אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1058/04

גזר דין בתיק פ 1058/04

תאריך פרסום : 25/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1058-04
28/06/2006
בפני השופט:
1. כב' הנשיא מנחם בן דוד - אב"ד
2. כב' סגן הנשיא נסים ממן
3. אברהם אברהם


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
חוסיני עלא
גזר דין

הנאשם (יליד 1972) הורשע בנסיון לרצח, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, ועבירות בנשק. סיפור המעשה סופר בכתב האישום ובהכרעת הדין, ותמציתו היא זו: ברקע לאירועי כתב האישום עומד סכסוך דמים בין שני פלגים של משפחת פחורי-חוסייני מנצרת. הסכסוך גבה מספר קרבנות בנפש, אחד מהם הוא אחיו של הנאשם, שבהריגתו הורשע ערפאת פחורי, בנו של גאנם פחורי, הוא המתלונן (ולהלן - גאנם). על רקע זה גמר הנאשם אומר לרצוח את גאנם. הוא עקב אחריו ואחרי אשתו פאטמה שנסעו יחדיו במכונית, ולאחר שנעמדה המכונית הוא ניגש באקדח שלוף, וירה מבעד לחלון שלצד הנהג (גאנם) לעבר גאנם יריה אחת (באשר כדור אחד בלבד היה באקדחו), על מנת להורגו. הכדור החטיא את גאנם, אך פגע באשתו פאטמה שישבה לצידו, שרט אותה בחזה בצד שמאל, חדר לחלק הימני של החזה ויצא וחדר שוב לזרוע ימין, שם נתקע. אחר כך נמלט הנאשם מן המקום. פאטמה נזקקה לטיפול, ואושפזה ארבעה ימים בבית חולים.

הרשעתו של הנאשם באה לאחר שמיעת ראיות, באשר הוא כפר בפנינו בכל קשר שהוא לאירוע.

בטרם השמעת הטיעון לעונש הביא הנאשם לעדות מטעמו את דר' אברהים עבדלחלאק, שסיפר על המאמצים שהוא עושה להשכין סולחה בין שני פלגי המשפחה המסוכסכת, יחד עם נכבדים אחרים מנצרת. לשיטתו הביאו המאמצים לרגיעה בתקופה האחרונה. לדבריו - הן שני הפלגים והן המשטרה תומכים במציאת פתרון של שלום לסכסוך. לדבריו מצויים הליכי הסולחה בשלבים מתקדמים לקראת חתימתו של הסכם.

במסגרת טיעוניה לעונש הצביעה התובעת על חומרת המעשה שעשה הנאשם, מעשה שנעשה על רקע סכסוך דמים, שגבה קרבנות רבים בנפש. האירועים שמנתה כרקע לאירועי כתב האישום מצביעים, לשיטתה, על חיסול חשבונות אכזרי, שיש לעוקרו מן השורש. לא בתופעה אקראית עניין לנו, כי אם בתופעה נרחבת, שאין להשלים עמה. רק ענישה מחמירה עשויה להתמודד כראוי עם התופעה. הרתעת הציבור בכלל והמעורבים בסכסוך הדמים בפרט מחייבת ענישה מחמירה, כך התובעת. ענישה מחמירה מתחייבת גם מהסכנה הנשקפת מן הנאשם, ומכאן הצורך בהרחקתו מן החברה לזמן ממושך. היא הצביעה על עברו הפלילי העשיר של הנאשם, כפי שמלמד גיליון הרשעותיו הקודמות, הרצוף בעבירות למיניהן, ובתוכן עבירות אלימות, סמים ורכוש. הוא גם ריצה בעבר עונש מאסר בפועל. ניתנו בידו הזדמנויות מספר לחזור למוטב, אך ללא הועיל, כפי שנוכחנו באירוע בגינו הוא נשפט כאן. התובעת הצביעה עוד על חומרת הפגיעה של פאטמה, כפי שמלמד התיעוד הרפואי, שהרי הכדור שירה הנאשם מטווח קצר מאוד חדר לגופה ופגע בה בחזה ובזרוע, וגרם לה נזק רב. ועוד הפנתה התובעת את תשומת הלב לכך, כי הנסיון לרצוח את גאנם נעשה זמן קצר בלבד לאחר שנעשה נסיון אחר לרוצחו. מכל אלה ביקשה התובעת להחמיר בענישתו של הנאשם, ולגזור עליו עונש מאסר לתקופה ממושכת, לצד מאסר מותנה.

הסניגורית ביקשה, בתורה, לראות את הילך הנפש של הנאשם, שראה את אחיו ושאר בני משפחתו נרצחים ונפצעים ונותרים נכים. היא ביקשה לראות את האירוע על רקע הסכסוך המר בין שני הפלגים, כשהיא רומזת כי הנאשם 'נבחר', בשל היותו נרקומן, לבצע את מעשה הרצח המדובר כאן, במסגרת חיסול החשבונות בסכסוך. ועוד ביקשה הסניגורית לשכנע, כי התביעה נהגה איפה ואיפה בסכסוך הדמים, והעדיפה את הפלג היריב, שהרי היא הגיעה להסדרי טיעון מקלים מאוד עם מי מבני הפלג היריב שפגעו בבני הפלג אליו משתייך הנאשם. התביעה ייחסה לפוגעים אלה עבירות קלות יחסית, והסכימה להשית עליהם עונשים קלים. היא ביקשה גם ליתן משקל למאמצים להשכין שלום בין הפלגים, על ידי סולחה. לשיטתה - ענישה מחמירה עם הנאשם עשויה לסכל את המאמצים להגיע לאותה סולחה עליה העיד דר' עבדאלחלאק, שאם תושג יצאו בני המשפחה על שני פלגיה נשכרים. בכך תצא החברה כולה נשכרת, אם רק ייפסק הקטל בין הניצים הללו. היא הצביעה על כך, שמאמצי הסולחה נושאים פרי, ולראיה - בשנתיים האחרונות לא נעשו עוד מעשים אלימים של הפלג האחד כלפי האחר. גזירת עונש חמור על הנאשם תחזיר אותנו למעגל הדמים. לבסוף ביקשה הסניגורית להביא בחשבון השיקולים את העובדה, שהנאשם החל, במהלך מעצרו, בהליך של שיקום, במסגרתו הוא נגמל משימוש בסמים. מכל הטעמים הללו ביקשה הסניגורית להקל עם הנאשם, ולהותיר לו פתח של תקווה לשיקום.

במסגרת טיעוניה ראתה התובעת את הנולד, ולכן נתנה את דעתה לשתיים מן הטענות שבאו מפי ההגנה אחר כך. אשר למאמצי הסולחה ביקשה התובעת לשכנע, כי דווקא הקלה בעונשו של הנאשם עשויה לשדר מסר שלילי לצדדים בסכסוך, שהרי הליכי הסולחה נמשכים מן האירוע הראשון, וחרף קיומם המשיכו מעשי ההרג, ובהם המעשה אותו עשה הנאשם. הקלה בעונשו של האחרון עשויה להתפרש כעין פרס למי שבחר להפר את 'ההודנא', הרגיעה, עליה דיבר המגשר דר' עבדאלחלאק, שהרי ניסיון הרצח שעשה הנאשם נעשה תוך הפרת אותה רגיעה. מכל מקום, אפילו היתה מושגת סולחה, היא לבדה אינה יכולה לבוא במקום מערכת האכיפה, שצריך שתאמר את דברה שלה במעשי האלימות המדוברים.

התייחסותה האחרת של התובעת נוגעת לטענת האפליה שטענה לה, אחר כך, הסניגורית. היא מנתה את האירועים שאירעו ותארה את העבירות שיוחסו למי שהיו מעורבים במעשי האלימות, והעונשים שנגזרו עליהם. כל המשפטים הללו נסתיימו בהסדרי טיעון, שכללו עונשי מאסר שונים. היא הסבירה, כי התביעה הגיעה להסדרי הטיעון על שום קיומו של קושי ראייתי, על שום קשיים אדמיניסטרטיביים ועל שום הרצון לעשות שימוש בהודאות של נאשמים בתיק אחד נגד נאשמים בתיק אחר. אחר כך ביקשה התובעת להבחין את עניינו של הנאשם שלפנינו מעניינם של הנאשמים באירועים האחרים. הנאשם שלפנינו לא הודה בהסדר טיעון, בעוד אלה האחרים משפטיהם נסתיימו בהסדרי טיעון, על כל המשתמע מכך. העבירה בה הורשע הנאשם שלפנינו היא נסיון לרצח, נוסף לגרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, ועבירות בנשק, בעוד האחרים הורשעו בעבירות חמורות פחות. עברו הפלילי של הנאשם שלפנינו חמור מאלה של הנאשמים באירועים האחרים, וגם לכך יש משקל, כך התובעת. מכל אלה היא ביקשה לשכנע, כי לא הפליה פסולה עומדת מאחורי התנהלותה של התביעה, כי אם שיקולים ענייניים, אלה שהובאו זה עתה.

אלו הם, איפוא, הטעמים לזכותו של הנאשם ולחובתו. במרכזם של הטעמים לחובת הנאשם עומדת חומרת המעשה, שהרי הוא ניסה לרצוח אדם בירי אקדח, אותו החזיק בלא רשיון, וגרם חבלה חמורה לאדם אחר. את כל אלה יש לראות על רקע של 'חיסול חשבונות' בין שני פלגים של אותה משפחה. בעניין זה דעתנו כדעת התובעת. הילך רוחו של הנאשם, שראה את אחיו ושאר בני משפחה שלו נפגעים, אינו עשוי ליתן כל גוון של הצדקה למעשהו. הסכסוך שברקע עשוי לעמוד לו דווקא לרועץ, משום שהמעשה שעשה הוא בבחינת נטילת החוק לידיים, במסגרת של נטילה רבתי של החוק לידיים בידי כל המעורבים בסכסוך.

על כל אלה יש לראות את עברו הפלילי של הנאשם, המצייר אותו כעבריין מועד, על הסכנה העשויה לצמוח ממנו, והצורך להרחיקו לתקופה ארוכה מן החברה, לבל ימשיך ויסכן את הציבור. אגב כך נציין, כי הטענה בדבר בחירתו של הנאשם כ'חייל' שיצא לקרב על מנת לחסל חשבונות עם הפלג היריב, אם כך אמנם ארע, אינה עשויה לסייע בידו, שהרי סופו של יום הוא עשה את המעשה מתוך מודעות מלאה וכוונת אמת להצליח במשימה.

השתכנענו גם מדברי התובעת ככל שהדברים נוגעים לטענת האפליה שהטיחה בה ההגנה, כאילו בני הפלג היריב זכו ליחס מקל יותר מצד התביעה. ההסברים שהביאה התובעת מניחים את דעתנו. הטעמים שהטעימה ביחס לשיקולי התביעה בהגעתה להסדרי הטיעון - משכנעים, הגם שנראה, כי הם שכנעו את המותבים שישבו בדינם של הנאשמים האחרים, שכן הסדרי הטיעון נתקבלו על ידם.

והיבט אחר של אותו עניין, איננו רואים עין בעין עם הסניגורית הנכבדה את הטענה, לפיה יש לגזור את דינו של הנאשם בהתחשב בענישה, שלטעמה היא קלה, שהושתה על הנאשמים באירועים האחרים. כאמור, נאשמים אלה הודו בהסדרי טיעון, ואת העונשים שהושתו עליהם יש לראות על רקע זה. הנאשם שלפנינו הורשע לאחר שמיעת ראיות, ולכן אין הוא זכאי להקלה שזכאי לה מי שמודה, חוסך משאבים, מביע חרטה ומקבל עליו את הדין. נוסף על אלה נזכיר, כי לנאשמים האחרים יוחסו עבירות קלות יותר מאלו שבהן הורשע הנאשם כאן, וגם לכך משקל. ולבסוף - עברו הפלילי של הנאשם כבד מכפי עברם של הנאשמים האחרים, וגם לכך יש ליתן משקל, במלאכת ההבחנה שבין הנאשם שלפנינו לנאשמים האחרים.

ואשר לסולחה. ראשית נציין, כי אנו רואים חשיבות למוסד זה, ככלי להשכנת שלום בסכסוכים, ודאי כאלה העקובים מדם. היא תורמת לסדר הציבורי. ראינו את דבריו של דר' עבדאלחלאק, העושה, יחד עם שאר חברי ועדת הסולחה, מאמץ להשכין שלום בין הפלגים הניצים. הצלחת המאמצים להגעה לסולחה הוא אינטרס של הכלל, נוסף לאינטרס של שני הפלגים עצמם, שאף הוא עשוי לצאת נשכר מן הסולחה. על דרך הכלל יש מקום, איפוא, להביא בחשבון השיקולים את קיומה של הסולחה כשיקול בענישה, שמא העונש שיוטל יסכל אותה או יפגע בסיכויים לכריתתה. עם זאת יעמוד שיקול זה כאחד בתוך מכלול שלם של שיקולי ענישה. בעניין שהונח לפנינו לא יכולנו לראות, כי דווקא ענישה שתחמיר עם הנאשם היא שתביא לכך, שהסולחה לא תושג. יתכן אולי, שהקלה רבה מידי בעונש עשויה לפגום בסיכויי הסולחה להתגבש.

סיכומם של דברים, לאחר ששקלנו בטיעוני התביעה וההגנה כפי שהוצגו למעלה, ראינו לגזור על הנאשם עונשים דלקמן:

שבע עשרה שנות מאסר, מתוכן שלוש עשרה שנה לריצוי בפועל, והיתרה על תנאי לשלוש שנים, והתנאי - הרשעה בעבירה מן העבירות בהן הורשע כאן.

מניין ימי מאסרו של הנאשם יחל מיום מעצרו, 4.8.2004.

הובאה לידיעת הנאשם זכותו לערער על פסק הדין לבית המשפט העליון תוך 45 יום .

ניתן היום ב' תמוז (28 ביוני 2006) במעמד הצדדים.

אברהם אברהם

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ