אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 10890/03

גזר דין בתיק פ 10890/03

תאריך פרסום : 10/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
10890-03
29/06/2006
בפני השופט:
דן מור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מתמחה גדי פוקס
הנתבע:
1. י.ד. יבולים (2001) בע"מ
2. יוסף צחי

עו"ד מאירוביץ
גזר דין

הנאשמים, חברה ומנהלה, הורשעו, לאחר שמיעת הראיות, ב-10 עבירות של אי העברת ניכויים במועד, בסכום כולל של 370,165 ש"ח, נכון לחודש מרץ 2002, עבירות על סעיף 219 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), בקשר לסעיפים 164, 166, 117 ו-224 לפקודה הנ"ל.

החברה, הנאשמת 1, עסקה בשיווק ירקות ופירות בשוק הסיטונאי בת"א. נאשם 2 היה בעל מניותיה ומנהלה היחיד. מהמשכורות ששולמו בתקופה שבין יולי 2001 ועד מרץ 2002 לא הועברו לשלטונות המס כל סכומי הניכויים, כמפורט לעיל. במהלך שמיעת ההוכחות נשמעו מפי הנאשם 2 שתי טענות עיקריות והן, ראשית, כי הנאשם רק שימש "איש קש" לאביו עובדיה, שהוכרז כפושט רגל, והחברה הקודמת שבשליטתו שעסקה בעסקי נאשמת 1, למעשה הפסיקה את פעילותה עקב הסתבכותה הכספית, ושנית, כי חלק נכבד מהמשכורות שלכאורה שולמו ומהם נוכה המס שלא הועבר לשלטונות, כלל לא שולמו, אלא שהנאשמת 1 נכנעה לאיומי עבריינים ואנשי השוק האפור שדרשו לקבל תלושי שכר למטרותיהם השונות. כפי שכבר נאמר בהכרעת הדין, טענתם השניה של הנאשמים כלל לא הוכחה על ידם, וגם בשלב מאוחר זה של הטיעון לעונש ב"כ הנאשמים לא המציא לבית המשפט כל העתק תלונה שהוגשה בענין או צילום של כתב אישום כנגד אותם עבריינים, כביכול, שאיימו וכפו על הנאשמים לפעול בניגוד לחוק ולהוראות הפקודה. גם טענת ב"כ הנאשמים להסכם שנערך בינם ובין פקיד השומה, המעמיד את חוב הניכויים, קרן, על סך 170,000 ש"ח בלבד, אין בו אלא הסדר פשרה לענין החוב  האזרחי ולא, כטענת הסניגור, את הסכמת פקיד השומה לגובה הניכויים שעל הנאשמים היה להעביר במועד לאוצר המדינה.

גם בטענתו הראשונה של הנאשם לא מצאתי ממש. הנאשם אינו רשאי להשמע בטענתו כי השאיר לאביו לנהל את החברה שבשליטתו הפורמלית. הנאשם מנצל את היתרונות הכלכליים שבהקמת תאגיד וההפרדה בין אישיותה המשפטית של נאשמת 1 לזו שלו, וממשיך בדרך זו את העסק המשפחתי, אך הוא רואה עצמו משוחרר מכל חובותיו כמנהל בחברה. כשהוא לקח על עצמו את ניהול העסק המשפחתי, הוא אינו יכול לעצום את עיניו מול המתרחש בחברה, כולל לענין המשכורות. מעבר לכך, כפי שכבר ציינתי בהכרעת הדין, אין בית המשפט נותן כל אמון בגרסאותיהם של הנאשם ואביו, והנאשמת 1 נוהלה ללא בסיס אמיתי לדיווחים לשלטונות המס ובהתעלמות מחובת החברה לנהל את עניינה הכספיים תוך שקיפות מול פקידי השומה, כדרישת החוק.

לחובתם של הנאשמים עומד מחדלם, עד היום, לסילוק חוב הניכויים. העבירות נעברו בשנת 2002 ו-2003. הכרעת הדין ניתנה ב-11.9.05 וגם לאחר מכן, על אף שלוש דחיות שניתנו, לא הוסדר החוב ושולם רק תשלום אחד על פי הסכם הפשרה, שלבסוף לא כובד, כאשר הנאשם לא המציא ערבים טובים לקיומו כדרישת פקיד השומה, אף כשמדובר בסכומי ניכויים המוסכמים על הנאשמים. על כן, לא רק שהניכויים לא הועברו במועד אלא שעד היום לא סולק החוב, וענייננו בכספים שאינם כספי הנאשמים ולכאורה ענייננו בשלשול כספי המדינה לכיס הנאשמים. אף אין זה מעלה או מוריד באם הנאשמים נאלצו להחזיר חובות בריבית נשך לגובי השוק האפור. היו אלה הנאשמים שהביאו על עצמם את הסתבכותם זו.

המאשימה עותרת להטלת עונש סמלי על נאשמת 1, אשר הפסיקה את פעילותה, וכן עונש מאסר בפועל וקנס כספי כבד על נאשם 2. ב"כ הנאשמים טוען כי נאשם 2 מצוי במצב משפחתי קשה, לאחר שאשתו התגרשה ממנו והוא נותק מילדיו, ואף מצבו הכלכלי גרוע והוא מצפה לחזור ולעבוד כשכיר בשוק הסיטונאי החדש, ועל כן מבקש הסניגור כי בית משפט יקל בעונשו של הנאשם, ימנע ממאסר בפועל ויצמצם ככל האפשר את שיעור הקנס.

כפי שכבר נאמר בע.פ. 624/80 חב' וייס ארנסט בע"מ נ. מ.י. (פד"י לה(3) 21, אין מנוס אלא מלהחמיר בעונשם של עברייני המס: -

"בהטלת עונשי מאסר אלה מביעה החברה המאורגנת את סלידתה מהתנהגותם העבריינית של מעלימי המס, ומטביעה עליהם אות קלון. ידעו נא עברייני הצווארון הלבן כי צווארונו של עושה העבירה הזו אינו לבן והריהו כצווארנו של כל פורץ ושודד שהאחד שודד את קופתה של המדינה והאחד שודד את קופתו של הפרט... ידעו נא אנשי המסחר, המלאכה והתעשיה, אנשי מקצועות חופשיים וכיוצא בהם, כי אנו מתייחסים בחומרה יתירה למעלימי המס..."

ומכאן שעל בית המשפט שלא ליתן משקל רב לנסיבותיו האישיות של הנאשם: -

"עבירות המס הכלכליות הפכו בשנים האחרונות להיות רעה חולה ומכאן יש מקום ליתן לכך משקל כענישה על הפן ההרתעתי. כך שבבוא בית המשפט לגזור את דינו של אדם אשר הורשע בעבירות מסוג זה לא יתן משקל לנסיבות אישיות ולמצוקה כלכלית" (ראו ע"פ 6474/03 יוסף מלכה נ. מדינת ישראל (פד"י נח(3) 721).

העבירה נשוא תיק זה הינה חמורה, הן בטיבה והן בנסיבותיה. האפשרות הנתונה לבית המשפט להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם הינן מצומצמות. יחד עם זאת, בהתחשב בעובדה כי אין לנאשם כל הרשעות קודמות, לא בענייני מס ולא באחרים, וזו לו הפעם הראשונה שהוא עומד ליתן את הדין בפני בית המשפט, ובעובדה כי הוא לקח על עצמו את ניהול החברה אך בגין מחדליו וחטאיו של אביו, הנני גוזר עליו את העונשים הבאים:

א.                  עונש מאסר בפועל של ששה חודשים, אשר בית המשפט ישקול כי ירוצו בעבודות שירות.

ב.                  מאסר על תנאי של 12 חודש, אשר הנאשם לא ירצה אלא אם יעבור, תוך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר, כל עבירה כנגד פקודת מס הכנסה או חוק מע"מ.

ג.                    קנס כספי בסך 50,000 ש"ח או חמישה חודשי מאסר תמורתו שישולם ב-10 תשלומים חודשיים שווים כשהתשלום הראשון ישולם תוך 30 יום מיום שחרורו מהמאסר וכל 30 יום נוספים.

על הנאשמת 1 הנני גוזר קנס בסך של 2,500 ש"ח.

הודע לנאשם זכותו לערעור.

הודע לנאשם על חובתו להתייצב הן בפני הממונה והן בבית המשפט.

ניתן היום ג' בסיון, תשס"ו (29 ביוני 2006) בהעדר הצדדים.

דן מור, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ