אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1088/05

גזר דין בתיק פ 1088/05

תאריך פרסום : 23/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1088-05
30/11/2005
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אביטל שרוני
הנתבע:
1. יאסר בן חמד אבו עמרה
2. נאיל בן מילאד שלדאן

עו"ד ניזאר עבוד
גזר דין

1.         בטרם הוחל בשמיעת הראיות, הגיעו הצדדים לידי הסדר לפיו תוקן כתב האישום (להלן: "כתב האישום המתוקן"), הנאשמים חזרו בהם מכפירתם, הודו והורשעו בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום המתוקן.

2.         בהסדר אליו הגיעו הצדדים הוסכם, כי הנאשמים יודו ויורשעו בכל העבירות המיוחסות להם בכתב אישום המתוקן. באשר לעונש, הוסכם כי הצדדים יטענו באופן חופשי.

3.         א.          הנאשם הראשון הורשע על פי הודאתו בחמשה אישומים שכללו : עבירה של סחר ברכב (שלושה מקרים) - עבירה לפי סעיף 413 יא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירה של גניבת כלי רכב (חמשה מקרים) - עבירה לפי סעיף 413 ב לחוק העונשין, עבירה של פריצה לכלי רכב (ארבעה מקרים) - עבירה לפי סעיף 413 ו' לחוק העונשין, עבירת גניבה (חמשה מקרים) - עבירה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, עבירת התפרצות למקום מגורים (חמשה מקרים) - עבירה לפי סעיף 406 (ב) רישא לחוק העונשין, עבירת קשירת קשר לביצוע פשע (חמשה מקרים) - עבירה לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין, עבירת כניסה ושהייה בישראל ללא היתר (חמשה מקרים) - עבירה לפי סע' 12 (1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב - 1952.

            ב.          הנאשם השני הורשע על פי הודאתו בשני אישומים, באישום הראשון שכלל עבירות של סחר ברכב, גניבת כלי רכב, פריצה לכלי רכב, התפרצות למקום מגורים, גניבה, קשירת קשר לביצוע פשע, כניסה ושהייה בישראל ללא היתר, ואישום חמישי שכלל עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ושהייה בלתי חוקית בישראל.

4.         מהאישום הראשון עולה, כי הנאשמים תושבי יהודה ושומרון, נכנסו יחד עם אחמד פתילי (להלן: "אחמד") לישראל שלא כדין, פרצו לבית של תושב חיפה, שם שהתה אותה עת בתו ורכבו מסוג סיטרואין (להלן: "הרכב") חנה קרוב לבית. הנאשמים ואחמד נטלו מהבית טלפון נייד, ארנק, תיק ובתוכו רשיון נהיגה, תעודת זהות, כסף מוזמן בסך 130 ש"ח ונגן קבצי מחשב מסוג 3MP, כמו כן נטלו הנאשמים את מפתחות הרכב, פרצו אליו ונסעו עמו חזרה לשטחי יהודה ושומרון, שם מכרו אותו לאחרים בתמורה כספית.

            על פי האישום השני, פרץ הנאשם הראשון יחד עם אחר בשם מוחמד לבית בנצרת עילית וגנבו תיק אישי, כרטיס אשראי, שלושה פנקסי שיקים, כסף מזומן בסך 200 ש"ח, תווי קניה בסך 700 ש"ח, רשיון רכב, רשיון נהיגה, תעודת זהות וכרטיס עובד.

            על פי האישום השלישי, פרץ הנאשם הראשון יחד עם ח'אלד בלאונה (להלן: "ח'אלד") ומחמד לשלושה בתים בישוב שמשית. מהבית הראשון גנבו שני ארנקים, תעודת זהות, רשיון נהיגה, כסף מזומן בסך 50 ש"ח, פנקס שיקים ושני כרטיסי אשראי. כמו כן נטלו מפתחות של שני רכבים מסוג פיאט ורנו השייכים לבעל הבית, פרצו אליהם ונסעו מהמקום, כאשר הנאשם הראשון נוהג ברכב הרנו ומוחמד בפיאט. הנאשם הראשון וח'אלד הגיעו לשטחי יהודה ושמורון, שם מכרו את הרנו עבור תמורה כספית, מחמד נסע בפיאט עד לשפרעם, שם נטש אותו. מאוחר יותר אותר הרכב והוחזר לבעליו.

            מהבית השני גנבו מחשב כף יד, מחשב נייד, טלפון נייד, תיק, ארנק, פנקסי צ'יקים, כרטיס אשראי, מצלמה דיגיטאלית, מצלמת וידאו, משחק מחשב, שעון יד, שלוש טבעות זהב ודיסקמן, כן נטלו את מפתחות הרכב של בעל הבית מסוג רנו, פרצו אליו ונסעו עמו חזרה לשטחי יהודה ושמורון, שם מכרו אותו עבור תמורה כספית.

            מהבית השלישי גנבו מפתחות לרכב מסוג סקודה, מפתחות הבית, שני מכשירים טלפונים ניידים, מחשב כף יד, ארנק שהכיל כרטיס אשראי, ארנק שהכיל כספומט, תעודת זהות, רשיון לאקדח, רשיון לרכב, צ'יק על סך 2,000 ש"ח, צ'יק על סך 1,200 ש"ח ותווי קנייה בסך 460 ש"ח. בהמשך נמצא הרכוש הנ"ל והוחזר לבעליו.

            על פי האישום הרביעי, פרץ הנאשם הראשון יחד עם מחמד לבית ברמת ישי, גנבו רכב ונסעו עמו חזרה לשטחי יהודה ושומרון.

            על פי האישום החמישי, ביום 21/06/05 קשרו הנאשמים יחד עם ח'אלד ויוסף סלימאן (להלן: "יוסף") קשר לגניבת כלי רכב משטחי מדינת ישראל ומכירתם בשטחי יהודה ושומרון. לשם הוצאת הקשר אל הפועל, נכנסו הנאשמים יחד עם ח'אלד ויוסף לשטח מדינת ישראל, ועשו דרכם מטירה שבמשולש לכפר טבור. בטרם הגיעו הנאשמים, ח'אלד ויוסף ליעדם, הם נעצרו על ידי בלשי משטרת ישראל.

5.         מטיעוני הצדדים עולה, כי נגד מחמד לא הוגש כתב אישום, אולם נגד ח'אלד ואחמד הוגש כתב אישום לבית משפט זה (ת.פ. 1090/05 שנדון בפני כב' השופט אברהם אברהם). הצדדים הגיעו לידי הסדר על פיו תוקן כתב האישום, והם הורשעו על פי הודאתם. באשר לעונש הטיעון היה פתוח. אחמד הורשע בעבירות של התחזות לאדם אחר וכניסה ושהייה בישראל ללא היתר, בגין עבירות אלה נגזרו עליו בתאריך 14/09/05 תשעה חודשי מאסר בפועל, שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים בגין עבירות של כניסה ושהייה בלתי חוקית וכן התחזות לאדם אחר. ח'אלד הורשע על פי כתב האישום המתוקן בשלושה מעשי פריצה וגניבת כלי רכב בישוב שמשית (מעשים להם היה שותף כאמור לעיל הנאשם הראשון), במסחר ברכב (שני מקרים), גניבת רכב (שלושה מקרים), פריצה לרכב (שלושה מקרים), התפרצות למקום מגורים (שלושה מקרים), גניבה (שלושה מקרים) קשירת קשר לביצוע פשע, כניסה ושהייה בישראל ללא היתר, התחזות כאדם אחר. בגין עבירות אלה נגזר על ח'אלד בתאריך 29/09/05 חמש שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים על כל עבירה מן העבירות בהן הורשע למעט עבירה של כניסה או שהייה בישראל ללא היתר, ושמונה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים על עבירה של כניסה או שהייה בישראל ללא היתר.

6.         א.          בטיעוניה לעונש, ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשמים עונש של מאסר בפועל לתקופה משמעותית, כל נאשם בהתאם לחלקו, יחד עם עונש מאסר על תנאי ארוך ומרתיע, וזאת בהתחשב בכך כי שני הנאשמים פעלו כחלק מחבורה מאורגנת שמטרתה הייתה לגנוב מכוניות משטחי מדינת ישראל, להעביר אותם לשטחי הרשות הפלסטינאית, ושם למכור אותם עבור תמורה כספית. שיטת הפעולה הייתה כניסה לארץ, בחירת יישוב, הגעה לבית מגורים, פריצה אליו ונטילת מפתחות הרכב המשפחתי כאשר בדרך הם גם נטלו חפצים שונים מהבתים, כמו ארנקים, כרטיסי אשראי, פנקסי שיקים, מכשירים חשמליים ועוד.

            ב"כ המאשימה הדגישה את חומרתם של מעשים אלו וביקשה מבית המשפט להחמיר עם הנאשמים מאחר ומדובר בעבירות הקלות לביצוע, סיכויי התפיסה נמוכים והפיתוי הכלכלי בהם הוא עצום. עוד ביקשה, שלא להקל עם הנאשמים בשל המצב הכלכלי בו הם שרויים, אלא דווקא לראות בכך נסיבה מחמירה מאחר ועליהם להפנים כי במלחמת הקיום שלהם אסור היה לפגוע ברכושם של אנשים חפים מפשע. ב"כ המאשימה נמנעה מלעתור להטלת קנס על הנאשמים על מנת שלא לפגוע בסיכויי שיקומם. בנוסף נמנעה מלדרוש חיוב הנאשמים בתשלום פיצויים למתלוננים, מכיוון שהמתלוננים כבר קיבלו פיצויים מלאים מחברות הביטוח.

            ב.          מנגד, ביקשו ב"כ הנאשמים להקל בעונשם של הנאשמים.

            ב"כ הנאשם הראשון הפנה לעובדה כי כתב האישום תוקן באופן מהותי וטען כי הנאשם הראשון איננו הרוח החיה במסכת האירועים אשר התרחשה. לשיטתו, הרוח החיה היה אדם בשם לואי אשר לא הוגש נגדו כתב אישום. כמו כן ביקש להתחשב בעברו הפלילי הנקי של הנאשם הראשון, ובעובדה כי הודייתו חסכה זמן שיפוטי יקר. בנוסף הפנה לנסיבות האישיות של הנאשם הראשון שהוא הבן הבכור במשפחתו, מפרנס 15 נפשות, חי במצוקה כלכלית קשה. לשיטתו על אף שמצוקה כלכלית אינה מהווה צידוק למעשיו, מביאה אנשים כמו הנאשם, אשר אין להם עבר פלילי, לבצע עבירות.

            ב"כ הנאשם השני ביקש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם השני, ובעובדה שנאשם זה מחוסר עבר פלילי, וכן בהודייתו בהזדמנות הראשונה כבר בחקירה המשטרתית ובחרטה הכנה אותה הביע בפני החוקר. טען עוד, כי חלקו של הנאשם השני בעבירות הוא קטן יחסית לחלקם של שאר השותפים, במעשה הפריצה בו הורשע הנאשם, הוא לא לקח את הרכב ולא נסע בו, לא קיבל את התמורה לידיו, ועובדת היותו מואשם באישום אחד של התפרצות מוכיחה כי הוא לא היה נדבך מרכזי באותה כנופיה אשר עסקה בסחר ברכב ובהתפרצויות.

            לסיכום, ב"כ הנאשם השני ביקש מבית המשפט להקל בעונשו של נאשם זה ולא לראות את עצמו כמחוייב לרמת הענישה אשר נקבעה על ידי כב' השופט אברהם בעניינם של השותפים אחמד וח'אלד, וזאת לאור השוני המהותי בין האישומים אשר יוחסו להם והעדר העבר הפלילי לנאשם זה.

7.         אין ספק כי העבירות של גניבות רכבים הפכו להיות תופעה מדאיגה, ואין צורך להכביר במלים על הנזקים העצומים הנגרמים לציבור בעלי מכוניות ולציבור כולו ע"י הגנבים של כלי הרכב והסוחרים בהם. חומרה רבה יש לייחס למעשי הפריצה לבתים של האנשים, אשר מערערת את בטחונם והופכת אותם לקורבנות בתוך בתיהם ומזעזעת את שלוות חייהם, לא אחת התריע וחזר והתריע בית המשפט העליון על הצורך בהטלת עונשים מרתיעים ומכאיבים במקרים כאלה שיהיו הולמים את חומרת העבירות. כך למשל קבע בית המשפט העליון בע"פ 8597/03 יוסף אבו ג'עפר נ. מ"י (טרם פורסם):

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ