אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1073/05

גזר דין בתיק פ 1073/05

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1073-05
20/06/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עדי איינשטיין
הנתבע:
מוסטפא בן מחמוד זועבי
עו"ד מני
גזר דין

1.         במסגרת הסדר טיעון, שהצדדים הסכימו לו, תוקן כתב האישום כך שנמחקו ממנו שתי עבירות שבמקור יוחסו לנאשם והם החזקת סכין שלא כדין ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, ובאופן שגם עובדות כתב האישום תוקנו בהתאם. בעקבות תיקון זה, ובמסגרת אותו הסדר טיעון, הודה הנאשם והורשע בעבירות של נשיאה והובלת נשק, עבירה לפי סעיף 144 (ב) רישא לחוק העונשין התשל"ז-1977, החזקת נשק, עבירה לפי סעיף 144 (א) לחוק העונשין הנ"ל, הכשלת שוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין הנ"ל.

2.         ע"פ האמור בכתב האישום המתוקן, נסע הנאשם ביום 23/5/05 בשעה 03:50 ברכב השייך לו ואשר היה נהוג בידי חברו של הנאשם, כאשר ליד הנהג ישב חבר נוסף, ואילו הנאשם ישב במושב האחורי של הרכב, כשהוא מחזיק שלא כדין אקדח טעון מסוג פרבילום 9 מ"מ ללא מספר מזהה, מחסנית ובה 5 כדורים 9 מ"מ, כפפות וגרב כחולה, אותם הוא הסתיר יחד עם שותפיו ברכב.

בהגיע הרכב בו נסע הנאשם לכיכר הפיקוד, בקטע הכביש המקשר בין יפיע לשכונת פאח'ורה בנצרת, ניידת משטרה שנסעה מאחוריו הפעילה את הסירנה של הניידת הבהבה באורות החניה והשוטרים, שבתוך הניידת, הורו לנוסעי הרכב לעצור בצד אולם הרכב התעלם מהקריאות, הגביר את המהירות ונמלט בנסיעה פרועה ומסוכנת לשכונת ביר אלאמיר ושכונת פאח'ורה לכיוון כפר יפיע.

בשלב מסוים האיט הרכב את מהירות נסיעתו והנאשם שישב במושב האחורי קפץ מהרכב והחל בבריחה רגלית לכיוון איזור מגורים בשכונת פאח'ורה כשהוא מחזיק באקדח ובתחמושת כאמור לעיל,  השוטרים אשר הבחינו בבריחתו של הנאשם, החלו במרדף רגלי אחריו, תוך שהם ממשיכים לצעוק לעברו לעצור, אך הנאשם ובכוונה להכשיל את השוטרים במילוי תפקידם התעלם מהוראותיהם והמשיך בבריחתו הרגלית, וכאשר, בשלב מסוים, הצליחו השוטרים להדביק אותו ואחד השוטרים אף תפס אותו בחולצתו, אז התחיל הנאשם להשתולל ולהתפרע, דחף את השוטר, נמלט מידיו, טיפס על גדר בגובה של מטר לערך, קפץ לצד השני וניסה להמשיך בבריחתו, אולם השוטרים הצליחו לקפוץ אחרי הנאשם ולתפוס אותו, אלא שבמהלך זאת השליך הנאשם את האקדח ואת התחמושת, אותם החזיק על גופו, והמשיך להתפרע ולהשתולל, נאבק בשוטרים והתנגד למעצרו, כל זאת בכוונה להכשיל את השוטרים במילוי תפקידם ולברוח מהם.

3.         במסגרת הסדר הטיעון האמור, הסכימו הצדדים גם לעניין העונש, כך שהתביעה תבקש לגזור על הנאשם עונש של 15 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בעוד שהסניגור יטען על פי ראות עיניו.

4.         בטיעוניה לעונש אשר הוגשו בכתב, טענה ב"כ המאשימה כי עונש של 15 חודשי מאסר בפועל הינו עונש ראוי והולם את נסיבות המקרה, ומתחשב בטענות לקולא כפי שהסניגור קרוב לודאי יטען להם. ב"כ המאשימה ציינה כי המדובר בעבירות חמורות שהתנהגות הנאשם כפי שמצאה ביטויה במיוחס לו על פי כתב האישום הינה התנהגות המעצימה את חומרת מעשיו. עוד ציינה ב"כ המאשימה כי התנהגות הנאשם איננה תמימה ונסיבות המקרה מלמדות על התנהגות עבריינית באופן המצדיק החמרה בעונשו של הנאשם. בעיקר הפנתה ב"כ המאשימה לבריחתו של הנאשם מפני השוטרים, תחילה באמצעות הרכב בו נסע עם אחרים ולאחר מכן בבריחה רגלית, כשכל אותה עת הוא מחזיק באקדח עם מחסנית טעונה. ב"כ המאשימה הפנתה להרשעותיו הקודמות של הנאשם והסתבכויות קודמות שלו עם החוק, דבר שלטענתה מלמד על כך כי הנאשם לא ניצל את ההזדמנויות שניתנו לו שעה שבתי המשפט גזרו עליו עונשים מתחשבים.

ב"כ המאשימה הפנתה בטיעוניה לע"פ 509/85 אדם מונטניגרו נגד מ"י תקדין עליון 86 (2) שם נדון נאשם, אשר הורשע בעבירה של נשיאת נשק שלא כדין (אקדח) עת היה בגילופין, לעונש של 6 שנות מאסר, מתוכם 3 שנים לריצוי בפועל ו- 3 שנים על תנאי ובית המשפט העליון אישר עונש זה.

עוד הפנתה לע"פ 910/85 אברהים קונדוס נ' מ"י תקדין עליון 86 (2) שם הורשע נאשם בהחזקת אקדח ומחסנית עם 8 כדורים ובית המשפט המחוזי גזר עליו עונש של 3 וחצי שנים מתוכם 15 חודשים לריצוי בפועל.

מקרה אחר, אליו הפנתה ב"כ המאשימה הינו, ע"פ 561/86 דוד דהרי נ' מ"י תקדין עליון 87 (2) נידון נאשם שהורשע בעבירה של נשיאה והובלת נשק שלא כדין ונגזרו עליו 6 שנות מאסר, מהם 4 וחצי שנים לריצוי בפועל.

ב"כ המאשימה הפנתה לפסקי דין נוספים בהם נגזרו על מי שהורשעו בעבירות זהות עונשי מאסר לריצוי בפועל של שנתיים וחצי.

5.         מנגד, טען הסניגור, כי מדובר בנאשם בן 41, יליד שנת 1964, נשוי ואב ל- 6 ילדים, מובטל וחי מקיצבת מל"ל והוא אף הוכר כנכה בגופו ונקבעה לו נכות רפואית בשיעור 25%, קביעה עליה ערער הנאשם.

לטענת הסניגור, בעקבות המקרה נשוא כתב האישום נפגע הנאשם בגופו בצורה רצינית, רגלו נשברה ועבר סדרה של בדיקות וטיפולים רפואיים והסניגור הגיש מסמכים המאמתים טענה זו.

בהתיחסו לעברו של הנאשם, טען הסניגור כי הוא מעולם לא הורשע ולא הוחשד בעבירה שעניינה נשיאת נשק. עוד ציין כי הרשעותיו הקודמות הם מלפני זמן רב, הרשעתו האחרונה הינה משנת 1997, ומאז עושה הנאשם כל שביכולתו לנהל אורח חיים נורמטיבי.

הסניגור טען עוד כי יש לזקוף לזכות הנאשם, את העובדה שהוא הודה מיד לאחר מעצרו בכל מה שיוחס לו על פי כתב האישום המתוקן, להבדיל מכתב האישום המקורי, הודה כי האקדח והתחמושת שייכים לו ונטל אחריות על מעשיו. עוד טען הסניגור כי הנאשם לא החזיק ונשא את הנשק לצורכי פעילות עבריינית אלא לצורכי הגנה עצמית מפני סכנה ממשית לחייו וציין כי בעבר בוצעו שני נסיונות התנקשות בחייו, אשר באחד מהם נרצח אדם אחר והוא עצמו נפצע. הסניגור ציין כי לא נעשה באקדח שימוש עברייני כלשהו על ידי הנאשם, הוא גם לא החזיק בו לצורכי סחר או לצורכי העברתו לידיים אחרות אלא כאמור לצורכי הגנה עצמית בלבד.

לתמיכה בטענותיו אלה הגיש הסניגור תדפיס של דו"חות מידע מהם עולה כי בידי המשטרה מידע מודיעיני, כשנה לפני מעצרו של הנאשם, על כך כי הנאשם מחזיק באקדח לצורכי הגנה עצמית.

הסניגור הגיש מצידו מספר פסקי דין אשר עניינם עבירות של החזקה ונשיאת נשק, והעונשים שהוטלו באותם פסקי דין אף בנסיבות שלטענת הסניגור הן חמורות מנסיבות ביצוע העבירה על ידי הנאשם, נעו בין 3 וחצי חודשי מאסר בפועל ל- 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

לסיכום טען הסניגור, כי עונש מאסר לתקופה שתרוצה בעבודת שירות הינו העונש ההולם את כלל הנסיבות.

6.         החזקת נשק שלא כדין, לא כל שכן נשיאתו כשהוא טעון, הינם מעשים חמורים, ומסכנים את בטחון הציבור. מה עוד ועבירה זו הפכה להיות נפוצה במקומותינו. בענייננו, נסע הנאשם כשהוא נושא אקדח טעון במחסנית ובה 5 כדורים סמוך לשעה 03:50 ולא הובררה מטרת נסיעתו בשעה מאוחרת זו. כנסיבה מחמירה יש לראות את נסיון הימלטותו של הנאשם מהשוטרים חרף המרדף שהם ערכו אחריו ובהשלכת האקדח והמחסנית כאשר נוכח לראות כי השוטרים הצליחו לתפוס אותו.

מצד שני, קיימות נסיבות מקלות שיש להתחשב בהן בבואנו לגזור את דינו של הנאשם, בראש ובראשונה יש להתחשב בטענת הנאשם, המקובלת עליי, והנתמכת במידע המודיעיני שהוגש ע"י הסניגור, לפיה המטרה מהחזקת האקדח ונשיאתו הינה הגנה עצמית ולא מטרה עבריינית, זאת לאחר שבעבר אכן נעשו שני נסיונות להתנקש בחייו ובאחד מהם אף נפצע ואחר, שנהג ברכב בו הוא נסע, נרצח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ