אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1067/05

גזר דין בתיק פ 1067/05

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
1067-05
16/10/2007
בפני השופט:
1. ר. אבידע
2. ח. סלוטקי
3. א. יעקב


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יריב צרי
הנתבע:
שמשון בן שמואל סיטרין
עו"ד הדס ויינפלד ממשרד עו"ד ירום הלוי
גזר דין

1.                   ביום 03/06/07 זוכה הנאשם מעבירת ניסיון לרצח שיוחסה לו בכתב האישום והורשע בביצוע שתי עבירות של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(2) לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: החוק), וכן הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירת התפרעות לפי סעיף 152 לחוק, איומים- עבירה לפי סעיף 192 לחוק ושהייה בשטח סגור- עבירה על תקנה 125 ו-69(ב) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945.

2.                   מסכת העובדות המקימות את העבירות בהן הורשע הנאשם פורטה בהרחבה בהכרעת הדין ועל כן נתייחס אליהן בקצרה. האירועים המתוארים בכתב האישום התרחשו על רקע יישום תכנית ההתנתקות וההתנגדות לה. בלילה שבין 26/06/05 ל- 27/06/05 פלשו מספר אזרחים ישראלים, והנאשם בתוכם, לבית נטוש בשכונת המואסי שבחבל עזה, שעה שזה הוכרז כ"שטח צבאי סגור". הפלישה הובילה לחיכוכי אלימות בין תושבי השכונה לפולשים ולכוחות צה"ל ששהו במקום. ביום 29/06/05, סמוך לשעה 13:00, הנאשם, יחד עם אחרים, יצא מהבית הנטוש והשתתף ביידוי אבנים אל עבר הפלשתינים תושבי השכונה ובמקום התפתח "קרב יידוי אבנים" ומהומה.

במהלך האירועים נתפס צעיר פלשתיני אשר יידה אבנים אל עבר הישראלים בידי שני קציני צה"ל, והובל לכיוון ג'יפ צה"לי שהיה במקום על מנת לעצרו. בשלב מסוים מספר ישראלים התנפלו על הפלשתיני, תקפו אותו והטיחו אבנים על ראשו וגופו. הצעיר הובל לשטח מחסה המוקף חומת לבנים, בעוד הישראלים ממשיכים לתקוף אותו באבנים עד אשר נותר פצוע ומדמם על הקרקע. בשלב זה, הגיע הנאשם למקום והבחין בצעיר הפלשתיני. הנאשם נטל אבן מן האדמה, רץ לעבר החומה כשהאבן בידו, קפץ מעליה והטיח את האבן בחזקה לכיוון ראשו של הצעיר. למקום הוזעק חובש על מנת להגיש עזרה רפואית לצעיר הפלשתיני, אך נמנע מלטפל בצעיר לאחר שהנאשם איים עליו באמרו: "אם אתה רוצה מכות, אז תטפל בו". לבסוף, הצעיר חולץ מהמקום על ידי עיתונאים שסיקרו את האירוע והועבר לידי הפלשתינים.

3.                   במסגרת הראיות לעונש הוגש גיליון רישומו הפלילי של הנאשם הכולל רישום יחיד, ללא הרשעה, בגין עבירה משנת 2001 של החזקת סכין למטרה לא כשרה.

לזכותו של הנאשם העידו חמותו, הגב' דליה בנגוסי, ומר אבנר טוניק, ראש הישיבה בה למד הנאשם טרם מעצרו בתיק זה.

מן התסקיר שנערך בעניינו של הנאשם עולה כי הנאשם, בחור כבן 20, היה בעת ביצוע העבירות דנן תלמיד ישיבה אשר למד לקראת בחינות הבגרות ואמור היה להתגייס לצה"ל בחודש נובמבר 2005. לדברי הנאשם, ציפה לגיוסו וראה עצמו כמי שיתרום ויתגייס ליחידה קרבית מובחרת, אולם הדבר נמנע ממנו עקב מעצרו בתיק זה והוא הביע אכזבה רבה בשל כך.

על פי התרשמות שירות המבחן, הנאשם הינו בעל דפוסי חשיבה נורמטיביים, הוא גדל בבית בו תפיסה פוליטית ואידיאולוגית מגובשת, ואין לו ערכים או נורמות עברייניות. התנהלותו מול שירות המבחן היתה חיובית וההתרשמות היתה כי הוא מבין את האישומים נגדו, הוא מתקשה לראות עצמו כמי שפעל בכוח ובאלימות ומסביר את התנהגותו ככזו שנבעה מתפיסות אידיאולוגיות בהן אחז. לדבריו, טעה לחשוב שיצליח למנוע את יישום תכנית ההתנתקות באמצעות התנגדות אקטיבית.

בתסקיר צוין כי ההליכים המשטרתיים והמשפטיים נגדו הביאו להתבגרותו והוא מבין כיום כי שגה בדרך שבה פעל ומצר על הפגיעה האישית, המשפחתית והכלכלית שנגרמה לו כתוצאה ממעשיו.

כיום, הנאשם מחויב לעתידו וסבור כי תפיסתו האידיאולוגית בדבר "ארץ ישראל השלמה" תמומש באמצעות לימוד תורה ועבודת כפיים ולא באמצעות פגיעה באחרים. הנאשם הדגיש בפני שירות המבחן כי האלימות איננה דרכו ואולם הגיע לידי ביצוע העבירה דנן מתוך תפיסה אידיאולוגית שגויה, כאמור.

התרשמות שירות המבחן היתה כי הנאשם אינו בעל קווי אישיות אלימים או תוקפניים, הוא מבין את הבעייתיות שבהתנהגותו והפיק ממנה לקחים. לאור גילו הצעיר והתקופה הממושכת בה שהה במעצר ממש ובמעצר בית לאחר מכן, הומלץ להטיל עליו עונש צופה פני העתיד.

4.                   בטיעוני המאשימה לעונש טען ב"כ כי הנאשם הוא אדם אלים ומסוכן אשר ניצל את גלי ההתנגדות לתכנית ההתנתקות על מנת לממש את אופיו זה. לטענתו, הנאשם עמד בראש קבוצת המתפרעים שכל מטרתם היתה לפגוע בערבים באשר הם, והוא מסיק זאת מן העובדה שהנאשם וחבריו לא פגעו בחיילי צה"ל שהיו בקרבתם בעת המהומות, אלא רק בתושבי השכונה. עוד לטענתו, הנאשם פגע באותו נער ערבי כאשר הוא שכב פצוע ומדמם וללא יכולת התנגדות, ומעשה זה מצביע על אכזריותו של הנאשם ועל מסוכנותו לציבור. צוין כי הבעת החרטה מצד הנאשם בתסקיר היא כללית מאוד ולא ניתן לתת אמון בדבריו, כמו כן צוין כי הוא הפר מספר רב של פעמים את תנאי שחרורו בערובה. בקשת המאשימה היא להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ומאסר על תנאי משמעותיים על מנת להוקיע את התנהגות הנאשם ולהרתיע מפני התנהגות שכזו בעתיד.

5.                   הסניגור טען כי אין לנתק בין התנהגות הנאשם בעת ביצוע העבירות דנן לבין ההקשר שבו בוצעו, קרי במסגרת ההתנגדות ליישום תכנית ההתנתקות. יש לזכור, לטענתו, כי הצעיר הפלשתיני שהותקף לא היה כ"שה תמים" וכי מדובר בצעיר שתקף והשליך אבנים אל עבר חיילי צה"ל והאזרחים הישראלים ומטרת החיילים היתה לעצרו. צוין כי הצעיר הפלשתיני כלל לא נעצר ולא הועמד לדין אלא שוחרר לידי הפלשתינים, וזאת בשל אותה עבירה שביצע הצעיר כנגד הצד הישראלי ואשר בגינה עומד הנאשם כאן לדין. בעת ביצוע העבירה היה הנאשם צעיר כבן 18, על סף גיל הקטנות, והתנהגותו נבעה מהתלהטות יצרים והיסחפות שאופיינית יותר לגיל זה. כיום הנאשם הוא בן 20 אשר נישא לאחרונה וכל עתידו לפניו, הוא התמתן בדעותיו וכל מעייניו מופנים להקמת התא המשפחתי.

באשר להפרת תנאי השחרור, ציין הסניגור כי הנאשם אמנם הפר את תנאי שחרורו אולם פרט להפרה לא ביצע עבירות נוספות ובאחת ההפרות, במהלך המלחמה בלבנון, נסע לסייע לישובים בצפון הארץ.

בקשת הסניגור היא להסתפק בתקופת מעצרו הממושכת של הנאשם, כעונש של מאסר.

הנאשם אף הוא ביקש לומר את דברו, ציין כי כיום הוא השתנה והביע צער על המציאות אליה נקלע.

6.                   רבות נכתב אודות שיקולי הענישה. בגזירת העונש, יש למצוא את האיזון בין אינטרס הגמול שבענישה וההגנה על הציבור לבין אינטרס הנאשם ושיקומו. על קשת זו ישנו מכלול שיקולים שיש להביא בחשבון, לחומרה ולקולא, על מנת להגיע לענישה הראויה לכל מקרה על פי נסיבותיו. בע"פ 5619/01 סלים כאמלה נ' מדינת ישראל (לא פורסם) נאמר לעניין זה כך: " שיקולי הענישה כגון גמול, הרתעה, וסיכויי שיקום העבריין הם גורמים דינמיים המקבלים מימד ומשקל שונה ממקרה למקרה, על פי נסיבותיו. היחס ביניהם אינו יחס קבוע, ושקלולם משתנה על פי מכלול הנתונים המיוחדים של הענין, בהתחשב בטיב העבירה ואופייה, ובהינתן היחס בין השיקולים הנעוצים באינטרס הציבורי לבין שיקולי טובת הפרט". 

העבירות בהן הורשע הנאשם הן עבירות חמורות ומעשיו הם חמורים. הדרך בה פעל הנאשם על מנת להביע את התנגדותו לתכנית ההתנתקות היא פסולה ובזויה. מדובר בתכנית שהתקבלה בהחלטת ממשלה וקיבלה את אישורה של כנסת ישראל ועל אף התנגדותם של פלגים שונים בציבור ליישום התכנית, אין לקבל את דרך המחאה האלימה והבלתי חוקית בה נקט הנאשם בענייננו, מתוך תקווה שיצליח למנוע את יישומה. אחד משיקולי הענישה שיש לשקול הוא העברת מסר חד וברור לציבור בדבר האופן הראוי להבעת מחאה במדינת חוק דמוקרטית.

בית המשפט העליון נדרש בעבר לדון בסוגית התפרעויות המונים ובע"פ 2285/05 מדינת ישראל נ' אסחאק חמד (לא פורסם), נקבע כך: "... למעלה מן הדרוש אוסיף את מה שנראה לי כברור מאליו, לאמור, התפרעויות של המונים בכלל, ועל רקע לאומני בפרט, צריכות לזכות בתגובה עונשית קשה וכואבת, ויהיה מוצאם של המתפרעים אשר יהיה. כך נוהגת מדינת חוק. כך זכאים לצפות כל הבאים בשעריו של בית המשפט".

7.                   התלבטותנו בעניינו של הנאשם היתה לא קלה. אין ספק שמעשיו של הנאשם, כטענת המאשימה, היו חמורים ויש ליתן על כך את הדעת. הנאשם פלש ושהה בתוך שטח צבאי סגור, בניגוד לצו אלוף פיקוד הדרום, הוא התעמת ותקף באלימות את תושבי השכונה הפלשתינים בהשליכו אבנים לעברם וכן תקף את הנער הפלשתיני שבעת שהותקף היה מוטל פצוע על הארץ. בנוסף, הנאשם מנע הגשת טיפול רפואי לפלשתיני הפצוע בכך שאיים על החובש שהוזעק למקום והניא אותו מלהגיש לו עזרה רפואית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ