אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1099/05

גזר דין בתיק פ 1099/05

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1099-05
01/02/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מזרחי
הנתבע:
הייב כמאל
עו"ד גיל משה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הכרעת הדין מיום 19.1.06, בביצוע שורת עבירות, כדלקמן: עבירה של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, לפי סעיף 322(5) לחוק העונשין התשל"ז-1977; עבירה של מעשה פזיזות ורשלנות ברכב, לפי סעיף 338(1) לחוק העונשין הנ"ל; עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין הנ"ל; עבירה של העלבת עובד ציבור, לפי סעיף 288 לחוק העונשין הנ"ל; עבירה של איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין הנ"ל; עבירה של נהיגה בזמן פסילה, לפי סעיף 67 רישא לפקודת התעבורה (נוסח חדש), תשכ"א-1961; עבירה של נהיגה בקלות ראש, במהירות תוך סכנת הציבור, לפי סעיף 62(2) לפקודת התעבורה הנ"ל; עבירה של אי ציות לשוטר במדים, לפי תקנה 23(א)(1) לתקנות התעבורה תשכ"א-1961; וכן עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין.

2.         עובדות האישום פורטו בהרחבה בהכרעת הדין ואיני רואה צורך לחזור ולפרטן. בקליפת אגוז, אציין, כי הנאשם, אשר נפסל על ידי בית המשפט מלהחזיק רישיון נהיגה, נהג במועד האירוע, נשוא כתב האישום, בכלי רכב. משנתגלה על ידי שוטרים, נמלט מהם, תוך שהוא נוהג במכוניתו בפראות, באופן שהיה בו כדי לסכן את חייו, חיי המשתמשים בדרך ואת חיי השוטרים. הנאשם נמלט מהשוטרים, אשר דלקו אחריו בניידת משטרה, תוך כדי מעבר פראי מנתיב לנתיב, עצירות פתע, המשך נסיעה ישר, מתוך מסלול המיועד לפניה שמאלה בצומת מרומזר, ונסיעה פרועה לאחור, ללא אורות, לעבר מקום בו נמצאו אנשי המשטרה. הנאשם הגדיל עשות, כאשר נתקל בניידת משטרה בתוככי הכפר טובא, ושוחח עם השוטרים, תוך הטחת קללות ואיומים כלפיהם, פתח בנסיעה מהירה, תוך ביצוע הקפות במהירות פראית סביב כיכר, הנמצאת בתוך הישוב, כשהוא חולף סנטימטרים בודדים מניידת המשטרה, תוך סיכון הניידת והיושבים בה. לאחר מכן, יצא מן הרכב, כשהוא מצוייד באלה, ואיים על אנשי המשטרה. משנעצר הנאשם, החל להשתולל בניידת המשטרה, ולבעוט לכל עבר.

3.         הרשעתו של הנאשם באה לאחר שבית המשפט שמע את כל העדים בתיק, ולאחר שהוגשו סיכומים בכתב, על פי בקשת הסניגור.

4.         טרם שנשמעו הטיעונים לעונש, הגישה התובעת את גיליונות ההרשעות הקודמות שצבר הנאשם. מגיליונות אלה ניתן ללמוד על עברו הפלילי המכביד של הנאשם, בעבירות פליליות בכלל, ובעבירות תעבורה בפרט. לחובת הנאשם, נרשמו 9 הרשעות קודמות בעבירות הנוגעות לרכוש ,אלימות וסמים מסוכנים. ובין היתר, עבירות של תקיפה, לרבות תקיפת שוטר, עבירות כנגד הרכוש, ובמיוחד עבירות של גניבה מרכב במספר מקרים, ועבירות הנוגעות לסמים מסוכנים. בתחום התעבורה, צבר הנאשם לא פחות מ-24 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה שונות. הנאשם קיבל רישיון נהיגה רק בשנת 1998, ומאז עבר, בתדירות גבוהה, עבירות אלה, וביניהן עבירות חמורות, בעטיין נפסל מלהחזיק רישיון נהיגה. הנאשם אף לא ציית לעונשי פסילת רישיון הנהיגה, והורשע פעמיים בעבר, בנוסף להרשעתו הנוכחית, בעבירות של נהיגה בזמן פסילה.

נגד הנאשם תלויים ועומדים עונשי מאסר על תנאי, ברי הפעלה. בתיק פלילי 3320/03 נגזר על הנאשם עונש מאסר על תנאי לתקופה של 12 חודשים, כאשר התנאי הוא, שהנאשם לא יעבור, בתוך תקופה של 3 שנים, כל עבירה מסוג פשע, או עבירה בה הוא הורשע באותו תיק, כולל עבירות של ניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, נהיגה ללא ביטוח, נהיגה בזמן פסילה, אי ציות לשוטר, איומים ו החזקה ושימוש בסם מסוכן.

בתיק ת"ד 10267/03 של בית משפט השלום לתעבורה בנצרת, נגזר על הנאשם עונש מאסר על תנאי לתקופה של 8 חודשים, למשך 3 שנים, כאשר התנאי הוא, שלא יעבור עבירה של נהיגה בזמן פסילה או הפקרה לאחר פגיעה.

5.         ב"כ התביעה מבקשת, כי בית המשפט יחמיר בעונשו של הנאשם. העבירות שבוצעו הינן חמורות ביותר, המחייבות גזירת עונש של מאסר בפועל לתקופה ממושכת, ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לצמיתות. הנאשם גילה עצמו כמי שנוהג התנהגות פרועה וחסרת רסן , תוך יצירת סיכון מוחשי למשתמשי הדרך. עברו של הנאשם הינו מכביד ביותר, כאשר הנאשם, אשר הוגדר על ידי בא כח התביעה כ"פגע רע", קיבל רישיון נהיגה בשנת 1998, ומיד לאחר מכן, החל לבצע עבירות תעבורה מהחמורות שבהן, בתכיפות ותדירות, כאשר רק בתקופות בהן בילה עיתותיו בין כתלי בית הכלא, חדל מהן. הנאשם הורשע, מעת לעת, בגין ביצוע עבירות אלה, תוך שמוטלים עליו עונשי מאסר בפועל , פסילה מלהחזיק רישיון וכן עונשי מאסר על תנאי ופסילה על תנאי. עונשים מותנים אלה לא הרתיעו את הנאשם, והוא המשיך לבצע את העבירות בתכיפות, תוך שמספר פעמים נאלצו בתי המשפט להפעיל את העונשים המותנים שהושתו עליו.

בא כח התביעה מפנה לפסק דינו של בית המשפט העליון ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיעאן, תק-על 2004(4) 1262, בו התווה בית המשפט העליון את כללי הענישה המחמירים, ביחס לעבריינים המבצעים עבירות מסוג העבירות שביצע הנאשם. לשיטת ב"כ התביעה, נקודת המוצא שהותוותה על ידי בית המשפט הינה, כי על עבריינים מסוגו של הנאשם, יש להכביד בעונשי מאסר ופסילה לשנים ארוכות .

במקרה שלפנינו, עברו המכביד של הנאשם, לרבות העונשים המותנים, התלויים ועומדים נגדו, מצדיקים ענישה מחמירה וכן הרחקתו לצמיתות מגלגל ההגה.

6.         מאידך, טוען הסניגור, כי הסיכון, אשר גרם הנאשם בתיק זה, אינו מן החמורים ביותר. העבירות, בהן הורשע הנאשם, מכילות בחלקן זו את זו, או שיסודותיהם זהים או כמעט זהים. על כן, על בית המשפט להתייחס לדברים על פי מהותם. מעשיו של הנאשם נגרמו אגב מנוסתו מאנשי המשטרה, כאשר כל כוונתו היתה להמלט ולא מתוך כוונה לפגוע .

הסניגור מפנה את האצבע לפסיקת בתי משפט, בהם נגזרו על הנאשמים עונשים קלים באופן יחסי, וזאת בגין עבירות חמורות יותר, אשר לוו באלמנט נפשי של כוונה לפגוע ולסכן חיי אדם במזיד בנתיב תעבורה - מקרים בהם יידו הנאשמים אבנים לעבר כלי רכב שנעו בכביש. 

עוד מוסיף הסניגור וטוען, כי אין מקום לפסול את הנאשם לצמיתות מלהחזיק רישיון נהיגה. עונש מסוג זה הינו חמור ביותר ולא נגזר אף בעבירות של הריגה תעבורתית.

לטענת הסניגור, הנאשם הינו בן 29, אח ל-5 אחים, בן למשפחה קשת יום, אשר עבד לפרנסתו באופן מסודר, כעולה מתלושי השכר שהוצגו.

הסניגור אף מבקשני להתחשב בתקופה הארוכה ששהה במעצר שעה, כאשר התנאים במעצר קשים בהרבה מתנאי בית הכלא.

לסיום, מבקשני הסניגור, כי אנהג עם הנאשם במידת הרחמים ואפעיל את עונשי המאסר המותנים, התלויים ועומדים כנגד הנאשם, בחופף לעונש שייגזר עליו בתיק זה.

אף אביו של הנאשם, אשר העיד באולמי, פנה בבקשה נרגשת לבית המשפט, בבקשו כי ינהג בבנו במידת הרחמים.

7.         בבואי לגזור את עונשו של הנאשם, נתתי דעתי לתמונה העגומה המצטיירת גבי נאשם זה. הן לגבי העבירות בהן הורשע בתיק זה, והן מעברו. הנאשם הספיק לעבור במשך שנותיו אין ספור עבירות חמורות, המלמדות על אופיו המסוכן ועל העובדה, כי אין מוראו של החוק שורה עליו. הנאשם הוכיח עצמו כמי שמזלזל בהוראות החוק ובאנשי החוק. עובדה היא, כי העבירות אותן עבר הנאשם, היו מכוונות כנגד אנשי המשטרה. אף בעבר הורשע הנאשם פעמיים בעבירות של תקיפת אנשי משטרה. הנאשם אף הוכיח עצמו כמי שנוהג דרך קבע בניגוד להוראות דיני התעבורה. אף עונשי פסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לא הרתיעו אותו, והוא חזר, פעם אחר פעם, לנהוג, כשהוא פסול מלהחזיק רישיון נהיגה. לנהיגה בתקופה זו אף התלוו עבירות אחרות, אשר כולן מלמדות על מסוכנותו של הנאשם. נראה, כי הנאשם סיגל לו, כאורח חיים, את הנהיגה המסוכנת והפוגענית, בניגוד להוראות כל דין, תוך גרימת סכנה של ממש לשלום הציבור.

בנסיבות אלה, מסכים אני עם ב"כ התביעה, כי אכן ראוי לגזור על הנאשם עונש מאסר לתקופה הולמת, אשר יהא בו כדי להרתיעו ולהרתיע את הרבים מביצוע עבירות מסוג העבירות, אותם חוזר הנאשם ומבצע .

אכן, אין החברה יכולה להשלים, ואסור לה להשלים, עם התנהגות בריונית ופריקת כל עול, מסוג התנהגותו של הנאשם. בתי המשפט מצווים ליתן ידם למיגור תופעה זו, וזאת למען הבטחת שלום הציבור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ