אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 10319/03

גזר דין בתיק פ 10319/03

תאריך פרסום : 25/11/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
10319-03
21/07/2008
בפני השופט:
מרים דיסקין

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
עו"ד גב' קרא
הנתבע:
מלכי יהושע
עו"ד גב' קוצר
גזר דין

מלאכת גזירת הדין שהיא לעולם קשה ומורכבת קשתה עלי שבעתיים בבואי לגזור את עונשו של הנאשם, העומד ליתן היום את הדין על שרשרת של מעשי הונאה, נשואת 12 אישומים המפורטים בכתב האישום, אותם ביצע ביחד עם אחרים, ובמסגרתם רכש במרמה, בין דצמבר 2002 לפברואר - 2003, מוצרים רבים בשווי כולל של כ- 100,000 ש"ח.

בשים לב לחלוף הזמן הרב מאז בוצעו העבירות- לפני למעלה מ- 5 שנים ובהתחשב בעובדה שכתב האישום הוגש כבר ב- 25.11.03, ניתן היה לצפות שמשפטו של הנאשם יסתיים זה מכבר, בין בתום שמיעת הוכחות ובין בהודאה והרשעה, כפי שהסתיים, בסופו של דבר, משפטם של שותפיו. דע עקא, שהתנהלותו הבעייתית והמזלזלת של הנאשם החל מתחילת ההליך המשפטי ולאורכו והתחמקותו מהתייצבות לדיונים לאחר שכפר במיוחס לו, שהפכה בשלב מסוים להיעלמות ממש, גרמו לשיהוי משמעותי בשמיעת ההוכחות. העיכוב בהתקדמות ההליך הפלילי חזר ונשנה פעם אחר פעם בעטיו של הנאשם, וכשמאמצי איתורו עלו בתוהו נאלץ בית המשפט, שלוש פעמים, להתלות את ההליכים נגדו. במהלך ההליך הפלילי גם הוחלף הייצוג שלוש פעמים, עובדה שתרמה עוד נדבך לשיהוי הרב.

יודגש. בינתיים נרקמו הסדרי טיעון עם שני הנאשמים האחרים באותה פרשת הונאה. במסגרתם תוקן כתב האישום בהתייחס אליהם בדרך של הקלה עמם:

נאשמת 2, מלכי רחל (גרושתו של הנאשם), הורשעה על יסוד הודאתה באישום אחד (אישום אחד עשר) בעבירה של החזקת רכוש שהושג בפשע. נאשם 3, איבניאק ירזי, הורשע על יסוד הודאתו ב- 8 אישומים, בעבירה של סיוע להונאה בכרטיס אשראי ובאישום נוסף (איחוד של האישומים התשיעי והעשירי) בעבירה של הונאה בכרטיס אשראי.

ומבחינת רמת הענישה - על הנאשמת הושת עונש של 3 חודשי מאסר בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך 1,500 ש"ח, ואילו נאשם 3 נדון ל- 8 חודשי מאסר בפועל, מתוכם 4 חודשים במצטבר לעונש מאסר שריצה אותה עת, מאסר מותנה ו- 4,000 ש"ח קנס.

ובאשר לנאשם שבפני. רק ביום 10.7.08, בעיצומה של פרשת התביעה, לאחר הליך ממושך ומפותל, כאמור, ובעקבות מעצרו וחידוש ההליכים נגדו בשלישית, הודיעה סנגוריתו על חזרתו מהכפירה והודייתו בכול המיוחס לו בכתב האישום. בהתאם הורשע הנאשם בשניים עשר אישומים שבכתב האישום בעבירה של הונאה בכרטיס חיוב.

דומה היה, כי לאור חומרת מעשי העבירה של הנאשם שבפני, כשהם לעצמם, ובהתאם לטווח העונשים שהושתו על שותפיו, רמת הענישה ההולמת אותם והראויה לו תהא ברורה ומובנת מאליה- שליחתו למאסר לתקופה ממושכת, כעתירת התביעה. שהרי נזקפים לחובתו, במלוא עוצמתם וכובד משקלם, מעשי ההונאה שביצע. ומוסכם על הכול, כי אין עסקינן בכישלון בודד, רגעי ובר חלוף, ולא במעידה חד פעמית, ספוראדית ומקרית. המדובר ב- 12 אישומים, לא פחות, המתארים את חלקו הדומיננטי של הנאשם בסדרה של הונאות בכרטיסי חיוב, שהתפרשה על פני מספר חודשים- הכשירה תחילה את הקרקע ובהמשך אפשרה רכישה במרמה של מוצרים יקרים בהיקף כספי עצום. עוד שומה לזכור, כי לשורה זו של מעשי הונאה קדמו קשירת קשר בין המעורבים ופעולות של תכנון והכנה והיא בוצעה באופן שיטתי ואינטנסיבי, כול זאת כשהנאשם ממלא את התפקיד המרכזי בהוצאתה מן הכוח אל הפועל.

לא זאת אף זאת. גם עברו הפלילי של הנאשם עומד לו לרועץ, בדמותן של 5 הרשעות קודמות, ביניהן גם בעבירות מאותו תחום ( ראה, גיליון הרשעותיו ת/11), ללמדך, שמדובר בעבריין מועד, שמן הדין להרחיקו מהחברה לפרק זמן ארוך כדי להפסיק, ולו לתקופה מסוימת, את פגיעתו הרעה.

ואם לא די בכך כדי לחייב את ענישתו בכול חומר הדין, משלימה את מעגל החומרה המופלגת התנהגותו של הנאשם במסגרת הליך זה: אי התייצבותו, היעדרויותיו והיעלמותו מהדיונים על משמעותם השלילית והשלכותיהם.

לכאורה, בנסיבות המתוארות לעיל, שיקולי הענישה לא אמורים היו להיות מורכבים מדי. ברי, כי דינו של עבריין מסוג זה לענישה כבדה ביותר, הדוחקת לשוליים כול עניין אישי, במיוחד כששני שותפיו, שחלקם בפרשה היה קטן מחלקו, נדונו לעונשי מאסר, כאמור.

אלא שהדברים אינם פשוטים כפי שהם נראים על פניהם.

בטיעוניה לעונש האירה ב"כ הנאשם בהרחבה אספקט אישי- אנושי קיצוני, עליו נסמכה בקשתה שלא למצות עם מרשה את מלוא חומר הדין. מתברר, כי בימים אלה שרוי הנאשם באחת השעות הקשות ביותר של חייו- אולי הקשה מכול להורה, עת נדרש להתמודד עם מחלתו של בנו הקטין, בן השש, שגידול ממאיר נתגלה במוחו לפני חודשים ספורים. הבן נותח ועובר טיפולים קשים מאוד בבית חולים שניידר. לגבי חומרת מצבו הרפואי של הילד והשלכותיו עליו ועל משפחתו, הפנתה הסנגורית לאסופת מסמכים ( נ/1) ממנה עולה, כי מדי יום סועד הנאשם את בנו, הזקוק להשגחה צמודה כול שעות היממה, מלווה אותו לבית החולים ומחזק את רוחו במאבקו הנורא. כמו כן, מסייע לאם - גרושתו לטפל בארבעת ילדיהם הקטינים הנוספים.

במצב דברים זה, טוענת ההגנה, הטלת עונש מאסר בפועל על הנאשם משמעותה עקירתו מבני משפחתו ופגיעה קשה בבנו וברווחת משפחתו. נוכח הסיטואציה הקשה אליה נקלע הנאשם והנסיבות האישיות- משפחתיות החריגות ויוצאות הדופן, היתה עתירתה הנרגשת לעונש שיינתן בו משקל בכורה לשיקולים הומניטאריים. והכול על רקע הודאתו של הנאשם, נטילתו אחריות מלאה על כל מעשיו ושלא במסגרת הסדר טיעון וללא הבטחה עונשית, הכרתו בפסול שבהתנהגותו ונכונותו לפצות כספית את קורבנותיו. 

גם הנאשם פנה בתחינה לבית המשפט לנהוג בו במידת הרחמים.

שבתי ושקלתי את דברי הפרקליטים וחזרתי ועיינתי במסמכים ובפני ניצבה דילמה קשה. מחד גיסא, מעשי העבירה החמורים שביצע הנאשם, כשהם לעצמם, וודאי על רקע עברו, קל וחומר לאור התנהלותו במהלך ההליך הפלילי, ראויים לענישה קשה וכואבת. על אחת כמה וכמה, מתוך השמירה על עקרון אחידות הענישה, שכן בהשוואה לעונשים שהושתו על שני הנאשמים האחרים, שחלקם קטן לעומתו, צריך היה עונשו להיות חמור מעונשם כפל כפליים. מאידך גיסא, הנסיבות האישיות נדירות בעוצמתן. לכן, בבואי למוד את עונשו של הנאשם נעה מטוטלת הענישה מצד לצד בין שני קצוות הענישה.

בסופו של יום, לא בלי התלבטות, לנוכח חריגותו של המקרה והתמונה הקשה המצטיירת מן המסמכים הרפואיים והסוציאליים, ומתוך התחשבות מירבית במצוקת משפחתו של הנאשם, ולאחר שהשתכנעתי כי היעדרו בתקופה קריטית זו עשוי להכביד ולהוות נטל כמעט בלתי אפשרי עבור הורה יחיד המטופל במשפחה כה גדולה, גברו השיקולים ההומניטאריים והכריעו את הכף, אך יודגש, כי באופן חריג שאין בו כדי להעיד על הכלל.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין לקולה ולחומרה, הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.       6 חודשי מאסר בפועל. הנאשם יוכל לרצות עונש זה בעבודות שירות היה ויימצא מתאים על ידי הממונה על עבודות השירות.

ב.        24 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום על העבירה בה הורשע, או על עבירות לפי סעיפים 415, 418 ו-420 לחוק העונשין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ