אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1040/04

גזר דין בתיק פ 1040/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1040-04
21/03/2005
בפני השופט:
1. ב. אזולאי ס. נשיא - אב"ד
2. ח. סלוטקי
3. ר. ברקאי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עופרה לוי
הנתבע:
אירקובה דניסוב אנה
עו"ד דיקובסקי ניצה
גזר דין
 1. הנאשמת הורשעה על פי הודאתה בכתב אישום מתוקן, בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה של סיוע לסחר בבני אדם, עבירה לפי סעיף 203 א(ב) + 31 לחוק העונשין ועבירה של שהיה בלתי חוקית בישראל, לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל התשי"ב - 1952.
 1. עובדות כתב האישום, בהן הודתה הנאשמת,  מלמדות כי, בזמנים כלשהם, עובר לאוקטובר 2004, שהתה הנאשמת בישראל שלא כדין, והועסקה בזנות במשך שנתיים עד שנעצרה וגורשה לקזחסטן.
 1. בסמוך לחודש אוקטובר 2004, בהיותה בקזחסטן, פנתה הנאשמת טלפונית לאדם בשם "פשה", המתגורר במוסקבה, על מנת שיסיע לה להגיע שוב לישראל, כדי לעסוק בזנות. לצורך כך נפגשה עימו במוסקבה וזה אמר לה כי יממן את הגעתה לישראל רק אם תמצא שתי נשים נוספות אשר יגיעו עמה לישראל כדי לעסוק בזנות. על פי ההנחיה הנ"ל הסכימה הנאשמת למצוא נשים נוספות על מנת שיעסקו בזנות בישראל ובכך קשרה קשר עם "פשה" לבצע עבירה מסוג פשע, דהיינו לגרום לנשים לעזוב את קזחסטן כדי שיעסקו בזנות בישראל.
 1. הנאשמת, במסגרת הקשר הנ"ל ולצורך קידומו פנתה לשתי נשים שהכירה, כמי שעסקו בזנות בעבר, ושאלה אותן אם הן מכירות נשים המעוניינות לעסוק בזנות בישראל. אותן נשים דרשו תמורה של 500$ עבור הבאת כל אחת מהנשים.

הנאשמת העבירה את הדרישה ל"פשה" וכן דרשה ממנו סכום של 300$ עבור הוצאות נסיעה וזה שלח אליה סך של 1,300$.

הנאשמת מסרה את התמורה בת ה- 1,000$ לנשים אשר תווכו בעניין, ובתמורה הפגישו אותה עם הנשים "רוזה" ו"פירוזה". הנאשמת הציע לרוזה ופירוזה לעבוד בזנות בישראל ואלה  נענו להצעה. זאת עשו עקב מצוקה כלכלית קשה.

 1. הנאשמת נסעה עם השתיים מקזחסטן למוסקבה שם פגש אותן פשה. פשה והנאשמת הביאו את הנשים לדירה במוסקבה שם המתינו הנשים, יחד עם אישה נוספת בשם יאנה, כשבועיים עד אשר קיבלו את כרטיסי הטיסה. משם טסו הנשים (הנאשמת , רוזה , פירוזה ויאנה) לשארם א- שייך במצרים ומשם הועברו, בסיוע קושרים אחרים, דרך הגבול אל תוך שיטחה של מדינת ישראל, כשהן נכנסות לישראל שלא כדין ומבלי שיש בידן אשרת כניסה ושהייה.
 1. הנאשמת והנשים האחרות הוסעו לתל אביב, שם פגש אותן אדם שהזדהה כ"שוריק" וכן כ"דניאל" וסיפר להן שהוא רכש אותן . אותו שוריק העביר אותן לאילת ובאילת הועסקו הנשים בזנות עד שרוזה נעצרה. במעשים אלו הודתה הנאשמת ובכך יוחסו לה העבירות כמפורט לעיל.
 1. עובר לחקיקתו של סעיף 203א' לחוק העונשין, נחשפו ממדיה של תופעה עבריינית שלא היתה מוכרת עד אז -סחר בנשים לשם העסקתן בזנות. אותה עת נתגלו מקרים רבים בהם הסכימו נשים, בעיקר מחמת מצוקה כלכלית קשה, לעזוב את ארצות מוצאן ולהגיע לישראל, כאשר חלקן ידעו מראש כי הן תועסקנה בזנות. אולם היו גם רבות אחרות להן הובטחו עיסוקים בתחומים מהוגנים, אך לאחר בואן ארצה אולצו באיומים ובאלימות למכור את גופן, כשאת הרווחים גורפים הסרסורים לכיסם.

לנוכח מצב זה, קבע בית המשפט העליון, בשורה ארוכה של פסקי דין כי העבירה של סחר בבני אדם היא מן החמורות שבעבירות, היא פוגעת בגוף האדם, בנפשו ובכבודו ויש בה כדי להחזיר את החברה לימים האפלים של סחר עבדים. כך נקבע כי הגיעה השעה להטיל עונשים כבדים בגין עבירות אלו מתוך מגמה לעקור מן השורש תופעה חמורה של סחר בבני אדם.

על כיעורו וחומרתו של מעשה הסחר, עמד השופט מ' חשין בבש"פ 7542/00 ארטור חנוכוב נ' מדינת ישראל (תק-על 2000(3), 1992, 1993).

"שלא כעבירות האחרות היא העבירה של סחר בבני אדם לעיסוק בזנות; עבירה זו, עבירה חמורה היא במיוחד, ולא בכדי העובר אותה צפוי למאסר בן שש עשרה שנים. אין צורך להוסיף, הכל יודעים זאת, כי עבירה זו עבירה נגזרת היא מתופעות בזויות שנתגלו בחיי המדינה, תופעות של "יבוא" המלווה בהתנהגות נקלית ובזויה כלפי אותן נערות ונשים המבקשות למצוא פת-לחם. אין זה כבוד לא למדינה ולא לחברה בישראל, שעבירה מעין זו נחרתת בספר החוקים, בייחוד ביודענו שהעבירה לא שררה במקומנו מימים שמכבר; עבירה היא שנקבעה בימינו אלה".

(ראו גם לענין זה: ע"פ 3204/03 מדינת ישראל נ' בן דוד (טרם פורסם); ע"פ 11196/02 פרודנטל נ' מדינת ישראל (טרם פורסם); ע"פ 1609/03 בוריסוב נ' מדינת ישראל (טרם פורסם), ע"פ 16-9/03 ולדימיר בוריסוב נ' מדינת ישראל (טרם פורסם).

 1. בעניינו זה ביקשנו ללמוד על הנאשמת ולצורך כך התבקש שירות המבחן ליתן תסקיר בעניינה. מתסקיר שירות המבחן למדנו על היות הנאשמת בחורה צעירה, כבת 23, אשר לפני כ- 3 שנים הגיעה לארץ ועסקה בזנות בארץ במשך כשנתיים, עד אשר סולקה. ניתן ללמוד מן התסקיר כי מדובר בבחורה נורמטיבית, אשר ביקשה לרכוש השכלה גבוהה באוניברסיטה אך המצב הכלכלי גרם לה לנטוש את ספסל הלימודים ולהידרדר למעשי  זנות.
 1. בנסיבות המיוחדות של העניין לא ביקשה התביעה למצות את הדין עם הנאשמת וראתה אותה קורבן בדומה לנשים האחרות אשר הגיעו עמה ארצה, וזאת מעצם העובדה כי הייתה כלואה עמן בדירה ויחד איתן עסקה בזנות כשאין מצבה שונה ממצבן של האחרות.
 1. כך גם טענה ב"כ הנאשמת אשר ביקשה לראות בה קורבן אשר חוותה בעבר את חווית הקורבן ואף על פי כן חזרה ארצה כדי לשוב ולעסוק בזנות, וזאת רק בשל המצוקה הכלכלית הקשה המלווה את חייה. ב"כ הנאשמת הדגישה כי המניע למעשיה נבע מרצונה לשוב ולעסוק בזנות בישראל ולצורך כך פנתה לאותו פשה על מנת שיסייע בידה להגיע לישראל, וכי היה זה פשה אשר ניצל את מצוקתה והתנה את עזרתו לה בכך שתביא עוד נשים שתעסוקנה בזנות. עוד הוסיפה וציינה כי הנשים אשר הגיעו עמה לא הובאו ארצה במרמה, תוך הבטחה כי יעבדו במקצוע אחר. לדבריה ידעו הנשים כי הן מובאות ארצה כדי לעסוק בזנות וכי רוזה, אשר הגיעה עמה ארצה, אף עבדה קודם לכן בזנות  במתכונת דומה בתורכיה. בנסיבות אלו עתרה באת כוחה כי בית המשפט יראה במעשי הנאשמת כמשולים למעשי סרסרות לזנות ולכן יסתפק בתקופת המעצר בה שוהה הנאשמת כתקופת ימי עונש המאסר וישלחה חזרה לביתה. הנאשמת אף היא ביקשה לומר מילות חרטה וציינה כי לא תשוב ותעשה זאת.
 1. אין להתעלם מן העובדה כי הנאשמת נטלה חלק פעיל באותה מערכת משומנת של סחר בנשים. הנאשמת לא רק שעסקה בזנות, אלא גם סייעה בידי אותו פשה כדי לגייס נשים נוספות לעסוק במסגרת אותו עיסוק. היא זו אשר איתרה את הנשים והיא זאת אשר סייעה במסגרת אותו קשר להביאן לישראל. יחד עם זאת, נכונים אנו להתחשב בעובדה כי הייתה היא קורבן, כמו יתר הנשים, עת הובאה ארצה בדרך לא דרך ונכלאה עמן בדירה כדי לעסוק בזנות עבור אותם סוחרים אשר החזיקו בהן ועשו מגופן רווחים. הנאשמת  לא קיבלה כל תמורה על הבאת הנשים ארצה. היא גם לא קיבלה כל כספים מעבודתן ובפועל, מעמדה לא היה שונה מהאחרות. כמוהן עסקה היא בזנות. חטאה היה בכך שהתפתתה לסייע ל"פשה" וגייסה עוד שתי נשים אשר תבואנה עימה ארצה כדי לעסוק בזנות. המניע היחיד, שהיה לה במעשיה אלו, הוא מניע אישי לקדם את רצונה לשוב לישראל לעסוק בזנות בשל מצוקה כלכלית. משנוכחה לדעת כי לצורך כך נדרשת היא לשתף פעולה עם אותו פשה ולהביא נשים נוספות עשתה כן מבלי לחשוב פעמיים ואף מבלי שהיא מביעה כל אמפטיה כלפי אותן נשים.
 1. הנאשמת, במעשיה היוותה אחת החוליות אשר הפכו את הברחתן של נשים לישראל, בדרך לא דרך, והעסקתן בזנות, לתופעה כדאית ונפוצה. אולם, הגם חומרת המעשים המיוחסים לה לרבות חזרתה לישראל לאחר שגורשה, אנו סבורים כי אין זה המקרה בו יש למצות את הדין עם הנאשמת.
 1. לאחר ששקלנו את טענות הצדדים אנו דנים את הנאשמת לעונשים כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ