נועם" ובפיקוח קצין המבחן. תסקיר שני הומצא ביום 15.2.05, וזאת לאחר שהנאשם עבר ראיונות קבלה ל"בית נועם" לצורך התאמתו לטיפול במסגרתם. לאחר התלבטויות, התקבל הנאשם לתקופת ניסיון של חודש, ב"בית נועם". על כן עתר שירות המבחן לדחיית הדיון, על מנת שניתן יהא להעבירו ל"בית נועם", תוך הסרת ההגבלות השונות של תנאי חלופת המעצר, וזאת על מנת לבחון את הסתגלותו של הנאשם.

7.         תסקיר שלישי הומצא ביום 11.4.05. על פי תסקיר זה, השתלב הנאשם ב"בית נועם", כאשר שירות המבחן פיקח על שהותו שם והתקדמותו. נראה כי הנאשם עשה מאמץ להתקדם בטיפול, ובהתאם, המליץ שירות המבחן לדחות את הדיון, תוך המשך המעקב והכנתו להמשך טיפול בקהילה.

8.         ביום 27.6.05 הומצא תסקיר נוסף וזאת עם סיום התהליך שעבר הנאשם ב"בית נועם". הסתבר כי הנאשם הצליח, לאחר קשיים רבים, להשתלב בתהליך ולהחשף בפני גורמי הטיפול - חשיפה אשר איפשרה לגורמי הטיפול לסייע לו. נראה היה, בסיכום התהליך, כי אמנם הנאשם יצא מחוזק יותר, אולם התהליך היה אך בראשיתו והשינוי שעבר הנאשם היה ראשוני בלבד. שירות המבחן לא המליץ על חזרתו לביתו, אלא על המשך טיפול במסגרת השירות, תוך קביעת מפגשים מבוקרים עם המתלוננת, מחוץ למקום מגורי בני הזוג.

על פי תסקיר זה, החל הנאשם, לראשונה, להפתח ולהחשף בפני גורמי הטיפול, תוך שיתוף בתכנים מורכבים מעברו. מסתבר כי הנאשם עבר בילדותו אירועים טראומתיים, באשר היה קורבן להתעללות וניצול בשנות התפתחותו המוקדמות. העדרה של חשיפה מוקדמת, של פרטים אלה גרמו לקשיים בתהליך הטיפול שכן לא ניתן היה לעבדם ולסייע לו להבין את השפעתם על חייו.

9.         ביום 7.9.05 הומצא תסקיר נוסף. לשיטת שירות המבחן, תקופת הדחיה נדרשה לצורך ביסוס השינוי הראשוני שהחל, והכנת התשתית הטיפולית באיזור מגוריו. הנאשם שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן וגילה מוטיבציה לקבלת עזרה ועריכת שינוי. ושוב, ביקש שירות המבחן דחיה נוספת לצורך עריכת תסקיר מבחן נוסף וזאת על מנת לאפשר לנאשם לחזור ולהתגורר עם בת זוגו ולעקוב אחר חזרתו לחיים משותפים, תוך בחינת השינוי שערך בדפוסי התנהגותו ויכולתו להתמודד עם מצבי הלחץ  שאפיינו את הקשר קודם מעצרו. בהתאם, נעתרתי לשירות המבחן, תוך שאני קובע כי הדיון יידחה ליום 13.12.06 וזאת על מנת לאפשר לשירות המבחן למצות את  פירות הטיפול וההליך השיקומי.

10.        התסקיר האחרון והמשלים ניתן ביום 12.12.05. על פי תסקיר זה חזר הנאשם להתגורר בקרית שמונה יחד עם המתלוננת. שירות המבחן התרשם לחיוב ממערכת היחסים של הנאשם והמתלוננת, תוך גילוי הבנה הדדית, איש לקשייו של רעותו. אף הסתבר כי הנאשם מגלה לעת הזו יכולת שליטה על תגובותיו, גם במצבים בהם הוא חש פגוע ממנה, חווה תסכול ובמצבי לחץ. המסקנה העולה הינה כי בנאשם קיימת יכולת הפנמה ויישום של התכנים הטיפוליים, אותם רכש במסגרת הטיפול ב"בית נועם".

אף הסתבר כי הנאשם השתלב בטיפול ביחידה למניעת אלימות בעירו, תוך השתתפות בשיחות טיפוליות אחת לשבוע. המתלוננת, הסובלת מבעיות פסיכיאטריות, אף היא השתלבה בשיחות פרטניות בלשכת הרווחה וכן במעקב פסיכיאטרי, דבר שהינו צורך בסיסי לשיקום מערכת היחסים ביניהם. נראה כי היחסים בין השניים עלו על הדרך הנכונה, תוך התמודדות עם הקשיים וגילוי מוטיבציה גבוהה להעזר בטיפול.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ