אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1096/06

גזר דין בתיק פ 1096/06

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1096-06
21/03/2007
בפני השופט:
1. ר. אבידע
2. ח. סלוטקי
3. א. יעקב


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חלפון
הנתבע:
עבדאלכרים שלוף
עו"ד ג'ברין
גזר דין

1. הנאשם הורשע, על-פי הודאתו, בביצוע המעשים המיוחסים לו בכתב האישום המתוקן, אשר בו יוחסו לו עבירות של חברות בארגון טרוריסטי, עבירה לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור תש"ח - 1948 ונשיאת נשק ותחמושת עבירה לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין תשל"ז - 1977.                        עבירות אלו יוחסו לנאשם משנטען כי במועד שאינו ידוע במדויק , אבל סמוך לשנת 2005, נפגש ברפיח שברצועת עזה עם אחיו ג'ומעה שלוף ועם יונס שלוף, אשר הציעו לו להתגייס לארגון חמא"ס. הנאשם הצטרף לארגון. במהלך חברותו בארגון השתתף הנאשם בחלוקת מזון ברפיח ובתפילות במסגד וזאת יחד עם ג'ומעה ויונס.

עוד נטען כי במהלך חודש יולי 2006, הבחין הנאשם ליד ביתו במשגר טילים ובטיל שהעלו עשן. הנאשם נשא את הטיל והמשגר לביתו והודיע על כך לג'ומעה ויונס. סמוך לאחר מכן הגיעו ג'ומעה ויונס , פירקו את ראש הטיל והודיעו לאחרים מהארגון שיגיעו לקחת את הטיל והמשגר. פעילי הארגון אכן הגיעו, ולקחו את הטיל והמשגר מביתו של הנאשם.

2. ב"כ המאשימה הצביע על חומרת מעשיו של הנאשם אשר חיבר את עצמו ביודעין לארגון טרוריסטי והסכים להיות חלק פעיל בארגון. עצם הצטרפותו לארגון החמא"ס, טען ב"כ המאשימה, משמעותו שהנאשם קיבל עליו את האידיאולוגיה של ארגון החמא"ס שהוא מוכן לפעול במסגרת התנועה הטרוריסטית אשר שם לו למטרה לפגוע באזרחי מדינת ישראל. כל פעילות במסגרת הארגון, לדבריו, מטרתה לפגוע בחיי אזרחים חפים מפשע. אשר לעבירה של נשיאת נשק, אליבא דגירסת המאשימה, הנאשם לקח את הטיל לביתו כדי לשמור עליו וכדי שבעתיד יוכל להשתמש בו.

לפיכך, ביקש ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל  ומאסר על תנאי .

3. ב"כ הנאשם טען, במסגרת הטיעונים לעונש, כי הנאשם גוייס לחמא"ס כאשר היה בן 19 מאחר ורצה להתקרב לדת, ובעצם הושפע ע"י אחיו ונגרר אחריו. פעילותו של הנאשם בארגון התבטאה בתפילות שקיים יחד עם אחיו ג'ומעה ולימודי קוראן, כאשר הנאשם אינו יודע קרוא וכתוב. חברותו של הנאשם בארגון היתה לזמן קצר, הנאשם לא ביצע פעולות חמורות, לא גייס פעילים ולא שידל אחרים לבצע פעולות טרור, אלא שפעמיים חילק מזון לנזקקים.

בהתייחס לעבירה השנייה, טען הסנגור כי הנאשם אכן מצא את הטיל והודיע לאחיו ג'ומעה. הנאשם ביצע פעולה זו ספונטאנית . מדובר בטיל אשר נורה סמוך למקום מגוריו. הנאשם לא היה שותף לשיגורו.  לטענת הסנגור העבירה בוצעה מתוך סקרנות. עוד טען, כי מאחר והשליטה בשטח בידי החמא"ס אפשרויותיו של הנאשם היו מוגבלות ולכן לא יכול היה להודיע לצבא.

באשר לנסיבותיו האישיות של הנאשם טען בא כוחו כי הנאשם הינו צעיר בן 20, חלש אופי ובעל יכולת אינטלקטואלית נמוכה. משפחת הנאשם מונה 10 אחים החיים בתנאים סוציאליים קשים מאוד. הנאשם עבד בעבודות מזדמנות ועזר למשפחתו במימון מחייתם.

ב"כ הנאשם הגיש פסיקה ממנה ביקש ללמוד על רמת הענישה ההולמת את עניינו של הנאשם.

א. בת.פ. 4863/01 (כבוד השופט כרמל, בית משפט השלום בירושלים), הורשע הנאשם בעבירה של חברות בארגון טרור. במהלך פעילותו בארגון חילק הנאשם תרומות לנזקקים, וכן הפנה אדם שביקש להתגייס לארגון לאחד מפעילי הארגון אשר גייס את אותו אדם. הנאשם היה כבן 51, בעל משפחה וללא עבר פלילי. בית המשפט גזר עליו 11 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ב. בת.פ. 4002/03 (כבוד השופטת שלו-גרטל, בית משפט השלום בירושלים), הורשע הנאשם בעבירה של איסור התגייסות, משהתגייס לשרת בכוח 17 שהינו ארגון מזוין והשתתף בקורס ללימוד שיטות שיטור שונות ושימוש בנשק. בית המשפט גזר עליו 5 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ג. בת.פ. 4060/03 (כבוד השופט לי-רן, בית משפט השלום בירושלים) הורשע הנאשם בעבירות של חברות בארגון טרוריסטי ובסיוע לאחר מעשה, בכך שבמהלך חברותו בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, הלין בביתו לילה אחד, שניים שהגיעו אליו לאחר שיידו בקבוקי תבערה על ג'יפ של משמר הגבול. לנאשם לא היה רישום פלילי קודם וחברותו בארגון היתה קצרה. בית המשפט גזר עליו 7 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ד. בפ.ח. 1153/06 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, משהצטרף לארגון גדודי חללי אל-אקצה ובמסגרת פעילותו בארגון נשא נשק שלא כדין, לצורך שמירה על פעיל בארגון. הנאשם היה כבן 20 בעת הצטרפותו לארגון, ללא עבר פלילי, ולקח חלק פעיל בו במשך שנה בלבד, אשר לאחריה עזב את הארגון, הקים משפחה והחל לעבוד. בית המשפט גזר עליו 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ה. בפ.ח. 1101/05 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת ובביצוע עבירה של אימונים צבאיים אסורים, משהצטרף כחבר לארגון גדודי חללי אל-אקצה, נהג לשמור ולסייר במחנה הפליטים ג'בליה והשתתף באימון צבאי של פעילים חדשים. בשתי הזדמנויות העביר הנאשם כספים עבור אימונים. הנאשם היה נשוי ואב לשישה ילדים, לטענתו ניצל את מעמדו בארגון לטובת קידום שלום. בית המשפט גזר עליו 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ו. בתיק בית המשפט הצבאי אזח"ע 228/04 (כבוד הנשיאה סא"ל אורנשטיין-זהבי) הורשע הנאשם בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, בכך שהיה חבר בארגון הג'יהאד האיסלמי עד שעזב מיוזמתו, לאחר תקופת חברות של כשמונה חודשים. לנאשם לא היה עבר פלילי. בית המשפט גזר עליו 6 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

ח. בתיק ערעור אזח"ע 00/15+17 (כבוד הנשיא אל"מ גורדון, בית המשפט הצבאי לערעורים באיו"ש ובאזח"ע) נידונו ערעורי התביעה והסנגוריה, בגין הטלת עונש של 11 חודשי מאסר בפועל על הנאשם, בעקבות הרשעתו של הנאשם בעבירה של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת ונשיאת משרה בה. הנאשם הצטרף לארגון הכותלה אל-אסלמיה ואף נבחר מטעמו, בבחירות במכללה האיסלמית בעזה, כאחראי לנושאים חברתיים ונציג לענייני תרבות. ארגון זה מהווה שלוחה של ארגון החמא"ס. לאור פעילותו האזרחית של הנאשם בתחומי המכללה, גילו הצעיר ועברו הנקי, דחה בית המשפט את הערעורים.

ט. בפ.ח. 755/04 (כבוד השופטים סגל, נועם וכרמל, בית המשפט המחוזי בירושלים) הורשע הנאשם בחברות בארגון טרוריסטי ובעבירות של חיפוי על עבירה, משהתגייס לארגון "אלכתלה", במסגרת לימודיו במכללה ברמאללה. הנאשם אף לא פנה לכוחות הביטחון והתריע בפניהם על כוונתם של חברים בארגון עז א-דין אלקסאם ובארגון החמא"ס, לבצע פיגועים בירושלים. הנאשם דחה בקשות של חברי הארגונים לסיוע בהוצאת הפיגועים לפועל. לנאשם לא היה עבר פלילי. בית המשפט גזר על הנאשם 8 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

י. בת.פ. 1221/01 (כבוד השופט גל, בית המשפט המחוזי בירושלים) הורשע הנאשם בעבירות של חברות בארגון טרור וסחר בנשק, משהיה חבר בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין במשך 13 שנים ובמהלך חברותו רכש אקדח ומכרו לאדם אחר. לאור ניתוק הקשר בין החברות בארגון לבין הסחר בנשק, חברותו הפסיבית של הנאשם בארגון ועברו הנקי, גזר עליו בית המשפט עונש של 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

יצויין, כי בפסיקה שהובאה לעיל הוטלו על הנאשמים גם מאסרים על תנאי, ובחלק מהמקרים אף קנסות.

4. הנאשם טען שהוא התגייס לארגון חמא"ס על מנת לקבל מזון שארגון חמא"ס מחלק. הוריו חולים ויש לו עוד 9 אחים. הנאשם עוזר למשפחתו. הנאשם הביע חרטה על מעשיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ