אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1098/06

גזר דין בתיק פ 1098/06

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1098-06
29/01/2007
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז צפון
הנתבע:
סאמר בן מוחמד דלאשה
עו"ד תאופיק ג'בארין - ס. ציבורית
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן בעבירות של שוד מזויין, עבירה לפי סעיף 402(ב) רישא + סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין"), החזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין ותקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 273 לחוק העונשין.

            בתחילת חודש יולי 2006 קשרו הנאשם, בלאל עידה (להלן: " בלאל") ומוחמד דלאשה (להלן: " מוחמד") קשר לשדוד מהמתלונן, חמד נוג'ידאת (להלן: " המתלונן"), שהינו בן כפרם ובעל פיצריה, את כספי הפדיון היומי שלו. על מנת להוציא את הקשר אל הפועל, הם נפגשו בביתו של הנאשם יומיים קודם ליום 9.7.06 והחליטו על תפקידו של כל אחד מהם במהלך ביצוע השוד ולאחריו. מיד לאחר המפגש יצאו השלושה מביתו של הנאשם ובחרו את מקום המארב. הם סיכמו ביניהם, כי השוד יבוצע ביום שבת 8.7.06. בשלב מסוים לאחר מכן, הוכנס חמזה דלאשה (להלן: " חמזה"), אחיו של הנאשם, בסוד העניינים והסכים ליטול חלק בביצוע השוד המתוכנן. לצורך ביצוע השוד קיבלו הנאשם, בלאל וחמזה ביום 8.7.06 שני כובעים, כובע "גרב" וכובע צמר, מזכי מוחמד תושב הכפר. בשל נוכחות מוגברת של כוחות משטרה ביום 8.7.06 בעקבות קטטה שארעה בכפר, החליטו הנאשם, בלאל ומוחמד לדחות את ביצוע השוד ללילה שבין ה- 9.7.06 ל- 10.7.06.

            בהתאם לתכנון המוקדם, בתאריך 9.7.06, סמוך לחצות נפגשו הנאשם, בלאל, מוחמד וחמזה. הארבעה נסעו ברכב שהיה נהוג בידי בלאל אל מקום המארב, שם ירדו הנאשם ומוחמד והסתתרו בין עצי הזית. בלאל וחמזה המשיכו בנסיעה ועצרו את הרכב בסמוך למקום והמתינו לנאשם ולמוחמד שיחזרו לאחר תקיפת המתלונן ונטילת כספו. אותה עת, בין השעות 02:00-01:00 עשה דרכו המתלונן מהפיצריה לביתו כשהוא רכוב על קטנוע. בהגיעו למקום המארב יצאו הנאשם ומוחמד ממקום המסתור, כשפניהם מכוסות בכובעים ובידיהם אבנים. משהבחין בהם המתלונן, הוא עצר את הקטנוע; אז התנפלו הנאשם ומוחמד על המתלונן והפילוהו ארצה. בעודו שוכב על הקרקע, הכו הנאשם ומוחמד את המתלונן מכות נמרצות, באמצעות האבנים שבידיהם, בפניו ובחלקי גופו השונים ודקרו אותו בעכוזו הימני וגנבו ממנו סכום של 1,700 ש"ח. הנאשם ומוחמד הותירו את המתלונן פצוע ומדמם ונמלטו רגלית מהמקום. בחלוף זמן קצר, חברו אליהם בלאל וחמזה שאספו אותם לרכב והסיעו אותם מהמקום. כתוצאה ממעשיהם של הנאשם והאחרים נגרמו למתלונן פצע דקירה בעכוז ימין, חבלות בפניו, פצע בשפתו העליונה ופציעות באזור הגב העליון.

            הנאשם נעצר ביום 11.7.06 והובא לחקירה בתחנת המשטרה בטבריה. במהלך חקירתו קילל הנאשם את השוטר אביהו חדד תוך שהוא משתולל ובועט בציוד המשרדי. השוטר שמעון אבנעים ניגש לנאשם וביקש ממנו להירגע; בתגובה, אחז הנאשם את אבנעים בחולצתו ובעט בו ברגלו. בנסיונו לכבול את הנאשם באזיקי רגליים, נפל אבנעים ארצה כשהנאשם ממשיך לבעוט בו. כתוצאה מהתנהגותו של הנאשם נגרמה לאבנעים המטומה ברגל שמאל וחבלה באזור הצוואר.

            השוטר חדד שניסה להרחיק את הנאשם מאבנעים, הותקף אף הוא על ידו. הנאשם הכה אותו באזור הגב והצוואר; כתוצאה מהתנהגותו של הנאשם, נגרמו לחדד נפיחות ושריטות באזור הצוואר.

2.         לבקשת הסניגור, הוריתי על הגשת תסקיר של שירות המבחן למבוגרים אודות הנאשם.

3.         קצינת המבחן עמדה על מאפייני אישיותו של הנאשם, נסיבותיו האישיות, מערכת היחסים בינו ובין הוריו ובינו ובין אשתו, יחסו להסתבכותו בעבירות דנן והשימוש שלו בחומרים פסיכואקטיביים, אך לבסוף היא לא באה בהמלצה טיפולית בעניינו.

            כעולה מתוכן התסקיר, הנאשם הינו בן 25, נשוי ואב לשניים ואשתו נמצאת בהריונה השלישי בשלבים מתקדמים (נכון למועד עריכת התסקיר). הנאשם סיים 12 שנות לימוד בבי"ס טכנולוגי במגמת חשמלאות רכב; לאחר סיום לימודיו נהג לשוטט ולברוח ממסגרת הבית. במהלך שנים אלו הכיר את אשתו ולפני כשלוש וחצי שנים הם התחתנו. הנאשם עובד בעבודות מזדמנות לרוב בעבודות בניין וחשמלאות רכב. בד"כ עובד ברצף ודואג לפרנסת משפחתו.

            מערכת היחסים בינו ובין אביו הינה מתוחה. הנאשם גדל בתנאי מחייה דלים ובהעדרם של משאבים רגשיים המאפשרים התפתחות נפשית תקינה. הוא חווה אלימות פיזית ורגשית מצד אביו בנוסף למצוקה הכלכלית.

            ביחס להסתבכותו בעבירות נשוא כתב האישום המתוקן, התקשה הנאשם לקבל בפני שרות המבחן אחריות על מעשיו; ביחסו בולטים נסיונותיו להשליך את האחריות על גורמים חיצוניים כמו שייכותו החברתית והשפעת האלכוהול והסמים עליו אותם צרך, לדבריו, ביום העבירה. קצינת המבחן התרשמה, כי הנאשם מוסר אינפורמציה באופן סלקטיבי ומגמתי. הוא גילה הבנה לנזק שנגרם למתלונן, אך הוא התייחס לנזק הכלכלי בלבד.

            הנאשם נהג לצרוך אלכוהול בד"כ בכמויות מוגבלות, אך במהלך השנה האחרונה שימושו הואץ והחל לצרוך גם סמים, אם כי, שלל קיומם של הרגלי התמכרות.

            אל מול נזקקותו לטיפול, התקשה הנאשם לקבל אחריות להתנהגותו ובעיקר התקשה להתייחס לחלקים האלימים ולתוקפנות הקשה והשלכותיה והתמקד בנזק החומרי שגרם למתלונן, דבר שהעלה ספק בשירות המבחן לגבי מידת יכולתו ומגוייסותו לתהליך טיפולי.

4.         ב"כ התביעה ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל משמעותי, מאסר על תנאי, פיצוי למתלונן ולהפעיל את המאסר על תנאי בן חודשיים ימים התלוי ועומד נגדו בת.פ. 4690/03 בית משפט השלום בטבריה (ת/2) במצטבר.

            בטיעוניה לעונש הדגישה ב"כ התביעה את חומרת מעשיו של הנאשם שבוצעו בצוותא, תוך תכנון מוקדם וקפדני, שכלל איתור מקום המארב למתלונן, הצטיידות בפריטים לצורך ביצוע השוד וחלוקת תפקידים לפני ביצוע השוד, במהלכו ואחריו, מעשים שבוצעו באלימות רבה כלפי מתלונן תמים, כשהנאשם ושותפו מצוידים בנשק קר, סכין. עוד טענה ב"כ התביעה, כי הנאשם אינו לוקח אחריות על מעשיו. ב"כ התביעה ראתה חומרה נוספת בעברו הפלילי של הנאשם (ת/1), הכולל עבירות רכוש ותקיפת שוטרים.

5.         ב"כ הנאשם ביקש להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם מיום 11.7.06, לחלופין הוא ביקש שלא להחמיר עם הנאשם ולקחת בחשבון שזה לו מאסרו הראשון.

            ב"כ הנאשם ביקש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, אשר ביצע את העבירות דנן על רקע מצוקה כלכלית קשה, בהיותו תחת השפעת חומרים פסיכואקטיביים.

            ב"כ הנאשם הדגיש בטיעוניו, כי חלקו של נאשם זה לא היה החלק הדומיננטי, אלא משני יחסית לשותפיו האחרים, כאשר בלאל היה הרוח החיה מאחורי הוצאת תוכנית זו אל הפועל. בעניין זה הפנה ב"כ הנאשם לעימות מיום 23.7.06 שנערך בין בלאל ובין הנאשם (נ/1).

            עוד טען ב"כ הנאשם, כי לא היתה כל כוונה לנאשם או למי מהמעורבים לתקוף או לדקור את המתלונן והדבר התרחש בצורה ספונטנית לחלוטין.

            באשר לתקיפת השוטרים, טען ב"כ הנאשם, כי השוטרים תחקרו בחדר אחר את אשתו של הנאשם, אשר נכנס ללחץ כששמע אותם מקללים ומנבלים את פיהם כלפי אשתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ