אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1041/05

גזר דין בתיק פ 1041/05

תאריך פרסום : 22/03/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
1041-05
27/04/2006
בפני השופט:
עוני חבש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. חליל כבאג'ה
2. חאלד אבו-אלהווה

עו"ד ל. איזנפלד
עו"ד ר. עותמאן
גזר דין

פתח דבר

1.         הנאשמים הורשעו, על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירות כלהלן: הנאשם 1 - שתי עבירות של נשיאת נשק והובלתו, סחר בנשק וכן ניסיון לסחר בנשק.

הנאשם 2-  שתי עבירות של נשיאת נשק והובלתו, סיוע בסחר בנשק וכן עבירה של ניסיון לסחר בנשק.

תיקון כתב האישום נגע אך לסעיפי החיקוק בהם יודו הנאשמים ויורשעו.

פרטי האישומים

2.         כמתואר באישום מספר 1, לכתב האישום בו הודו כאמור הנאשמים, ביום 31.10.05 בסמוך לשעה 15:00, יצר סוכן משטרתי קשר טלפוני עם הנאשם 1, נפגש עמו בשעה 18:30, והשניים סיכמו, כי למחרת היום ימכור הנאשם 1 לסוכן רובה מסוג קלצ'ניקוב, תמורת 20,000 ש"ח. הנאשם 1 הגיע לפגישה ברכב מסוג "סיאט איביזה", מ"ר 07-259-29. ביום 1.11.05 בשעה 22:30, פגש הנאשם 1 את הסוכן לצורך ביצוע העסקה. הנאשם 1 ביקש תחילה לראות את הכסף. הסוכן התקשר עם שוטר, הנקרא האני (להלן: האני), אשר המתין בקרבת מקום. האני הביא את הכסף והצטרף לנאשם 1 ולסוכן. הנאשם 1 ספר את הכסף, התקשר לנאשם 2 וביקשו להביא את הרובה. הנאשם 2 הגיע למקום ברכב, כאשר הרובה נמצא עמו ועטוף בשקית. הנאשם 2 פירק את הרובה, בדקו, הרכיבו ומסרו לידי האני, יחד עם מחסנית ו- 5 כדורים.

            בעת ביצוע העסקה הציע הנאשם 1 לסוכן לקנות כלי נשק ואמצעי לחימה נוספים, הנמצאים ברשותו, וכוללים 4 אקדחים בלגים חדשים, רובה מסוג M-16 ארוך, רובה מסוגM-16  קצר, רימוני רסס ותחמושת.

            כמצוין במסגרת אישום מס' 2, בהמשך לאמור באישום הראשון, ביום 6.11.05 ניהלו הנאשם 1, הסוכן והאני, משא ומתן טלפוני לביצוע עסקאות נשק נוספות. הם סיכמו להיפגש לצורך עסקה - במסגרתה ימכור הנאשם 1 שני רימוני רסס לסוכן ולשוטר תמורת 1,200 ש"ח. משנפגשו, הודיע הנאשם 1, כי העסקה לא תצא אל הפועל מאחר שהספק חושש לעשות זאת.  ואולם, במהלך הפגישה, סגר הנאשם 1 עם הסוכן ועם האני, עסקת נשק אחרת, גדולה יותר, במסגרתה ימכור הנאשם 1 לסוכן ולהאני, 2 רובי קלצ'ניקוב רוסים חדשים, ארבעה אקדחים גדולים, אקדח קטן ורימוני רסס, תמורת 83,000 ש"ח. ביום 8.11.05 נפגשו הנאשם 1, הסוכן והאני בשעה 21:50, ללא הנשק - עליו סוכם קודם לכן. הנאשם 1 הודיע, כי הנשק לא נראה לו באיכות טובה, והציע לשניים רובה חדש מסוג קלצ'ניקוב, אותו יוכל לספק תוך זמן קצר, תמורת 10,000 ש"ח. לאחר כ- 40 דקות, הגיע הנאשם 2 למקום המפגש ברכב מסוג "מאזדה", כאשר הרובה מוסתר מתחת למעילו. הנאשם 2 פירק את הרובה לבקשת הסוכן והאני על מנת לוודא שכל חלקיו מצויים ותקינים, וצירף לו מחסנית מתאימה. הסוכן העביר לנאשם 1 סך של 10,000 ש"ח, כמסוכם. בזמן שספר הנאשם 1 את הכסף, הגיע למקום צוות משטרה, אשר המתין בקרבת מקום, ועצר את הנאשמים.

תסקירי המבחן בעניינם של הנאשמים

3.         כעולה מתסקיר המבחן, אשר נערך לנאשם 1, הרי המדובר הוא באדם בן 32 שנים, נשוי ואב לארבעה ילדים קטנים, בטווח הגילאים שבין 3-7 שנים. בנו הבכור סובל מבעיות התפתחות. הנאשם מתקשה להעמיד לעצמו גבולות, חי בתחושות תסכול, בלבול וחוסר אונים. התסקיר מנתח מבנה אישיותו של הנאשם. קיימים מתחים בינו לבין אביו, המרבה להתערב בענייניו האישיים. אמו נפטרה לפני כשנה, עקב בעיות בריאות. ככלל מצבה הכלכלי של המשפחה קשה והנאשם חי בתנאים של חסך כלכלי ותסכול. בשנת 1999, היה הנאשם מעורב בעבירת אלימות נגד אשתו ונאסר ל- 6 חודשים בפועל. הנאשם לא הצליח להשתלב בעבודה סדירה ויציבה מאחר שאין לו תעודת זהות ישראלית, הגם שמשפחתו חיה בירושלים מזה שנים רבות. הנאשם מתקשה להיות רחוק ממשפחתו, בזמן מעצרו. אשתו מתקשה לשאת באחריות כלפי ילדיהם לבדה ואף דיווחה על ניסיון אובדני. לדבריה, נהג הנאשם לעזור בגידול הילדים ובעבודות הבית.

הנאשם לקח אחריות לעניין מעורבותו בעבירות, הביע חרטה וחש אשמה לגביהן. הוא נימק מעורבותו על רקע הצורך להרוויח כסף לפרנסת משפחתו. שירות המבחן ממליץ, לאור חומרת העבירות, על הטלת עונש מוחשי בהתחשב בכך שהטלת מאסר ממושך עלול לגרום להתדרדרות נוספת במצב אשתו וילדיו, ולחזק בנאשם דפוסי עבריינות -  דבר אשר יפגע בשיקומו.     

בעניינו של נאשם 1 הוגשה גם חוות דעת פסיכיאטרית מטעמה של ד"ר אברמוביץ- שניידר פנינה, מיום 9.4.06. חוות הדעת מפרטת נסיבות חייו של הנאשם - כפי שהוצגו גם בתסקיר המבחן - על השלכותיהן הפסיכיאטריות. הגורמים העיקריים - בהם מתמקדת חוות הדעת, הנם: חוסר אזרחות ישראלית, מצבה הכלכלי של המשפחה ומחלת אמו של הנאשם. חוות הדעת מציגה השלכתם של גורמים אלה על הלך רוחו ואישיותו של הנאשם. ד"ר אברמוביץ- שניידר הסיקה, כי הנאשם היה נתון ללחץ נסיבותיו המיוחדות, וזה גרם לו לבצע העבירות הפליליות החריגות. המשך המאסר עלול לגרום לו נזק קבוע וכן עלול להוביל לקריסת "המערך המשפחתי", נוכח העובדה שהנאשם הנו אב לילד בעל צרכים מיוחדים. היא ממליצה להתחשב בנסיבותיו וכן ממליצה על מתן טיפול נפשי אינטנסיבי ושיחות.

4.         תסקיר המבחן בעניינו של נאשם 2 - הנאשם רווק בן 28 שנים. שירות המבחן התרשם, כי לנאשם אישיות חלשה ובלתי מגובשת. מצבה הכלכלי של המשפחה קשה - דבר הגורם לו להרגיש פגוע ומתוסכל. מדובר במשפחה המונה זוג הורים   ו- 8 ילדים. אביו מובטל, אמו עקרת בית בשנות הארבעים לחייה. לפני כשש שנים נשרפה האם בכל חלקי גופה, עקב תאונה שארעה בבית, ומאז נמצאת במעקב רפואי מתמיד, מצבה הנפשי התדרדר והיא מתקשה לתפקד לבדה. הנאשם סיים כיתה ו', נשר מבית הספר ופנה לעבודה על מנת לסייע בפרנסת משפחתו. בצעירותו נידון למאסר בשל מעורבותו בעבירה ביטחונית. היו תקופות בהן היה מובטל. הנאשם נוטל האחריות למעורבותו בעבירות וחש אשמה. לטענתו, התפתה לתמורה הכספית המובטחת. שירות המבחן ממליץ להטיל עונש, ההולם חומרתן של העבירות וכן הולם נסיבות חייו הקשות, בעיקר בשל היותו דומיננטי בפרנסת המשפחה.

טיעוני הצדדים

5.         ב"כ המאשימה מבקשת להחמיר בעונשם של הנאשמים ולהטיל עליהם עונשי מאסר בפועל ממושכים, קנס משמעותי וכן מאסר על תנאי. ב"כ המאשימה מבקשת ללמוד מן האמור בכתב האישום, כי לנאשמים נגישות קלה לכלי נשק (סעיף 7 לאישום הראשון, וסעיף 4 לאישום השני). אופן התנהלות העניינים, בעיקר ככל שנוגע הדבר לנאשם 1, משקף משא ומתן, תכנון, בדיקת הנשק ובדיקת הכסף, הצעות לסגירת עסקאות מכירה נוספות. כל אלה מראים, כי המדובר בעבריין מיומן ומקצוען. מכאן מבקשת ב"כ המאשימה ללמוד, כי חלקו של הנאשם 1 חמור מזה של הנאשם 2. גם לנאשם 2 נגישות לנשק. הוא לא רק שימש כבלדר, אלא אף הוכיח בקיאות בנשק, כאשר פירקו והרכיבו במטרה לסגור העסקה. התמורה שולמה בסכומים גדולים - דבר המשווה לעבירות אופי כלכלי. המדובר בכלי נשק, הטומנים בחובם סכנות מרובות. הנאשמים לא התעניינו לידיו של מי עלולים כלי הנשק להגיע, לאילו צרכים ישמשו, מי עלול להיפגע ומהי מידת הפגיעה.

זהו המקרה - בו על בית המשפט להדגיש עניין ההרתעה ולתת משקל פחות לנסיבות האישיות. ואם בנסיבות אישיות עסקינן, הרי לטענת ב"כ המאשימה, בתסקירי המבחן אין המלצות טיפוליות באשר לנאשמים והם אינם מפרטים נסיבות מיוחדות, המצדיקות הקלה בעונש. עוד יצוין, לשני הנאשמים עבר פלילי.

בהתייחסה לחוות הדעת הפסיכיאטרית באשר לנאשם 1 - ביקשה ב"כ המאשימה להתעלם מן האמור בה, לאור הבדיקה השטחית אשר בוצעה.

6.         ב"כ הנאשם 1 התייחס לחוות הדעת הפסיכיאטרית וציין מקצועיותה של עורכת חוות הדעת, פסיכיאטרית אובייקטיבית, אשר המאשימה לא ביקשה לחקרה. חוות הדעת מפרטת נסיבות חייו האישיות של הנאשם ומקנה הסבר למעשיו, כמי שכשל בשל מבנה אישיותו ומצבו הנפשי, וכן ביקש לרצות את הסוכן המשטרתי. באשר לדברי הנאשם, בדבר יכולתו להביא לסוכן כלי נשק, הרי לדברי הסנגור, אילו הן אמירות סתם. עוד מפנה הסנגור לתסקיר המבחן, בעיקר לעניין היותו של הנאשם דור שני של מצוקה - הן כלכלית והן בריאותית. אמו המנוחה נפטרה לאחר מחלה קשה וממושכת וכן אחותו חולה ונכה. לאור זאת, התפתה הנאשם להצעת הסוכן. עוד יצוין, כי הנאשם הודה במעשיו. הסנגור הגיש פסיקה אודות סחר בנשק, לפיה הוטלו על הנאשמים עונשים, הנעים בין 8 חודשי מאסר בפועל לבין 28 חודשי מאסר בפועל.

7.         ב"כ נאשם 2 ביקש שלא למצות הדין עם מרשו. הוא הפנה לאמור בתסקיר המבחן, לרקע הכלכלי ממנו בא מרשו, העובדה שלקח אחריות מלאה והפנים חומרת מעשיו. לדידו, מאסר ממושך יביא להתדרדרות הנאשם לסמים. בנוסף, יש להביא בחשבון לקולא - תוך הפנייה לפסיקה לעניין זה  - העובדה שהסוכן היה זה אשר פנה לנאשמים תחילה, לצורך רכישת נשק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ