אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1047/05

גזר דין בתיק פ 1047/05

תאריך פרסום : 13/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
1047-05
18/10/2007
בפני השופט:
1. ס' רוטלוי ס.נ - אב"ד
2. ע' סלומון צ'רניאק
3. ד"ר ק' ורדי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שילר
הנתבע:
אשרף בן נזמי קייסי
עו"ד אבו מוך
גזר דין

כב' השופטת עפרה סלומון-צ'רניאק

ביום 12.7.07 הרשענו את הנאשם בחמש עבירות של רצח בכוונה תחילה לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") על חלקו בהוצאתו לפועל של פיגוע התאבדות במועדון ה"סטייג'" ברחוב יונה הנביא בתל אביב, בו קיפחו את חייהם יעל אורבך, רונן ראובנוף, יצחק בוזגלו, אריה נגר ואודליה חוברה זיכרם לברכה.

כן הרשענו את הנאשם בעבירות רבות של ניסיון לרצח לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, עבירות רבות של גרימת חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(1)(2)(3) לחוק העונשין, עבירות בנשק לפי סעיפים 144(א) רישא ו-144(ב) רישא לחוק העונשין, עבירה של מגע עם סוכן חוץ לפי סעיפים 114(א) ו-114(ב) לחוק העונשין, חיפוי על עבירה לפי סעיף 95(א) לחוק העונשין, עבירה של סיוע לאויב במלחמה לפי סעיף 99(א) סיפא לחוק העונשין, עבירה של הסעה שלא כדין לפי סעיף 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952, עבירה של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת לפי סעיף 85(ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945, עבירה של תמיכה בארגון טרוריסטי לפי סעיף 4(ו) לפקודת מניעת טרור, תש"ח-1948 וכן בעבירות תעבורה שונות, ובהן נהיגת רכב בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), תשכ"א-1961 (להלן: "פקודת התעבורה"), נהיגת רכב ללא רשיון נהיגה לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה ונהיגת רכב ללא ביטוח לסיכוני צד ג' לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי (נוסח חדש), תש"ל-1970.

קבענו בהכרעת הדין, שהנאשם, ערבי-ישראלי, אזרח ותושב הארץ, חבר לארגון הג'יהאד האסלאמי בידעו שמדובר בארגון טרוריסטי השואף לזרוע הרס וחורבן בקירבנו, בין השאר בהחדרת מחבלים מתאבדים המפוצצים את עצמם במקומות הומי אדם במטרה לרצוח מה שיותר אזרחים תמימים, גברים, נשים וטף ללא הבחנה.

בתיאום מראש עם ארגון הטרור, הנאשם אסף את המחבל המתאבד ברכב בו הצטייד  ושהוכן מבעוד מועד והביאו לאזור הטיילת בתל אביב בידעו כי המחבל הזה מתכוון לפוצץ את חגורת הנפץ שנשא על גופו בין אנשים חפים מפשע ולרצחם נפש. הנאשם הוא שבחר את מקום הפיגוע בתל-אביב ואף הוביל את המחבל המתאבד לשם, לאחר שפסל את ביצוע הפיגוע בעיר חדרה, בה יש לו בני משפחה וחברים ולאחר שפסל את ביצוע הפיגוע בעיר נתניה בהניחו שלא יימצא בה קהל רב כמו בתל-אביב.

הנאשם אף רכש עבור ארגון הטרור חומרי הדברה, בידעו שאלה משמשים לייצור פצצות ואף דן עם חברי הארגון על האפשרות לחטוף יהודי.

כל זאת עשה הנאשם בעבור בצע כסף, וכאמור מתוך מודעות מלאה לתוצאה המזויעה של מעשיו.

ב"כ המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם עונש מצטבר של חמישה מאסרי עולם ועונשים הולמים נוספים על העבירות האחרות בהן הורשע, גם זאת במצטבר, תוך שהדגישה את העובדה שהנאשם נולד וגדל בארץ וחלק גדול מחבריו ומכריו יהודים. כן עמדה ב"כ המאשימה על תרומתו המכרעת של הנאשם לביצוע הפיגוע והצלחתו. העדר חרטתו ויציאתו לבלות עם חבריו בבית קפה לאחר שנודע לו שהפיגוע התרחש.

בתמיכה לעתירתה להטיל על הנאשם עונשי מאסר מצטברים, הפנתה אותנו ב"כ המאשימה לפסיקת בית המשפט העליון, אשר גזר במקרים דומים ואחרים עונשי מאסר עולם מצטברים ועונשי מאסר נוספים, הדגישה את חומרת העבירות והעונש הקבוע לצד כל אחת מהן ועתרה גם לשלילת רישיון הנהיגה של הנאשם לצמיתות.

ב"כ המאשימה הדגישה כי עניינו של הנאשם שונה מזה של ג'מיל געאערה, מי שהוביל את המחבל המתאבד לכפר ג'ת, משם אספו הנאשם. ג'עאערה נשפט בבית המשפט הצבאי שומרון ודינו נגזר לחמישה מאסרי עולם לריצוי באופן חופף וכן ל- 8 שנות מאסר בפועל באופן מצטבר (ראו תיק מס' 4337/05).

ב"כ הנאשם ביקשנו להימנע מלהטיל על הנאשם עונשי מאסר מצטברים ולהסתפק בהטלת עונשי מאסר חופפים. ב"כ הנאשם פרש את נסיבותיו האישיות של הנאשם, שנשא בעול פרנסת המשפחה בשל מחלת אביו וטען כי הנאשם נוצל על ידי חברי הארגון. ב"כ הנאשם הוסיף כי הנאשם נמצא בשולי הקבוצה אשר הוציאה את הפיגוע אל הפועל, כמו כן ציין כי אין לנאשם הרשעות קודמות (עובדה שגוייה - ע.צ) וכי הנאשם מתחרט על מעשיו.

ב"כ הנאשם ביקש להשוות את עונשו של הנאשם לעונש שנגזר על ג'מיל געאערה. בהסתמכו על כלל אחידות הענישה, הטעים, כי הפסיקה אינה מחייבת הטלת מאסרי עולם מצטברים והפנה לפסיקה שעניינה עבירות המתה (הריגה וגרם מוות ברשלנות) בה הורה בית המשפט על חפיפתם של עונשי מאסר.

בשלב הטיעונים לעונש ביקש הנאשם את סליחת המשפחות השכולות, טען כי נפל קורבן לניצול מצד הארגונים וכי לא תכנן דבר.

מאוחר יותר, הגישה ב"כ המאשימה בקשה בכתב להוסיף דברים על ההבחנה בין עניינו של הנאשם לזה של ג'עאערה, להצדקת שוני מהותי בענישה לגביהם. לבקשה צורף גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם.

לאחר שנתקבלה בכתב תגובת ב"כ הנאשם  לבקשה, אשר כללה את הנמקותיו להשוואת עונשו של הנאשם לעונשו של ג'עאערה, החלטנו לקבל את התוספת לטיעונים לעונש תוך שמירה על זכות המילה האחרונה לנאשם (ראה החלטה מיום 29.8.07).

דיון

"עיקרון אחידות הענישה נועד למנוע אפלייה בין נאשמים שפשעו יחדיו בנסיבות דומות" (ראו דנ"פ 1109/02 שושני נ' מדינת ישראל, תק-על 2002(1), 410) והוא "עיקרון מנחה המשמש נר לרגליו של השופט בבואו לגזור את הדין... אולם אין בעקרון זה כדי לפטור את בית המשפט מהטלת עונשים אינדיבידואלים על פי נסיבותיו של כל מקרה ובכלל זה נסיבות ביצוע העבירה והנסיבות האישיות של העבריין... עיקרון אחידות הענישה אינו חזות הכל ויכול שיסוג מפני עקרונות וערכים אחרים..." (ראו ע"פ 6672/03 קמינסקי נ' מדינת ישראל, פ"ד נח(2), 441).

בשונה מהנאשם שלפנינו, ג'עאערה הועמד לדין ונשפט בבית משפט צבאי, הכפוף לסדרי דין וראיות השונים מאלו של בית משפט בישראל. "ההבדלים בין רמת הענישה באזור לרמת הענישה בישראל מקורם בשוני שבין הדינים הרלוונטיים החלים בישראל לעומת הדינים החלים באזור" (בג"ץ 10416/05 אלחרוב נ' בית המשפט הצבאי ביהודה, תק-על 2007(2), 2265).

יחד עם זאת, לא השוני בפורום המשפטי הוא המבסס את ההבדל העמוק בין הנאשם לג'עאערה. בית המשפט הצבאי בשומרון קבע כי ג'עאערה היה בגדר מסייע למעשי הרצח ולא שותף למעשים כפי הנאשם. הנאשם לעומתו הוא אזרח ותושב ישראל, אשר ניצל את יכולתו לנוע בחופשיות ברחבי הארץ כדי לסייע לאוייבינו לבצע פיגועי טרור ובהתחברותו אליהם ובהתגייסותו למעשים אלה, אפשר את הצלחתם.  על שכמותו נאמר: " התגייסות של מי מאזרחי המדינה לסייע לאויב במלחמתו בה, היא מן הבזויות והנקלות שבעבירות והחוטא בה ראוי כי ייענש בחומרה...במקרים דומים כבר פסקנו כי "עבירות ביטחון חמורות הן יהא מבצען אשר יהא, אך הן חמורות פי כמה כאשר מבצעיהן נמנים עם אזרחי המדינה ותושביה החוברים אל הגרועים שבאויבי המדינה ומסייעים בידם לבצע פעולות טרור" (ע"פ 7314/04 אבו קישק נ' מדינת ישראל (לא פורסם)). פגיעה בערך המוגן התובע מאזרחי המדינה נאמנות לבטחונה ולבטחון תושביה, מצדיק על כן ענישה הולמת אשר תבטא את חומרתה של אותה פגיעה. בנוסף לכך יש ליתן ביטוי ממשי גם להיבט ההרתעתי בענישה על עבירות מסוג זה (ראו: ע"פ 3289/05 מחאג'נה נ' מדינת ישראל (לא פורסם); ע"פ 2131/03 סעדי נ' מדינת ישראל (לא פורסם); ע"פ 2097/03 חסונה נ' מדינת ישראל (לא פורסם); ע"פ 10680/04 מדינת ישראל נ' כנעאנה (לא פורסם))" (ע"פ 3694/04 לינא נסאר גרבוני נ' מדינת ישראל, תק-על 2007(3), 450 , 452).

מגזר דינו של ג'עאערה עולה, כי התביעה עתרה שם לעונש של חמישה מאסרי עולם לריצוי באופן חופף, והאפשרות להטילם באופן מצטבר לא נבחנה על ידי בית המשפט הצבאי, כאשר השאלה העיקרית בה דן בית המשפט הצבאי בגזר דינו היתה האם לגזור על ג'עאערה מאסר עולם או עונש מאסר נקוב בשנים, ובחר באפשרות המחמירה מבין השתיים.

בין כה וכה, כאמור בדנ"פ שושני, "עיקרון אחידות הענישה נועד למנוע אפלייה בין נאשמים שפשעו יחד ובנסיבות דומות, אך לא בא לכפות על בית המשפט אמת-מידה עונשית מוטעית, רק מפני שלא ננקטה במקרהו של אחד הנאשמים המשותפים...". ואילו אנו לא מצאנו שהנאשם וג'עאערה פשעו בנסיבות דומות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ