אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1090/07

גזר דין בתיק פ 1090/07

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1090-07
28/11/2007
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
פואד בן סלימאן סאלח
גזר דין

1.         במסגרת הסדר טיעון שהצדדים הסכימו לו בשלב מוקדם של הדיון בתיק, תוקן כתב האישום, הנאשם הודה בכל עובדות כתב האישום המתוקן, ובכל המיוחס לו על פיו ועל סמך הודאתו זו הורשע הנאשם בעבירות בהן הואשם והן עבירות בנשק, עבירה על סעיף 144 (א) רישא וסיפא לחוק העונשין התשל"ז-1977 ויריות באיזור מגורים - עבירה לפי סעיף 340(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

2.         על פי הסדר הטיעון, העונש שהוסכם על הצדדים הינו שישה חודשי מאסר בפועל אשר, בכפוף לחוות דעת הממונה על עבודות השירות, ירוצו בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי מוחשי ומרתיע וקנס.

3.         בטיעוניה לעונש ציינה ב"כ המאשימה כי עמדת התביעה בעבירות כגון העבירות בהן הורשע הנאשם, ראוי להטיל עונש מאסר בפועל של ממש. אולם מאחר והמקרה דנן הינו מקרה חריג, בו הנסיבות האישיות של הנאשם הינן יוצאות דופן, הסכימה התביעה על עונש מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות בתוספת מאסר מותנה וקנס. באשר לנסיבותיו האישיות ענה ב"כ המאשימה, כי המדובר באדם מוכה גורל, בנו חולה במחלת שיתוק ובעבר נפטרה בתו הפעוטה ממחלה. ב"כ המאשימה אף הגישה תיעוד רפואי בקשר לכך. נימוק נוסף להסדר הטיעון שב"כ המאשימה העלתה הינו עברו הפלילי הקל של הנאשם והודאתו בשלב ראשון של המשפט.

לטענת ב"כ המאשימה, המדובר בהסדר מאוזן נוכח הנסיבות המיוחדות שפורטו על ידה.

4.         הסניגור בטיעוניו הצטרף לטיעוני ב"כ המאשימה והדגיש כי העבירות שנרשמו לחובתו הינו עבירות קלות ובוצעו לפני שנים רבות. לטענתו החזקת האקדח לא נועדה לפעילות עבריינית וגם לא להגנה עצמית, אלא נבעה מגחמה, סתם שטות שאחזה בנאשם.

הסניגור ציין כי הנאשם מתחרט חרטה עמוקה, הפנים את חומרת מעשיו, שינן את הלקח הנדרש, והוא מבטיח לא לחזור על מעשים רעים שוב.

באשר לנסיבותיו האישיות, ציין כי הנאשם אב לשני ילדים קטנים האחד בן 5, חולה במחלה המצריכה טיפול אינטנסיבי מדי יום ביומו. עוד ציין הסניגור כי הנאשם עובד למחייתו בקונדיטוריה בנצרת  ומשתכר בסך של 5,000 ש"ח לחודש. לטענת הסניגור הסדר הטיעון הינו ראוי ועונה על הכללים שנקבעו בע"פ 1958/98 פלוני נ' מדינת ישראל.

5.         עבירות בנשק הן עבירות חמורות מטיבען, יש בהן אלמנט של סיכון בטחון הציבור. עבירות אלה הפכו למצער לנפוצות במקומותינו ולא אחת קרה כי נעשה שימוש בנשק שהוחזק שלא כדין לישוב סכסוכים. עבירות בנשק מחייבות בדרך כלל הטלת עונשי מאסר לריצוי בפועל ולתקופה משמעותית על מנת להרתיע הן את הנאשם והן אחרים כמותו.

כאמור, בענייננו, הגיעו הצדדים לידי הסדר טיעון לפיו יוטל על הנאשם עונש של שישה חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי ממשי ומרתיע וקנס. עונש שלכל הדעות הינו עונש מקל עם הנאשם, על כן השאלה האם בנסיבות המקרה ובנסיבותיו האישיות של הנאשם הסדר זה הינו הסדר שראוי לקיימו, אם לאו.

בע"פ 1958/98 פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד נז(1) עמ' 577, קבע בית המשפט העליון, כי קיומו של הסדר הטיעון הוא שיקול מרכזי בשיקוליו של בית המשפט בבואו לגזור את דינו של נאשם. עוד נקבע בפסק דין זה כי המבחן ההולם לבדיקת הסדרי טיעון על ידי בית המשפט הינו "מבחן האיזון" וכך כתבה כב' השופטת בייניש (כתוארה אז):

"הנה כי כן, לפי השקפתי, קיומו של הסדר טיעון הוא שיקול מרכזי בשיקוליו של בית-המשפט הגוזר את העונש. ככלל, בית-המשפט יראה לקיים את הסדר הטיעון, בשל הטעמים הקשורים בחשיבותם ובמעמדם של הסדרי הטיעון. עם זאת, תמיד חייב בית-המשפט עצמו לשקול את השיקולים הראויים לעונש, שכן תפקידו ואחריותו אינם מאפשרים לו להסתתר מאחורי גבה של התביעה. במסגרת בחינתו של העונש המוצע, ייתן בית-המשפט דעתו לכל שיקולי הענישה הרלוונטיים, ויבחן אם מקיים העונש המוצע את האיזון הדרוש ביניהם. לשם כך, יבחן בית -המשפט את העונש ההולם בנסיבות העניין, וישקיף עליו גם באספקלריה שהעמידה לרשותו התביעה בהסדר הטיעון שערכה. בבחינת הסדר הטיעון, נקודת המוצא היא מידת העונש המוצע בשים לב לסוג העבירה, לחומרתה ולנסיבות ביצועה. כמו בכל הליך של גזירת-הדין, ייתן בית-המשפט דעתו גם לנסיבות האישיות של הנאשם ולשיקולי מדיניות של ענישה ראויה, ויתחשב בכל אלה. בית-המשפט אינו יכול לקבוע אם התקיים האיזון הראוי בין אינטרס הציבור לטובת ההנאה שניתנה לנאשם, בלא שיבחן מה היה העונש הראוי לנאשם אלמלא הסדר הטיעון, ומהי מידת ההקלה שניתנה לו עקב הסדר הטיעון..."

בהמשך הוסיפה כב' השופטת בייניש וכתבה:

"לכל אלה יש להוסיף כי שיקול משמעותי שעל בית המשפט להביא בחשבון בטרם יכריע אם לקבל או לדחות הסדר טיעון הן ציפיותיו של הנאשם - נאשם אשר הודה על סמך הסדר טיעון ויתר על זכותו לניהול הליך, ויתר על זכות לחקור את עדי התביעה ואף ויתר על הסיכוי לזיכוי ..."

עוד נכתב על ידי כב' השופטת בייניש באותו פסק דין:

"בית המשפט ידחה הסדר טיעון אם ימצא כי נפל פגם או פסול משמעותי בשיקולי התביעה. הנחת עבודה ראויה כי התביעה עומדת בחזקת התקינות והכשרות ובית המשפט יניח ככלל כי התביעה המופקדת על אינטרס הציבור פועלת בתום לב ומשיקולים עניינים..."

עייננו הרואות כי גישת האיזון שהתקבלה על ידי בית המשפט העליון בע"פ 1958/98 הנ"ל, כוללת בחובה אלמנטים מגישת "העונש הראוי" ומגישת "בדיקת שיקולי התביעה", והאם נפל פגם בשיקולים אלה, זאת משום שעל מנת לבחון באם הסדר הטיעון מקיים את האיזון הדרוש, יש לבדוק מה העונש ההולם את העבירה ואת כלל הנסיבות וכן לבחון באם לא נפל פגם בשיקולי התביעה.

בע"פ 4879/06 פלוני נ' מדינת ישראל (טרם פורסם), בו בית המשפט העליון התייחס לשיטת האיזון וקבע כי בבוא בית המשפט להחליט באם לקיים את הסדר הטיעון, עליו לבדוק באם הסדר הטיעון והעונש המוצע על פיו, מאזן נכונה בין שיקולי הענישה השונים ואת הלימתו לחומרת העבירה ולנסיבות ביצועה.

מצד שני, פסק בית המשפט העליון כי המקרים בהם יסטה בית המשפט מהסדר טיעון על פי גישת האיזון, הן מקרים חריגים ובית המשפט יעשה כן מקום ששוכנע כי נפל פגם משמעותי בשיקול דעת התביעה (ע"פ 9600/04 גדי משראקי נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(1) עמ' 2863).

6.         מן הכלל אל הפרט ואל הסדר הטיעון בענייננו, ציינתי כבר כי עבירות בנשק הן עבירות חמורות שהעונש הראוי בצידן הינו עונש מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח וכי העונש שהוסכם עליו על פי הסדר הטיעון, ללא ספק מקל עם הנאשם והשאלה האם הנסיבות הכוללות של העניין והנימוקים שב"כ הצדדים העלו, מצדיקים את הסדר הטיעון ומצדיקים את קיומו אם לאו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ