אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1076/06

גזר דין בתיק פ 1076/06

תאריך פרסום : 13/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1076-06
01/04/2007
בפני השופט:
אסתר הלמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גלעד ארליך
הנתבע:
בילאל אבו דקה
עו"ד סרוג'י
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן הכולל שני אישומים בעבירות של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 בצרוף 19א לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג - 1973 (להלן: "הפקודה").

2.         האירועים נשוא כתב האישום המתוקן נוגעים  להפעלתה של סוכנת משטרתית, שרכשה בשליחות משטרת ישראל בכספה ועל פי הוראותיה סמים מסוכנים מסוחרי סמים.

על פי האישום הראשון, ביום 6.12.05, יצרה הסוכנת קשר טלפוני עם הנאשם, וביקשה לרכוש ממנו 1 ק"ג חשיש. הנאשם השיב כי יתקשר עמה כשיוכל לספק לה את דרישתה. ביום 8.12.05, בהמשך לשיחה שתוארה לעיל ובהמשך לשיחות נוספות שהתנהלו ביניהם, נפגשו הסוכנת והנאשם בבית שאן.  הנאשם הגיע למפגש במכוניתו, והציע לסוכנת לרכוש  1 ק"ג חשיש משני סוגים: האפגאני במחיר של 15,500 ש"ח או סוג אחר במחיר של 6,500 ש"ח. הסוכנת, בהנחיית מפעליה, תיאמה עם  הנאשם כי יפגשו ביום המחרת לביצוע עסקה לרכישת החשיש האפגאני. ביום 9.12.05 בשעה 15:30 לערך, נפגשו הנאשם והסוכנת באזור תחנת הדלק פז בצומת המוסכים בנצרת. הסוכנת מסרה לנאשם 15,500 ש"ח בתמורה לכ- 1,155 גר' סם מסוכן מסוג חשיש שנמסר לה.

על פי האישום השני,  ביום 13.12.05, יצר הנאשם קשר עם הסוכנת וקבע להיפגש עמה. הנאשם הגיע למפגש ברכבו. במהלך הפגישה הציע הנאשם לסוכנת לרכוש סם מסוג הרואין במשקל של כ- 50 גר' תמורת 7,000 ש"ח.  כן הציע הנאשם לסוכנת לרכוש ממנו מספר טבליות של MDMA. בעקבות פגישה זו התקיימה ביום 14.12.05 שיחה נוספת בה הנחה הנאשם את הסוכנת להגיע לצומת גולני. הנאשם הגיע למקום ברכבו.  בסמוך לשעה 15:30, נכנסה  הסוכנת לרכבו של הנאשם וקיבלה לידיה 2 טבליות MDMA כדוגמא. לאחר מכן הנאשם נסע לדרכו. הנאשם והסוכנת  נפגשו שוב בצומת בית רימון, בסמוך לשעה 16:30, שם מסר הנאשם לסוכנת דוגמת סם מסוג הרואין. הנאשם והסוכנת נפרדו אך שבו ונפגשו מאוחר יותר. בפגישתם האחרונה מסרה הסוכנת לנאשם סכום של 4,800 ש"ח וקיבלה תמורת זאת 37.03 גר' סם מסוכן מסוג הרואין.

במסגרת כתב האישום ביקשה המאשימה להכריז על הנאשם כסוחר סמים ולחלט סכום של 2,400 ש"ח שנתפסו בחזקתו.

3.         הנאשם הודה בביצוע העבירות במסגרת הסדר טיעון לפיו הוסכם כי המאשימה תטען לעונש מאסר של ארבע שנים וההגנה תטען לעונש מאסר של שנתיים. כמו כן הוסכם כי לצד עונש המאסר יוטל על הנאשם עונש מותנה וקנס, כאשר הטיעון בנושאים אלו יהיה חופשי. עוד הוסכם כי מאסר על תנאי בן 9 חודשים התלוי כנגד הנאשם יופעל, כאשר המאשימה תבקש שחלקו יופעל במצטבר למאסר בתיק דנן וההגנה תטען מצידה לחפיפה מלאה בין תקופות המאסר. בנוסף הוסכם כי בית המשפט יורה על חילוט 2,400 ש"ח שנתפסו ברשות הנאשם.

4.         המאשימה ביקשה לגזור על הנאשם 4 שנות מאסר בפועל, להפעיל במצטבר חלק מן המאסר המותנה שהוטל עליו במסגרת ת.פ. (שלום, נצרת) 4001/02 של 9 חודשים, חילוט ההתחייבות שהוטלה עליו בתיק שהוזכר לעיל  וחילוט 2,400 ש"ח שנתפסו בחזקת הנאשם.  כן בקשה המאשימה כי יוטל על הנאשם קנס כספי כבד, ולו נוכח העובדה כי הסמים נשוא התיק דנן נרכשו ממנו בסכום העומד על 20,000 ש"ח.

בטיעוניה לעונש הדגישה המאשימה את עברו הפלילי של הנאשם, בין היתר גם בתחום הסחר בסמים ואת העובדה שהמאסר המותנה שעמד כנגדו, כמו גם ההתחייבות, לא מנעו ממנו לבצע את העבירות דנן. המאשימה ביקשה לאמץ את הסדר הטיעון ולקבוע את הרף הגבוה יותר בטווח המוסכם, בהתאם למדיניות הענישה הראויה לעבירות מסוג זה, המהוות מכת מדינה, ולאור ההשלכות החמורות הנלוות לנגע הסמים והשתרשותו בחברתינו.

5.         באת כח הנאשם פרשה בפני בית המשפט, מנגד, את הנסיבות העומדות לזכותו והמצדיקות הקלה בעונשו. בית המשפט נתבקש להתחשב בהודאת הנאשם, בחרטתו הכנה, בעובדה כי לא נשמעו עדי הגנה ובכך שנחסך זמנו היקר של בית משפט, וכן בעובדה כי הנאשם מרצה מעצרו מיום 6.6.06. ההגנה טענה כי לא בכדי הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון בתיק זה, הן בשל הבעייתיות בחומר החקירה והן בשל הקושי לחשוף עובדות רבות הנוגעות לפעולותיה המודיעיניות של משטרת ישראל. עוד נטען כי העבירות בוצעו על רקע שימושו הקודם של הנאשם בסמים, שימוש אשר הוביל  אותו להכרות עם הסוכנת. בשל הכרות זו הפיתוי להיענות לבקשותיה של הסוכנת היה רב. באת כח הנאשם ביקשה לאמץ את הסדר הטיעון כך שייגזר על הנאשם רף הענישה הנמוך יותר בהתחשב במדיניות הענישה העולה מפסקי הדין אליה הפנתה, וכן להורות על הפעלת המאסר המותנה כולו בחופף לעונש המאסר שיוטל על הנאשם בתיק זה.

6.         רבות נכתב אודות נגע הסמים הפושט בחברתנו, פגיעתו הרעה בחברה ובפרט, ותפקידו של בית משפט במיגורו. במערכת הפצת הסם, תפקידם של סוחרי הסם, הפועלים למען בצע כסף, הינו מן החמורים יותר, ובעיקר אליהם ולשכמותם מכוונת הקביעה כי נדרשת ענישה מחמירה ומרתיעה, תוך מתן דגש לאינטרס הציבורי על פני נסיבותיו האישיות של העבריין.

"זה כבר מספר שנים, שבית משפט זה חוזר ומתריע על הצורך להטיל עונשים חמורים, מכאיבים ומרתיעים ביותר בגין עבירות של ייבוא וסחר בסמים מסוכנים. הצבענו בעשרות פסקי-דין על התוצאות הקטלניות של הפצת הסמים המסוכנים, ובמיוחד של הסמים הקשים שביניהם, והדגשנו כי קשה להגזים בהערכת הנזק שנגרם לציבור עקב העבירות הנוגעות בדבר, במישרין ובעקיפין. כתבנו חזרנו וכתבנו כי לא צריך להסתפק באמירות בעלמא בנושא זה כלפי חוץ, אלא שצריך ליישם מדיניות זו הלכה למעשה ולהטיל עונשים השואפים לעונש המירבי שבית המשפט מוסמך להטילו" (ע"פ 3759/03 יצחק תמיר נ' מדינת ישראל  תק-על 2004(1), 1380 ,עמ' 1384).

7.         במקרה זה סחר הנאשם בסמים מסוכנים משני סוגים, בכמות גדולה ובשתי הזדמנויות שונות. חומרה יתרה יש לראות בכך שהרשעתו האחרונה של הנאשם משנת 2005 (בת.פ. (שלום נצרת) 4001/02) הינה בעבירה זהה, שם הורשע בסיוע לסחר בסם מסוכן והחזקת סם שלא לצריכה עצמית. בגין עבירות אלו נדון הנאשם לעונש מתון יחסית, אשר לא הרתיעו מלשוב ולבצען, למרות שתלוי ועומד כנגדו עונש מאסר מותנה בן 9 חודשים והתחייבות להימנע מלבצע עבירה.

8.         לטובת הנאשם ניתן לזקוף את הודאתו וחרטתו, בשלב מוקדם של ההליך, אשר חסכה זמן שיפוטי יקר ובזבוז זמנם של העדים. נסיבותיו האישיות של הנאשם אינן יוצאות דופן, ומכל מקום משקלם באיזון הכולל נדחה אל מול הדאגה לאינטרס הציבורי בהתחשב בטיב וסוג העבירות שביצע.

9.         לא ראיתי כל סיבה שלא לאמץ את הסדר הטיעון. חזקה כי נשקלו כל השיקולים הרלוונטיים לטובת האינטרס הציבורי, קשיי הראיה ונסיבותיו הספציפיות של הנאשם בטרם הושג.

10.        לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים על רקע השיקולים כמפורט לעיל, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         36 חודשי מאסר בפועל, שימנו מיום מעצרו, 06/06/2006.

ב.         18 חודשי מאסר על תנאי, למשך 3 שנים, והתנאי הוא שלא יעבור במשך תקופה זו עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים, למעט החזקת סמים לשימוש עצמי.

ג.          אני מורה על הפעלת עונש המאסר המותנה בן ה- 9 חודשים שהוטל על הנאשם במסגרת ת.פ. (שלום, נצרת) 4001/02, באופן שחמישה חודשים מתוכו ירוצו בחופף לעונש המאסר שהוטל על הנאשם בהליך זה והיתרה במצטבר.

סה"כ ירצה הנאשם 40 חודשי מאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ