אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1042/05

גזר דין בתיק פ 1042/05

תאריך פרסום : 30/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1042-05
27/12/2006
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרוני
הנתבע:
חגי בן זולטן קליין
עו"ד פאהום - ס. ציבורית
גזר דין

1.         ביום 18.6.06 הגיעו הצדדים להסדר טיעון, לפיו חזר בו הנאשם מכפירתו בכתב האישום המקורי והודה בכתב אישום מתוקן, המייחס לו עבירות פחות חמורות מאלה שיוחסו לו בכתב האישום המקורי.

על סמך הודאתו הורשע הנאשם בעבירות של דרישת נכס באיומים, עבירה לפי סעיף 404 רישא לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") והדחה בחקירה, עבירה לפי סעיף 245 (ב) לחוק העונשין.

במסגרת הסדר הטיעון, הוסכם בין הצדדים, כי הטיעון לעונש יהיה חופשי, אם כי אחד ממרכיבי העונש יהא תשלום פיצוי למתלונן.

2.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בסוף שנת 2003 דרש הנאשם מהמתלונן לשלם לו 150 ש"ח, אחרת הנאשם יכה אותו. המתלונן שילם סכום זה לנאשם והנאשם הבטיחו כי כעת "הכל סגור". למחרת שב הנאשם ודרש מהמתלונן תשלום סכום נוסף בסך 300 ש"ח. המתלונן שילם את הסכום לידי הנאשם והנאשם שב והבטיחו כי כעת "הכל סגור". בהזדמנויות רבות נוספות ועד לתחילת חודש מרץ 2004, התקשר הנאשם אל המתלונן ודרש ממנו סכומי כסף רבים. בכל פעם איים הנאשם על המתלונן באמרו לו כי יש לו חברים הנמצאים בבית סוהר הזקוקים לכסף וכי אם המתלונן לא ימסור לידיו את הכסף, הוא וחבריו יכו אותו ואת הוריו. המתלונן בפחדו הרב ובחששו מן הנאשם מפאת איומיו הנשנים, שלשל שוב ושוב סכומי כסף גדולים לידיו של הנאשם, אשר הגיעו לידי אלפי שקלים. בהמשך אמר המתלונן לנאשם, כי אביו יודע על מעשיו ובכוונתו לפנות למשטרה. הנאשם אמר למתלונן, כי אם הוא או משפחתו יתלוננו כנגדו במשטרה, הוא יתפוס את המתלונן ואת הוריו, יהרוג אותם, ישרוף את ביתם, ויכנס לבית הסוהר לכל החיים.

3.         לחובת הנאשם הרשעות קודמות (ת/1) ותלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן 24 חודשים בת"פ 4029/00 בית משפט השלום בנצרת, שהוארך בת"פ 3503/04 בית משפט השלום בנצרת.

4.         לפי בקשת הנאשם ובהסכמת המאשימה, הוריתי על הגשת תסקיר של שירות המבחן אודות הנאשם.

5.         בתסקירה מיום 5.10.06 המליצה קצינת המבחן למבוגרים להעדיף את השיקול השיקומי על פני השיקול הענישתי וזאת על ידי העמדתו של הנאשם למבחן סמים למשך שנה והארכת המאסר התלוי ועומד נגדו תוך חיובו בתשלום פיצוי למתלונן.

התסקיר מגולל את נסיבות חייו של הנאשם, שהינו בן 24, רווק, יליד הארץ, שסבל בילדותו מהפרעת קשב וריכוז, אשר הקשתה על תפקודו במסגרת לימודית. הנאשם החל להשתמש בסמים מגיל צעיר, התחבר לחברת שוליים ואימץ נורמות עברייניות ואף החל לצרוך סמים קשים. בעבר עשה הנאשם נסיונות גמילה שונים, אך חזר לשימוש בסם. בתאריך 10.12.05 נקלט הנאשם בקהילה טיפולית "משמר לחיים" כחלופת מעצר, השלים את הקהילה ועבר להוסטל בכרמיאל בתאריך 18.12.05, שם החל לעבוד, עבר טיפול קבוצתי ופרטני והשלים את תהליך הטיפול בהוסטל.

כיום, הנאשם עבר שינוי משמעותי ותהליכי התבגרות ועיצוב אישיות ועובד מזה חצי שנה במפעל כאחראי מחסן. הוא מגיע לפגישות הטיפוליות בקביעות, נמצא בתהליך טיפול פרטני, ומוסר בדיקות שתן.

הנאשם לוקח אחריות על ביצוע העבירות וקושר את ביצוען לדפוסי התנהגותו בזמן השימוש, שכן העבירות נועדו לממן את השימוש בסם. הנאשם מצר על מעשיו ומקווה, כי יוכל להתחזק ולתפקד באופן נורמטיבי.

קצינת המבחן התרשמה, כי הנאשם מבסס את הליך השיקום אותו החל וניכרת אצלו מוטיבציה רבה לשיקום.

6.         לאור התסקיר החיובי, הגיעו הצדדים להסכמה המתאימה לנסיבות העניין ולעובדה שפניו של הנאשם לשיקומו האישי, לאחר שעשה שלב משמעותי בהליך השיקום עד כה. בשונה מתיקים אחרים, בהם היתה המאשימה עותרת להטלת מאסר בפועל, שהינו העונש הראוי לעבירות בהן הורשע הנאשם, מסכימה המאשימה כחריג להמלצת שירות המבחן להארכת המאסר המותנה בהתאם להוראות סעיף 85 לחוק העונשין למשך שנתיים נוספות, אשר תלווה בצו מבחן למשך תקופת ההארכה. כמו כן, המאשימה מבקשת לחייב את הנאשם בתשלום פיצוי למתלונן.

הסניגור הסכים לטיעוני ב"כ המאשימה.

7.         אכן העונש הראוי למעשיו החמורים של הנאשם, אשר דרש ושב ודרש סכומי כסף שונים מאת המתלונן תוך שימוש באיומים או בכח, מעשים שנמשכו מספר חודשים, הינו מאסר בפועל, לא כל שכן, כשעסקינן בנאשם שלחובתו עבר פלילי עשיר בעבירות סמים, רכוש,  וסחיטה באיומים ותלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן שנתיים, שלא הרתיעו מלהמשיך ולבצע עבירות פליליות. הנאשם הגדיל לעשות עת ניסה להניע את המתלונן שבחקירה על פי דין לא ימסור הודעה, וזאת בדרך של איומים. יחד עם זאת, לאור התסקיר החיובי שהוגש בעניינו של הנאשם, המצביע על השינוי המשמעותי שחל אצלו לאחר שהשלים קהילה טיפולית ועבר להוסטל והשתלב בעבודה מסודרת במפעל, ונמצא בתהליך שיקומי וניכרת אצלו מוטיבציה רבה לשיקום, וכן לאור גילו הצעיר של הנאשם, הודאתו בכתב האישום המתוקן בשלב מקדמי, נטילת האחריות על ביצוע העבירות נשוא כתב האישום, וחרטתו, סבורני, כי טוב עשתה המאשימה משהתחשבה במצבו של הנאשם, חרף חומרת מעשיו, ונאותה לקבל את המלצות התסקיר. זהו אחד המקרים שבהם מן הראוי להעדיף את השיקול השיקומי על פני השיקול הענישתי, כדי ליתן הזדמנות בידי הנאשם להמשיך בתהליך השיקום והטיפול בו הוא נמצא; בנסיבות העניין, לא יהיה זה צודק להפעיל את המאסר המותנה משום שיש סיכוי לשיקומו של הנאשם, הפעלת המאסר המותנה תסב נזק חמור לנאשם ואין סיכון לשלום הציבור בשל הארכת התנאי.

8.         לאור כל האמור, הנני לגזור על הנאשם את העונשים שלהלן:

א.         אני מורה על הארכת המאסר על תנאי בן 24 חודשים, התלוי ועומד נגד הנאשם בת"פ 4029/00 בית משפט השלום בנצרת, אשר הוארך בת"פ 3503/04 בית משפט השלום בנצרת, וזאת למשך שנתיים נוספות.

ב.         ההארכה הנוספת של תקופת התנאי תלווה בצו מבחן בהתאם לסעיף 85 (ג) לחוק העונשין.

ג.          אני מחייב את הנאשם לשלם פיצוי למתלונן בסך 3,000 ש"ח.

            המזכירות תעביר את סכום הפיצוי בסך 3,000 ש"ח שהופקד על ידי הנאשם בקופת בית המשפט ביום 21.12.06 לזכות המתלונן, מר יעקב רבינוביץ ת.ז. 320853393 שכונת כרכום 21/20 נצרת עילית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ